Προς το περιεχόμενο

midi recording latency


Herbert

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι δεν κατάλαβες περί τίνος συζητάμε φίλε ruffneck.

No offense αλλά είσαι λίγο εκτός θέματος.

Συζητάμε για συγχρονισμό midi πληροφορίας και όχι για latency λόγω driver ή converter.

Επίσης δεν γίνεται να κάνεις οτιδήποτε με καμία εφαρμογή αν δεν έχεις κάρτα ήχου (έστω και την on-board) όπως αναφέρεις πιο πάνω.

Αν υπήρχε τέτοιο θέμα με καθυστέρηση, θα το ακούγαμε κυρίως κατά την ηχογράφηση.

Πάντως να 'σαι καλά που προσπάθησες.

 

Φίλε pkole αναφέρομαι στο latency του midi και όχι του audio (απλώς έθεσα την διαδικασία μιας κάρτα).Τώρα έχω να ρωτήσω τα εξής:Πόσο latency βγάζει το MIDI στο cubase?έχει οριστεί το synth ως auto ή slave στο cubase - Nuendo ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα μετά την εγγραφή ενός midi track?Mε λίγα λόγια πέρα από της ρυθμίσεις ενός soft sequencer ,έχουν γίνει οι κατάλληλες ρυθμίσεις στο synth ή στο controller?

Dance music will never die!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτω από κανονικές συνθήκες δεν υπάρχει καθόλου latency στο midi.  Αλλά, αν όντως ήταν πρόβλημα latency τότε θα υπήρχε διαρκώς (και όταν παίζουν και όταν γράφουν). Όμως, λένε ότι το πρόβλημα υπάρχει μόνο όταν γράφουν.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε το link που έδωσα παραπάνω, υπάρχει και ένα θέμα με emulated και non-emulated midi ports.

 

Λέει λοιπόν:

"Nuendo keeps a zero-length file called ignoreportfilter in the directory C:\Program Files\Steinberg\Nuendo\MIDI Port Enabler. Using Windows Explorer, you can drag this file up one level to the Nuendo directory, restart Nuendo, and you will now see both the emulated and non-emulated ports. In my experience, you nearly always want the non-emulated ports; you should go into Device Setup and set “Show” to “No” for the emulated DirectMusic ports so that you don’t accidentally use them.

 

This will only solve your problem if yours is a system where the emulated ports have timing issues. On my system, they don’t."

 

@Herbert: Όταν λες βελτιώθηκε αρκετά, τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο το προβλημα το εχω αντιμετωπισει σε αρκετα pc's  που εχω στησει η σε αλλα που παρεχω υποστηριξη..ειναι λιγο περιεργο το θεμα και η λυση εξαρταται απο καρτα ηχου,midi interface,ποιοι αλλοι drivers  ειναι περασμενοι στο μηχανημα κ .α. πολλα.Παντα λυνεται βεβαια τελικα αλλα θελει λιγο ψξιμο...

  ..αν καποιος ενδιαφερεται ,επειδη πραγματικα δεν εχω τον χρονο να φαω απειρες ωρες μεσω μυνηματων να καταλαβω τι παιζει και να δινω εξηγησεις ,μπορουμε να κανονισουμε καποιο ραντεβου και να λυσω το ζητημα...και τονιζω οτι ειναι προβλημα που δεν λυνεται με μια υποδειξη του στυλ ''κανε αυτο '' κ τελος...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσετε το link που έδωσα παραπάνω, υπάρχει και ένα θέμα με emulated και non-emulated midi ports.

 

Λέει λοιπόν:

"Nuendo keeps a zero-length file called ignoreportfilter in the directory C:\Program Files\Steinberg\Nuendo\MIDI Port Enabler. Using Windows Explorer, you can drag this file up one level to the Nuendo directory, restart Nuendo, and you will now see both the emulated and non-emulated ports. In my experience, you nearly always want the non-emulated ports; you should go into Device Setup and set “Show” to “No” for the emulated DirectMusic ports so that you don’t accidentally use them.

 

This will only solve your problem if yours is a system where the emulated ports have timing issues. On my system, they don’t."

 

@Herbert: Όταν λες βελτιώθηκε αρκετά, τι εννοείς;

 

 

 

μειώθηκε το latency στο γραμμένο.

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, έχεις αρκετή καθυστέρηση.

Εγώ είχα 1/16 αν θυμάμαι καλά και τώρα δεν έχω καθόλου.

Δοκίμασες συτό με τα emulated και non-emulated midi ports που παρέθεσα σε παραπάνω post;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου