Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι εννοώ την θεόκλειστη πολιτική της apple να είναι φιξ οι υπολογιστές της.

 

Γιατί το κατακρίνεις αυτό? Για τα pc  υπάρχουν εκατομμύρια συνδυασμών με το hardware. Άντε στο 1/6 νσ μην υπάρχουν μικροπροβλήματα ασυμβατότητας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι εννοώ την θεόκλειστη πολιτική της apple να είναι φιξ οι υπολογιστές της.

 

Γιατί το κατακρίνεις αυτό? Για τα pc  υπάρχουν εκατομμύρια συνδυασμών με το hardware. Άντε στο 1/6 νσ μην υπάρχουν μικροπροβλήματα ασυμβατότητας?

Δεν κατακρίνω τίποτα, απλά λέω τα πράγματα όπως είναι. Δεν υπάρχει διαφορά αρχιτεκτονικής αλλά πολιτικής. Το αν η Apple κάνει καλά που είναι θεόκλειστη η πολιτική της (γιατί όντως είναι), δεν μπορώ να το αποφασίσω εγώ...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποφασίζουν τα γεγονότα:

 

1. Σταθερότητα

2. Πήρα Backup απο imac το έβαλα σε Macbook άνοιξα το Macbook και ήταν σαν να ανοίγω τον imac.

 

 

Πώς θα γίνει αυτό από PC σε PC?  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως ξέρεις καλά φίλε Λάμπρο υπάρχει και αντίλογος στα δύο σημεία που αναφέρεις. Δεν θέλω να εκτροχιάσω άλλο το thread γι' αυτό δεν μπαίνω στη διαδικασία αυτή. Άλλωστε πόσταρα μόνο για να κάνω μια διόρθωση στα λεγόμενά σου, όχι για αντιπαράθεση.

 

Ας συνεχίσουμε στο κλίμα του thread καλύτερα... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για να βοηθήσω λίγο το thread  (και ως πάρα πολύ παλαιός Μacάς) θέλω να επισημάνω ότι:

ο Steve Jobs είναι ένας από τους κορυφαίους marketiers. Όλες του οι κινήσεις είναι προσχεδιασμένες (κλειδωμένα Iphone, leopard σε Pc...) και ελεγχόμενες και αποσκοπούν σε πωλήσεις, μερίδια αγοράς και κερδοφόρα μετοχή. όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες του οι κινήσεις είναι προσχεδιασμένες (κλειδωμένα Iphone, leopard σε Pc...)

 

Θέλεις να πεις ότι του κακόπεσε που ξεκλειδώθηκε το iphone και κυκλοφόρησε σε όλο τον κόσμο με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν οι πωλήσεις του?

Δεν είναι τυχαίο το ότι βάλανε μυαλό και το καινούριο iphone 3G θα πωλείται και σαν σκέτη συσκευή για οποιοδήποτε δύκτιο νόμιμα.

 

 

Αν ήταν όντως κορυφή το marketing της apple δεν θα κυριαρχούσαν τα PC. Προσωπικά με την απλή κοινή λογική πιστεύω ότι η apple επικεντρώνεται περισσότερο στο "πόσο κακά είναι τα PC" και όχι στο "πόσο καλά είναι τα Mac". Η καταναλωτής χρήστης PC για να αλλαξοπιστίσει δεν θέλει κάποιον να του πει "το μηχάνημα σου είναι σκατά" αλλά "το μηχανημά μας είναι καλύτερο"

Και εγώ γελάω με τις έξυπνες διαφημίσεις των mac vs pc αλλά πραγματικά πιστεύω ότι δεν πείθουν κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όλα τα άλλα είναι οδοντόκρεμες...

 

...μόνο αν εδώ ήταν φόρουμ για τη διαφήμιση και το marketing. Επειδή όμως είναι φόρουμ αποτίμησης της εμπειρίας που έχουμε με τις διάφορες τεχνολογίες, δυστυχώς για τον κάθε Jobs η "καταγγελία" ενός απλού χρήστη έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Πωλήσεις; Μερίδια αγοράς; Θυμούνται ακόμη στην Apple την εποχή που ήταν μόνοι τους σε αυτό το παιγχνίδι; Έχουν ακόμη στυλό για να υπολογίζουνε τι είχανε και τι χάσανε;

 

* Σημ : δεν θεωρώ το ποστ μου ως off-topic διότι απλούστατα δεν υπάρχει τόπικ. Με τέτοιο τίτλο, είναι δεδομένη η κατάληξή του.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

* Σημ : δεν θεωρώ το ποστ μου ως off-topic διότι απλούστατα δεν υπάρχει τόπικ. Με τέτοιο τίτλο, είναι δεδομένη η κατάληξή του.

 

+100 Αποφασίστε αν θα σταματήσουμε εδώ, ή αν θα το ...κάψουμε απόψε!

 

 

Πάρτε αγαπημένο μουσικό videάκι σχετικό με την αναμενόμενη κατάληψη του thread:

 

 

After a year of fixes i am still blue...  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... που ξεκλειδώθηκε το iphone και κυκλοφόρησε σε όλο τον κόσμο με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν οι πωλήσεις του?

Σκοπίμως ήταν κλειδωμένο-σαν τις πατάτες του Καποδίστρια-έχεις αλλό νεοεμφανιζόμενο προϊόν με τέτοιο μερίδιο αγοράς?

....Θυμούνται ακόμη στην Apple την εποχή που ήταν μόνοι τους σε αυτό το παιγχνίδι; Έχουν ακόμη στυλό για να υπολογίζουνε τι είχανε και τι χάσανε;

 

Σε κάποιους κλάδους ήταν και είναι μονοπώλια (Γραφικές τέχνες π,χ-σου λέει κάτι το όνομα Quantel?), Mp3 players ας πούμε, I Tunes ας πούμε....

Και με συγχωρείς φίλε Wow!,η "καταγγελία" ενός απλού χρήστη δεν έχει καμμία σημασία όταν οι πωλήσεις τραβάνε την ανηφόρα, είτε αυτό οφείλεται σε καλό προϊόν ή σε καλό marketing...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αλλά για να είμαι και λίγο δίκαιος, ομολογώ (για να μαθαίνουν και οι νέοι) ότι η Apple δεν θα ήταν τίποτα χωρίς την Adobe...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου