Προς το περιεχόμενο

Play School αγγίζω και μαθαίνω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:lol: :lol: :P καλο...για κατσε να το πω του κοτσαδορου τωρα στο msn να σου πει δυο λογακια :lol:

για το αν καποια ξυλα ειναι επιλεγμενα ή οχι...κλασσικα θα διαφωνησουμε αλλα αστο καλυτερα γιατι αν αρχισουμε παλι τα ιδια θα γελανε μαζι μας :wink: :P

 

Έλα ρε Τάκη' date=' να μου πεις για μαόνι, koa, άντε και alder, αλλά επιλεγμένο basswood???

 

Τέλος πάντων, ξέρεις και ξέρω ότι όλα με καλή διάθεση τα λέμε και στην ουσία (που είναι η Μαγεία της Μουσικής) συμφωνούμε όλοι! :wink:[/quote']

 

ναι ρε φιλε ολα οκ.δεν παρεξηγω και ελπιζω να μην εχω φανει ..περιεργος με τις...ισως υπερβολες που μπορει να λεω καποιες στιγμες()ανεξαρτητα αν ειναι αληθινες :lol: :wink:

 

αλλα κατσε μην το συνεχισουμε γιατι βλεπω τον φιλο elavd να...αγριευει :lol: :lol: :wink:

αλλα γιατι νομιζεις οτι δεν υπαρχει επιλεγμενο basswood και σε αλλα ξυλα υπαρχει κατι..επιλεγμενο;;τελοσπαντων...δεν ειναι ολα τα basswood ιδια 100% για εμενα παντα... :wink:

φιλικα τακης :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε φιλε ολα οκ.δεν παρεξηγω και ελπιζω να μην εχω φανει ..περιεργος με τις...ισως υπερβολες που μπορει να λεω καποιες στιγμες()ανεξαρτητα αν ειναι αληθινες :lol: :wink:

 

αλλα κατσε μην το συνεχισουμε γιατι βλεπω τον φιλο elavd να...αγριευει :lol: :lol: :wink:

αλλα γιατι νομιζεις οτι δεν υπαρχει επιλεγμενο basswood και σε αλλα ξυλα υπαρχει κατι..επιλεγμενο;;τελοσπαντων...δεν ειναι ολα τα basswood ιδια 100% για εμενα παντα... :wink:

φιλικα τακης :wink:

 

Θεωρώ ότι η μόνη πειστική δοκιμή θα ήταν να πάρουμε 2 κομμάτια basswood, ένα "επιλεγμένο" και ένα "για πέταμα", να φτιάξουμε δυο κατά τα άλλα ολόιδιες κιθάρες και να δούμε τι διαφορές έχουν στον ήχο. :wink:

 

Δεν προσπαθώ να τα ισοπεδώσω όλα, δύο πράγματα απεχθάνομαι όμως, την χωρίς νόημα υπερβολή και τις "αυθεντίες". Γι'αυτό ίσως αντιδρώ υπερβολικά κάποιες στιγμές σε ισχυρισμούς περί του "τέλειου" κλπ. Όπως και όλοι εδώ μέσα όμως, πιστεύω ότι το κάνω καλόπιστα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου γιατι το λεω εγω το... χαλια basswood...

ειχα μια strat με μαγνητες τους seymour dunkan texas hot antiquity(τους εχω ακομα...οχι ομως την strat)

αφου τους ειχα...χωρις κιθαρα, ειπα να τους βαλω σε μια japan squier που εχω...τοτε εκανε 90.000 δρχ... του 92 μοντελο με basswood σωμα.αλλα εδω ερχεται η αντιθεση βεβαια γιατι η fender ειχε alder και τωρα τους εχω σε basswood...ακομα η Squier εχει ενα παλιο floyd rose που επηρρεαζει αρνητικα τον ηχο φυσικα.

για να μην σου πολυλογω οι μαγνητες ακουγονται ..ψοφιοι τελείος,καμια σχεση με το πως ακουγονταν στην strat.ξενερωσα απιστευτα οπως ακουστηκαν.εδω καταλαβα για αλλη μια φορα ποσο επηρεαζει στον ηχο το ξυλο σε μια κιθαρα.ενα σετ απο τους καλυτερους μαγνητες που εχω ακουσει ακουστηκε ΧΑΛΙΑ σε ενα ξυλο ΧΑΛΙΑ.

τους ξαναδοκιμασα σε κιθαρα φιλου με αλλο basswood σωμα οι μαγνητες 10 φορες καλυτεροι :roll:

αλλα ποτε οπως ακουγονταν με το alder :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν συγκρινεις σωστα γιατι συγκρινεις ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ γιατι οι δυο κιθαρες που ειχαν basswood σωμα (το 30% των υλικων μιας κιθαρας) ειχαν το υπόλοιπο 70% (μπράτσο,hardware,ΓΕΦΥΡΑ,κτλ) ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ μπορει να εφταιγε το floyd μπορει απλα η κιθαρα να μην ειχε καλο set up ή κατασκευη,μπορει,μπορει,μπορεί...

 

ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ΣΤΗ ΠΕΤΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& να προσθέσω και κατι ακόμα (και αλλο ρε μεγάλε θα μου πείτε 8O )

 

απο ΟΛΕΣ μου τις κιθαρες (& εχουν περάσει δυστυχως ΠΑΡΑ πολλες απο τα χερια μου) τον ΩΡΑΙΟΤΕΡΟ καθαρο Νeck Pickup ΗΧΟ τον εχει αυτη

 

elite1.sized.jpg

 

η οποία ειναι φτιαγμένη απο 100% ΠΟΙΟΤΙΚΟ πλαστικό & την αγορασα 20 ευρω στο Μοναστηράκι

 

(δεν κανω πλακα δυο ατομα απο το forum έπαιξαν και πάθανε πλάκα,ενω εχει ειδη μπει σε 3 cd που κυκλοφορουν στο εμποριο!)

 

μηπως τελικα το πλαστικό εχει καλύτερο κουρδισμα απο το ξυλο?

λεω τωρα :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Metalash εννοούσα ότι οποιοδήποτε όργανο μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου και να το αξιοποιήσεις με διάφορους τρόπους –παραδοσιακούς και μη-. Σπάνια θα βρεις σήμερα μια κιθάρα η οποία να μην έχει έναν αξιοπρεπή ήχο, όσο φτηνή και αν είναι. ¶λλωστε, ακόμη και οι τυχόν ατέλειες που μπορεί να έχει μια Harley Benton κλπ μπορούν να οδηγήσουν σε μια δημιουργική χρήση τους.

 

takis αλλάζοντας μονάχα μαγνήτες σε μια κιθάρα χωρίς τα λοιπά ηλεκτρονικά μην περιμένεις να ακούσεις τον ίδιο ήχο και σίγουρα μην κατηγορείς τα ξύλα για αυτό.

 

Επίσης, όταν λέμε επιλεγμένα ξύλα τι ακριβώς εννοούμε; Πάει κάποιος εμπειρογνώμονας στη "φάρμα" της εταιρείας και βαθμολογεί τα δέντρα; Ή μήπως πάει ο υποψήφιος αγοραστής και δείχνει γεμάτος "αυτοπεποίθηση" και "αποφασιστικότητα" το δέντρο που θέλει για να γίνει η μελλοντική κιθάρα του; :D

 

Υγ.1 Το nut δεν χρειάζεται κάποιο τρομερό κόλλημα. Μένει στη θέση του και από μόνο του, από την πίεση των χορδών.

Υγ.2 Μάγκες, η τέλεια κιθάρα έχει καβάτζα και μια θύρα USB.

Τέλος 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου