Προς το περιεχόμενο

Garageband , κρίμα θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερο.


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προσπάθησα , το πίστεψα, βρήκα μαμάτα freeware plugins όμως έπεσα πάνω σε τοίχο. Εγώ δεν το ήξερα αλλά είναι κοινό μυστικό ότι έχει μεγάλο πρόβλημα με την κατανάλωση CPU , έφτασε τον CD 2GHZ επεξεργαστή μου αδιάβαστο χωρίς κάν να ανοίξω πάνω απο 5 tracks!!!

 

Τελικά η επιστροφή μου στο Ableton Live είναι θέμα χρόνου και η αγορά του Ableton Live 7 για MAC OS X αναπόφευκτη.

 

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσπάθησα , το πίστεψα, βρήκα μαμάτα freeware plugins όμως έπεσα πάνω σε τοίχο. Εγώ δεν το ήξερα αλλά είναι κοινό μυστικό ότι έχει μεγάλο πρόβλημα με την κατανάλωση CPU , έφτασε τον CD 2GHZ επεξεργαστή μου αδιάβαστο χωρίς κάν να ανοίξω πάνω απο 5 tracks!!!

 

Τελικά η επιστροφή μου στο Ableton Live είναι θέμα χρόνου και η αγορά του Ableton Live 7 για MAC OS X αναπόφευκτη.

 

 

Απο ότι ξέρω το garageband χρησιμοποιεί το ίδιο audio engine με το logic.

Σε 2,2 Dual Core Macbook Pro βγάζω τεράστια projects με πάμπολα processors και audio instruments.

 

μήπως κάτι δεν παει καλά στο μηχάνημα σου;

Πόση μνήμη έχεις;

Μήπως να δοκιμάσεις το logic express να δείς αν έχεις διαφορετικές επιδόσεις εκεί;

Μήπως κάποιο απο τα freeware plugins δεν κάνει καλή χρήση του επεξεργαστή η έχει memory leaks;

 

Αν θες στείλε μου το project να δοκιμάσω στο δικό μου και να ρίξω μια ματιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Προσωπικά έχω συναντήσει αντίστοιχο πρόβλημα με project φτιαγμένα σε garageband 2 όταν τα άνοιξα σε garageband 3.

Το ίδιο μηχάνημα που μου δημιούργησε το πρόβλημα με τα παλιά αρχεία (iMAC 2.4GHZ, 2GB RAM, MAC OSX 10.4) χειρίζεται με άνεση νέα αρχεία του garageband 3 ακόμα και με πολύ περισσότερα tracks / effects.  Μήπως τα effects που χρησιμοποιείς είναι optimized για τους "άλλους" επεξεργαστές?

 

Το δικό μου garageband 2 ήταν σε G4 ενώ το garageband 3 σε μηχάνημα με intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι ξέρω το garageband χρησιμοποιεί το ίδιο audio engine με το logic.

Σε 2,2 Dual Core Macbook Pro βγάζω τεράστια projects με πάμπολα processors και audio instruments.

 

Το χρησιμοποιούμενο από την εφαρμογή audio engine δεν έχει σημασία. Εσύ λες ότι ανοίγεις βαρειά project στο Garageband, ή τα ανοίγεις στο Logic και επαγωγικά (βάσει της ιδέας σου ότι χρησιμοποιούν το ίδιο audio engine) συμπεραίνεις ότι θα έπρεπε να ανοίγουν άνετα και στο Garageband ;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χρησιμοποιούμενο από την εφαρμογή audio engine δεν έχει σημασία. Εσύ λες ότι ανοίγεις βαρειά project στο Garageband, ή τα ανοίγεις στο Logic και επαγωγικά (βάσει της ιδέας σου ότι χρησιμοποιούν το ίδιο audio engine) συμπεραίνεις ότι θα έπρεπε να ανοίγουν άνετα και στο Garageband ;

 

 

 

Το δεύτερο.

Πως δεν έχει σημασία το audio engine;

Αυτό δεν είναι υπέθυνο για τον χειρισμό πόρων του μηχανήματος;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο.

Πως δεν έχει σημασία το audio engine;

Αυτό δεν είναι υπέθυνο για τον χειρισμό πόρων του μηχανήματος;

 

To Audio Engine έχει τα (όποια) καλά και κακά χαρακτηριστικά του. Αλλά κάθε πρόγραμμα μπορεί να είναι αρκετά κακογραμμένο ώστε να ισοφαρίσει τα "καλά" χαρακτηριστικά ενός audio engine, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο που ένα κακό παιγχνίδι δεν τρέχει σωστά όποια κάρτα γραφικών και να του βάλεις. Οπότε, η παρατήρησή σου δεν έχει σημασία - το ότι το Logic μπορεί να κάνει κάτι, δε σημαίνει ότι το Garageband μπορεί επίσης.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο.

Πως δεν έχει σημασία το audio engine;

Αυτό δεν είναι υπέθυνο για τον χειρισμό πόρων του μηχανήματος;

 

 

Πολύ αμφιβάλω ότι το Logic και το Garageband έχουν το ίδιο ακριβώς audio engine.

 

ισως να φταίει κάτι που έκανα και εγώ , ίσως κάποιο προβληματικό update πάντως έτσι και αλλιώς είναι γεγονός ότι το Garagaband δεν φτάνει σε ικανοποιητικές επιδόσεις σε σύγκριση με το LOGIC ή το Ableton Live.Είναι κάτι που βρήκα να συζητείται πόλυ σε όλα τα γνωστά μακ φόρου όπως του macmusic. Ειδικά το Ableton live ακόμα και με εφέ έχει μηδαμινή κατανάλωση στα audio tracks. Παράτηρησα ότι το Garageband έχει την τάση να χρησιμοποιεί τόν ένα απο τους δύο επεξεργαστες. 1 audio track με 3 - 4 εφέ έκαιγε 30% !!!!

 

έχω εγκταστήσει το istat που με ενημερώνει συνέχεια για την κατανάλωση μνήμης , επεξεργαστη , κτλ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου