Προς το περιεχόμενο

Περι Ακουστικης ο λογος...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία, απλά καλό είναι να μας λες απ'την αρχή όλες τις λεπτομέρειες.

 

Αυτά που έγραψα πριν ήταν περισσότερο με αφορμή το ποστ του Ra σαν γενικό knowledge προς όλους, δεν θα ήταν καλό να αφήναμε μια χαλαρή δήλωση χωρίς τεκμηρίωση.  ;)

 

Τώρα στο θέμα σου, δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε κάπου αλλά έχεις δοκιμάσει να βάλεις το αριστερό στη θέση του δεξιού και το δεξί στη θέση του αριστερού να δεις τι γίνεται;

 

Κάτι τελευταίο, μην πέσεις στην παγίδα να θεωρήσεις ότι το πρόβλημα εστιάζεται στη πλευρά που βγάζει παραπάνω dB, εξίσου πιθανό είναι να οφείλεται στην πλευρά που βγάζει παρακάτω dB.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

σωστος...

 

εχω δοκιμασει να τα αλλαξω και ειναι παλι το ιδιο, δηλαδη το ηχειο δεν εχει προβλημα..

 

προς το παρων εχω χαμηλωσει το ενα και κανω δουλεια ετσι, τα μιχ βγαινουν ισσοροπημενα οταν τα ακουω σε αλλα ηχεια..

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως ψάχνουμε το πρόβλημα δια της ατόπου αποκλείοντας ενδεχόμενα...

στη δική σου (μια και έχεις δοκιμάσει διάφορα) απλά αντικαθιστάς τα ηχεία σου με ένα άλλο ζευγάρι (οποιοδήποτε active κοντινό σε μέγεθος και χαρακτηριστικά) και αν δεν παρουσιάζει το φαινόμενο αποκλείεις σαν πηγή του προβλήματος τα προενισχυτικά τις καλωδιώσεις και τον χώρο και επικεντρώνεσαι στα genelec και μάλλον στα τελικά τους στάδια και τα ποτενσιόμετρά τους...

 

το ότι με τα krk ήταν όλα εντάξει συνηγορεί στο συμπέρασμα αλλά για απόλυτη σιγουριά πρέπει να τα ξαναδοκιμάσεις για την μικρή περίπτωση να συνέβη κάποια βλάβη από τότε..

 

τέλος αν ισορροπώντας το volume το πρόβλημα λύνεται όπως λες (και έχεις τσεκάρει ότι συχνοτικά και τα δύο ηχεία συμπεριφέρονται το ίδιο), μπορείς κάλλιστα να συμβιώσεις μαζί τους αν βαριέσαι να τα πηγαίνεις για αντικατάσταση... θα μου πεις γιατί, αφού 1 db αντιστοιχεί σε αρκετά watt που ένα από τα τελικά  στάδια των genelec δεν αποδίδει... anyway...κρίνεις κατά βούληση...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει το ηχείο, στείλε ένα mono σήμα πρώτα στο αριστερό ηχείο. μέτρησε στο ένα μέτρο (ή και σε μικρότερη απόσταση) με κλειστό το δεξί, και μετά άλλαξέ τους θέση. Η μέτρηση όμως να γίνει ακριβώς στο ίδιο σημείο του δωματίου με την ίδια έξοδο, το ίδιο καλώδιο και από την ίδια ακριβώς απόσταση. Δηλ, μόλις μετρήσεις το αριστερό ηχείο, ξεπάτσαρε και τα 2 ηχεία και άλλαξέ τους θέση, δηλ βάλε το δεξί στη θέση του αριστερού (συνδέοντάς το όμως ΚΑΙ με το καλώδιο του αριστερού ηχείου). Αν οι μετρήσεις είναι ίδιες τότε φταίει οτιδήποτε άλλο εκτός από το ηχείο (καλώδιο, έξοδος προς ηχείο, ηχητικό περιεχόμενο, ακουστική, κλπ). Εαν οι ενδείξεις διαφέρουν, τότε φταίει σίγουρα το ηχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

haryy..

:)το εκανα αυτο .. παντα χανει η αριστερη μερια, οχι καποιο συγκεκριμενο ηχειο..

 

 

πιστευω οτι θα μπορεσω να συμβιωσω προς το παρον..

 

ευχαριστω απαντες!

 

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

άκυρο τo δικό μου post παραπάνω... σόρρυ αλλά διάβασα βιαστικά είναι και τα γεράματα...

αν δεν βαριέσαι λύσε μου και μια απορία... έχεις δοκιμάσει να ηχογραφήσεις την προενυσχιτική έξοδο που πάει στα ηχεία τροφοδοτώντας την με white noise? υπάρχει στη καταγραφή η διαφορά?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ντι-μπι ?? Ποιος είσαι ρε φίλε ο γιος του ντεσιμπελ? Καταρχήν, αυτο το παραπάνω, ειναι αυτο που πάει στα αυτιά, αυτο που πάει στο μηχανημα σου ή αυτο που βγαινει απο το μεγάφωνο ? εε?  ε?

 

Τι ρωτάω και έγω, εδω οι άλλοι έχουν΄πεί τόσα και τόσα...πάντως υπάρχουν τρείς περιπτώσεις..

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ,rapture

 

αν κρινω απο την υπογραφη σου η μουσικη που ακους ειναι λιγο βαβουριαρικη καθως παραπεμπει σε deathstars..

 

κριμα παντως που υπαρχει τετοια αντιμετωπιση με ειρωνεια και χλευασμο.

 

επισης θα ηθελα να σημειωσω οτι ειναι η δουλεια μου να ακουω αυτο το 1ντιμπι, μαλλον το προβλημα σου ειναι οτι δεν μπορεις να το κανεις και εσυ. Εισαι ενα απο τα ατομα που αν το ΕQ δεν ειναι στο +6 δεν ακους διαφορα.Παντως οφειλω να ομολογησω οτι ολοι ετσι ξεκινουν αλλα με το μυαλο που κουβαλας μαλλον δεν ακουσες το πιστολι της εκκινησης.

 

εαν λοιπον θελεις να εισαι ειρων και ολα αυτα, λινκαρε με σε δουλειες σου.

 

ζητω απο ολους τους υπολειπους ποστερς συγγνωμη για την ΄επιθετικοτητα΄και τον αρνητισμο μου.

 

 

οπως ειπε κ ο φιλος dreampanos ---

 

ο ανθρωπος μπορει να διακρινει και διαφορες στην ενταση και μικροτερες του 1dB... οχι σε ολες τις συχνοτητες αλλα στις περισοτερες... ειναι θεμα ψυχοακουστικης... δοκιμασε το εξης, βαλε ενα κομματι σε κανα cubase και με το parametric eq μειωσε η αυξησε κατα 1dB το eq και σαρρωσε τις συχνοτητες να δεις οτι θα το ακουσεις...

 

Τελος να υποθεσω οτι θεωρεις παραλογη την αγορα ενος Neve 1084/1073 επειδη απλα δεν μπορεις επισης να το ακουσεις...

 

 

 

 

Sample Rate: 44.1, 48, 88.2, 96, 176.4, 192 kHz ±1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ντι-μπι ?? Ποιος είσαι ρε φίλε ο γιος του ντεσιμπελ?

 

Από Wikipedia

The bel was originally devised by engineers of the Bell Telephone Laboratories to quantify the reduction in audio level over a 1 mile (approximately 1.6 km) length of standard telephone cable. It was originally called the transmission unit or TU, but was renamed in 1923 or 1924 in honor of the Bell System's founder and telecommunications pioneer Alexander Graham Bell. In many situations, however, the bel proved inconveniently large, so the decibel has become more common.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου