Προς το περιεχόμενο

μα καλα τι κανει ο τυπος;


warrel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oχι φιλε μου, αλλα θες να το πεις οτι παιζω πολλα χρονια και εχω εμπειρια? Πες το οπως θες....

Μονο και μονο αν θα ΔΩ καποιον να παιζει μπροστα μου ακομα και φρασουλες η και ακκορντα μπορω να καταλαβω ποσο το κατεχει το αθλημα, φαινεται (για μενα). Και μην ακουσω αηδιες του στυλ "ναι καλα, την εχεις δει ξερολας κι ετσι". Ετσι ειναι. Και ακουστικα μπορω να το καταλαβω (δηλ απο cd η κατι τετοιο) αν βεβαια του τυπου του δωθει η ευκαιρια να παιξει κατι. Κι ο Jorgensson των Hellecasters παιζει στον Elton John και παιζει Nikita, ενταξει εκει δεν μπορεις να καταλαβεις, αλλα αν ειναι και οπτικα, τοτε στανταρ ναι.

Παραδειγμα, χρονια πριν, ειχα δει συναυλια τον Johnny Lang. Εννοειται οτι ολο το βραδυ ειχε χεστει στο σολο, ετσι αλλιως, πανω, κατω, ισα, αναποδα. Επαιζε καλα, δεν μπορω να πω, ΟΜΩΣ, ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ του κιθαριστας (ενας χοντρουλης που επαιζε μονο ακκορντα) μου ειχε κανει την εντυπωση και ειπα μεσα μου "αμα τον αφησει αυτον να παιξει κανα σολο, θα τα μαζευουμε απο το πατωμα" οπως κι εγινε.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεις τι θελω να πω. Κι ο Timmons παιζει αργα και μακροσυρτα πολλες φορες αλλα οταν θα πατησει το γκαζι, την βαψαμε, ετσι δεν ειναι? ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαινω γιατι ασχολουμαστε με ενα video το οποιο ειναι μουσικά ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ αχρηστο. Ο τυπος δεν εχει τεχνικη, καμια νοτα δεν ακουγεται καθαρα. Αν τεχνικη ειναι να κανει κανεις @@ριες πανω στην κιθαρα καλυτερα να δει καμια τσοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γουστάρω τρελά αυτό το thread. Πέρα από την ψυχεδέλεια - άλλα γράψαμε οι περισσότεροι, άλλα εννόησε ο heretic, άλλα λέει ο playloud και κάπου στη μέση εμφανίστηκε και η Βίνα - αναγκάσαμε το benson να ξαναποστάρει και να θάψει ΚΑΙ την τεχνική του "τύποσ".  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι ασχολουμαστε με ενα video το οποιο ειναι μουσικά ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΑ αχρηστο. Ο τυπος δεν εχει τεχνικη, καμια νοτα δεν ακουγεται καθαρα. Αν τεχνικη ειναι να κανει κανεις @@ριες πανω στην κιθαρα καλυτερα να δει καμια τσοντα.

Ω Πανμέγιστε Benson, θεωρείς τον εαυτό σου έναν από μας?!?... :o

 

Τί τιμή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To περίμενα Πλέιλαουντ ότι θα φτάναμε στον υποκειμενικό παράγοντα ("αν τον δω θα καταλάβω" - κι αν τον ακούς μόνο; ). Το εκτιμώ, κι εγώ πιστεύω ότι έχω μάτι και αυτί, αλλά μέχρι εκεί.

 

Τι εννοώ; Ότι αυτή η υποκειμενική θεώρηση δεν έχει καμία αξία, και ότι το μόνο που κάνει είναι λόγω του συνεπαγόμενου σνομπισμού και ελιτισμού να μας απομακρύνει από την πραγματική απόλαυση της μουσικής. Στα τέτοια μου (μετά συγχωρήσεως) αν καταλάβω ότι ο τάδε ή ο δείνα κιθαρίστας δεν μπορεί να παίξει κοκορετσιές... αν μου αρέσει το στυλ του, αν υπηρετεί το κομμάτι κι αν με ταξιδεύει το παίξιμό του, το θέμα για μένα τελειώνει εκεί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαζι σου σε αυτο το τελευταιο. Ουτε εμενα με νοιαζει πχ γουσταρω τρελλα Albert King που παιζει μονο 3-4 νοτες αλλα αυτο δεν με εμποδιζει να γουσταρω και Malmsteen και οπως λεει κι ο James Byrd "Virtouosity is NOT a crime". Αυτα και καλη σας νυχτα και καλη εβδομαδα

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου