Προς το περιεχόμενο

μα καλα τι κανει ο τυπος;


warrel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως αν η Βίνα άκουγε ποτέ τα κλιπς των μελών του noiz, θα επέλεγε vartanis χωρίς δεύτερη κουβέντα!...

 

 

Πολυ σωστα,γιατι, μηπως υπαρχει και τιποτα αλλο;(χα χα χα χα χα χα χα χα χα).

 

 

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομιζω οτι λετε συνεχως το ιδιο επιχειρημα λες και δε καταλαβαινετε η δε θελετε να καταλαβετε. Αν αυτο το βιντεο ηταν απο ενα δισκο 100 φορες εχετε δικιο. Ομως ηταν απλα ενα video επιδειξης στο youtube. Ο σκοπος του ηταν προφανως η επιδειξη και οχι το μουσικο θεμα. Οταν ειμαστε σε ενα ωδειο και κανουμε ασκησεις, η ασκηση δεν εχει σκοπο τη μουσικη αλλα να μας μαθει να παιζουμε σωστοτερα. Ο τυπος εδω προφανως εκανε καποια επιδειξη που μουσικα δεν ειχε νοημα βεβαια, ΟΜΩΣ ενας κιθαριστας για να εκφραστει σωστοτερα πρεπει να εχει οσο το δυνατον καλυτερη τεχνικη γιατι ετσι μπορει να χρησιμοποιησει τη φαντασια του στο επακρο. ΕΦΟΣΟΝ κατεχει την τεχνικη μετα σε ενα δισκο οπου θα συνθεσει ενα τραγουδι θα χρησιμοποιησει απο το 'οπλοστασιο' του οτι τεχνικη μπορεσει για να εκφρασει καλυτερα αυτο που εχει στο μυαλο του. Αν ενας κιθαριστας εχει μειωμενη τεχνικη, αυτο 100% θα του βγει σε ενα συμβιβασμενο αποτελεσμα. Κολατε σε ενα σημειο ολοι , και φερνετε και κατι παραδειγματα του στυλ αν ενα φαι δε μου αρεσει δε πρεπει να ειμαι μαγειρας για να το καταλαβω κλπ κλπ....Το νοημα δεν ειναι αυτο το απλοικο που το παρουσιαζετε αλλα πως πρωτα απ ολα σεβομαστε αυτο που κανει ο αλλος ως τεχνικοτερος απο εμας, πως πριν χλευασουμε καποιον πρεπει πρωτα να δουμε με τι σκοπο το εκανε, και πως για να κρινουμε εμεις πρεπει να εχουμε καποιο υποβαθρο (και δε καταλαβαινω γιατι αντιδρατε σ αυτο). Δε μπορει να γινει κριτικος κινηματογραφου πχ ο καθε ασχετος, ουτε κριτικος μαγειρικης ασχετος, ουτε κριτικος μουσικων καποιος που δε κατεχει το σπορ. Ουτε να γινει καποιος χρηματιστης που δεν εχει γινει πρωτα πλουσιος ο ιδιος, και ουτε γυμναστης ενας που ειναι χοντρος. Απο εκει και περα το αν μας αρεσει το φαγητο, αν μας αρεσει η ταινια, και αν μας αρεσει ενα κομματι ειναι ενα αλλο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ θεμα που φυσικα δε θα μας στερησει κανενας το δικαιωμα να κρινουμε.

Γενικευσα και λιγο την κουβεντα γιατι βλεπω μια γενικοτερη διαπιστωση απαξιωσης της τεχνικης, ομως ακομα και οι κιθαριστες που ειναι 'αργοι' ΚΑΤΕΧΟΥΝ την τεχνικη, και αυτο καποιος σοβαρος κιθαριστας μπορει να το καταλαβει. ΑΚΟΜΑ και στα αργα μερη ο κιθαριστας φαινεται. Συνεπως επιχειρηματα του στυλ 'δε θελω να παιζω' ετσι ειναι ατοπα. ΜΑΘΕ πρωτα να παιζεις ετσι και αργοτερα οταν θα παρουσιασεις μια δουλεια στον κοσμο, ενα demo η οτιδηποτε αλλο φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμενος να παιξεις ετσι ομως η τεχνικη σου θα φανει και θα την αξιοποιησεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

... προφανως εκανε καποια επιδειξη που μουσικα δεν ειχε νοημα βεβαια, ΟΜΩΣ ενας κιθαριστας για να εκφραστει σωστοτερα πρεπει να εχει οσο το δυνατον καλυτερη τεχνικη γιατι ετσι μπορει να χρησιμοποιησει τη φαντασια του στο επακρο. ΕΦΟΣΟΝ κατεχει την τεχνικη μετα σε ενα δισκο οπου θα συνθεσει ενα τραγουδι θα χρησιμοποιησει απο το 'οπλοστασιο' του οτι τεχνικη μπορεσει για να εκφρασει καλυτερα αυτο που εχει στο μυαλο του.

 

Αυτό που θέλουν να πουν κάποιοι, είναι ότι αν δεν "καιγόταν" 8 ώρες την ημέρα ανεβοκατεβάζοντας κλίμακες και αντί αυτού άκουγε 1-2 ώρες μουσική να εξασκήσει (και) τη φανασία του μπορεί και με λίγο "χαμηλότερη" τεχνική να ήταν σε θέση σε μία ηχογράφηση να παίξει πολύ ουσιαστικότερα.

Μήπως δηλαδή (σε κάποιες περιπτώσεις) η υπερβολή στην ανάπτυξη της τεχνικής στενεύει τους ορίζοντες λόγω του ότι είναι μονομερής?

 

Αν ενας κιθαριστας εχει μειωμενη τεχνικη, αυτο 100% θα του βγει σε ενα συμβιβασμενο αποτελεσμα.

...

Εξαρτάται τι εννοείς "κιθαρίστας". Προσωπικά παίζω κιθάρα 20 χρόνια, δεν παίζω κανένα άλλο όργανο και οφείλω να ομολογήσω ότι δεν μου αρέσει αυτό που ονομάζεται "κιθαριστική" μουσική. Για να καταλάβεις, δεν έχω ούτε ένα δίσκο όπου πρωταγωνιστεί "κιθαρίστας". Δεν έχω ακούσει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ (επί τούτου) SRV, Gallaher, Clapton, Santana κλπ.

 

 

.... ΜΑΘΕ πρωτα να παιζεις ετσι και αργοτερα οταν θα παρουσιασεις μια δουλεια στον κοσμο, ενα demo η οτιδηποτε αλλο φυσικα και δεν εισαι υποχρεωμενος να παιξεις ετσι ομως η τεχνικη σου θα φανει και θα την αξιοποιησεις.

 

Όχ όχι όχι. Σιγά μη φάω τα χρόνια μου να προσπαθώ να παίξω έτσι.

Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να είσαι "κουλός". Προσωπικά, αν ήθελα να βελτιωθώ (που -σαφώς- όπως οι περισσότεροι έχω μεγάλα περιθώρια βελτίωσης), δεν θα έκανα ασκήσεις ταχύτητας αλλά θα μάθαινα διαφορετικά πράγματα. Θα άκουγα κάποιο καινούριο -για μένα- είδος μουσικής. Μπορεί να μάθαινα άλλο ένα όργανο (π.χ. πιάνο ή drums).

 

Καταλαβαίνεις λοιπόν που βρίσκεται ο αντίλογος? Πολλοί, έχουμε περιορισμένο χρόνο να αφιερώσουμε στη μουσική και στην εξάσκηση. Για πολλούς λοιπόν, αυτό που κάνει ο τύποσ στο video είναι ένας ανούσιος στόχος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα είπε ο Χαρίλαος, θα επιχειρήσω να συμπληρώσω το σκεπτικό όλων όσων δεν βρήκαν κανένα ενδιαφέρον στο βίντεο του thread.

 

Συμφωνώ με το φίλο heretic ότι όσο καλύτερη τεχνική έχουμε, τόσο καλύτερα μπορούμε να εκφράσουμε τη μουσική που έχουμε στο μυαλό μας. Από αυτή την άποψη, η τεχνική είναι χρήσιμη (ίσως όχι απαραίτητη όμως), είναι μάλλον ο αντικειμενικός σκοπός της τεχνικής κατάρτισης.

Εδώ έχουμε ένα τελείως διαφορετικό πράγμα, την εκμετάλλευση της τεχνικής για λόγους φανφάρας. Δεν έχουμε καμία μουσική, καμία ουσία. Δε νομίζω ότι χρησιμεύει σε κάτι το να βγάλουμε βιντεάκια στο Youtube και να πούμε "κοιτάξτε τι γ@μάτος είμαι και πόσο γρήγορα ανεβοκατεβαίνω τις κλίμακες". Τι σκατά ευχαρίστηση βγαίνει από τις κλίμακες σε fast forward ρε γαμώτο;

 

Εξάλλου, κανείς δεν το έπαιξε μουσικοκριτικός και τέτοια χαριτωμένα, είπαμε τη γνώμη μας ως απλοί, μέτριοι (κάτω του μετρίου προσωπικά) μουσικοί και τίποτε παραπάνω. Δεν θα κρίνω πόσο τεχνικός είναι ο φίλος μας και πόσο σωστά κρατάει την πένα όταν κάνει τα αρπέζ, δεν είμαι σε θέση να κάνω κάτι τέτοιο. Όμως μπορώ άνετα να κρίνω αν γουστάρω αυτό που ακούω. Και το λέω ξανά, ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΚΑΘΟΛΟΥ!

 

Για να το κλείσω το θέμα, μπράβο και πάλι στο παλικάρι που έστρωσε τον κ$%ο του και κατάφερε να γίνει ο Speedy Gonzales της κιθάρας, τον συγχαίρω αν αυτό ήθελε να κάνει στη ζωή του. Δεν έχω όμως να του πω μπράβο για τίποτε άλλο, μουσικά δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε κανέναν αυτό το πράγμα που είδα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά ειδα έναν τύπο που κατάπινε σπαθιά. Πήγα κάτι να πω... αλλά η γυναίκα μου μου έριξε ένα αυστηρό βλέμμα και κουμπώθηκα.

 

Πήγα σπίτι και στρώθηκα στη μελέτη ... μέχρι που κατάφερα και κατάπια ένα μικρό ελβετικό σουγιά. Τώρα παλεύω μέχρι κουζινομάχαιρο solingen (rostfrei - Δυτ. Γερμανίας). Με σοβαρή μελέτη, μέχρι τον Αυγουστο έχω πλάνο να μπορώ να κουμαντάρω το μαχαίρι του ψωμιού.

 

Και τότε -χωρίς φόβο- θα το πω: "Ρε γυναίκα.... εκείνο το κόλπο με τα σπαθιά...... μ@λακία δεν ήτανε ?"

 

 

@SPY, ο συγκεκριμένος τύποσ γράφεται με σ

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις να πεις κάτι δεν έχει σημασία πως θα το πεις.

 

Ο συγκεκριμένος τύπος δεν έχει να πει τίποτα.

 

Για ο άγιος Joe δεν τα χώνει;;Έχει να πει πολλά όμως ;D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις να πεις κάτι δεν έχει σημασία πως θα το πεις.

 

Ο συγκεκριμένος τύπος δεν έχει να πει τίποτα.

 

Για ο άγιος Joe δεν τα χώνει;;Έχει να πει πολλά όμως ;D

 

ο αγιος joe να τα χωνει μοναχα να ΜΗΝ τραγουδαει. ;D

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ΔΙΑΛΕΓΩ να μην παιζω γρηγορα κι ΑΛΛΟ το απαξιω επειδη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να παιξω γρηγορα. Ο τυπος στο βιντεο ειναι φορ δε μπαζ γιατι εχει ασχημο taste, αλλα οχι να βγαζουμε σκαρτη τη ferrari επειδη εμεις ειμαστε ΑΣΤΡΑΧΑΝ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ΔΙΑΛΕΓΩ να μην παιζω γρηγορα κι ΑΛΛΟ το απαξιω επειδη ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να παιξω γρηγορα. Ο τυπος στο βιντεο ειναι φορ δε μπαζ γιατι εχει ασχημο taste, αλλα οχι να βγαζουμε σκαρτη τη ferrari επειδη εμεις ειμαστε ΑΣΤΡΑΧΑΝ

 

Εγω βλεπω εναν που ανακατευει χρωματα με φοβερη ταχυτητα και τα αμολαει σαν αυτοματο πιτσιλωντας με πολυ γρηγορες κινησεις του πινελου τον καμβα

η ισοδυναμα

εναν που σαν ηλεκτρονιο ριχνει αλευρια, γαλατα, λαδια σε κατι χυτρες και ανακατευει με ταχυτητα φωτος.

 

Δεν ξερω σε ποια κατηγορια θαυμασμου ανηκει αυτο το πραμα , αλλα σιγουρα ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ "ΤΕΧΝΗ" ΤΟΥ μου βγαζει κατι χοντρα φαιδρο... (ομολογω οτι με πιασαν τα γελια με το που το ειδα και οσο περναγε η ωρα και αυτος συνεχιζε το ιδιο και το ιδιο, συνειδητοποιουσα οτι αυτο ειναι ολο και ολο, ο τυπος αυτο κανει, ανεβοκατεβαινει την ταστιερα σα το Βεγγο και το βιντεοσκοπει, μου γυρισε σε ψιλοθλιψη...)

 

(Ουτε οι πιτσιρικαδες απο το χωριο δεν εντυπωσιαζονται πια απο πιτσαριες με ζογκλερ ψηστη που πεταει τα ζυμαρια στον αερα... )

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου