Προς το περιεχόμενο

Καριέρα ελληνικής αγγλόφωνης μπάντας


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου αρεσουν ΑΚΡΙΒΩΣ γιατι ειναι ΑΥΘΕΝΤΙΚΑ και γιατι κακα τα ψεμματα ΠΑΙΖΟΥΝ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗΣ στον κοσμο (η οποια ως υπερδυναμη εχει επιβαλει εκτος απο τα ΠΡΟϊΟΝΤΑ της και την ΚΟΥΛΤΟΥΡΑ της παντου)

 

Οπως αν το καλοσκεφτεις το 90% των τροφιμων & των ειδων οικιακης χρησης που εχεις στο σπιτι σου ειναι απο αμερικανικες εταιρειες (πολυεθνικες),ετσι και "αναγκαστικα" σου αρεσει και η μουσικη τους (που ΕΙΝΑΙ εκπληκτικη ετσι κι αλλοιως)

 

Ομως δεν σου αρεσουν ΜΟΝΟ αυτα ( η μαλλον για να το πω καλυτερα ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ αλλα και την ΤΕΡΑΣΤΙΑ μουσικη της χωρας σου) σε αντιθεση με τον μεσο Αγγλοσαξωνα ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τοτε ρε φιλε γιατι εμας μας αρεσουν τα σχηματα απ το νησι;;;; Τωρα που μιλησες για αρχιτεκτονικη μου θυμισες κ το video clip του another brick in the wall...

Το να σου αρέσει κάτι, δεν έχει καμία σχέση με την δημιουργική διαδικασία μέσα από την οποία συντίθεται αυτό το κάτι. Οι συνθήκες που ανέφερα, έχουν πολύ να κάνουν με το πως οδηγείται κάποιος στο να παράγει τέτοιες μουσικές. Εξάλλου, είναι πολύ εύκολο να μάθεις να σου αρέσει κάτι...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o david lynch της Πασπαλα απο που ειναι?

 

Η μπαντα που εβγαλε ενα δισκο "ΤΗΕRMAIKOS" που ειχε το τραγουδι

"I'm looking for a girl with a washing mashine", απο που ειναι αυτοι? (νομιζω μενουν ειτε βολο ειτε Σαλονικα - αν και δεν ξερω αν ολοι τους ειναι ξενοι)

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξέρω ουτε ο Lynch ούτε ο Stefan των big sleep έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα. Μπορεί να ζουν εδω αλλά στην ουσία έχουν έρθει ήδη διαμορφωμένες προσωπικότητες...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι τα βιωματα αναφερθηκαν για ενα συγκεκριμενο ειδος μονο (το ΡΟΚ) οπου ναι κατα την ταπεινη μου γνωμη παιζουν ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρολο.

 

Με την ΕΘΝΙΚΗ τους μουσικη (μπολιασμενη με ηλεκτρικα στοιχεια ή και εντελως original ) & στιχους στη γλωσσα τους ΠΑΡΑ  ΠΟΛΛOI μουσικοι απο τα Βαλκανια (και την Αφρικη και την Τουρκια και την Ασια αλλα και την Λατινικη Αμερικη) εχουν καταφερει να κανουν "διεθνη" καριερα (αλλοι σε μικροτερο βαθμο π.χ IVO PAPASOF BAND , αλλοι σε μεγαλυτερο π.χ. SALIF KEITA ,ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ & αλλοι σε ΤΕΡΑΣΤΙΟ π.χ.Buena Vista Social Club ) με "ροκ" φυσικα και οχι (μια και παντα θα αντιμετωπιζονται απο τους Αγγλοσαξωνες με τη λογικη "ελα παππου μου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου")

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι καλλιτεχνες προερχομενοι απο μερη με ΚΟΛΟΣΙΑΙΑ ντοπια μουσικη παραδοση (ΕΛΛΑΔΑ,ΒΑΛΚΑΝΙΑ,ΤΟΥΡΚΙΑ,ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ) πολυ ευκολοτερα "πειθουν" το διεθνες κοινο  και κανουν "καριερα" οταν παιζουν μουσικη ΣΧΕΤΙΚΗ με την καταγωγη τους παρα οταν παιζουν ενα καχεκτυπο ροκ  με στιχους μιας γλωσσας που απλα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ στις χωρες τους.

 

Με αλλα λογια παντοτε οι "ξενοι" θα ενδιαφερονται πολυ περισσοτερο για ενα Κουβανεζικο γκρουπ σαν τους Buena Vista Social Club παρα για το post rock group ''ΤHE THREE CABALEROS" απο την Αβανα.. ;D ;D

 

Δηλαδη οι BLUES WIRE που τους ακουνε οι μαυροι κι ασπριζουνε, παπαριες μπλουζ παιζουνε ε?

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη οι BLUES WIRE που τους ακουνε οι μαυροι κι ασπριζουνε, παπαριες μπλουζ παιζουνε ε?

Αυτό νομίζω πως είναι δικό σου συμπέρασμα...Όσο καλοί μουσικοί κι αν είναι, δεν παύουν να μιμούνται κάτι άλλο, κάτι ξένο. Ακούγοντας ας πούμε τον Ζάικο να τραγουδάει, το αντιλαμβανεται κανείς αυτό πολύ έκδηλα...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'οσο ξέρω ουτε ο Lynch ούτε ο Stefan των big sleep έχουν γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα. Μπορεί να ζουν εδω αλλά στην ουσία έχουν έρθει ήδη διαμορφωμένες προσωπικότητες...

 

 

αλλα κανουν καριερα στο εξωτερικο (για αυτους). ο ενας μαλλον επιτυχημενη...

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό νομίζω πως είναι δικό σου συμπέρασμα...Όσο καλοί μουσικοί κι αν είναι, δεν παύουν να μιμούνται κάτι άλλο, κάτι ξένο. Ακούγοντας ας πούμε τον Ζάικο να τραγουδάει, το αντιλαμβανεται κανείς αυτό πολύ έκδηλα...

 

Αυτο παλι δικο σου, η δεν ξερεις πολυ καλα απο blues, δεν πειραζει  ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο παλι δικο σου, η δεν ξερεις πολυ καλα απο blues, δεν πειραζει  ;)

κι όμως νομίζω οτι ξέρω, και μπορώ να καταλάβω όταν κάποιος αγαπάει τόσο πολυ κάτι, και αφοσιώνεται σε αυτό και αποτίει φόρο τιμής σε όλους τους ήρωες του μέσα από το παίξιμο και την ερμηνεία του. και οι blues wire και ο EZ αυτό ακριβώς κάνουν. Εκτός αν θεωρείς οτι έχουν μια εντελώς δική τους ιδιότυπη προσέγγιση

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o david lynch της Πασπαλα απο που ειναι?

 

Η μπαντα που εβγαλε ενα δισκο "ΤΗΕRMAIKOS" που ειχε το τραγουδι

"I'm looking for a girl with a washing mashine", απο που ειναι αυτοι? (νομιζω μενουν ειτε βολο ειτε Σαλονικα - αν και δεν ξερω αν ολοι τους ειναι ξενοι)

 

To looking for a girl with a washing machine δεν είναι στο Album Thermaikos και είχε γίνει επιτυχία πριν έρθει ο Stefan στην Ελλάδα και με άλλο line up.

 

Και αυτό που έκανε μετά ο Stefan με τους "εξελληνισμένους" Big Sleep στην Ελλάδα δεν το λες και εμπορική επιτυχία. Το album τους with god and her sisters βγήκε το 2001 και μέχρι το 2005 που ξέρω είχε πουλήσει 500 αντίτυπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου