Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε πάρτε ότι μηχάνημα σας κάνει/γουστάρετε/έχετε τα λεφτά γι αυτό... γιατί πρέπει να 'στε και οι καλύτεροι;

 

Από ένα σημείο και πέρα αυτή η συζήτηση τρέφει μόνο τον εγωισμό του καθενός. Τίποτα άλλο.

 

το θέμα δεν είναι ποιος υπολογιστής είναι ο καλύτερος, το θέμα είναι ότι κάποια στιγμή κάποια στερεότυπα που δεν στηρίζονται στην πραγματικότητα να καταρίπτωνται και να μετακινηθούμε απο το σημείο του "νομιζώ" στο σημείο του "γνωρίζω". Και αληθινή γνώση μπορεί να υπάρξει μόνο το αν στηρίζεσαι σε αναμφισβήτητα στοιχεία και οχι σε προσωπικές απόψεις και κοινή λογική. 

 

Χωρίς γνώση , δεν μπορείς να πάς πολυ μακρία , όποιος και αν είναι ο στόχος σου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...να μετακινηθούμε απο το σημείο του "νομίζω" στο σημείο του "γνωρίζω"

Αυτό μου άρεσε, μπορώ να το λέω και εγώ παρακαλώ?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτο το παρακάτω βίντεο:

 

http://www.box.net/shared/ikjw7ktcg0

 

iMac 2.4GHZ μ 3GB RAM, άνοιγμα του Safari (το κλικ του ποντικιού γίνεται μόλις αρχίζει να πηδάει το εικονίδιο)

Λιγότερο χρόνο κάνει απο το να το είχα κάνει minimize σε windows και να το επανέφερα.

 

Ρωτώ λοιπόν τους PC Users: Ποιο PC των 1000 ευρώ με Vista, το οποίο λειτουργεί για δυο μήνες συνέχεια στην τσίτα, με ανοιχτό msn, skype και πρόγραμμα screen capture στο backround ανοίγει τον internet explorer έτσι?

Πέραν του ότι κανείς σχεδον δεν χρησιμοποιεί IE αλλά Firefox αφού η Microsoft δεν έχει έναν Explorer της προκοπής σε αντίθεση με τον Safari ο οποίος είναι εκπληκτικός.

 

 

Ήμουν απο τους τυχερούς που είχανε υπολογιστή απο πολύ μικροί. Λόγω της δουλειάς του πατέρα μου λοιπόν, μου έφερε στην πρώτη του αναβάθμιση στο γραφείο έναν 386 με Windows 3.11 απάνω.

Από τότε (ήμουν 8 χρονών) μέχρι σήμερα (είμαι 20) περάσανε 12 χρόνια windows. Τα δούλεψα όλα. 95, 98, ME, 2000 XP και λίγο Vista. Θεωρώ τον εαυτό μου προχωρημένο χρήστη windows γιατί πραγματικά τόσα χρόνια έχω λιώσει στα PC. Τον πρώτο μου mac τον πήρα πριν 2 μήνες περίπου. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ μετά την πρώτη βδομάδα είπα "μα καλά τί κάναμε τόσα χρόνια?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mac OS = Μονόδρομος

Mac OS σε pc = Επίσης μονόδρομος για τους περισσότερους.

 

Καταρχήν αν ασχοληθείς λίγο το osx86 είναι εξίσου σταθερό με το γνήσιο.

 

Δεν είναι κατεβάζω την τελευταία έκδοση iatkos/kalyway etc, καίω το dvd και έχω osx86. (όπως το κάνουν οι περισσότεροι... γκρινιάρηδες)

 

Πρέπει να στήσεις ένα pc απο την αρχή με parts για αυτό τον λόγο.

Το osx δεν είναι καθόλου καινούριο project, απλά τώρα είναι που έχει εξελιχτεί τόσο ώστε να μπορεί να μπαίνει σε ένα σύστημα απροβλημάτιστα και σε χρόνο πολύ λιγότερο απο τα vista/xp/κτλ.

 

Το θέμα της απόδοσης ενός imac δεν θα το σχολιάσω. Είναι σαφώς αρκετά πιο αργός απο ένα osx86 pc των 600 ευρό!

 

Ούτε το θέμα του θορύβου θα σχολιάσω.

Αν πάρεις ένα pc απο τα έτοιμα ή άμα το στήσεις με τις γνώμες 14χρονων που κυκλοφορούν στα forum για να βγάλουν τον τεχνικό που κρύβουν μέσα τους τότε λογικό να καίει κάρβουνο (δεν μιλάω για το noiz, δόξα τον θεό το νόιζ είναι σε πολύ καλό επίπεδο ;p). 

 

Ούτε το θέμα της επεκτασιμότητας θα σχολιάσω.

Γιατί είναι τα apple είναι αναμφισβήτητα μια γενιά πίσω.

 

Ούτε το θέμα του support θα σχολιάσω γιατί rainbow = πονάει και τσούζει.

 

Αλλα αν χρειαστεί θα τα σχολιάσω όλα. Κουβέντα να κάνουμε

 

 

Για το θέμα της ομορφιάς δεν το συζητάμε! Mac all the way !

Και γενικά mac all the way!

 

Απλά να είμαστε αντικειμενικοί και όχι επειδή  είχαμε μια κακή εμπειρία με pc - osx είτε επειδή δεν το στήσαμε σωστά είτε επειδή δεν είχαμε καιρό να ασχοληθούμε μαζί του να τα ισοπεδώνουμε όλα!

 

Και για να κλείσω έτσι για να γουστάρετε...

Με imac 2.4 + logic μετράω 2 crash, με osx86 κανένα.

 

Αν θέλετε 100% συμβατό hardware τελευταίας γενιάς θα επανέλθω μόλις φτάσει στα χερια μου ΚΑΙ ΔΟΚΙΜΑΣΤΕΙ το νέο pc (με επιδώσεις mac pro+ , λιγότερο θόρυβο, λιγότερα λεφτά, μεγαλύτερη εγγύηση και επεκτασιμότητα!)

Ναι δεν θα είναι mac. Θα είναι osx86. ΑΛΛΑ θα είμαι γρηγορότερος :p (τσιτώνω τσιτώνω χαχαχα)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AIF, συγχαρητήρια για το πιο ασυνάρτητο ποστ της τελευταίας διετίας. Προτείνω να αγνοηθεί από οποιονδήποτε αναγνώστη του thread ή απλά να θεσπιστεί ένας διαγωνισμός ασυναρτησίας και να του δώσουμε το πρώτο βραβείο.

 

Μη βιαστείς να απαντήσεις, διότι δε λέω ότι διαφωνώ καθότι ΔΕΝ ΞΕΡΩ αν διαφωνώ με αυτά που λές.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά είπα την άποψη μου καθώς είμαι και στα 3 στρατόπεδα 10.5/kalyway/laptop me iatkos/imac/XP laptop. Και παλιότερα +Suse.

 

Πιστεύω  οτι σε αυτό το θέμα την έχω ψάξει αρκετά! (πέρα απο άποψη μερικών 13χρονων) οπότε thats it!

Αν πονάνε μερικούς αυτά που λέω επειδή τα έχουν σκάσει οκ, τι να κάνουμε τώρα.

Και εγώ τα έχω σκάσει.

 

Wow! έχεις το βραβειο ακυρότητας!!

Μάθε να μη προσβάλλεις και να συζητάς.

Τι δεν κατάλαβες να στο εξηγήσω, που βλέπεις ασυναρτησία στο post μου να σου ξαναεξηγήσω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΙΦ, το να έχεις άποψη είναι ένα ζητούμενο. Το να ξέρεις να την γράψεις είναι άλλο ζητούμενο. Ας πούνε και οι άλλοι τη γνώμη τους, αν κατάλαβαν τι λες ή όχι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην έκθεση ομολογώ να πω οτι ποτέ δεν ήμουν καλός ... ούτε και στην έκφραση ίσως αλλά πιστεύω οτι μιλάω απλά..

 

Είμαι υπέρ του mac OS Γενικά (προς το να έχεις vista  η xp)! Είτε είναι OSX είτε OSX86.

 

Για να έχεις γνήσιο macos και real/νόμιμο mac πρέπει να τα σκάσεις (σε σχέση με έναν συνδυασμό pc & osx86)

 

Ένας συνδυασμός pc & osx86 θα έρθει φθηνότερα, θα είναι μια τεχνολογία μπροστά, θα είναι πιο επεκτάσιμο, θα έχει μεγαλύτερη και καλύτερη εγγύηση, θα είναι πιο γρήγορο.

 

Και λέω.. δεν είμαι κολλημένος.

Είμαι υπέρ του Mac OS είτε είναι normal ή osx86

σε σχέση με xp vista κτλ.

 

Αλλα δεν είμαι υπέρ της Apple γενικά. (λόγο over rated hardware)

#Αυτά.

 

Τώρα για το άν ένα osx στήνεται σωστά ... και φυσικά στήνεται!! Αν το κάτσεις τον κώλο κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε μάστορα, αλλά osx86 δεν υπάρχει - είναι μία μη-υποστηριζόμενη και παράνομη καχεριά που (σαν τέτοια) δεν μπορεί να απασχολεί παρά ειδικούς και ψαγμένους. Δεν είναι για να τα γράφουμε δημοσίως αυτά, νομίζω.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου!

Απλά έχει φτάσει σε πολύ καλά επίπεδα.

Άν στήσεις ένα σύστημα από την αρχή με το κατάλληλο hardware, κάνεις εγκατάσταση κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν χρειάζεται πια να είσαι ψαγμένος στο θέμα του project απλά πρέπει να την ψάξεις για το κατάλληλο hard.

 

Προσωπικά κόλλησα με mac λόγο σχολής (imac (με macbook like hard)) και μετά πήρα ένα macbook. Μετά ήθελα κάτι παραπάνω. Μοναδική λύση (νόμιμη) το mac pro.

 

Δεν με έπαιρνε με τίποτα οικονομικά οπότε πήγα σε osx86. Έκανα ένα τετραπύρινο σύστημα με 4gb ram με 600 ευρό και έκανα την δουλειά μου.

 

Είμαι σταθερότατος και μια χαρά.

Αυτό θέλω να πώ.

 

ΑΛΛΑ.

Άν είχα ΤΑ φράγκα θα έπαιρνα το pro.

Αλλα να είχα και άλλα τόσα για περίπτωση στραβής.

Βλέπω κάτι παλικάρια δεξια και αριστερά με καμένη μητρική σε pro και μου σηκώνεται η τρίχα (700+ ευρό για κάτι πυκνωτάκια ... παίζει σε υπογραφή κάπου εδώ στο forum)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου