Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο με δισκογραφικη: οδηγιες για αρχαριους παρακαλω!!!


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Oι Ελληνες καλλιτεχνες, ειχαν μεγαλες επιτυχιες, στο χωρο της μουσικης, στο εξωτερικο, ειτε ως σολο καλλιτεχνες, ειτε συμμετεχωντας σε γκρουπ, ενα παραδειγμα που μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι οι AFRODITE'S CHILD, οι οποιοι ολοι απο δω ξεκινησαν, και βρεθηκαν ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΠΟ, για τη μουσικη τους, και γιναν stars. Αλλα εστω και ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, και παλι δεν ειναι λογικη αυτη αισιοδοξη, κι αυτο ειναι κατι που βλεπω και κυκλοφορει πολυ εδω μεσα, οτι δηλαδη " επειδη δε μας εκατσε εμας, δεν υπαρχει τιποτα ". Οχι παιδια, θα μου επιτρεψετε νασ διαφωνησω.

 

Επίτρεψέ μου να σου υποδείξω να προσέχεις το εξής: αν διαφωνείς διότι έχεις λογικά ερείσματα που στηρίζουν τη διαφωνία σου, ή αν διαφωνείς διότι αν συμφωνούσες θα έπρεπε να πάρεις την Χρυσή Ευκαιρία προκειμένου να βρεις κάποια δουλειά.

 

Δεν σε ξέρω, οπότε δεν ξέρω τι από τα δύο ισχύει, πες μας εσύ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εδώ κάνουν live σε απόμερα χωριά και μαζεύουν 500 άτομα κόσμο από τις γύρω περιοχές στα 2000 cd θα κολλήσουν. Όσο νάνε η Regge σκηνή έχει κοινό που ακολουθεί στην Ελλάδα ;)

 

Τι να πω... μπράβο τους. Θα ψάξω να τους ακούσω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα παραδειγμα που μου ρχεται τωρα στο μυαλο ειναι οι AFRODITE'S CHILD, οι οποιοι ολοι απο δω ξεκινησαν, και βρεθηκαν ΣΤΟ ΣΩΣΤΟ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΤΟΠΟ, για τη μουσικη τους, και γιναν stars.

 

θες να πεις εκαναν μια ΣΧΕΤΙΚΗ επιτυχια στη ΓΑΛΛΙΑ για 3-4 χρονια (στον υπολοιπο πλανητη δεν τους ξερει ουτε η μανα τους) και κατοπιν ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ τους εκανε μια μεγαλη οντως καριερα παλι στη ΓΑΛΛΙΑ (και ισως στην Ευρωπη) τραγουδωντας υμνους οπως το...ΝΤΡΙΓΚΙ ΝΤΡΙΓΚΙ ΜΑΝΑ ΜΟΥ... ;D 

 

παντως BEATLES η εστω Nick Cave δεν εγιναν ποτε (αλλο αν η ελληνικη ματια που μονιμως ανυψωνει τη μετριοτητα σε αριστουργημα και την απλη...επαρκεια σε ...φως του κοσμου θελει να τα βλεπει αλλοιως...) ;)

 

Αλλα εστω και ΚΑΝΕΝΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ, και παλι δεν ειναι λογικη αυτη αισιοδοξη, κι αυτο ειναι κατι που βλεπω και κυκλοφορει πολυ εδω μεσα, οτι δηλαδη " επειδη δε μας εκατσε εμας, δεν υπαρχει τιποτα ". Οχι παιδια, θα μου επιτρεψετε νασ διαφωνησω.

 

εδω κανεις μεγα λαθος ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει αυτο,αντιθετα λεμε οτι αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ τους ξενους,κατι που κατα κανονα κανει το ...αγγλοφωνο ελληνικο ροκ,εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καριερα στο εξωτερικο (βλ.Χατζηδακης & Θοδωρακης ;))

 

το να πιστευουμε οτι θα παμε να ...δειξουμε το ..αγγλικο ροκ στους Αγγλοσαξωνες ειναι απλα ...ΑΦΕΛΕΣ...(κατι που πολλακις εχει αποδειχθει και απο τα ΠΟΛΛΑ & ΓΝΩΣΤΑ ελληνικα γκρουπ που ξενιτευθηκαν και συντομα επαναπατριστηκαν με την ουρα στα σκελια...)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να επανέλθουμε στο θέμα ;).........

 

 

 

ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΣΤΕΣ ;D ;D ;D ;D

 

Μια δισκογραφική εταιρία θα πρέπει να παρέχει τις κατάληλες συνθήκες στον καλλιτέχνη για να υλοποιήσει το όραμα του, αναλαμβάνωντας δηλαδή όλο το κόστος (υλικό αλλά και ψυχικό) όλων των σταδίων μιας μουσικής παραγωγής αλλά και την μετέπειτα "διαδρομή"  της προς το κοινό (δεν γράφω προώθηση γιατί σηκώνει πολύ κουβέντα ;))...δρέπωντας εν συνεχεία τους καρπούς (ή μάλλον μέρος τους...πολύ μεγάλο μέρος τους ::)) αυτής της "επένδυσης" .

Από την στιγμή που δεν ισχύει αυτό δεν υπάρχει και λόγος ύπαρξης μια δισκογραφικής εταιρίας ή για να το θέσω καλύτερα δεν υπάρχει λόγος αναζήτησης "δισκογραφικής στέγης"....

 

Θεωρώ πως είναι τελείως γελοίο να κυκλοφορούν από μεγάλες εταιρίες cd το κόστος των οποίων έχει αναλάβει σχεδόν όλο ο καλλιτέχνης ή η μπάντα μόνο και μόνο για να υπάρχει πάνω το λογότυπο της και η (μάταιη) "ελπίδα" μιας καλής "προώθησης" και μια καλύτερης, εμπορικά,πορείας >:(

Δυστυχώς το παραπάνω φαινόμενο εμφανίζεται όλο και πιο συχνά τελευταία και στον χώρο των "μικρών" "ανεξάρτητων" label.....

 

Από την άλλη νομίζω πως μπορώ να καταλάβω, ίσως, γιατί συνεχίζει και συμβαίνει κάτι τέτοιο....

και νομίζω οτι καλύτερα απ'όλους το περιγράφει (ή τουλάχιστον έτσι έφτασε στα αυτιά μου ;D) πολύ γνωστός καλλιτέχνης ώς μάρτυρας υπεράσπισης σε πολύ γνωστή δίκη ανάμεσα σε δισκογραφική εταιρία και πολύ γνωστό( ;D ;D ;D ;D ) συγκρότημα:

"ο δημιουργός όταν στέκεται μπροστά στην επικείμενη ολοκλήρωση-κυκλοφορία της δουλειάς του είναι σαν ένα παιδί 4 χρονών...το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να δει την δουλειά του υλοποιημένη, δεν σκέφτεται τίποτα άλλο...και τότε πάντα εμφανίζεται κάποιος κλεφτοκοτάς...."

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να πεις εκαναν μια ΣΧΕΤΙΚΗ επιτυχια στη ΓΑΛΛΙΑ για 3-4 χρονια (στον υπολοιπο πλανητη δεν τους ξερει ουτε η μανα τους)

 

 

 

ΚΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ απ την ανυπαρκτη ελληνικη μουσικη πραγματικοτητα

 

 

) και κατοπιν ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ τους εκανε μια μεγαλη οντως καριερα παλι στη ΓΑΛΛΙΑ (και ισως στην Ευρωπη) τραγουδωντας υμνους οπως το...ΝΤΡΙΓΚΙ ΝΤΡΙΓΚΙ ΜΑΝΑ ΜΟΥ... ;D 

 

 

 

Το FOREVER AND EVER ειναι ντριγκι-ντριγκι μανα μου?...

 

 

 

 

το να πιστευουμε οτι θα παμε να ...δειξουμε το ..αγγλικο ροκ στους Αγγλοσαξωνες ειναι απλα ...ΑΦΕΛΕΣ...(κατι που πολλακις εχει αποδειχθει και απο τα ΠΟΛΛΑ & ΓΝΩΣΤΑ ελληνικα γκρουπ που ξενιτευθηκαν και συντομα επαναπατριστηκαν με την ουρα στα σκελια...)

 

 

 

Γραφω εγω να δειξουμε το αγγλικο ροκ στους Αγγλοσαξωνες?

 

Αλλα απ την αλλη, οι HIM οι Φιλανδοι πως το δειξανε? (Ευρωπη& Αμερικη σπασανε charts,κι αυτοι τα "βλαχικα" εχουν στη χωρα τους παραδοση, κι εχουν και τους  - Τhe Mission, Paradise Lost, κ.αλλα μεγαλα αγγλοσαξωνικα ονοματα να παιζουν support στις συναυλιες τους)

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες να πεις εκαναν μια ΣΧΕΤΙΚΗ επιτυχια στη ΓΑΛΛΙΑ για 3-4 χρονια (στον υπολοιπο πλανητη δεν τους ξερει ουτε η μανα τους) και κατοπιν ο ΤΡΑΓΟΥΔΙΣΤΗΣ τους εκανε μια μεγαλη οντως καριερα παλι στη ΓΑΛΛΙΑ (και ισως στην Ευρωπη) τραγουδωντας υμνους οπως το...ΝΤΡΙΓΚΙ ΝΤΡΙΓΚΙ ΜΑΝΑ ΜΟΥ... ;D 

 

παντως BEATLES η εστω Nick Cave δεν εγιναν ποτε (αλλο αν η ελληνικη ματια που μονιμως ανυψωνει τη μετριοτητα σε αριστουργημα και την απλη...επαρκεια σε ...φως του κοσμου θελει να τα βλεπει αλλοιως...) ;)

 

εδω κανεις μεγα λαθος ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει αυτο,αντιθετα λεμε οτι αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ τους ξενους,κατι που κατα κανονα κανει το ...αγγλοφωνο ελληνικο ροκ,εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καριερα στο εξωτερικο (βλ.Χατζηδακης & Θοδωρακης ;))

 

το να πιστευουμε οτι θα παμε να ...δειξουμε το ..αγγλικο ροκ στους Αγγλοσαξωνες ειναι απλα ...ΑΦΕΛΕΣ...(κατι που πολλακις εχει αποδειχθει και απο τα ΠΟΛΛΑ & ΓΝΩΣΤΑ ελληνικα γκρουπ που ξενιτευθηκαν και συντομα επαναπατριστηκαν με την ουρα στα σκελια...)

 

 

 

Το "666" έδειξε πολλά πράγματα σε όσους δεν κοιτούσαν το δάχτυλο. Στα κορυφαία των κορυφαίων, κατά την γνώμη μου στην παρέα των King Crimson και Pink Floyd.

 

Μου φαίνεται περίεργο το ότι σε μια κουβέντα περί aphrodite's child και επιτυχίας στο εξωτερικό, αναφέρεται ο Ρούσσος και όχι ο Παπαθανασίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το "666" έδειξε πολλά πράγματα σε όσους δεν κοιτούσαν το δάχτυλο. Στα κορυφαία των κορυφαίων, κατά την γνώμη μου στην παρέα των King Crimson και Pink Floyd.

 

Μου φαίνεται περίεργο το ότι σε μια κουβέντα περί aphrodite's child και επιτυχίας στο εξωτερικό, αναφέρεται ο Ρούσσος και όχι ο Παπαθανασίου.

 

 

Εμένα μου κάνει εντύπωση ότι αναφέρεις τους Crimson και τους Floyd στην ίδια παράγραφο με το 666. Έλεος...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα δεν παιζομαστε εδω μεσα... ;D ;D

 

+10000  στον EYE..

 

 

& ας παραδεχτουμε οτι οντως οι...666 εκαναν τρομερη καριερα (που δεν εκαναν) και παλι ΕΝΑ συγκροτημα το...1967 (δηλ.πριν 41 χρονια...) τα "καταφερε" παιζοντας αγγλοφωνο ροκ (δεν εχω ασχοληθει και πολυ μαζι τους γιατι δεν μου αρεσουν καθολου μου αλλα ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι αντεξανε 2 χρονια πριν διαλυθουν) και εμεις το καναμε .....κανονα... τι να πω.... ::) ::) ::)

 

ο Παπαθανασιου οντως εκανε τεραστια καριερα (οπως και ο Ρουσσος σε μικροτερο βαθμο)  αλλα σε εντελως διαφορετικα "μονοπατια".

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& ας παραδεχτουμε οτι οντως οι...666 εκαναν τρομερη καριερα (που δεν εκαναν) και παλι ΕΝΑ συγκροτημα το...1967 (δηλ.πριν 41 χρονια...)

 

Το ήταν το 67, από μόνο του δεν αποτελεί επιχείρημα. Και οι Beatles το 67 ήταν.

 

Μου φαίνεται περίεργο το ότι σε μια κουβέντα περί aphrodite's child και επιτυχίας στο εξωτερικό, αναφέρεται ο Ρούσσος και όχι ο Παπαθανασίου.

 

Εμένα πάλι δεν που προκαλεί καθόλου περιέργεια καθότι είθισται οι τραγουδιστές να είναι πιο προσφιλείς από τα υπόλοιπα μέλη.

 

παντως BEATLES η εστω Nick Cave δεν εγιναν ποτε (αλλο αν η ελληνικη ματια που μονιμως ανυψωνει τη μετριοτητα σε αριστουργημα και την απλη...επαρκεια σε ...φως του κοσμου θελει να τα βλεπει αλλοιως...) ;)

 

Τσκ, τσκ... Και ο Nick Cave δεν έγινε ΑΒΒΑ ή έστω Elvis Presley, αλλά αυτό δεν αναιρεί κάτι από το ποιόν του.

 

εδω κανεις μεγα λαθος ΚΑΝΕΙΣ δεν λεει αυτο,αντιθετα λεμε οτι αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ τους ξενους,κατι που κατα κανονα κανει το ...αγγλοφωνο ελληνικο ροκ,εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καριερα στο εξωτερικο (βλ.Χατζηδακης & Θοδωρακης ;))

 

Το γεγονός ότι κάποιος είναι ευρύτερα γνωστός στο εξωτερικό και το ότι έκανε καρριέρα στο εξωτερικό δεν είναι απαραίτητα συνυφασμένα.

 

Και στο κάτω, κάτω ο Χατζηδάκις ήταν μεγάλος μουσικός. Το όρνεο ο Θεοδωράκης τι είναι που προσπαθούσε επι χρόνια να κρυφτεί πίσω από ψευτοκομματικές και χαζοιδεολογικές πεποιθήσεις για να πλασάρει την μουσική του; Την γιαγιά μου αν έβαζα να λύσει θέματα αρμονίας καλύτερα θα τα έλυνε. Τον έκαναν και επίτημο καθηγητή στο Αριστοτέλειο, τρομάρα τους. Το τι κράξιμο έχει φάει από κλάσης ανώτερους μουσικούς (και όχι μόνο) δεν λέγεται.

 

Τέσπα, αυτά είναι και προσωπικές προτιμήσεις/πεποιθήσεις..  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ τους ξενους,κατι που κατα κανονα κανει το ...αγγλοφωνο ελληνικο ροκ,εχουμε πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να κανουμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ καριερα στο εξωτερικο (βλ.Χατζηδακης & Θοδωρακης ;))

 

το να πιστευουμε οτι θα παμε να ...δειξουμε το ..αγγλικο ροκ στους Αγγλοσαξωνες ειναι απλα ...ΑΦΕΛΕΣ...(κατι που πολλακις εχει αποδειχθει και απο τα ΠΟΛΛΑ & ΓΝΩΣΤΑ ελληνικα γκρουπ που ξενιτευθηκαν και συντομα επαναπατριστηκαν με την ουρα στα σκελια...)

 

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου