Προς το περιεχόμενο

Les Paul Deluxe Goldtop '76 + Koch Studiotone


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια δικιά μου ιδεούλα. Η κιθάρα στον neck μαγνήτη, με  vol στο /  tone στο 3, καρφί στο overdrive κανάλι του Koch, με πολύ λίγο gain και πείραγμα του eq για γεύση τζατζικιού. Η ηχογράφηση έγινε με ένα εξωτερικό στερεοφωνικό recorder swissonic, από αυτά που πουλάει ο Θωμάς. Μετά πέρασμα του αρχείου στο PC και ανέβασμα (χωρίς επεξεργασία- είμαι ανίδεος ακόμα μ' αυτά).

 

Σχολιάστε, γιατί αν δεν σχολιάστε, θα κρατήσω την αναπνοή μου μέχρι να σκάσω  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

για να μην αρχίσεις τα πείσματα

113386265_87ac5bbe6f_m.jpg

θα σχολιάσω  ;D

 

πολύ ωραίος ήχος, καλή η μελωδιούλα επίσης, αν θές γράψε 2 κιθάρες μια να παίζει τα ακορντα και μια να γεμίζει όπου χρειάζεται με σολάκια. θα βγει πολύ ωραίο πιστεύω.

πρόσεχε κάτι μικρά ρυθμικά λαθάκια  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πράμα! Νομίζω ότι το clip θα κέρδιζε πόντους αν το tone ήταν πιό ανοιχτό.

 

Γιώργο, μεταξύ μας, κάποιοι άλλοι αυτοανακυρηχθέντες "τζαζίστες"* θα χρειάζονταν περίπου...μισή ζωή για ένα τέτοιο clip. ;D ;D

 

Εύγε!

 

 

 

*(όχι ρε, δεν εννοώ blue & trigga)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Iraklis: Μωρέ έχω ιμπροβιζάρει (sic) και κανά δυο σολάκια/ γεμισματάκια, αλλά περιμένω να φτάσω στο σημείο να μπορώ να τα παίξω κι' αυτά μαζί με τα ακόρντα και τη βασική μελωδία. Πολύ καλή εξάσκηση για τα δάχτυλα, I think.

(Ναι, έχει ρυθμικά λάθη. Που να δεις και τα πρώτα δυο- τρία takes πώς μου βγαίνανε. Άλλααντάλα και ο ήλιος ντάλα).

Σ' ευχαριστώ!

 

@Earendil: To άτιμο το σαπιοξεκουδουνοκασετοφώνι γράφει πολύ πιο "μουντά" απ' ότι ακούγεται η κιθάρα στην πραγματικότητα.

Σ' ευχαριστώ πολύ!

 

;D

 

YΓ. Διόρθωση στο αρχικό ποστ: "με vol στο 10 / tone στο 3" ήθελα να γράψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Earendil: To άτιμο το σαπιοξεκουδουνοκασετοφώνι γράφει πολύ πιο "μουντά" απ' ότι ακούγεται η κιθάρα στην πραγματικότητα.

 

Μα εγώ ξέρω πώς ακούγεται το...32 ετών χρυσάφι... ;D ;D ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο πράμα! Νομίζω ότι το clip θα κέρδιζε πόντους αν το tone ήταν πιό ανοιχτό.

 

Γιώργο, μεταξύ μας, κάποιοι άλλοι αυτοανακυρηχθέντες "τζαζίστες"* θα χρειάζονταν περίπου...μισή ζωή για ένα τέτοιο clip. ;D ;D

 

Εύγε!

 

 

 

*(όχι ρε, δεν εννοώ blue & trigga)

 

υπερβάλεις κ στα δυο θέματα.Ποιος είναι αυτός που λεέι οτι ειναι τζάζ χωρίς να είναι?Μιλάς για ελληνες μπουζουκοκαταξιωμένους μου το γυρνάνε κ καλά το αχλάδι?

 

 

 

Πασκάλι Ντερζή συμφωνω με το tone.Πολυ κρύψιμο ρε σύ.Βάλε ρυθμό κ ακόρντα για να δείξει κ τη μελωδία του.Τωρα περισσότερο κάνει σε chord-solo.Δεν θα το ονόμαζα τζατζίκι αλλα κάτι σε samba-funk ένα πράμα.Δούλεψε το πάντως είναι ωραία κ ευάκουστα κομματάκια αυτά.Το δικό σου δεν έχει κ ενα συνοθυλευμα απο ακόρντα κ είναι πιο "εύκολο" το 1-4-5 στο αυτί.

 

Δούλευε το το τζατζίκι αν γουστάρεις.Καλά το πάς.Αφοσιώσου μίστερ πασκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pascal, συμφωνώ με τα σχόλια για τη θολούρα και πιστεύω ότι χαντακώνει το κομμάτι (και την κιθάρα). Το παίξιμο μου άρεσε και θα ήθελα πολύ να ακούσω την ιδέα αυτή σαν ολοκληρωμένο κομμάτι. :)

 

Earendil, πες δημόσια ποιοί είναι οι fake τζαζίστες, να πάμε να τους δείρουμε.  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε pascal πόσο καιρό είπες ότι παίζεις??... :o

 

Κάποια πράγματα είναι τόσο έμφυτα σε μερικούς ανθρώπους!..Τί άλλο να πώ ,δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απο την άλλη δεν ακούω θολούρες  ??? Αυτό που ακούω είναι ενας πολύ open  ήχος, με αρμονικές και ωραίες δυναμικές, και δεδομένου του απλούστατου τρόπου ηχογράφησης, μπορώ να πώ πως το αποτέλεσμα μου αρέσει πολύ !! Μπράβο !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου