Προς το περιεχόμενο

Ηχοληπτικό challenge: "Ψηλά τον αμανέ"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Έχω ένα εξωτερικά ηχογραφημένο clip (επισυνάπτεται).

Είναι ήχοι από μια πλατεία, ενώ χαμηλά ακούγεται και κάποιος ιμάμης να ψέλνει έναν αμανέ.

 

Μπορείτε να "τονίσετε" τον αμανέ ώστε να ακούγεται δυνατότερα?

 

Ξεκινώ αυτό το thread, όχι για να πάρω πίσω το κλιπάκι μου φτιαγμένο.... (αυτό είναι δευτερεύον.... :) ) αλλά περισσότερο σαν πεδίo συζήτησης για το ΠΩΣ επιτυχγάνεται ηχοληπτικά κάτι τέτοιο (χρησιμοποιώντας αυτό το clip  σαν απτό παράδειγμα).

 

Αν οι εμπειρότεροι αποφασίσουν να ασχοληθούν, πιστεύω θα είναι χρήσιμο για όλους να μας πουν ΠΩΣ το έκαναν.  :)

 

(Ας επισυνάπτουμε τα clip εδώ για να αποφύγουμε τα σπασμένα links.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μουφα βγηκε. Απλα πιστευω οτι ακουγεται λιγο πιο δυνατα. Ενα απλο equalizer, και εκοψα καποιες ψιλες για να σταματησει το "βλαμμενο" και ανεβασα τις μπασες...

 

ΥΓ: -ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΣ- η μονη εμπειρια που εχω ειναι τα equalizer που βαζω στα κομματια για ακουγονται πιο καλα στα δικα μου αυτακια...

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολα έβαλες αδελφέ!!

 

Μια αποτυχημένη προσπάθεια:

 

Αφού το σήμα είναι 'σαλάτα΄ η αρχή έγινε με έναν expander για να μεγαλώσει η δυναμική περιοχή.

 

Μετά ένας gate με flip (όπου το threshold σαν να μη δούλευε) μετά EQ / μετά η σαλάτα της σαλάτας.

 

Η πολύ σαβούρα κόπηκε, αλλά σκοτώθηκε και το σήμα.

 

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω αυτό το παιδάκι κάνει ζημιά!!!

 

Να προσθέσω ... δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει αντίθετα με gate/expander/gate/eq

ώστε πρώτα να φύγουν τα ΄μπροστά' μετά να μεγαλώσει η δυναμική περιοχή, μετά να φύγει η σαβούρα απο κάτω κτλ κτλ.

 

Ίσως να λέω βλακείες, είναι απλά μια σκέψη.

 

Η ηχογράφηση δεν είναι φυσιολογική άρα και ο τρόπος εξεργασίας δεν θα ειναι φυσιολογικός επίσης.

No rules here!!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok να ρίξω μια ιδέα λόγω δουλειάς: σε κάτι τέτοιες φάσεις περνάω το σήμα από ανάλυση οκτάβας για να εντοπίσω τις συχνοτικές περιοχές που με ενοχλούν χοντρικά. Έπειτα περνάω το σήμα από ένα FFT για ακόμη πιο λεπτομερή εντοπισμό και μετά περνάω το σήμα από διαδοχικά notch filters μέχρι να καταλήξω σε κάτι που μου κάνει.

 

Μπορείς να παίξεις και εμπειρικά αν βαριέσαι ή δεν μπορείς να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία. Λίγο trial and error φάση.

 

ΙΜΗΟ μην τονίζεις τις συχνότητες που σε ενδιαφέρουν γιατί κρατάς το επίπεδο του background noise ψηλά και μαζί με τον αμανέ ανεβάζεις και το επίπεδο σε άλλα ανεπιθύμητα frequency components. Καλύτερα να ελλατώσεις τις συχνοτικές περιοχές που δεν αλλοιώνουν τον αμανέ. Αφού γίνει αυτό, λογικά στα σημεία όπου το τσογλάνι στρίγγλιζε θα χρειαστεί τοπικά betadin... :D δηλ. ανέβασμα στην ένταση γιατί θα μας έχει φάει λίγο από το dynamic range της εγγραφής.

 

 

my 2 cents.

 

edit: ξαναδιαβάζοντας το ποστ σου δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά, θέλεις να διατηρηθούν τα πάντα και να έρθει ο ιμάμης στο foreground και τα υπόλοιπα (συν άπλυτο τσογλάνι) στο background ή να μείνει μόνο ο μπαϊλντισμένος ιμάμ?

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Longshadow... αυτό που έκανες είναι καλύτερο από αυτό που πέτυχα μέχρι τώρα. Πως το έκανες? Έτσι όπως λέει ο Jase-μάστωρ?

 

Ο ήχος είναι από αυτό το video.

 

 

(Τα παιδιά που τσιρίζουν -όπως τσιρίζαμε όλοι όταν παίζαμε μπάλα- είναι το κεντρικό θέμα. Τον αμανέ τον πρόσεξα μετά. Κάποιοι ιδιαίτερα παρατηρητικοί ίσως δουν ότι το audio αρχείο έχει υποστεί λίιιιγο pitch correction για να πέσει το "ίσο" του αμανέ σε φυσική νότα.)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Ηρώδης δεν ερχόταν οπότε δοκίμασα αυτό στα κομπιουτεροηχειάκια. :D

 

 

Yγ. Αν ακούσετε μόνο το right ακυρώνονται και οι ενοχλητικές φωνές από left. (Βασικά βαριέμαι να το ξανανεβάζω :D)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου