Προς το περιεχόμενο

Vox Tonelab : SE vs LE (ακουστε - δειτε - κλπ-κλπ.)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

η TL δεν μπορει να μπει στη λουπα ενος ενισχυτη,μονο στο return (οπου χρησιμοποιειται πλεον ως προενισχυτης) ή μπροστα απο τον ενισχυτη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΧΧμμμ.....

 

Οταν ομως συνδεεται με 2 καλωδια κ στον ενισχυτη λειτουργει μονο το master volume τοτε τι διαφορα εχει??? Μονο με αυτο το τροπο παραπεμπεται η προενισχυσις ?

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου εξηγησα νομιζω,ΜΟΝΟ στο effect loop & μπροστα μπορει να λειτουργησει σωστα,το περι ..δυο καλωδιων δεν το καταλαβαινω .

 

αν την βαλεις στο  RETURN του effect loop ΠΑΡΑΚΑΜΠΤΕΙΣ (δεν παραπεμπεις δεν εχει κανει και εγκλημα η καϋμενη η προενισχυση... ;D) τον προενισχυτη σου και η TL δουλευει σαν προενισχυτης & ο ενισχυτης σου σαν τελικος  (το Master Vol του ενισχυτη σου παυει να δουλευει στην προκειμενη περιπτωση) .

 

η σειρα του σηματος σου θα ειναι λοιπον

 

κιθαρα>TL IN>TL OUT>AMP RETURN.

 

παντως αν εχεις εναν αξιοπρεπη  λαμπατο ενισχυτη ειναι ΑΜΑΡΤΙΑ να την βαλεις στο return του,με τις σωστες ρυθμισεις παιζει ΠΑΝΤΑ πολυ καλυτερα μπροστα απο τον ενισχυτη & σου δινει πολυ πιο "ζεστο" και γεματο ηχο & φυσικα δεν χανεις και τον καθαρο ηχο του ενισχυτη σου (6 χρονια την εχω και την εχω κανει φυλλο και φτερο...οποτε κατι ξερω που σου λεω....) .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TNLAB INPUT      > FX SEND

TNLAB OUTPUT  > FX RETURN

INPUT ΕΝΙΣΧΥΤΗ > ΚΙΘΑΡΑ (εννοειται strat..!! ;D)

 

Αυτο εννοω λεγοντας συνδεση με 2 καλωδια, τι διαφορα  ?? εχει με αυτη που γινεται με 1 καλωδιο δλδ...

 

return ενισχυτη > output tnlab > input tnlab > κιθαρα... (εννοειται strat :P)

 

 

 

το 'καυμενη' που το ξεθαψες γραμμενο ετσι????  ;D ;D ;D

γραφονατς ετσι με κανεις να αισθανομαι νεουδι.... :-\

 

 

 

 

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συνδεσμολογια που περιγραφεις δεν θα δουλεψει καλα μια και η TL ΕΙΝΑΙ προενισχυτης οποτε βαζοντας την αναμεσα στον προενισχυτη και τον τελικο (με τη συνδεσμολογια που περιγραφεις) ο ηχος θα ειναι χαλια  ;) ,με αλλα λογια δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν "φετα" εφε για αυτο αλλωστε δεν ειναι καλη επιλογη αν θες να χρησιμοποιεις τα βρωμικα καναλια του ενισχυτη σου .

 

το 'καυμενη' που το ξεθαψες γραμμενο ετσι?

 

Ετσι γραφουμε εμεις που εχουμε παει ΚΑΝΟΝΙΚΟ σχολειο (τοτε που αν εκανες.. καταληψη γυρναγες  στο σπιτι μαυρος απο το ξυλο που σου ειχαν δωσει οι καθηγητες σου ;D ;D φυσικα κουρεμενος με την ψιλη και με ενα χαρτινο καπελο πιεροτου που εγραφε πανω "τεντυμποϋς" ;D) 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ομως χρησιμοποιεις ΜΟΝΟ το καθαρο καναλι του ενισχυτη σου???

Η κουβεντα μας παιρνει αυτη την εκταση διοτι εχω την αισθηση οτι ετσι το ΚΑΘΑΡΟ καναλι του ενισχυτη με αυτη τη συνδεσμολογια μενει το περισοτερο δυνατο ανεπηρεαστο, απο αποψη απωλεις σηματος-buff...

Χωρις να ειμαι σιγουρος παντα... Απλα ειμαι σε περιοδο που τα ψαχνω πολυ αυτα κ εχω ψιλομπλεξει....

 

Υ.Γ. Θεωρεις οτι η συνδεση LINE ενδεικνυται για καποια χρηση με λαμπατο ενισχυτη τελικα???

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικα αν χρησιμοποιεις μονο το καθαρο καναλι του ενισχυτη σου επιβαλεται να βαλεις την TL μπροστα του (οπως θα εκανες και με τα αναλογικα σου πεταλακια).Αλλοιως θα αλλοιωσει πολυ τον χαρακτηρα του ενισχυτη σου (επειδη ακριβως δεν ειναι σχεδιασμενη για να δουλευει σε λουπα)

 

ασε τις λουπες για αυτους που χρησιμοποιουν τα βρωμικα καναλια των ενισχυτων σου.

 

αλλωστε δεν χρειαζεται να στα λεω εγω,τεσταρε τη μονος σου και θα την ακουσεις την (τεραστια) διαφορα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ο fuzzed δεν εχει αδικο. την tonelab και γενικα οποιοδηποτε εφφε-πεταλι με αυτα τα χαρακτηρηστικα μπορεις να το συνδεσεις οπως θελεις. μπορει ανετα να βαλει την TL σε effects Loop και να σβησει απο την tonelab την εξομοιωση ενισχυτη-ηχειου ετσι κραταει τα εφφε της (stomp,modulation,delay,reverb) και χρησημοποιει τα καναλια του ενισχυτη.το μονο που δε θα μπορει να εχει ειναι το noise filter της πεταλιερας γιατι αυτο ενεργοποιειται μονο αν εχεις amp-cab εξομοιωση

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο fuzzed δεν εχει αδικο. την tonelab και γενικα οποιοδηποτε εφφε-πεταλι με αυτα τα χαρακτηρηστικα μπορεις να το συνδεσεις οπως θελεις. μπορει ανετα να βαλει την TL σε effects Loop και να σβησει απο την tonelab την εξομοιωση ενισχυτη-ηχειου ετσι κραταει τα εφφε της (stomp,modulation,delay,reverb) και χρησημοποιει τα καναλια του ενισχυτη.το μονο που δε θα μπορει να εχει ειναι το noise filter της πεταλιερας γιατι αυτο ενεργοποιειται μονο αν εχεις amp-cab εξομοιωση

 

Φίλε μου κοίτα λίγο το post για το πότε τελείωσε!2 χρόνια άργησες για να απαντήσεις,είσαι απαράδεκτος. Πλάκα κάνω φυσικά ;D ;D ;D . Χαρά στην όρεξη σου.

The player makes the guitar, not the opposite.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κοίτα λίγο το post για το πότε τελείωσε!2 χρόνια άργησες για να απαντήσεις,είσαι απαράδεκτος. Πλάκα κάνω φυσικά ;D ;D ;D . Χαρά στην όρεξη σου.

ε και; εχουν ημερομηνια ληξης τα thread; δεν το ξερα

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου