Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος MacPro κοστίζει 2.300 ευρώ; Και τί hardware φοράει; Μήπως κάναν 320GB hdd της πλάκας και 2GB Ram ? (και τα FB-DIMMs έχουν και τα μειονεκτήματα τους).

 

 

Mac Pro 2.8GHz

8 Core Intel Xeon

Mid range Mac Pro

 

2.8GHz 8 Core Intel Xeon2156

12MB Shared L2 Cache

2GB DDR2 800 ECC SDRAM

320GB Serial ATA HDD

16x SuperDrive

3 PCI-Express Slots

256MB ATI RADEON HD 2600 XT

Graphics Card

Mac OS X v10.5 Leopard

 

2,156.15 EUR

 

www.dv247.com

 

 

+

 

 

4GB kit (2GBx2) Apple 240-pin FBDIMM4GB kit (2GBx2)

 

€ 125.99

 

www.crucial.com/eu

 

+

 

WESTERN DIGITAL 1TB WD10EACS CAVIAR GP SATA2 

 

€ 129.00

 

www.eshop.gr

 

2410 €

 

Φτιάξε μου Custom Made 8 Core Xeon με τα ίδια χαρακτηριστικά.

 

η αν θες να είσαι δίκαιος.

 

Βρές μου ένα επώνυμο με τα ίδια χαραχτηριστικά...

 

 

- Και βγάλε μια φωτογραφία να δούμε το αίσχος με τα καλώδια και την άθλια κατασκευή του.

 

 

1) To πρόβλημα με το grafix acceleration στο 10.5.1

2) Το πρόβλημα με το TimeMachine

 

Same story με τα Firewire Interfaces της MOTU. Διθυραμβικές κριτικές στον τύπο παγκοσμίως και μια ματιά στα forums σε κάνει και αναρωτιέσαι τί στο καλό...

 

Μήπως να μετρήσουμε των windows Vista τα προβλήματα;

 

Όπως και να έχει δεν κάνεις ποτέ Update την πρώτη ημέρα που βγαίνει, ειδικά αν έχει μηχάνημα που κρέμεσαι απο αυτό.

 

Περιμένεις (3-4 μέρες) να πάρεις feedback απο τα μουσικά forum και στη συνέχεια το περνάς.

 

Με αυτή τη τακτική δεν θα έχεις πρόβλημα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλοι,

ποτε ένα καλοστημένο μηχάνημα δεν θα παρουσιάσει πρόβλημα,είτε φοράει windows xp, είτε mac,όπως έχω αναφέρει είναι εντελώς ψυχολογικό θέμα,αν διαθέσεις 2300 για ένα case με windows χρ..φτιάχνεις και γαμο τα beep beep μηχανήματα,εννοείτε ότι αν γνωρίζεις κάποια βασικά η αν στο δέσει/συναρμολογησει τεχνικός δεν θα φαίνεται καλώδιο (θα λειτουργει απροβλημάτιστα),(η μονη διαφορα στον mac pro είναι ότι ο σκληρός του κουμπώνει πάνω στην μητρική,ε και?)

Με το σωστό hardware και το original λογισμικό δεν θα έχεις ποτε πρόβλημα,η πλειοψηφία των δυσαρεστημένων χρηστών των windows έχει ένα σκισμένο μηχάνημα,με όλο το software κατεβασμένο από torrent...Eμ πως να δουλέψει τούτο το μηχάνημα?για την ιστορία βλέπω εταιρικά pc στον χώρο που δουλεύω,απλές επώνυμες μάρκες (όπως η msi,(barebone,μικρών διαστάσεων,κτλ) τα οποια δουλεύουν άψογα,με λίγες επανεκκινήσεις(pc βαλμένα στο domain).Δεν είμαι fun ούτε του ενός ούτε του αλλουνού,κοιτάω να δω τι με εξυπηρετεί καλύτερα,δεν δίνω ψήφους εν ολίγοις σε κανέναν,τώρα που η apple χρησιμοποιεί την αρχιτεκτονική επεξεργαστών της intel όλα παίρνανε στην ίδια όχθη,Μην φτιάχνεται όμως μουσικό pc τύπου x-game..οποιος έχει να διαθέσει χρήμα για τον διπλό 8core που μαζεύει έως 32 gigabyte και πιστεύει ότι θα αξιοποίησει σε βάθος την ισχύει του ας το κάνει,είναι στα προσεχώς σχέδια μου  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..οποιος έχει να διαθέσει χρήμα για τον διπλό 8core που μαζεύει έως 32 gigabyte και πιστεύει ότι θα αξιοποίησει σε βάθος την ισχύει του ας το κάνει,είναι στα προσεχώς σχέδια μου

Μα καλά θα σηκώσετε όλη τη συμφωνική της Βιέννης και όλες τις συμφωνικές του κόσμου , με όλα τα εφέ και όλα τα vst παράλληλα? Εγώ ξέρω ότι καλή μουσική χωρίς προβλήματα έκανα με το G3 και με το G4 και τώρα με το G5 (δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να περάσω σε Intel αφού όλα μου παίζουν άψογα...). Και τα G5 είναι μηχανάρες και κάτω από 1000...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός είσαι,και ο jarre με δύο g5 παίζει,η τιμή με τα 2000 κάτι € έχει 2gb,αλλίως τα 32gb φτάνουν τα 2480 προ φπα,απο ελληνικο shop,γιατί στην apple θες 9 χιλιάρικα,και ναι δεν χρειάζονται,παραμόνο αν έχεις να σηκώσεις όλη την vienna..

marathon με logic παίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα με Garageband....όταν αποφασίσω να γίνω ηχολήπτης από κιθαρίστας (και βρεθεί κάποιος να μου το εξηγήσει) ίσως ασχοληθώ με το Logic

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάξε μου Custom Made 8 Core Xeon με τα ίδια χαρακτηριστικά.

Στο post μου ανέφερα ότι μπορώ να στήσω Quadcore και όχι Octacore για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχουν mainstream mobos γι'αυτη την δουλειά.

 

η αν θες να είσαι δίκαιος Βρές μου ένα επώνυμο με τα ίδια χαραχτηριστικά...

Για ποια δικαιοσύνη μιλάς όταν συγκρίνεις μήλα (χεχ) με πορτοκάλια. Άσε που ποτέ δεν ανέφερα στο post μου branded PCs και ούτε θα ασχοληθώ με το να τα υπερασπιστώ.

 

Και βγάλε μια φωτογραφία να δούμε το αίσχος με τα καλώδια και την άθλια κατασκευή του.

Οποιοσδήποτε με κουτί που σχεδιάστηκε με cable management στα υπ'οψιν και λίγο μεράκι μπορεί να το φτιάξει το εσωτερικό του <<τζιτζί>>.

 

Μήπως να μετρήσουμε των windows Vista τα προβλήματα;

Δεν τα ανέφερα. Παρόλαυτα, είμαι της γνώμης Vista=Σβήστα.

 

Όπως και να έχει δεν κάνεις ποτέ Update την πρώτη ημέρα που βγαίνει, ειδικά αν έχει μηχάνημα που κρέμεσαι απο αυτό.

Περιμένεις (3-4 μέρες) να πάρεις feedback απο τα μουσικά forum και στη συνέχεια το περνάς.

Με αυτή τη τακτική δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εδώ συμφωνούμε.

 

Πάμε τώρα στο ζουμί:

MacBattle.jpg

 

Τετραπύρηνος όπως υποσχέθηκα στο post μου, Γ**ώ τα κουτιά, super PSU, MOBO, 8GB RAM, Super για τα σημερινά δεδομένα GFX Card, Velociraptor για το OS, 1TB για τα υπόλοιπα, πληκτρολόγιο+mouse, οθόνη 24" (1920χ1200), WiFi a/b/g/n

 

Να το δείς να τρέχει 10.5.4 να πάθεις πλάκα.

 

Και σου μένουν και 400 ευρώ για ο,τιδήποτε άλλο...(μια secondhand RME Fireface400 π.χ. που κόζαρα στις αγγελίες πρόσφατα).

Και αν δεν αρέσει το κουτί, η Lian-Li στα ίδια λ8 έχει αρκετές επιλογές στην σειρά V.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φοβερό μηχάνημα ghen. Είναι όμως σίγουρο ότι θα τρέξει τα 10.5.4 και το logic χωρίς προβλήματα?

 

Επιμένω πως αν γίνει σωστή εγκατάσταση (και όχι από τα έτοιμα DVD που κυκλοφορούν, Kalyway/iAtkos/iDeneb/Leo4all/κλπ) αυτό που θα έχεις μπροστά σου θα συμπεριφέρεται όπως ένας original Mac. Τα hacked κομμάτια του OS θα είναι ελάχιστα (πχ dsmos.kext για το decryption) και θα έχουν γίνει οι ελάχιστες δυνατές τροποποιήσεις στο όλο σύστημα γενικά.

 

Αυτά τα ελάχιστα hacked κομμάτια ναι μεν είναι και αυτά software αλλά εχει περάσει τόσος καιρός και έχουν γίνει τόσα bug reports στα σχετικά forum που μιλάμε για ubber σταθερότητα.

 

Ρίξε μια ματία εδώ:

 

http://forum.insanelymac.com/index.php?showforum=68

 

Και από πάνω θα έλεγα εγώ ότι μπορεί να έχεις και λιγότερα προβλήματα απ'ότι αν έτρεχες το Logic 8.x σε original Mac αν απευθύνεσαι στο παραπάνω forum και έχεις λίγη υπομονή.

 

 

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ, να θυμήσω ότι η διαδικασία για την οποία συζητάτε είναι παράνομη.

Το ότι είναι πιθανό ο ghen να λέει την αλήθεια (πιθανό, όχι σίγουρο, όχι εγγυημένο) δε σημαίνει ότι αυτή η αλήθεια αφορά τον καθένα μας, ή ότι μπορεί ο καθένας μας να την εφαρμόσει.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ, να θυμήσω ότι η διαδικασία για την οποία συζητάτε είναι παράνομη.

Προκύπτει από το EULA του OSX ότι ο χρήστης επιτρέπεται να εγκαταστήσει το λειτουργικό σε Apple Hardware και μόνο. Τώρα αν εγώ αγοράσω ένα MacMini, του ξεριζώσω τα σωθικά, κρατήσω μητρική (που έχει και το TPM module) και CPU και τα μοντάρω στο αυτοκίνητο μου, είμαι παράνομος αν εγκαταστήσω στο αυτοκίνητο μου Leopard ? LoL

 

Ύστερα, πρόσφατα προέκυψε δικαστική μάχη μεταξύ Psystar και Apple. To αν είναι όντως παράνομο να εγκαταστήσω το Leopard στο ταπεινο μου PCάκι, θα το αποφασίσει το δικαστήριο. Μέχρι τότε είμαι αθώος μεν, αλλά έχω παραβιάσει το EULA δε. Αυτά είναι τα facts.

 

Το ότι είναι πιθανό ο ghen να λέει την αλήθεια (πιθανό, όχι σίγουρο, όχι εγγυημένο)

The truth is out there:

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=86167

http://forum.insanelymac.com/index.php?showtopic=113288

 

δε σημαίνει ότι αυτή η αλήθεια αφορά τον καθένα μας, ή ότι μπορεί ο καθένας μας να την εφαρμόσει.

Όπως αναφέρεται και σε προηγούμενο post, η συνταγη είναι: προσεγμένη επιλογη hardware, βασικές γνώσεις hardware, λίγο *nix και λίγος χρόνος. A! και το Leopard Original DVD

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου