Προς το περιεχόμενο

confessions of an "emo"


liakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω λιγο χρονο και λεω να το αφιερωσω εδω ανοιγοντας ενα θεμα που καιρο ηθελα να θίξω.

ειμαι 20 και μπορω να πω οτι εχω ακουσει αρκετα διαφορετικα ειδη μουσικης.

ειναι αρκετος καιρος τωρα ομως που με εχουν καιρδισει συγκροτηματα που ο "τυπος" αποκαλει "emo"

π.χ.

 

http://www.youtube.com/watch?v=1ahEs1BR5gg&hl=en&fs=1

 

http://www.youtube.com/watch?v=QoMI9j0Ssu4&hl=en&fs=1

 

http://www.youtube.com/watch?v=qF1wZQzpeKA&hl=en&fs=1

 

http://www.youtube.com/watch?v=ubpZvAksnSg&hl=en&fs=1

 

 

και παραπολλα αλλα...

 

απλα βλεπω οτι υπαρχει μια προκαταληψη και ενα "κατι" γενικοτερα...

ενας  λογος ειναι αυτος...

 

girls-emo-haircut.jpg

 

δλδ το ολο trend που πιστευω οτι ειναι κατι σαν το glam στα 80's κλπ...

 

εσεις βλεπετε τιποτα ενδιαφερον σε ολη αυτη την σκηνη

αν ναι τι?

αν οχι γιατι?

 

 

Practice cures most tone issues - John Suhr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το Juno απ τους Funeral For A Friend ειναι απλα....ΘΕΙΚΟ!!!

 

Tied to the testing of wills.....

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Και οι Chemical Romance τα σπανε βεβαιως!...

 

Κοιτα, οπου υπαρχει μουσικη-μουσικη, υπαρχει κ ενδιαφερον!

Το ενδιαφερον χανεται πιστευω οταν καποιοι ασχολουνται κυριως με το μαλλι τους, εξωτερικη εμφανιση κτλ κ μετα με την μουσικη..

Κ αυτο δν ισχυει μονο για emo, ισχυει γενικοτερα πιστευω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "emo" μουσική δεν έχει τίποτα μεμπτό, απλά προσωπικά τη βρίσκω πολύ γλυκανάλατη. Από κεί και πέρα, το κακό της υπόθεσης είναι ότι κάθε παιδάκι έχει κατεβάσει 50 πόντους γλυμμένη φράντζα στη μάπα, μου'βαλε και τα δικτυωτά τα μανίκια και τα μαύρα τα ράσα και τα λοιπά αξεσουάρ, και την είδε "emo". Κοινώς, emo για κάποιος ίσως να είναι τρόπος ζωής, αλλά σίγουρα αυτοί οι κάποιοι το'καναν αυτό ΠΟΛΥΥΥΥ καιρό πριν, όταν αυτό πρωτοξεκίνησα, κι απλά τώρα έγινε μόδα και γίνεται ο πανικός. Να θυμήσω πως το ίδιο γίνεται και με το gothic, όπου η μουσική έγινε ταυτόχρονα και trend, και ήρθαν και τα υπόλοιπα καταναλωτικά μπλιμπλίκια... Οπότε για να τελειώνω, δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να σ'αρέσει αυτή η μουσική, κακό είναι να μπείς στο μαντρί με τα υπόλοιπα γίδια.

 

Και μια τελική ρητορική ερώτηση... Είδατε κανέναν/καμία άνω των 20ετών να είναι "emo" εξωτερικά? Food for thought...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδατε κανέναν/καμία άνω των 20ετών να είναι "emo" εξωτερικά? Food for thought...

 

O Κοργιαλάς και ο harilatron.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Κοργιαλάς και ο harilatron.

 

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι και εγώ ένας από τους πολλούς που αντιπαθούν τα emo (υπάρχει και σχετική παραγωγή για όσους θυμούνται) θα ήθελα να πω και γω γιατί γίνεται όλη αυτή η έχθρα.

 

Σύμφωνα με την ιδεολογία των emo  πρόκειται για έφηβους, οι οποίοι δεν βλέπουν τίποτα θετικό στη ζωή, είναι βαθιά συναισθηματική και όλα τους φαίνονται ανούσια και μάταια. Επίσης έχουν τάσεις αυτοκτονίας και συνηθίζουν να κόβονται και να αυτοτραυματίζουνε.

 

Σύμφωνοι στο ότι ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι γουστάρει και έχει δικαίωμα και να αυτοκτονήσει και να αυτοτραυματιστεί.

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι τα emo (στην Ελλάδα τουλάχιστον που ξέρω και προσωπικά παιδιά) είναι κατα 99,99% κωλόπαιδα πλούσιων οικογενιών τα οποία μέσα στη μιζέρια τους και την βαρεμάρα τους γίνονται "emo" 1ον γιατί πιστεύουν ότι ξεχωρίζουν και 2ον για να λουφάρουν απο τη ζωή και τις δυσκολίες τις. Ξέρετε: Γιατί να διαβάσω αφού όλα είναι μάταια? Γιατί να προσπαθήσω να κάνω κάτι στη ζωή μου? Είναι πολύ πιο απλό να αυτοκτονήσω κλπ.

 

Yποτίθεται ότι το μέλον βασίζεται στους νέους. Όπως λέει και ο παππούς μου, ο νέος πρέπει να σφίγγει την πέτρα μέχρι να βγάλει ζουμί. Αν όλοι οι νέοι ήταν έτσι ζήτω που καήκαμε.

 

Για να συνοψίσω: Πέρα απ το ότι δεν συμφωνώ με την όλη ιδεολογία emo το μεγαλύτερό μου "πρόβλημα" είναι ότι αυτή υιοθετείται απο νέους που απλώς υποκρίνονται για να το παίξουν "κάτι". Αρκετοί μάλιστα ντύνονται έτσι χωρίς καν να ξέρουν τί είναι emo.

Αν όλα τα emo ήταν αυθεντικά emo θα είχαν αυτοκτονίσει όλα και δεν θα υπήρχε κανένα. Τι ωραία τί καλά!

Αν συνειδοτοποιήσουν ότι είναι απλώς πρόβατα τα οποία μυούνται στην γενική αμερικανικη ωχαδερφιστική ιδεολογία νομίζω ότι το φαινόμενο θα εκλείψει.

 

H μουσική που ακούνε μου αρέσει και μένα. Η μουσική ξαναλέω... Στίχους δεν ακούω, οπότε δεν ξέρω αν μιλάνε για ματαιότητες ή κλάμματα και δεν με αφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου