Προς το περιεχόμενο

Αυτην; ή την Affinity.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρχε, ειμαι τοσο κουρασμενος που δεν εχω κουραγιο για δοκιμες (ειμαι ερασιτεχνης).

Μου αρκει που παιρνω τις γνωμες σας. Αυτες μετραω και θα βαδισω αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν τελικά επιλέξεις rosewood ταστιέρα διάλεξε ένα απο αυτά...

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_ailc965_fretboard_cleaner.htm

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_lemon_oil.htm

 

Δεν χρειάζεται να το χρησιμοποιείς πάνω απο 3 φορές το χρόνο οπότε θα σου κρατήσει πολύ...

 

 

 

 

Αν πάλι επιλέξεις maple, ένα απλό γυαλιστικό κιθάρας είναι αυτό που χρειάζεσαι..

(με το οποίο θα γυαλίζεις και το σώμα της κιθάρας σου)

 

http://www.thomann.de/gr/dunlop_formula_65.htm

 

Οφ τόπικ ναούμ.

 

Εγώ το δικόμ το κεταρόνι δεν τον βάζω τίποουτις ενα 6μηνο που το χω κ δεν το έχω στο πρόγραμμα να το κάνω κάτι.Υπάρχει περίπτωση να μου ανοίξει ο έβενος στη μέση για να πάρει αέρα η σφυχτόβεργα απ το πολύ παράτημα?Βαζω παντού κάθε τόσο που την καθαρίζω για βρωμες-σκόνες κτλ ενα pronto που είναι κ για έπιπλα αλλα φαντάζομαι μονο στο λουστρο κάνει δουλειά.Το άλλο μηπως του κάνει κακό?

 

Τι να κάνω μίστερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File ego pira mia squier affinity series prin 3 xronia, gia 220 euro, (left hand)  i opoia aksize ta leftakia tis me to parapano, ine OTI prepei gia ta prota xronia, polu gero organo kataskevastika. o katharos ixos mourlia, ta ilektronika pasxoun alla gia tin timi tis afto to sugxoroume, episis o klasikos enoxlitikos ixos ton monopinion se high gain, alla kai afto to sugxoroume. genika ine aksiopisti kai apsogi gia ta lefta tis! Tha sou protina mia tetoia tora, kai meta apo 2 xronakia pas kai xtupas mia kainourgia, fila ta xrimata apo tin diafora timis affinity me standar gia na pareis se ligo kairo kai kana cool pedal ;)

Πανω απ'ολα ειναι το feeling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

File ego pira mia squier affinity series prin 3 xronia, gia 220 euro, (left hand)  i opoia aksize ta leftakia tis me to parapano, ine OTI prepei gia ta prota xronia, polu gero organo kataskevastika. o katharos ixos mourlia, ta ilektronika pasxoun alla gia tin timi tis afto to sugxoroume, episis o klasikos enoxlitikos ixos ton monopinion se high gain, alla kai afto to sugxoroume. genika ine aksiopisti kai apsogi gia ta lefta tis! Tha sou protina mia tetoia tora, kai meta apo 2 xronakia pas kai xtupas mia kainourgia, fila ta xrimata apo tin diafora timis affinity me standar gia na pareis se ligo kairo kai kana cool pedal ;)

 

Συμφωνω με την αποψη. Αν και το ψυριζουμε πολυ βεβαια για 50- 60(?) ευρω διαφορα στην τιμη. Πηρα την affinity με ακριβως την ιδια λογικη (μια φτηνη για το εξοχικο μου).

 

Απο οτι καταλαβα (δεν το εψαξα και πολυ) κυκλοφορει (αναλογα με το αν ειναι βαμενη αδιαφανως η butterscotch -σαν τη δικια μου- που ειναι ημιδιαφανες χρωμα) σε solid alder (στα βαμενα) η agathis (στα διαφανη). Το agathis ειναι ουσιαστικα πευκο-ξυλο.

[η προταση αυτη οπως πολυ σωστα παρατηρησε ο elavd δεν μαζευεται... ξεκινησα να την ξαναγραψω αλλα βαρεθηκα...]

 

Παιζει μια χαρα (για τη δικη μου κλαση). Ωραια ρυθμισμενη εξ αρχης, αψογα φινιρισμενη, δεν εξεχουν ταστα, δεν εξεχουν βιδακια ρυθμισης saddles στη γεφυρα να σε γδερνουν.... Τα ηλεκτρικα (και ειδικα ο διακοπτακος) ειναι χαλια (και στις δυο που λες). Και το nut δεν μου αρεσει (αλλα και οι δυο το ιδιο εχουν). Ο ηχος και το σκασιμο ειναι (αξιοπρεπως) εκει. Σαν ακουσμα μοιαζει με αλλες τελε με τις οποιες την εβαλα διπλα και την ακουσα...

 

Απο κει και περα, εγω λεω να μη ριξεις εξτρα λεφτα, ειδικα αν εισαι τοσο οριακα. Τα 150 με τα 200 ειναι το 25% της τιμης.

 

Παρε την φτηνοτερη και ελαφρυτερη, 21-ταστη και maple-ταστιεροτερη(!) affinity σε butterscotch (με τα νερακια της, το ημιδιαφανες της) που δεν θελει να την "λαδωνεις" αμα σου ξεραινεται η rosewood ταστιερα και σε δευτερη φαση παρε μια ακριβοτερη οταν την ξεπερασεις... Δεν νομιζω οτι επειδη θα εχεις την standard θα υπαρξει ερωτας για κατα 25% μεγαλυτερο διαστημα απο οτι με την affinity. Πανω-κατω ιδια κλαση πραματακια ειναι...

 

Ενα που εχω να σου πω ειναι οτι η affinity ειναι top loader και ουχι με τρυπημενο σωμα (αν αυτο σημαινει κατι περι του sustain...)

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογα με το αν ειναι βαμενη αδιαφανως η butterscotch -η δικια μου- που ειναι ημιδιαφανες

 

[trOLL Mode on]Αυτή η πρόταση δε θέλει τόνους;  ;D :-*  :P [trOLL Mode off]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οφ τόπικ ναούμ.

 

Εγώ το δικόμ το κεταρόνι δεν τον βάζω τίποουτις ενα 6μηνο που το χω κ δεν το έχω στο πρόγραμμα να το κάνω κάτι.Υπάρχει περίπτωση να μου ανοίξει ο έβενος στη μέση για να πάρει αέρα η σφυχτόβεργα απ το πολύ παράτημα?Βαζω παντού κάθε τόσο που την καθαρίζω για βρωμες-σκόνες κτλ ενα pronto που είναι κ για έπιπλα αλλα φαντάζομαι μονο στο λουστρο κάνει δουλειά.Το άλλο μηπως του κάνει κακό?

 

Τι να κάνω μίστερ?

 

Πάρε το conditioner της Gibson και βάζε στην ταστιέρα 2-3 φορές το χρόνο...

 

AILC965.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ποιό κεταρόνι λες ρε συ trigga? Το hagstrom έχω την αίσθηση ότι έχει συνθετική ταστιέρα και δεν χρειάζεται τίποτις τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[trOLL Mode on]Αυτή η πρόταση δε θέλει τόνους;  ;D :-*  :P [trOLL Mode off]

Αυτη η προταση εκτος απο ατονη ειναι και ασυναρτητη. Αυτοι οι νεοι δεν ξερουν τι γραφουν...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό κεταρόνι λες ρε συ trigga? Το hagstrom έχω την αίσθηση ότι έχει συνθετική ταστιέρα και δεν χρειάζεται τίποτις τέτοιο...

 

Πράγματι ο Χαρίλαος έχει δίκιο...

Triggaman η ταστιέρα σου δεν είναι έβενος όπως νομίζεις...

 

Εδώ το λέει καθαρά ότι είναι "wood composite"...

http://www.werock.ca/specials.htm

 

Άρα άκυρο το conditioner... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτάχτε, composite ή μή, μια κάποια μπίχλα θα τη μαζευει κοντά στα τάστα.Αρα θα πρέπει με κάτι να καθαριστει.Δε χρειάζεται το conditioner όπως άλλες κιθάρες αλλά και πάλι λίγο lemon oil για να βοηθησει στην απομάκρυνση της μπίχλας δε νομίζω να κάνει κακό.

Αλλά επειδή δε μου αρέσει να παιρνω ταστιερες (composite included)στο λαιμό μου, πέτα ένα mail στη Hagstrom να σου πουν με τι να καθαρίζεις.

 

 

Υ.Γ. Αν κάποιος μπορει να μου χαρίσει μια alembic θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.Η έστω ένα σετ μαγνήτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου