Προς το περιεχόμενο

και γω που νομιζα οτι μονο ο φοιβος κλεβει τους cold play...


maze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη, αλλά το progression είναι τόσο συνηθισμένο και η μελωδία τόσο κοινότυπη που η σύμπτωση δεν μπορεί να αποκλειστεί. Επίσης είναι απίθανο οι CP να ακούν Satriani, αλλά εξίσου απίθανο είναι και να μην τον ξέρουν καθόλου.

 

Εμένα, όσο μου αρέσει ο Satriani, άλλο τόσο μου αρέσουν και οι Coldplay.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το συγκεκριμένο βιντεάκι το είχα πετύχει στο γιουτούμπι τις προάλλες... Δεν νομίζω ότι οι CP έχουν ανάγκη να κλέψουν από το Σατριγιάννη, ούτε ο Σατριγιάννης από τους CP...

 

Μάλιστα, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε μια φορά να βγουν και να παίξουν μαζί αυτό το κομμάτι... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά το progression είναι τόσο συνηθισμένο και η μελωδία τόσο κοινότυπη που η σύμπτωση δεν μπορεί να αποκλειστεί. Επίσης είναι απίθανο οι CP να ακούν Satriani, αλλά εξίσου απίθανο είναι και να μην τον ξέρουν καθόλου.

 

 

συμφωνώ

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε μια φορά να βγουν και να παίξουν μαζί αυτό το κομμάτι... :P

 

Εγω συμφωνω με αυτο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, αλλά το progression είναι τόσο συνηθισμένο και η μελωδία τόσο κοινότυπη που η σύμπτωση δεν μπορεί να αποκλειστεί. Επίσης είναι απίθανο οι CP να ακούν Satriani, αλλά εξίσου απίθανο είναι και να μην τον ξέρουν καθόλου.

 

Εμένα, όσο μου αρέσει ο Satriani, άλλο τόσο μου αρέσουν και οι Coldplay.  ;D

...και εγώ είμαι αυτής της άποψης. Πάντως άκουσα και το άλλο τραγουδάκι αυτών των creaky boards (το τραγούδι λέγεται "the song i didn't write" σίγουρα ειρωνικός ο τίτλος) και είναι για γέλια το γεγονός οτι πιστεύουν οτι οι Coldplay τους το έκλεψαν γιατί η ομοιότητα για μια τόσο απλή μελωδική γραμμή ρε παιδιά καταντά και σε ένα βαθμό συμπτωματική όπως πιστεύω οτι έγινε και με την περίπτωση που αφορά και την ομοιότητα με το κομμάτι του Satriani. Αν ήταν ρε παιδιά να λέμε κλέψιμο αυτήν την ομοιότητα στην ακραία περίπτωση θα λέγαμε κλέψιμο και αν κάποιος μουσικός παίξει την νότα Ντο# με delay και echo γιατί κάποιος πιό πριν θα την έχει παίξει με τον αντίστοιχο ήχο.

 

Πάντως για τους Radiohead μπορώ να πω οτι ούτε και για το Idioteque υπάρχει παρθενογένεση καθώς είχα μείνει έκπληκτος όταν ένα φιλαράκι μου μου είχε βάλει να ακούσω ένα Γερμανό συνθέτη ο οποίος ασχολείται με ηλεκτρονική μουσική και άκουσα όχι μόνο την ίδια μελωδία αλλά και τον ίδιο ήχο που χρησιμοποιούν οι Radiohead. Βέβαια αυτό δεν τους καθιστά αυτόματα κλέφτες και συγκρότημα που έχει ανάγκη να κλέψει τον καθένα για να κάνει καριέρα. Όσον αφορά το Creep τα συμπεράσματα δικά σας με τα παρακάτω βίντεο...

 

Creep - Radiohead

http://youtube.com/watch?v=nxpblnsJEWM

 

The Air That I Breathe - The Hollies

http://youtube.com/watch?v=KMSAnZR2Q8Q

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το Creep τα συμπεράσματα δικά σας με τα παρακάτω βίντεο...

 

Sorry , αλλά τα δικά μας συμπεράσματα περιττεύουν όταν οι ίδιοι οι radiohead το έχουν παραδεχθεί...

 

Τα μέλη του συγκροτήματος των Hollies διατηρούν κάποια ποσοστά επι των πνευματικών δικαιωμάτων του τραγουδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το 11χρονο ανηψακι μου ΔΕΝ τον ξερει ενω τους CP τους ξερει.. ;D

 

Ειναι τοσο τραγικα διαφορετικοι οι χωροι στους οποιους κινούνται οι CP που δεν υπαρχει περιπτωση να ακουν μουσικη τυπου Satriani..(in fact δεν νομιζω να υπαρχει για τον μεσο Brit Popper κατι πιο απωθητικο απο τη μουσικη του Joe) 

 

Εγω γελαω οταν ακουω τετοιες αποψεις

Ξεχνάτε οτι οι CP αποτελούνται απο καποια μελη που ειναι...ε πως να το πω... μουσικοι!!

Δλδ δεν εχουν ακουσει ποτε τους μουσικη περα απο Brit PoP  :-\

 

Δλδ sf εσυ εχεις ακουσει και ακους μονο το στυλ μουσικης που παιζεις?  :-\

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω γελαω οταν ακουω τετοιες αποψεις

Ξεχνάτε οτι οι CP αποτελούνται απο καποια μελη που ειναι...ε πως να το πω... μουσικοι!!

Δλδ δεν εχουν ακουσει ποτε τους μουσικη περα απο Brit PoP  :-\

 

Δλδ sf εσυ εχεις ακουσει και ακους μονο το στυλ μουσικης που παιζεις?   :-\

ελα ντε!αυτο λεω και γω!εστω ο κιθαριστας τους ρε παιδι μου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και να θεσω και κατι αλλο στη συζητηση....

και ποιος σας λεει εσας οτι το εγραψαν τωρα>>>>??? μπορει να ειναι ετοιμο απο τον προηγουμενο ή ακομα και τον προπροηγουμενο δισκο αλλα να μην μπηκε μεσα γιατι δν ταιριαζε με το υφος του δισκου..... νομιζετε οτι οντως ετρεχαν στα ισπανικα ξωκλησια για εμπνευση οι coldplay?? ειμαι σιγουρος οτι 3 τραγουδια τουλαχιστον του δισκου ηταν ετοιμα απο τον προηγουμενο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου