Προς το περιεχόμενο

mini mac + logic 7????


whiteNoise

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερώτηση για τους ξενέρωτους:

Τι είναι αυτό που έχει το Logic 7 και δεν το έχουν τα υπόλοιπα; Υπάρχει πάντα και η αυτονόητη απάντηση "άμα δεν έχεις δουλέψει Logic, δεν καταλαβαίνεις"

 

Θα ήθελα και εγώ να ακούσω τι προσφέρει το logic που δεν το προσφέρει τo Nuendo. Δεν το έχω δουλέψει και με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Το σημαντικότερο που έχει το logic και δεν το έχει δυστυχώς κανένα άλλο προϊόν στο PC (απ όσο τουλάχιστο γνωρίζω), είναι η σωστή διαχείριση των πόρων.Αυτό αυτομάτως κακοφαίνεται σε κάποιο χρήστη logic όταν πάει σε άλλο πρόγραμμα. Για παράδειγμα αν έχουμε ανοίξει κάποια aux sends , εφφέ , plugins κλπ και δεν περνάει ήχος από αυτά τότε δεν καταναλώνεται η ίδια επεξεργαστική ισχύς που θα καταναλωνόταν στο Cubase ,Nuendo , Sonar κλπ. Γενικά το πρόγραμμα είναι πιο ελαφρύ και πιο καλογραμμένο σαν κώδικας.

Πέρα από τα καλά ή τα κακά νομίζω ότι οφείλουμε να έχουμε αφυπνισμένη καταναλωτική συνείδηση.

Η προσωπική μου άποψη είναι όμως ότι αφού η Emagic παύλα Apple αγνόησε κάτι χιλιάδες χρήστες PC και τους υποχρέωσε να αλλάξουν πλατφόρμα με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγνοηθεί σαν εταιρία για να μάθει να μην παίζει με το καταναλωτή. Επίσης είναι πλέον γνωστό ότι η πλατφόρμα PC (η προηγούμενης τεχνολογίας) είναι σαφώς πιο γρήγορη από τον οποιαδήποτε τωρινό Mac , Όσο για την καινούρια τεχνολογία διπλών επεξεργαστών Pentium D και Pentium D ΕΕ που στην ουσία κάνουν το σύστημα να βλέπει 2 και 4 επεξεργαστές ταυτόχρονα δεν το συζητώ … ( και υποτίθεται ότι η AMD έχει ετοιμάσει ακόμα πιο γρήγορους διπλούς επεξεργαστές από την Intel).

Έτσι οποιαδήποτε πλεονεκτήματα έχει το logic σε θέματα επιδόσεων τα χάνει σε θέματα hardware στη πλατφόρμα Apple και όσα μειονεκτήματα έχει το Cubase στη διαχείριση πόρων τα κερδίζουμε από την γρήγορη πλατφόρμα PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 36
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ερώτηση για τους ξενέρωτους:

Τι είναι αυτό που έχει το Logic 7 και δεν το έχουν τα υπόλοιπα; Υπάρχει πάντα και η αυτονόητη απάντηση "άμα δεν έχεις δουλέψει Logic, δεν καταλαβαίνεις"

 

Θα ήθελα και εγώ να ακούσω τι προσφέρει το logic που δεν το προσφέρει τo Nuendo. Δεν το έχω δουλέψει και με ενδιαφέρει να μάθω.

 

Το σημαντικότερο που έχει το logic και δεν το έχει δυστυχώς κανένα άλλο προϊόν στο PC (απ όσο τουλάχιστο γνωρίζω), είναι η σωστή διαχείριση των πόρων.Αυτό αυτομάτως κακοφαίνεται σε κάποιο χρήστη logic όταν πάει σε άλλο πρόγραμμα. Για παράδειγμα αν έχουμε ανοίξει κάποια aux sends , εφφέ , plugins κλπ και δεν περνάει ήχος από αυτά τότε δεν καταναλώνεται η ίδια επεξεργαστική ισχύς που θα καταναλωνόταν στο Cubase ,Nuendo , Sonar κλπ. Γενικά το πρόγραμμα είναι πιο ελαφρύ και πιο καλογραμμένο σαν κώδικας.

Πέρα από τα καλά ή τα κακά νομίζω ότι οφείλουμε να έχουμε αφυπνισμένη καταναλωτική συνείδηση. Η προσωπική μου άποψη είναι όμως ότι αφού η Emagic παύλα Apple αγνόησε κάτι χιλιάδες χρήστες PC και τους υποχρέωσε να αλλάξουν πλατφόρμα με το έτσι θέλω θα πρέπει να αγνοηθεί σαν εταιρία για να μάθει να μην παίζει με το καταναλωτή. Επίσης είναι πλέον γνωστό ότι η πλατφόρμα PC (η προηγούμενης τεχνολογίας) είναι σαφώς πιο γρήγορη από τον οποιαδήποτε τωρινό Mac , Όσο για την καινούρια τεχνολογία διπλών επεξεργαστών Pentium D και Pentium D ΕΕ που στην ουσία κάνουν το σύστημα να βλέπει 2 και 4 επεξεργαστές ταυτόχρονα δεν το συζητώ … ( και υποτίθεται ότι η AMD έχει ετοιμάσει ακόμα πιο γρήγορους διπλούς επεξεργαστές από την Intel).

Έτσι οποιαδήποτε πλεονεκτήματα έχει το logic σε θέματα επιδόσεων τα χάνει σε θέματα hardware στη πλατφόρμα Apple και όσα μειονεκτήματα έχει το Cubase στη διαχείριση πόρων τα κερδίζουμε από την γρήγορη πλατφόρμα PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε ας εκανε κανα 1000αρικο ο mac και θα σου λεγα εγω αν ξαναεπαιρνα pc..(λογο logic 7..κατα τα αλλα δεν εχω παραπονο)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry για το ασχετο post αλλά:

Μιας και ειναι εδω μαζεμένοι Logicαδες θα ηθελα να ξέρω αν κάποιος έχει την καλη διάθεση να μου δωσει καμια μικρη βοηθεια, αν χρειαστεί, για Logic 7.

 

 

Σχετικα με το "τι εχει το Logic" να προσθέσω οτι εχει το διαταύτα:Δηλαδή πολυ καλο ηχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

herete,

 

analogos me ta plugs kai ta samples pou hrisimopoioi o kathenas, ehi ke diaforetikes apetisis ypologistikis dinamis. Ta samples gia piano as poume i ta plugs gia reverb mboroun na ehou apistefti apoklisi piotitas opos ke apetiseon. Ara an den to dokimasis o idios to ergalio...

Pantos ehontas doulepsi to 5,5 ke to 6 se PC ke Mac, ke doulevontas tora maniaka to 7express se ena Power Book G4 mporo na po me mia shetiki veveotita oti : Logic 7 + Mac G4-G5 = ena apistefta stathero sistima pou den pefti pote, poli euelikto ke me para poli eukoli diahirisi plug-ins ke karton ihou logo core-audio ke macos X. Teleftea vgenoun poles kartes ihou firewire gia ola ta budgets (apo MAUDIO os MOTU) i opies ine plug and play ston mac ke anagnorizonte automata apo to coreaudio. Dokimasa 2-3 prin agoraso tin dikia mou ke ena apo at thetika as poume, ine oti ehis na kanis me latency tou 1,5 ms horis kamia prospathia. Ton telefteo kero perno to powerbook mazi mou stis sinavlies ke to hrisimopo os processor gia reverb, EQ, overdrive ktl. antikatastontas to agapimeno mou rack TC Electronics ke ala "ergalia" pou kouvalousa palia.

 

Telos panton, ego ime poli haroumenos ke den xanagirno ston PC, poso malon an afto me embodizi na akoloutho tin exelixi tou agapimenou mou programatos. Lene oti to logic 8 tha ine poli gamato...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

herete,

 

analogos me ta plugs kai ta samples pou hrisimopoioi o kathenas, ehi ke diaforetikes apetisis ypologistikis dinamis. Ta samples gia piano as poume i ta plugs gia reverb mboroun na ehou apistefti apoklisi piotitas opos ke apetiseon. Ara an den to dokimasis o idios to ergalio...

Pantos ehontas doulepsi to 5,5 ke to 6 se PC ke Mac, ke doulevontas tora maniaka to 7express se ena Power Book G4 mporo na po me mia shetiki veveotita oti : Logic 7 + Mac G4-G5 = ena apistefta stathero sistima pou den pefti pote, poli euelikto ke me para poli eukoli diahirisi plug-ins ke karton ihou logo core-audio ke macos X. Teleftea vgenoun poles kartes ihou firewire gia ola ta budgets (apo MAUDIO os MOTU) i opies ine plug and play ston mac ke anagnorizonte automata apo to coreaudio. Dokimasa 2-3 prin agoraso tin dikia mou ke ena apo at thetika as poume, ine oti ehis na kanis me latency tou 1,5 ms horis kamia prospathia. Ton telefteo kero perno to powerbook mazi mou stis sinavlies ke to hrisimopo os processor gia reverb, EQ, overdrive ktl. antikatastontas to agapimeno mou rack TC Electronics ke ala "ergalia" pou kouvalousa palia.

 

Telos panton, ego ime poli haroumenos ke den xanagirno ston PC, poso malon an afto me embodizi na akoloutho tin exelixi tou agapimenou mou programatos. Lene oti to logic 8 tha ine poli gamato...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarhin signomi gia to latiniko alphavito ala vriskome stin galia me ena pliktrologio AZERTY ke gia na grapsis san se QUERTY prepi na to mantevis. Pistevo oti prepi kanis na ipologizi na tou vali mia mnimi tou 1GB. Ohi Apple, mia kini pc-mac compatible. den prepi na ine poli akrivi. idi etsi prepi na trehi. Meta analogos an kanis ke audio i midi, ala ke stis dio tis periptosis boris na valis ke enan exoteriko hard disc me 7200 ke 8MB cache, ston opio na valis audio ke macosX ke logic. Giati to macosX ine boutable ke apo exoteriko skliro disko. An hrisimopiis ta plug ins tou logic tha mporis na valis arketa se kamia dekaria pistes. an thelis na doulepsis convolution reverbs i 16layer samples sto exs24 iparhi eftihos to freeze to opio sozi zoes ke ine poli aplo ke euhristo. An thelis na doulepsis pola varia plug-ins horis freeze, tote sou hriazete o imac G5 pou edo, xekina apo 1300? teliki timi, stin rainbow prepi na ine kapou eki (min parete tin eliniki ekdosi).

ine veveo oti afti i lisi den ehi shesi me tin proigoumeni. milame gia poli anesi ston G5 ke horis anavathmisi. Pantos to programa ehi xanagrafti gia macosX apo tin arhi, opote opos ke me ta ipolipa softs apple gia video ke tetia ine oso optimised bori na ine. afto ine ke to vasiko pleonektima afton ton softs, oti plisiazi tis lisis hardware os pros tin geniki silipsi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη με MINI MAC κανουμε δουλεια?με G5 με 512 ram ειναι καλαη θελει 1 giga?εχω αρκετες απαιτησεις,δουλευω waves IR1 και πολλα βαρια instruments..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου