Προς το περιεχόμενο

και γω που νομιζα οτι μονο ο φοιβος κλεβει τους cold play...


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η φράση των εξαίρετων αυτών κυρίων δεν σημαίνει ότι οι μεγάλοι καλλιτέχνες το μόνο που κάνουν είναι να κλέβουν χωρίς να τους παίρνουν χαμπάρι. Δηλώνει απλά ότι το ταλέντο φαίνεται στο πόσο δημιουργικά χρησιμοποιείς τις επιρροές σου. Οπότε, κι εγώ συμφωνώ απόλυτα.

Δεν γίνεται να μην έχεις επιρροές, και αν είσαι καλλιτεχνικό τέρας δεν γίνεται να μην επηρεάσεις άλλους.

Οι άνθρωποι λειτουργούν με αυτό τον τρόπο - σε όλους τους τομείς - από τότε που κατέβηκαν από τα δέντρα (κάτι που σύμφωνα με τον Douglas Adams, δεν είναι βέβαιο ότι ήταν καλή κίνηση...).

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μην ξεχνάτε και το πρώτο μέρος της ρήσης.

 

"Οι μέτριοι καλλιτέχνες αντιγράφουν" ... δηλαδή παίρνουν κάτι χωρίς να το κατανοούν και το παρουσιάζουν ελπίζοντας πως δεν θα μυριστεί κανέις τίποτα. Δε ξέρουν τι κάνουν, όπως κάναμε στο σχολείο με τις αντιγραφές (!!)...

 

Ενώ οι μεγάλοι κλέβουν συνειδητά... για δοκίμασε να κλέψεις χωρίς να σε πιάσουν! Επηρεάζονται/μελετούν ίσως είναι πιο δόκιμος όρος...

 

Όσο για τους Λεντ Ζέπελιν, ε μα ναι. όπως και οι Ρολλινγκ Στόουνς και παρα πολλοί της αποχής -αλλα και σήμερα- επανεκτελούσαν κομμάτια- δεν ήταν αντιγραφή!

 

Και για το τόπικ, ε ναι ειναι υπεραπλή μελωδία, και δεν νομιζω να "κλέβουν" τοσο απλά, ολόκληρες δισκογραφικές παίζονται, αμα ειναι θα το αναφέρουν στο μπουκλετ - μπας και το αναφέρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι λειτουργούν με αυτό τον τρόπο - σε όλους τους τομείς - από τότε που κατέβηκαν από τα δέντρα (κάτι που σύμφωνα με τον Douglas Adams, δεν είναι βέβαιο ότι ήταν καλή κίνηση...).

 

 

Καθως επισης...

Bypasses are devices that allow some people to dash from point A to point B very fast while other people dash form point B to point A very fast. People living at point C, being a point directly in between, are often given to wonder what's so great about point A that so many people from point B are so keen to get there, and what's so great about point B that so many people from point A are so keen to get there. They often wish that people would just once and for all decide where the hell they wanted to be....

 

Douglas Adams,The Hitchhiker's Guide to the Galaxy.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεεελα βρε αδερφε... δεν βαριεσαι? Και η Βανδη στο υποφερω με το Join me in death απο ΗΙΜ και ενα σημειο απο το Innocense Faded των Dream Theater εχει ακριβως την ιδια ακολουθεια συγχορδιων... δεν νομιζω οτι ειναι κλεψια... Η για αλλο παραδειγμα το Λιωμενο παγωτο με την μιση δισκογραφια των Maiden... το Passive απο perfect circle με το what goes around απο Justin Timberlake... ολα ιδιες ακολουθιες συγχορδιων... και ομως τοσο διαφορετικα κομματια... ε αν τυχει και κατσουν και οι τονικες τους και το τεμπο ακουγεται υποπτο... αλλα αν ακουστουν σε διαφορετικες φασεις δεν νομιζω να ειναι τοσο εντονη η ομοιοτητα...

 

http://www.youtube.com/watch?v=L-CVWoVpzzs&hl=en&fs=1

 

http://www.youtube.com/watch?v=tinKsRa9-E0&hl=en&fs=1

 

στο 1:20

 

λιωμενο παγωτο βαριομουν να το ψαξω... αλλα ειναι κλασικη ακολουθια...

 

http://www.youtube.com/watch?v=Hi8E0WX8Mjg&hl=en&fs=1

 

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω απο όλους πιο καλά το είπε ο Νεύτωνας σχετικά με την πρωτοτυπία όταν παραδέχτηκε "Στέκομαι σε όμους γιγάντων"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Standing_on_the_shoulders_of_giants

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω απο όλους πιο καλά το είπε ο Νεύτωνας σχετικά με την πρωτοτυπία όταν παραδέχτηκε "Στέκομαι σε όμους γιγάντων"

Επίσης, ο Mark Twain είχε πει "All you need in this life is ignorance and confidence; then success is sure". Εντελώς άσχετο, αλλά να μη δείξω κι εγώ ότι είμαι διαβασμένος; :P

 

Α, κι εγώ που νόμιζα ότι ήταν τίτλος album των Oasis... Κι εδώ κλέφτες οι αδελφοί Gallagher...  :D

 

ΥΓ. BTW, ο Newton έκανε ΠΟΛΛΑ παραπάνω από τους γίγαντες στους ώμους των οποίων στάθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

ΥΓ. BTW, ο Newton έκανε ΠΟΛΛΑ παραπάνω από τους γίγαντες στους ώμους των οποίων στάθηκε.

 

Είμαι σίγουρος ότι το ήξερε, απλά έλεγε κάτι τέτοιες εξυπνάδες για να ψαρώνουμε παραπάνω. Είναι όπως όταν ο chuck norris τρώει σφαίρα και λέει στη γκόμενα: "Don't worry. It's just a scratch".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

ζητω ταπεινα συγνωμη για την ''νεκρανασταση'' απλα ηθελα να προσθεσω ενα βιντεο μιας και δεν ειδα να αναφερεται καπου.

 

σας θυμιζει κατι?!

οπως ειχα ξαναπει μετα απο πολλα χρονια θα καταργηθουν τα μουσικα οργανα γιατι δεν θα εχει μεινει τιποτα απαιχτο!!λολολ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θανάση ειλικρινά δεν τίθεται θέμα "νεκραναστάσεως", ίσα ίσα που ούτε καν θυμάμαι να αναφέρθηκε το βίντεο που έβαλες (παρεπιπτόντως, έμεινα Μ%*#@$), και ακόμη κι αν είχε αναφερθεί, από εμένα έχεις ένα ευχαριστώ που το ξαναπόσταρες γιατί ούτε καν το είχα προσέξει.

 

Αυτό προηγείται του Σατριγιάννη ή όχι; Eιλικρινά τώρα, αρχίζει να παίρνει πιο σοβαρές διαστάσεις το ζήτημα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου