Προς το περιεχόμενο

Mac OS σε PC


Data_Panik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το πρόβλημα δεν το καταλαβαίνεις άμεσα!

Δηλαδή οι κάρτες δουλεύουν, και το dvi και η ανάλυση κτλ...

 

Το πρόβλημα έρχεται μετά όταν πας να εγκαταστήσεις διάφορες εφαρμογές που απαιτούν

Vram (minimum 64mb) & υποστήριξη Quartz Extreme ... όπως δυστυχώς το logic.

 

Αυτό το πάθαμε με μία 8400... ενώ όλα ήταν μια χαρά, είχαμε βάλει το live και ένα κάρο plugins ,

μετά στην απόπειρα εγκατάστασης του logic χτυπάει το error και τραβάγαμε τα μαλλιά μας ;p

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο imac δεν έχει καμιά σχέση με φορητότητα. Απλά είναι ένα concept με τον υπολογιστή μέσα σε οθόνη, που το συνεχίζει η apple ακόμη και τώρα και πολύ καλά κάνει. Πιστεύω να θυμάσαι την γκουμούτσα που έβγαζε, πριν ακόμη εμφανιστούν οι επίπεδες οθόνες. Για φορητότητες υπάρχουν τα macbooks. Αυτά επειδή στηρίζονται στην αρχιτεκτονική των φορητών, είναι ακριβότερα από έναν imac παρομοίων χαρακτηριστικών.

Αλλά ακόμη και στα φορητά να πάμε, άστο και πάλι....

 

 

Τέλος πάντων, συνεχίστε με το θέμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway

 

Τον sasha βλέπω στα live του με το live του και τoν controller που έχει σχεδιάσει ειδικά για την περίσταση ableton (άσχετα ολα αυτα) να χρησιμοποιεί και imac και mac book pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά 8 βασικά έχει διάφορα προβληματάκια...

Σου δούλεψαν χωρίς κανένα patch??

Με ποια έκδοση nvinject ??

 

Το firewire δεν σου έπαιξε γιατί η asus μάλλον τα χάλασε με την TI!!

Μια πολύ καλή μητρική που παίζει 100% είναι αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526711

 

Παρακαλώ αν θεωρηθεί διαφήμιση το Link επιδή έχω δεί διάφορες παρεξηγήσεις στο forum να το σβήσει κάποιος διαχειριστής ή να μου πεί να το σβήσω

 

ok,είχες δίκιο.Λειτουργεί εν μέρει,ανεβάζει 1920χ1200 ωστόσο έχει software και οχι hardware core,δοκιμάζω κάτι πατέντες στο τέρμιναλ και βλέπουμε,θα τεσταρο και την ati .Ableton παιζει με softcore,logic οχι  ..

 

ίδωμεν 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σειρά 8 βασικά έχει διάφορα προβληματάκια...

Σου δούλεψαν χωρίς κανένα patch??

Με ποια έκδοση nvinject ??

 

Το firewire δεν σου έπαιξε γιατί η asus μάλλον τα χάλασε με την TI!!

Μια πολύ καλή μητρική που παίζει 100% είναι αυτή http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526711

 

Παρακαλώ αν θεωρηθεί διαφήμιση το Link επιδή έχω δεί διάφορες παρεξηγήσεις στο forum να το σβήσει κάποιος διαχειριστής ή να μου πεί να το σβήσω

 

Η Powercore FW μου δεν έπαιζε στο 10.5.4 vanilla install μου. Η λύση ήταν να αντικατασταθούν τα IOFireWireFamily.kext και IOFireWireAVC.kext με τα αντίστοιχα του 10.4.8/9.

Η ίδια η TC Electronics δεν μπορούσε να δώσει λύση στο πρόβλημα. Την λύση την βρήκε ένας τύπος που ασχολείται με Video, οπότε συνάντησε παρόμοιο πρόβλημα κατά το dump των δεδομένων από τις δικές του συσκευές καταγραφής.

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To point μου είναι ότι μετά απο 2-3 χρόνια έρευνας μερικών εφευρετικών/χαρισματικών ανθρώπων, κάποιος με μια καλή επιλογή off-the-shelf PC Components και μια πολύ προσεκτική εγκατάσταση Leopard, μπορεί να απολαύσει την μοναδικότητα του OSX. Χωρίς να χάσει σε αξιοπιστία και επιδόσεις και μάλιστα στο 1/3 της τιμής που θα κόστιζε το Original Apple Hardware. Οπότε γιατί να αγοράσει κανείς MacPro/Macbook Pro πέραν των νομικών ζητημάτων που προκύπτουν από την παραβίαση της άδειας χρήσης του OSX ? (Δεν μιλάω για studio και γνωστούς παραγωγούς).

 

Πόσο καιρό ακόμα θα παραμένει το OSX κλειστό; (Μήπως όταν κανείς πλέον δεν θα αγοράζει το HARDWARE της; )

 

 

Το PC Magazine είχε βγάλει καλύτερο Laptop σε επιδώσεις για Windows το 2007, το MacBook Pro ...

Όπως έβγαλαν και οτι για να φτιάξεις μηχάνημα παρόμοιας ισχύος με MacPro των 2300 ευρώ, έπρεπε να ξοδέψεις 4500 Ευρώ σε Dell.

 

Άρα το hardware είναι καλό, και σε κάποιες περιπτώσεις φθηνότερο απο PC. Δεν μίλαω για τα υπερτιμημένα παλιά Mac Mini κλπ.

 

O λόγος για να πάρεις Apple Hardware είναι οτι δεν χρειάζετε σε κάθε software update π.χ. να είσαι γκουρού του Unix για να το κάνεις.

Η μαγεία της Apple είναι η απλότητα και ο λιτός τρόπος που γίνονται τα περισσότερα πράγματα και αυτό το πράγμα χάνετε οταν μπλέξεις με drivers, custom hardware, unix κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Magazine είχε βγάλει καλύτερο Laptop σε επιδώσεις για Windows το 2007, το MacBook Pro ...

Όπως έβγαλαν και οτι για να φτιάξεις μηχάνημα παρόμοιας ισχύος με MacPro των 2300 ευρώ, έπρεπε να ξοδέψεις 4500 Ευρώ σε Dell.

 

Άρα το hardware είναι καλό, και σε κάποιες περιπτώσεις φθηνότερο απο PC. Δεν μίλαω για τα υπερτιμημένα παλιά Mac Mini κλπ.

 

O λόγος για να πάρεις Apple Hardware είναι οτι δεν χρειάζετε σε κάθε software update π.χ. να είσαι γκουρού του Unix για να το κάνεις.

Η μαγεία της Apple είναι η απλότητα και ο λιτός τρόπος που γίνονται τα περισσότερα πράγματα και αυτό το πράγμα χάνετε οταν μπλέξεις με drivers, custom hardware, unix κλπ.

 

Δεν σχολιάζω το θέμα των φορητών γιατί δεν αναφέρεις κάν ποιο MacBook Pro είχαν σε σύγκριση, ούτε με ποια άλλα λάπτοπ.

 

Ποιος MacPro κοστίζει 2.300 ευρώ; Και τί hardware φοράει; Μήπως κάναν 320GB hdd της πλάκας και 2GB Ram ? (και τα FB-DIMMs έχουν και τα μειονεκτήματα τους).

 

Με 2.300 ευρώ σου στήνω μηχάνημα που να τρέχει OSX (και ότι άλλο OS θέλεις), να έχει πάνω του τουλάχιστον 8GB Ram, Core2 Quad, Velociraptor σε Mirroring Raid και της παναγιάς τα μάτια από υπόλοιπο hardware...

 

Όσον αφορά τα updates που λές ότι μπαίνουν υπέροχα (και όλα τρέχουν τέλεια στην χώρα των μήλων προσθέτω εγώ), προφανώς δεν μπαίνεις συχνά στο forum των χρηστών Apple...Τα δύο πιο χτυπητά που θυμάμαι:

 

1) To πρόβλημα με το grafix acceleration στο 10.5.1

2) Το πρόβλημα με το TimeMachine

 

Same story με τα Firewire Interfaces της MOTU. Διθυραμβικές κριτικές στον τύπο παγκοσμίως και μια ματιά στα forums σε κάνει και αναρωτιέσαι τί στο καλό...

 

"We only want the OS"

 

Και πάω στην προσωπική μου άποψη και εμπειρία: Αφου γουστάρω ναι στήνω ο ίδιος τα μηχανήματα μου, γιατί να πληρώσω για κάτι έτοιμο σε αστρονομική για μένα τιμή (MacPro) που να μην με καλύπτει κιόλας από άποψη επιδόσεων και να μην κόψω και ράψω ενα μηχάνημα με λιγότερα χρήματα που να κάνει πολλά περισσότερα αφού μπορώ να το διαχειρίζομαι έχοντας μια ΑΛΦΑ εμπειρία από *nix.

 

Και στην τελική, το MacOS under the hood είναι Unix/BSD, θες δε θες, κάποια στιγμή θα μπλέξεις με command line interface, είται είσαι σε MacPro/Macbook/iMac/iHack.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PC Magazine είχε βγάλει καλύτερο Laptop σε επιδώσεις για Windows το 2007, το MacBook Pro ...

 

Kαι τώρα το καλοκαίρι το PC Magazine αφίερωσε ένα ολόκληρο τεύχος στον iMAC τον οποίο βάφτισε  ώς τον καλύτερο υπολογιστή για τον μέσο χρήστη δίνοντας ιδαίτερη βάση στην απόδοση / τιμή, έπλεξε διθύραμβους για OS X και έθαξε με πικρόχολα σχόλια τα VISTA. Ήταν ένα τεύχος που πραγματικά εντυπωσίασε με παρά πολλές σελίδες υλικό που δικαίωνε τους χρήστες μακ .

 

Με 2.300 ευρώ σου στήνω μηχάνημα που να τρέχει OSX (και ότι άλλο OS θέλεις), να έχει πάνω του τουλάχιστον 8GB Ram, Core2 Quad, Velociraptor σε Mirroring Raid και της παναγιάς τα μάτια από υπόλοιπο hardware...

 

Υπόψην ο καινούργιος mac pro κοστίζει 2.630 είναι οχταπλος , δηλαδή 2 quadcore , οι οποίο QUAD CORES δεν είναι απλοί QUAD CORES αλλά QUAD CORES XEON. Eπίσης σου επιτρέπει να το χτίσει όπως θές ακόμα και να βάλεις δικά σου εξαρτήματα επάνω του.

 

 

Όσον αφορά τα updates που λές ότι μπαίνουν υπέροχα (και όλα τρέχουν τέλεια στην χώρα των μήλων προσθέτω εγώ), προφανώς δεν μπαίνεις συχνά στο forum των χρηστών Apple...Τα δύο πιο χτυπητά που θυμάμαι:

 

1) To πρόβλημα με το grafix acceleration στο 10.5.1

2) Το πρόβλημα με το TimeMachine

 

Same story με τα Firewire Interfaces της MOTU. Διθυραμβικές κριτικές στον τύπο παγκοσμίως και μια ματιά στα forums σε κάνει και αναρωτιέσαι τί στο καλό...

 

Τα προβλήματα στον μακ είναι σαν τα σπάνια ζώα , ξέρεις οτι υπάρχουν , τα έχεις δει και στην τηλεόραση αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα συναντήσει απο κοντά. Εγώ εχω tiger και μου έχει βγάλει με την ίδια μεταχείριση το 1/1000 από ότι μου έβγαζαν τα windows σε προβλήματα.

 

Και πάω στην προσωπική μου άποψη και εμπειρία: Αφου γουστάρω ναι στήνω ο ίδιος τα μηχανήματα μου, γιατί να πληρώσω για κάτι έτοιμο σε αστρονομική για μένα τιμή (MacPro) που να μην με καλύπτει κιόλας από άποψη επιδόσεων και να μην κόψω και ράψω ενα μηχάνημα με λιγότερα χρήματα που να κάνει πολλά περισσότερα αφού μπορώ να το διαχειρίζομαι έχοντας μια ΑΛΦΑ εμπειρία από *nix.

 

έχεις δίκιο η Apple ακόμα τσιμπάει τα προιόντα της , εννοείται βεβαιώς ότι οι διαφορές μόνο αστρονομικές δεν είναι.

 

Και στην τελική, το MacOS under the hood είναι Unix/BSD, θες δε θες, κάποια στιγμή θα μπλέξεις με command line interface, είται είσαι σε MacPro/Macbook/iMac/iHack.

 

Αν το πείς αρκέτε φορές στον εαυτό σου ίσως το πιστέψεις. Όχι ο μέσος χρήστης είναι εξαιρετικά σπάνιο να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει line interface, αντέ να το κάνει μία φορά στην ζωή του.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προβλήματα στον μακ είναι σαν τα σπάνια ζώα , ξέρεις οτι υπάρχουν , τα έχεις δει και στην τηλεόραση αλλά είναι εξαιρετικά δύσκολο να τα συναντήσει απο κοντά. Εγώ εχω tiger και μου έχει βγάλει με την ίδια μεταχείριση το 1/1000 από ότι μου έβγαζαν τα windows σε προβλήματα.

 

έχεις δίκιο η Apple ακόμα τσιμπάει τα προιόντα της , εννοείται βεβαιώς ότι οι διαφορές μόνο αστρονομικές δεν είναι.

 

Αν το πείς αρκέτε φορές στον εαυτό σου ίσως το πιστέψεις. Όχι ο μέσος χρήστης είναι εξαιρετικά σπάνιο να αναγκαστεί να χρησιμοποιήσει line interface, αντέ να το κάνει μία φορά στην ζωή του.

 

apple-vs-ms.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου