Προς το περιεχόμενο

Αναγκαστική αλλαγή μανικιού σε GIBSON ή πώληση?


Vintaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα φίλε, εύχομαι να <<έρθει>> το χέρι σου σύντομα, τουλάχιστον να μην χάσεις έδαφος στην κλασσική, που θα έιναι κρίμα...!

 

Γνώμη μου είναι ότι αυτό που πραγματικά χρειάζεσαι είναι μια σωστή τεχνική.

 

Και όταν λέω σωστή εννοώ <αυτήν που δεν οδηγέι με μαθηματική ακρίβεια στην τενοντίτιδα>>

 

Μπορεί τα 2 όργανα να έχουν πολλές ομοιότητες, αλλά μην ξεχνάς πως αλλιώς κρατάς μια κλασσική κιθάρα και αλλιώς μια ηλεκτρική.

 

Η τεχνική σου στην κλασσική, με το τελείως διαφορετικό μπράτσο και tension από την ηλεκτρική, ενδεχομένως να δημιουργεί το πρόβλημα.

 

Αν έχεις κάποιον φίλο γνώστη του θέματος (πχ κάποιον καθηγητή ηλεκτρικής), ζήτησέ του να σου υποδείξει τι ακριβώς να διορθώσεις, γιατί πολύ φοβάμαι πως και με χοντρό μανίκι, το πρόβλημα θα παραμείνει.

 

Άλλωστε, όπως ειπώθηκε, και ο VAI σε...μπουζουκοταστιέρα παίζει..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ooops sorry "boukas" εννοούσα...

 

Συγνώμη αλλά ο γιατρός δεν χρειάζεται να ξέρει τραφικές λεπτομέριες και πολλά ψιλά γράμματα. Απλά πως λειτουρούν τα νεύρα και το μηχανισμό καταπόνησης και είναι σε θέση να καταλάβει από τι προήλθε το τραύμα.

 

Έλεος μην το γυρίσουμε τώρα στο εγώ ξέρω καλύτερα τον οργανισμό μου παρά ο γιατρός....

Και μη συγκρίνουμε τον Vai με οποιοδήποτε άλλο. Είναι άλλη η κατασκευή στο χέρι του vai και άλλη του SRV. Μην μπλέκουμε βούρτσες και φούστες. 

 

Η μοναδική σωστή συμβουλή είναι ότι αφού τραβήχτηκε με γιατρούς (πιστεύω σε περισσότερους από έναν) και του έβγαλαν αυτό το συμπέρασμα, να πάει σε ειδικό φυσικοθεραπευτή και θα γειάνει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Noμίζω υπάρχουν ειδικοι γιατροι που ειδικέυονται σε παθήσεις μουσικών (τενοντίτιδες κλπ)...δε ξέρω αν είδες κάποιον τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε Vintaz, οι δυσπλασίες στο χώρο των μουσικών είναι αρκετά συνηθισμένες. Οπως αρκετά διαδεδομένες είναι και οι κακές συμβουλές απο αυτούς που σε περιβάλλουν, δηλ καθηγητές, φίλους μουσικούς και γιατρούς.

Απο τα 27-28 μου εχω μόνιμο πρόβλημα στο αριστερό χέρι. Η τενοντίτιδα πλέον εξελίσεται αργά-αργά σε μίνι αυχενικό και αφορά όλο το χέρι, απο τον ώμο ως και τον καρπό. Ολα αυτά τα χρόνια είχα την ευκαιρία να ακούσω και να δεχθώ συμβουλές και παραινέσεις απο δεκάδες ανθρώπους, όποιας ιδιότητας μπορείς να φανταστείς οι οποιοι απλά θέλαν να βοηθήσουν, αλλα 8 στις 10 φορές μαλλον το ανάποδο πετυχαιναν....

Κοντολογίς, θα πρέπει να προσέξεις τις κωπώσεις οι οποίες ευκολότατα περνιώνται για πρόβλημα στον τένοντα ή στον καρπιαίο σωλήνα. Με λίγη γυμναστική και επανεξέταση τησ δακτυλοθεσίας τις ξεπερνάς έυκολα, αν και μπορούν να σε ταλαιπωρήσουν αρκετά. Οι κωπώσεις όμως ΔΕΝ ειναι τενοντίτιδα.

Επίσης μην περνάς απο την κλασική στην ηλεκτρική χωρίς διάλειμμα.

Και τέλος, ναι το προφίλ του μπράτσου μπορεί να είναι πρόβλημα ΜΟΝΟ οταν η δακτυλοθεσία και η κλίση του καρπού είναι λανθασμένες.

Και παρ'όλη την πίεση απο γιατρους κτλ, ΜΗΝ βάλεις νυστέρι, και ΜΗΝ σταματάς να παίζεις.

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος μην το γυρίσουμε τώρα στο εγώ ξέρω καλύτερα τον οργανισμό μου παρά ο γιατρός....

 

Φίλε Boukas είναι δεδομένο οτι ΕΜΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ καλύτερα τον οργανισμό μας από τον γιατρό. Δες το έτσι. Ο γιατρός - όταν δεν μπαίνει στη διαδικασία εργαστηριακών, ακτινολογικών ή επεμβατικών εξετάσεων - βασίζεται σε αυτά που ΕΣΥ θα του πεις για να κάνει τη διάγνωση. Όταν σε έχει στο ιατρείο, εσένα ρωτάει αν πονάς, που πονάς, πόσο πονάς. Εσύ του λες τις συνήθειες σου, αν έκανες κάτι διαφορετικό, με λίγα λόγια εσύ του δίνεις τα δεδομένα τα οποία κατατάσσει στη σική του βάση δεδομένων και βγάζει τη διάγνωση.

 

+1000 σε αυτά που λέει ο Silot.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν το συνεχίζω.........

Υποτίθεται ότι γίνεται λόγος για τους σωστούς γιατρούς, σοβαρούς που κάνουν τη δουλειά τους

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιατρός - όταν δεν μπαίνει στη διαδικασία εργαστηριακών, ακτινολογικών ή επεμβατικών εξετάσεων

τι λεεεεεεεεεεεεεε ρε????? μεχρι και οι ψυχιατροι εχουν δικα τους τεστ αξιολογησης στα οποια σε υποβαλουν

 

πειτε μου τωρα οτι εχετε παει σε ορθοπαιδικο ή αθληιατρο και δν σας εβγαλε μια μαγνητικη, εστω μια ακτινογραφια για υποψια τενοντιτιδας και των υπολοιπων που συζητουνται εδω...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειτε μου τωρα οτι εχετε παει σε ορθοπαιδικο ή αθληιατρο και δν σας εβγαλε μια μαγνητικη, εστω μια ακτινογραφια για υποψια τενοντιτιδας και των υπολοιπων που συζητουνται εδω...!!!

 

θυμάμαι τουλάχιστον 3 φορές που έγινε αυτό. Γιατί σε εκπλήσσει ?

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάμαι τουλάχιστον 3 φορές που έγινε αυτό. Γιατί σε εκπλήσσει ?

ρε silot σε εκτιμω αφανταστα αλλα να τα ακουσεις θες?????:D

 

ναι το ξερω οτι υπαρχουν κομπογιανιτες κτλπ , αλλα μην μου πειτε τωρα οτι καποιος που κοιταει σοβαρα την υγεια του δν θα παει στον καλυτερο, και μην μου πειτε οτι οταν πας σε εναν Νικολαου(π.χ.)δν θα σου κανει τις απαραιτητες διαγνωστικες εξετασεις, αλλα θα βασιστει σε ΟΤΙ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΕΣΥ!!γιατι περι αυτου μιλαει ο mscmkr....!!!

 

θελω να πω ,και να το κλεισουμε εδω, μην δαιμονοποιουμαι τα παντα...υπαρχουν εξαιρετοι ιατροι, αφηστε τα ματζουνια , πηγενετε σε εναν απο αυτους ,καντε την θεραπεια σας και τελειωσε το θεμα...καθε φορα σκανε thread για τενοντιτιδα και γινετε χαμος λες και μιλαμε για την επαρατη!!!! "και δν ξερει ο γιατρος, και οχι το ενα,και οχι το αλλο, και αλλαξε μανικι εκει ειναι το μυστικο κτλπ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου