Προς το περιεχόμενο

Αυτην; ή την Affinity.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει συμπεριφορά έβενου όμως.Δεν ξέρω τι είναι αλλα μοιάζει κ ακούγεται σαν εβενος.Οταν την πήγα για επισκευή, λόγω σκευρώματος αν θυμάστε, ο μάστορας που την έξισε για να την σιάξει πριονίδι καθαρό απο έβενο έβγαλε.Τώρα τι να σας πώ ναούμ.

 

Αν πάθει κάτι αυτό τι θα είναι?Σκισιμο?Τι άλλο μπορεί να δώ άν θα δώ?Θα κοιτάξω να πάρω μια παπαρίτσα τέτοια αλλα αν δεν χρειάζεται να μην το κοιτάξω το θέμα καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχει συμπεριφορά έβενου όμως.Δεν ξέρω τι είναι αλλα μοιάζει κ ακούγεται σαν εβενος.

Καλά, τώρα ψάρωσα. Μπορείς και ΑΚΟΥΣ τον έβενο ρε θηρίο; ;D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να μην πώ κ γώ οτι ξεχωρίζω τα 13485 hz απ τα 13486 hz μια φορά?Δεν το δικαιούμαι?Θελω κ γώ αρβίλα για μιά φορά.

 

 

Βασικά το sustain είναι που διαφέρει στην κιθάρα με έβενο κ γενικά σκάφος νομίζω.Κ οτι πιάνει καθαρότερα νότες σε γρήγορο σόλο.Για παραπάνω ποιότητες απευθύνσου σε ειδικότερο εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλέπω όμως να απαντάμε....εστειλα κ στην εταιρία ενα μήνυμα να με πούνε κι αυτοί αλλα αυτοί λένε τα δικά τους συνήθως τα υπερβολικά για καλυψη σε ζημιές κ να βγάζουν τον κωλο τους στην απ' έξω.

 

Εγω περιμένω νοίζ-ψυχραιμία απάντηση με γνώση-λογική-φραπε.Τι να μου πει κι ο σουηδοαγγλοτζαπάνης......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με την αποψη. Αν και το ψυριζουμε πολυ βεβαια για 50- 60(?) ευρω διαφορα στην τιμη. Πηρα την affinity με ακριβως την ιδια λογικη (μια φτηνη για το εξοχικο μου).

 

Απο οτι καταλαβα (δεν το εψαξα και πολυ) κυκλοφορει (αναλογα με το αν ειναι βαμενη αδιαφανως η butterscotch -σαν τη δικια μου- που ειναι ημιδιαφανες χρωμα) σε solid alder (στα βαμενα) η agathis (στα διαφανη). Το agathis ειναι ουσιαστικα πευκο-ξυλο.

[η προταση αυτη οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο elavd δεν μαζευεται... ξεκινησα να την ξαναγραψω αλλα βαρεθηκα...]

 

Παιζει μια χαρα (για τη δικη μου κλαση). Ωραια ρυθμισμενη εξ αρχης, αψογα φινιρισμενη, δεν εξεχουν ταστα, δεν εξεχουν βιδακια ρυθμισης saddles στη γεφυρα να σε γδερνουν.... Τα ηλεκτρικα (και ειδικα ο διακοπτακος) ειναι χαλια (και στις δυο που λες). Και το nut δεν μου αρεσει (αλλα και οι δυο το ιδιο εχουν). Ο ηχος και το σκασιμο ειναι (αξιοπρεπως) εκει. Σαν ακουσμα μοιαζει με αλλες τελε με τις οποιες την εβαλα διπλα και την ακουσα...

 

Απο κει και περα, εγω λεω να μη ριξεις εξτρα λεφτα, ειδικα αν εισαι τοσο οριακα. Τα 150 με τα 200 ειναι το 25% της τιμης.

 

Παρε την φτηνοτερη και ελαφρυτερη, 21-ταστη και maple-ταστιεροτερη(!) affinity σε butterscotch (με τα νερακια της, το ημιδιαφανες της) που δεν θελει να την "λαδωνεις" αμα σου ξεραινεται η rosewood ταστιερα και σε δευτερη φαση παρε μια ακριβοτερη οταν την ξεπερασεις... Δεν νομιζω οτι επειδη θα εχεις την standard θα υπαρξει ερωτας για κατα 25% μεγαλυτερο διαστημα απο οτι με την affinity. Πανω-κατω ιδια κλαση πραματακια ειναι...

 

Ενα που εχω να σου πω ειναι οτι η affinity ειναι top loader και ουχι με τρυπημενο σωμα (αν αυτο σημαινει κατι περι του sustain...)

 

 

 

συμφωνω 100%. εχω μια tele affinity η οποια τα σπαει (παντα σε συναρτηση με την τιμη της).

βεβαια να πω οτι εγω ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ για maple, το προτιμω με 1000 απο rosewood.. αν εσενα δεν σ'αρεσει ομως, δεν ξερω πως θα σου κατσει. αν προτιμουσα τοσο πολυ το rosewood ισως να πηγαινα σε std, αν ομως δεν με ενοιαζε θα επαιρνα την affinity για τους λογους που ανεφερε ο evris.

οσον αφορα τα υπολοιπα (ηλεκτρικα, φινιρισμα κλπ) δεν εχω να σχολιασω κατι, με καλυψε απολυτα ο evris. και η δικια μου παντως ηταν αψογα σεταρισμενη, WTF  ???

 

σιγουρα δεν ειναι η κιθαρα που θα την ερωτευτεις και θα θελεις να περασεις μια ζωη μαζι της ρε παιδι μου, αλλα ομως ειναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΗ σαν μια φθηνη λυση για εξασκηση σε χαμηλες εντασεις. επισης ειναι μια κιθαρα που μπορεις αργοτερα να την χρησιμοποιησεις για πειραματα (ειμαι σιγουρος οτι με ενα σετ καλους μαγνητες θα πεταει, αν και εγω θελω να την διατηρησω σ'αυτο που ειναι) και που δεν χρειαζεται να την προσεχεις ιδιαιτερα (αφενος δεν παθαινει τιποτα, αφετερου δεν σε νοιαζει κιολας αμα παθει..). οσον αφορα τα ηλεκτρικα, διακοπτη κ nut οντως δεν ειναι ο,τι καλυτερο, αν κ αμφιβαλλω κατα ποσο θα ειναι καλυτερα στη std. παντως κ αυτα αναβαθμιζονται, αν κ εγω δεν μπαινω καν στον κοπο.. 

οσον αφορα τον ηχο: λογικα προκυπτουν διαφορες σε σχεση με ακριβοτερα μοντελα (τα οποια ομως σε γενικες γραμμες κυμαινονται σε 2πλασιες 3πλασιες κλπ τιμες), ομως ηχο μπορεις να βγαλεις. ο tele χαρακτηρας ειναι εκει παντως, for the most part..  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει συμπεριφορά έβενου όμως.Δεν ξέρω τι είναι αλλα μοιάζει κ ακούγεται σαν εβενος.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Behaviorism

 

εγω εχω μαθει σε μια ταστιέρα rosewood να ακουγεται σαν maple.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου