Προς το περιεχόμενο

Τι άλλο με καινούργιο iMac;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνεις μεγάλο λάθος να νομίζεις ότι όλοι δουλεύουν με συνθια και με λούπες. Πολύ μεγάλο λάθος. Άνοιξε τους ορίζοντές σου και ξανακοίτα το ζήτημα, μπορεί να έχεις αλλάξει γνώμη.

 

 

 

Θεωρητικά το ίδιο πίστευα για το REASON ,στην πράξη βρήκα πολλά κομμάτια jazz φτιαγμένα με REASON... Περι ορέξεως....

 

Τελικά ακόμα και αν ενα πρόγραμμα είναι ελλιπές ή όχι και τόσο δυνατό όσο κάποια άλλα , και πάλι αυτο δεν σημαίνει οτι κάποιος δεν θα τον προτιμήσει για τον α ή β λόγο. Γιατι τα προσωπικά κριτήρια είναι παντα ένα πολύπλοκο ζήτημα.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κιλον, είσαι συμπαθής/συμπαθέστατος αλλά επιμένεις να παριστάνεις ότι τα ξέρεις όλα και καταλήγεις να λες άκυρα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει τζαζ που να ηχογραφείται με το Reason.

 

Τέλος (;)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Emeis milame gia to programma twra kai o eye exei apoluto dikio. To na vazeis etoimes loupes kai na nomizeis oti eisai sunthetis (kai oi loupes exoun kai omoia onomata gia na min tis valeis opws nanai kai akoustei saxla) opote oute ena epituximeno kai eksupno tairiasma mporeis na kaneis.

 

Opoios thelei na "ftiaksei" tetoia mousiki, dn xreiazetai oute mac, oute garageband oute sequel. Ena pcaki kai mia dianomi twn dimofilwn programmatwn e-jay analogws to eidos pou thelei na ftiaksei (uparxoun dance, hip-hop, techno, rave k.a.)

 

Proswpika SIXAINOMAI na akouw douleies kai na anagnwrizw loupes. K entaksei i loupa na einai ntrams, alla min mou vazeis olokliri ti mousiki k na isxurizesai oti egrapses kommati.

 

Θεωρητικά το ίδιο πίστευα για το REASON ,στην πράξη βρήκα πολλά κομμάτια jazz φτιαγμένα με REASON... Περι ορέξεως....

 

Τελικά ακόμα και αν ενα πρόγραμμα είναι ελλιπές ή όχι και τόσο δυνατό όσο κάποια άλλα , και πάλι αυτο δεν σημαίνει οτι κάποιος δεν θα τον προτιμήσει για τον α ή β λόγο. Γιατι τα προσωπικά κριτήρια είναι παντα ένα πολύπλοκο ζήτημα.

 

Gia to reason exoume ksanamilisei. Einai idaniko gia kapoion pou thelei na grapsei dance mousiki sta grigora.

 

Ksanalew: To stoivagma loopwn se aplopoiimenous sequencers (pou oute ton ixo dn s afinoun na anakalupseis kai na doulepseis eis vathos) dn einai sunthesi, dn einai dimiourgia. Einai xavales.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tricky,dj shadow,thievery corp,nightmares on wax,bonobo,dj krush,alif tree,portishead,mr scruff,beatmakin troopa.

 

μερικοι απο τους ασημαντους καλλιτεχνες που καtα καιρους εχουν χρησιμοποιησει.καποιοι απο αυτους περισοτερο καποιοι λιγοτερο.

 

 

δε θα χε πλακα αν ο steve reich ειχε γεννηθει αρκετα αργοτερα και σαμπλαρε τις ταπεινες του λουπες στο halion rewired στο acid?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tricky,dj shadow,thievery corp,nightmares on wax,bonobo,dj krush,alif tree,portishead,mr scruff,beatmakin troopa.

 

μερικοι απο τους ασημαντους καλλιτεχνες που καtα καιρους εχουν χρησιμοποιησει.καποιοι απο αυτους περισοτερο καποιοι λιγοτερο.

 

 

δε θα χε πλακα αν ο steve reich ειχε γεννηθει αρκετα αργοτερα και σαμπλαρε τις ταπεινες του λουπες στο halion rewired στο acid?

 

 

 

 

Κατ' αρχήν δεν εκτιμώ τους καλλιτεχνες που αναφέρεις - αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

 

Αυτό που έχει σημασία είναι το αδιανόητο σχόλιό σου για τον Reich, ο οποίος αν σε άκουγε να λες ότι έχει κομάτια με λούπες μάλλον θα σε τηγάνιζε... :) :)

 

Υπάρχει σημαντικό θεωρητικό υπόβαθρο πίσω από τις συνθέσεις του Reich και ΟΧΙ, στην συντριπτική τους πλειοψηφία δεν θα μπορούσαν να αναπαραχθούν από κάποιο sequencer διότι η εκτέλεσή τους προϋποθέτει την ενεργή ανάμιξη των συμμετεχόντων μουσικών οι οποίοι πρέπει να ΑΚΟΥΝΕ τι παίζουν οι άλλοι προκειμένου να διαμορφωθεί αυτό που θα παίξουν αυτοί.

 

Πολύ ασχετίλα πάντως παιδιά... ειδικά απόψε τα έχουμε διαβάσει όλα...

Ανοίχτε και κανά ρημάδι βιβλίο, δε σας χρωστάμε τίποτε....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα,μαλλον ηταν ενα κακο αστειο  8) ,γιατι αστειο ηταν.

 

με βρισκεις απολυτα συμφωνο σε οτι εχει να κανει με τον steve reich.η αληθεια ειναι οτι στηριχτηκα στο γεγονος οτι χρησιμοποιουσε tape loops,αν δεν κανω λαθος το six pianos εχει φτιαχτει ετσι,δε το γνωριζω οποτε ας το επιβεβαιωσεις.(παντως το εχω δει και λαιβ απο πιανιστα).

 

για το παρακατω σχολιο δεν εχω να πω κατι.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Opoios thelei na "ftiaksei" tetoia mousiki, dn xreiazetai oute mac, oute garageband oute sequel. Ena pcaki kai mia dianomi twn dimofilwn programmatwn e-jay analogws to eidos pou thelei na ftiaksei (uparxoun dance, hip-hop, techno, rave k.a.)

 

 

Περίεργο , που μιλάς για το ejay ήταν το δεύτερο πρόγραμμα που χρησιμοποίησα μετά από 3 χρόνια cubase. Περιττό να πώ ότι τότε ο υπολογιστή που είχα δεν σήκωνε ούτε για αστείο VST. Ήταν μια ανεκτίμητη εμπειρία που μου έμαθε πάρα πολλά για το arrangement και με ανάγκασε να χρησιμοποιήσω μελοδίες που δεν θα έφτιαχνα ποτέ απο μόνος μου.

 

Δώσε σε κάποιους τις ίδιες λούπες και θα σου βγάλουν διαφορετικά κομμάτια. Ειδικά άν είναι και απο τους καλούς λουπαδόρους θα σου κάνουν τις λούπες αγνώριστες. Η λούπα είναι σίγουρα ένα τεράστιο βοήθημα που σου γλιτώνει χρόνο και σου δίνει την δυνατότητα να ασχοληθείς με άλλα πράγματα που διαφορετικά δεν θα ασχολιόσουν. Άργησα να αντιληφτώ τό πόσο δημιουργική είναι η λούπα παρα μόνο όταν ασχολήθηκα σοβαρά με το Ableton Live.

 

Αν και δεν είμαι φανατικός οπαδός της λούπας , όταν είναι κάτι καλό , βεβαίως και είναι καλοδοχούμενο. Το να μην θεωρείς την χρήση λούπας μουσική είναι αστείο. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταγγέλω τον eyprotocol ότι περιμένει πότε θα πάω σπίτι μου και βγώ από το Noiz για να οργιάσει...ευτυχώς υπάρχει ο Killon να φυλάει Θερμοπύλες....ας βάλουμε τώρα τα πράγματα στη θέση τους.

1) Λές "Το Garageband και το Sequel είναι υποτυπώδη pattern-based sequencers για απολύτως ερασιτεχνική χρήση.Κανείς δεν ισχυρίζεται οτιδήποτε άλλο."

Εγώ ισχυρίζομαι ότι το 90% των ανθρώπων που βρίσκονται μέσα σε αυτό το forum είναι ερασιτέχνες, επίσης όσοι ψάχνονται να ξεκινήσουν και αυτοί ερασιτέχνες λογίζονται. Άρα δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω για να ξεκινήσουν. Απλά εάν αγοράσουν Mac δεν χρειάζεται να σκαμπάζουν από συνδεσμολογίες, συμβατότητες και τα λοιπά. Επίσης επειδή νομίζω ότι η πλειψηφία αυτού του forum είναι κιθαρίστες και επιμένω ότι δεν χρειάζονται κάτι παραπάνω από το Garageband για να κάνουν αξιοπρεπή ήχο (Τα midia είναι τεχνολογίες του διαβόλου και σχεδιάστηκαν για πληκτράδες, άσχετα εάν βολεύουν πλέον περισσότερο εμάς τους κιθαρίστες αλλά αυτό είναι άλλο thread...)

2)"Δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η επιμονή να καταδειχθεί ότι μπορεί κάποιος να γράψει μουσική με το Garageband ή οτιδήποτε παρεμφερές."

Γιατί...μπορεί και παραμπορεί. Εγώ ας πούμε παίζω κιθάρα. Τα περισσότερα layers μου (tracks κατά τον Yameth) είναι audio. Ακόμα και τα midi τα παίζω με το GR20...

Ορίστε η μουσική μου ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ φτιαγμένη στο Garageband (το ομολογώ ανήκω στην κατηγορία των ηλιθίων που δεν μπορεί να καταλάβει κανένα άλλο πρόγραμμα)

http://www.soundclick.com/bands/default.cfm?bandID=783340&content=music

ΠΡΟΣΟΧΗ κρίνουμε μόνο εάν στο Garageband μπορείς να φτιάξεις αξιοπρεπή μουσική, όχι εάν είμαι καλός κιθαρίστας, παραγωγός, ενορχηστρωτής, ηχολήπτης... Το πρόβλημα είναι εκεί ότι τη σήμερον ημέρα για να γράψεις μόνος σου μουσική (Επαγγελματική κατά τον eye) πρέπει να είσαι καλός σε όλα αυτά.

3)"...αλλά το Sonar, το Samplitude/Sequoia και το Logic επιτρέπουν σημαντική ελευθερία προσέγγισης στο συνθετικό ζητούμενο..."

...και το Garageband. To συνθετικό ζητούμενο δεν το κάνει το μέσο αλλά με την έμπνευση και το ταλέντο. Με λίγα λόγια και λίγα παραδείγματα...

εάν πάρω τη καλύτερη κιθάρα του κόσμου και ο Jeff Beck ένα σκουπόξυλο, πάλι αυτός θα παίζει καλύτερα. Εάν αγοράσω την ακριβότερη φωτογραφική μηχανή με όλες τις τεχνολογίες πάλι ο Helmut Newton με μία Kodak θα βγάζει καλύτερες φωτογραφίες από εμένα. Είναι θέμα οπτικής γωνίας και ταλέντου (ναι Killon ταλέντου που σε κάποια άτομα ο καλός Θεός το έχει δώσει με τα καντάρια, οι άλλοι απλά μελετάνε και είναι αξιέπαινοι...). Εάν εσύ φίλε eye έχεις την καλύτερη super-duper κουζίνα με όλους τους αυτοματισμούς και καίς το φαί δεν σου φταίει ο καλός μάγειρας που δουλεύει το γκαζάκι (Garageband)....

Aλλα πραγματικά τι νομίζεις φίλε eye ότι μπορείς να κάνεις περισσότερο με το Cubase(?) σου από το ότι φτιάχνω με το garageband μου (ρωτάω χωρίς καμμία πρόθεση να σε προσβάλω). Έχει ενδιαφέρον η οπτική γωνία ενός πληκτά σε σχέση με έναν που βασίζεται σε 6 χορδές... Σε αυτή τη ζωή όσο ζείς μαθαίνεις...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου