Προς το περιεχόμενο

Νεο Ελληνικο Ροκ


sotoman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:o :o :o :o :o :o

 

Δεν έχω λόγια.. αλλά αυτό ειναι με την κακή ένοια και όχι με την καλή.

 

;D

 

Καλή συνέχεια και υποκειμενικά πάντα ελπίζω να φτάσεις την ψυχεδέλεια κατα σύνθεση και όχι την κατα τύχην, γουστα βέβαια είναι αυτά...

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταιο project μου, μιγμα experimental/alternative/indie/lo-fi με ελληνικους στιχους κυρίως.

http://www.myspace.com/amalgamatedaluminumcompany

 

Κατ'αρχήν να πώ ότι παίζω βαρύ experimental / prog με την δικιά μου μπάντα οπότε είμαι αρκετά εξοικιωμένος με "περίεργα" ακούσματα (math rock, fusion, canterbury, RIO κλπ).

 

Επίσης αυτοί που γνωρίζουν την παρουσία μου στο noiz ξέρουν οτι πάντα γράφω καλοπροαίρετα σχόλια και πάντα με βάση την (από την πλευρά μου βέβαια) διάθεση για βελτίωση, στο μέτρο που μπορώ πάντα να προσφέρω.

 

Με βάση τα προηγούμενα λοιπόν επέτρεψέ μου να σου πω το εξής:

 

Έλπίζω να κάνεις πλάκα!   ;D Όλοι οι τρόποι έκφρασης είναι αποδεκτοί βέβαια, αλλά αυτό βρε soto μου δεν έχει καμμία συνοχή- ούτε και λόγο ύπαρξης! (Όπως πχ ο Mr Bungle ή οι Godspeed You Black Emperor - τα οποία δεν έχουν συνοχή, αλλά έχουν λόγο ύπαρξης...)

Αν αυτό που κάνεις έχει αυτό-λυτρωτικό χαρακτήρα, τότε μαζί σου 100%!! Απλά δεν χρειάζεται να το κοινοποιείς...

 

Ζητώ συγνώμη αν σε στεναχώρησα! Αν σου τη σπάει το σχόλιο μου, απλά αγνόησέ το.  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουγα το dead star elegy το οποίο ξεκίνουσε normal... η συνέχεια όμως ήταν απογοητευτική. Σαν να έχεις βάλει 5 ανθρώπους που δεν έχουν πιάσει ποτέ όργανο στη ζωή τους να τζαμάρουν. Δεν ξέρω αν κάνεις πλάκα ή όχι. Πάντως το τραγουδι που εγώ άκουσα δεν ακούγονταν.

 

Κάτι ακαδημαικοί noise/experimental-άδες μπορεί κ να σε κάνουν θεό αλλά εγώ δεν την παλεύω καθόλου.

 

Σόρυ κιόλας αλλά ζήτησες γνώμες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα άκουσα όλα... Ένα μόνο (δεν θυμάμαι ποιό, τα άκουγα σερί), μου θύμισε σε κάποια σημεία κάτι ακατάληπτα που έκανε κάποτε η galas (νομίζω στον δίσκο με τον Jones ήταν, δεν είμαι σίγουρος), αλλά σίγουρα δεν το έφτανε, και δεν ήταν και γενικώς... ευχάριστο... Συγγνώμη κιόλας, αλλά θα κάνω μια παρατηρησούλα, μια και τα'βαλες προς κριτική.

 

Προσπάθησε να το δείς λίγο πιο... "μουσικά" το θέμα. Κι αυτό γιατί αυτά που άκουσα σε ελάχιστα σημεία θεωρούνται μουσική. Έχω ακούσει αρκετά πειραματικά, post-ξεpost και δεν συμμαζεύεται, και αν και δεν είμαι fan, όντως έχουν κάποια συνοχή, η οποία δεν εντοπίζεται στα δικά σου. Μάζεψε όλους αυτούς τους σκόρπιους ήχους, και κάντους ένα τραγούδι. Μπορεί να'ναι πειραματική μουσική με διάφορα ηχοτοπία να κυριαρχούν στο μουσικό ρόλο, αλλά δεν παύει να'ναι μουσική...

 

Just my two cents, κι ελπίζω να μην παρεξήγησες.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις κριτικές, και μην ξαναδω σορυ κλπ, για να ανεβαζω κομματια και να ζηταω την γνωμη σας σημαινει πως ειμαι ετοιμος να ακούσω οτιδήποτε,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα......

 

Βασικά όπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω αυτό που ανέβασες δεν έχει μουσικότητα.

Αν έχει βαρεθεί τη μουσική του στύλ κουπλέ-ρεφρέν-κουπλέ-ρεφρέν θα πρέπει να βρείς κάτι καινούργιο το οποίο όμως να έχει μια συνοχή ίσως του στύλ εισαγωγή-επεξεργασία-κορύφωση-λύση.

Το θέμα αυτό έχει να κάνει και με τη ψυχολογία που δημιουργήτε όταν ακούς ένα κομμάτι μουσικής.

Ίσως μια ματιά στη θεωρία της μουσικής για φόρμες παλιές και μοντέρνες να σε διευκόλινε να βρείς το δρόμο σου.

 

Απο κεί και πέρα θα πρέπει να ψαχτείς και λίγο στον ήχο σου σαν ποιοτητά.

Επίσης το θέμα φώνη και στίχοι έμενα προσωπικά δεν μου άρεσε.

 

Ελπίζω να βοήθησα.....

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου