Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ghen, αναλαμβάνεις εσύ να στήσεις αυτά τα μηχανήματα; Αν ναι, τότε θεωρώ ότι διαφημίζεις τις υπηρεσίες σου και πας για διαγραφή. Αν όχι, τότε ας ξέρουν αυτοί που διαβάζουν ότι μπορεί να λες και κολοκύθια. Αυτό είναι το μόνο θέμα.

 

Όσον αφορά το αν η παραβίαση του EULA είναι παραβίαση του νόμου, δεν χρειάζομαι εισηγήσεις, γνωρίζω πολύ καλά περί τίνος πρόκειται.

 

Κατάλαβε, ότι εμένα το μόνο που με απασχολεί είναι ότι μπορεί κάποιος ακολουθώντας τις οδηγίες σου, να κάνει μία δαπάνη και τελικά να μην έχει αυτό που υπόσχεσαι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ghen, αναλαμβάνεις εσύ να στήσεις αυτά τα μηχανήματα; Αν ναι, τότε θεωρώ ότι διαφημίζεις τις υπηρεσίες σου και πας για διαγραφή. Αν όχι, τότε ας ξέρουν αυτοί που διαβάζουν ότι μπορεί να λες και κολοκύθια. Αυτό είναι το μόνο θέμα.

 

Όσον αφορά το αν η παραβίαση του EULA είναι παραβίαση του νόμου, δεν χρειάζομαι εισηγήσεις, γνωρίζω πολύ καλά περί τίνος πρόκειται.

 

Κατάλαβε, ότι εμένα το μόνο που με απασχολεί είναι ότι μπορεί κάποιος ακολουθώντας τις οδηγίες σου, να κάνει μία δαπάνη και τελικά να μην έχει αυτό που υπόσχεσαι.

 

 

 

(1) Μέχρι στιγμής δεν έχω αναλάβει να στήσω μηχάνημα για audio με πληρωμή σε τρίτο (μόνο σε φίλους χωρίς πληρωμή).

(2) Δεν τα λέω μόνο εγώ. Τα λέει μια ολόκληρη κοινότητα χρηστών (όπως είναι το noiz.gr).

(3) Οποιοσδήποτε μπορεί να λέει ασυναρτησίες, στα post μου όμως (ειδικα τα τελευταία) υπάρχουν links που επιβεβαιώνουν τα λεγόμενα μου.

(4) Δεν έδωσα ποτέ οδηγίες, έδωσα links σε οδηγίες και το προφιλ του χρήστη που μπορεί να τις φέρει εις πέρας.

(5) Για την παραβίαση του OSX EULA υπάρχουν πολλές απόψεις: http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=123115

 

Εν πάσει περιπτώση, όποιος θέλει μπορεί να αγνοήσει τελείως το osx86project.org, και να υποθέσει ότι αυτά που γράφω στα post, αντικατοπτρίζουν αποκλειστικά και μόνο τις δικές μου απόψεις.

Μια βόλτα στο forum που έχω βαρεθεί να link-άρω θα τον διαφωτίσει.

 

Σέβομαι τους κανόνες του Forum και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να κάνω διαφημιση υπηρεσιών (που δεν υφιστανται στην τελική). Δυστυχώς δεν μπορώ να σβήσω το κείμενο σχετικά με το στήσιμο του μηχανήματος...(δεν βλέπω επιλογή <<τροποποίηση>>).

 

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δείς να τρέχει 10.5.4 να πάθεις πλάκα.

 

Και σου μένουν και 400 ευρώ για ο,τιδήποτε άλλο...(μια secondhand RME Fireface400 π.χ. που κόζαρα στις αγγελίες πρόσφατα).

Και αν δεν αρέσει το κουτί, η Lian-Li στα ίδια λ8 έχει αρκετές επιλογές στην σειρά V.

 

 

Και για ποιο λόγο να ξοδέψει κάποιος 2000 Ευρώ στο παραπάνω μηχάνημα και όχι 2400 για διπλή ισχύ (περίπου...), απείρως καλύτερη κατασκευή, και σωστή λειτουργία του OSX ;

 

Μην ξεχνάς οτι απευθύνεσαι σε μουσικούς.

 

Το να ξοδευεί κάποιος μουσικός ώρα πάνω σε Unix προσπαθώντας να περάσει updates, η να συνεφέρει το μηχάνημα απο θερμοκρασίες η άλλα που πιθανών να τύχουν το θεωρώ χαμένο χρόνο.

Τώρα αν κάποιος τη βρίσκει με τέτοια, είναι άλλο θέμα...

 

Δεν αμφιβάλλω οτι μπορείς να φτιάξεις μηχάνημα φθηνό να τρέχει OSX.

 

Απλά να μην διαδίδουμε μύθους οτί όλα τα μηχανήματα της Apple είναι πανάκριβα και μπορείς να φτιάξεις φθηνότερα Custom.

Αυτό δεν στέκει σε όλες τις περιπτώσεις και αποδεικνύεται στα παραπάνω configuration.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς οτι απευθύνεσαι σε μουσικούς.

 

 

+1. Οι μουσικοί δεν (θα έπρεπε να) ασχολούνται με χακεριές, στησίματα, σφαξίματα κλπ. Οι μουσικοί είναι σαν τις χήρες, "άντρα θέλουν, τώρα τον θέλουν". Οι μουσικοί αν τους κολλήσει το πρόγραμμα γκρινιάζουν και κλαίγονται στα φόρουμ.

 

Όλα αυτά χωρίς να θέλω να μειώσω τις προσπάθειες κάποιων (ψιλομουρλών) χάκερ για ένα καλύτερο κόσμο.

 

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάς οτι απευθύνεσαι σε μουσικούς.

 

Νομίζω δεν διαβάζετε προσεκτικά αυτά που λέω:

 

προσεγμένη επιλογη hardware, βασικές γνώσεις hardware, λίγο *nix και λίγος χρόνος. A! και το Leopard Original DVD

 

Που στο καλό ανέφερα εγώ να είναι αποκλειστικά μουσικός; Μιλάμε ή δεν μιλάμε στο Computer Forum ?

 

Απλά να μην διαδίδουμε μύθους οτί όλα τα μηχανήματα της Apple είναι πανάκριβα και μπορείς να φτιάξεις φθηνότερα Custom.

Αυτό δεν στέκει σε όλες τις περιπτώσεις και αποδεικνύεται στα παραπάνω configuration.

 

Τα μηχανήματα της Apple είναι ακριβά (το πανάκριβα είναι σχετικό με το budget του καθενός) και μπορείς να φτιάξεις φθηνότερα custom. Αυτά σχετικά με την σειρά MacPro.

To custom configuration που έδωσα ήταν απάντηση σε μια πρόκληση και αποδεικνύει ότι μπορεί να μην έχει κανείς 8 πυρήνες, αλλά να έχει 4 πυρήνες, διπλάσια RAM, ταχύτατο δίσκο, ταχύτατη GFX Card, 24" O8όνη και wireless με λιγότερα χρήματα και να τρέχει stable το OS X. To stable δεν περιμένω από κανέναν που δεν το έχει δοκιμάσει να το δεχτεί αβίαστα αλλά όσοι το έχουν δοκιμάσει ας πουν την γνώμη τους. Μερικοί το έχουν ήδη κάνει http://www.noiz.gr/index.php?topic=159947.msg236348#msg236348 ---

Καταρχήν αν ασχοληθείς λίγο το osx86 είναι εξίσου σταθερό με το γνήσιο.

 

Όποιος θέλει να είναι μόνο μουσικός και το σηκώνει η τσέπη του, ας αγοράσει τα super (MacPro) stable μηχανήματα της Apple. Ας πληρώσει και 600~700 ευρώ για τις οθόνες της και καλή τύχη με την Rainbow και το support όλου του υπόλοιπου νόμιμου software που θα εγκαταστήσει.

 

Δεν βλέπετε ότι αυτά που λέω απευθύνονται σε συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων με όρεξη για customization, μεράκι, ελεύθερο χρόνο και κυρίως ελεύθερο πνεύμα. Τουλάχιστον πνεύμα που αντιστέκεται στο brainwash των διαφημίσεων οποιασδήποτε εταιρίας. Απλά τυχαίνει το αποτέλεσμα όλης αυτής της ζύμωσης να τρέχει ομαλά το Logic Pro 8.x και να δίνει την ευκαιρία σε κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με το Logic να το κάνει με λιγότερο κόστος σε χρήματα και περισσότερο κόστος σε χρόνο.

 

Έχω ένα Penryn based MacBook με 4GB Ram και 7.200rpm HDD. Μου στοίχισε 1.000 το lappy, 100 το Ram upgrade και 100 ο HDD. 1.200 δηλαδη. Ναι αυτό το MAC lappy για μένα αξίζει τα λεφτά του γιατί θα με βγάλει ασπροπρόσωπο στα live, είναι μούρικο και μπορεί να θεωρηθεί και ως desktop replacement. Δεν υποτιμάω όμως τα osx86 desktop μου επειδή ξαφνικά έγινα και χρήστης Apple Hardware !

 

 

 

 

 

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου