Προς το περιεχόμενο

midi connection trouble


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, ως νέοπας να δόσω τα συγχαριτίρια μου στους κατασκευαστές/διαχειριστές/χρήστες του σαιτ για την προσπαθεια συντήρισής του. Ειναι μια πολύ καλή προσπάθεια και βοηθάει ατομα που ασχολούνται (ή θέλουν να αρχίσουν να ασχολούνται) με ενα θέμα το οποίο δεν είναι τοσο εξελιγμένο στην ελλάδα.

 

το πρόβλημα μου είναι το εξής

μόλις αγορασα ενα midi -> gameport καλώδιο και με το που το συνδέω στο gameport χάνω ποντίκι και πληκτρολόγιο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

το προβλημα παρουσιαζεται χωρίς καν να εχω συνδέσει καποιο midi keyboard στο καλόδιο καθώς συμβένει και όταν έχω τα mouse/keyb είτε σε USB είτε σε PS/2...

 

δοκίμασα να αλλάξω irq.... μέσω BIOS στο gameport αλλα τίποτα

 

έχω την εντύπωση πως κάτι πέζει με τα ρεύματα..

το midi τι ρευμα τραβάει ? :/?

 

τεχνικά χαρακτηριστικά συστήματος που μπορει να βοηθήσουν στην επίλυση του προβλήματος.

 

karta hxoy Avance 97 (apo to motherboard)

μητρική : gigabyte 7vaxp (via kt400)

mouse/keyboard : microsoft wireless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα που σου έτυχε είναι πολύ ειδικό για να αντιμετωπιστεί εξ' αποστάσεως. Στη θέση σου θα έκανα τα εξής: α) Θα βεβαιωνόμουν ότι το καλώδιο που αγόρασα είναι όντως σωστό, δηλαδή ή το έφτιαξε κάποιος που ξέρει τι του γίνεται ή είναι έτοιμο από κάποια γνωστή εταιρεία. β) Θα βεβαιωνόμουν ότι η υποδοχή midi είναι σωστά ενεργοποιημένη από το motherboard (πέραν των irq, τα οποία καλά έκανες και τα κοίταξες), γ) Θα βεβαιωνόμουν ότι το motherboard έχει το πιο πρόσφατο διαθέσιμο bios, δ) Θα δοκίμαζα αν το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με κανονικά (μη-ασύρματα) ποντίκια και πληκτρολόγια, ε) Θα έψαχνα στο ίντερνετ μήπως υπάρχουν και άλλοι με παρόμοιο πρόβλημα και το ίδιο ακριβώς motherboard, στ) Θα άλλαζα motherboard αν τίποτε άλλο δεν λειτουργούσε, ζ) Θα αγόραζα ένα εξωτερικό midi-interface (φθηνά είναι αυτά) αν δεν ήθελα να αλλάξω το motherboard.

 

Καλή τύχη

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε eye thanks για την απαντηση

το υποπτευομουν και γω οτι πέζει κατι πολυ κουλο γιαυτο και δεν το ψαξα περισότερο,

αυτο που έκανα και έλυσα το πρόβλημα ήταν να βάλω μια SB128 με καμένη έξοδο και να δουλέψω το midi απο κεί και δουλευει ok.

 

Μονο ενα προβληματάκι εχω παρατηρίσει μεχρι στιγμίς, σε μερικα VST το midi γράφει με πολύ χαμηλά velocities ://

 

υπαρχεί καποια ρύθμιση να σετάρω το velocity γενικά μεσα στο cubase ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν είναι θέμα του Cubase η δυναμική που μεταφέρεται από το πληκτρολόγιο. Είναι καθαρά θέμα παιξίματος.

Πάντως για κάθε track μπορείς να "διορθώσεις" τη δυναμική με το "midi compression". Ανάλογα με ποιά έκδοση έχεις...

Στο SX πάντως στις πληροφορίες του κάθε midi track, αριστερά στο inspector, αυξομειώνεις τη δυναμική κλασματικά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου