Προς το περιεχόμενο

Καριέρα ελληνικής αγγλόφωνης μπάντας


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στη Αγγλια ,τη Γαλλια & τη Γερμανια τουλαχιστον απο προσωπικη πειρα τα δημοσια Πανεπιστημια ειναι ΔΩΡΕΑΝ,για το Βελγιο δεν ξερω αλλα εχουμε ανθρωπο που μενει στο Βελγιο και θα μας ενημερωσει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μάθε λοιπόν ότι σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ευρώπη δεν υπάρχουν δημόσια πανεπιστήμια,μόνο ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ εκμετάλλευσης και ως εκ τούτου δωρεάν σπουδάζουν ΜΟΝΟ όσοι πάρουν υποτροφία...

 

Ε; :o :o :o

Αυτό το κρακ-κρακ που ακούγεται είναι η Σορβόννη που σιγά-σιγά καταρρέει;;; :P :)

(Μην το πείτε πουθενά αλλά εγώ έπιασα κορόϊδα και τους Εγγλέζους - που λέει και ο SF. Φράγκο δεν μου πήραν... Κανας άλλος;) :P :P :) :)

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Ευρωπη ειναι δωρεαν και ειναι και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ παιδεια (χωρις καταληψεις,κομματικοποιησεις και αλλα τετοια καραγκιοζιλικια) ;)

 

Kανεις λαθος. (στο πρωτο σκελος, αυτο του δωρεαν......γιατι στο δευτερο συμφωνουμε απολυτως).

Ας αναφερθω στην επι 40 χρονια κομμουνιστικη Ιταλια (η εν πασει περιπτωσει στην Ευρωπαικη χωρα με το μεγαλυτερο κομμουνιστικο κομμα το οποιο ασκησε και για πολλα χρονια κυβερνητικη πολιτικη)......

1ον) Τα συγγραματα και τα βιβλια ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ.

2ον)Καθε χρονο στο πανεπιστημιο πληρωνουν ολοι τις λεγομενες RATE. Απαλασσονται της πληρωμης αυτοι οι οποιοι αφου προσκομισουν φορολογικη δηλωση των γονιων τους, εχουν εισοδημα κατω απο καποιο οριο. ΟΛΟΙ οι υπολοιποι πληρωνουν αναλογα με το δηλωθεν απο τους γονεις τους εισοδημα ανα εξαμηνο τη συνδρομη τους στο ΔΗΜΟΣΙΟ πανεπιστημιο...

 

 

και πολυ καλα κανουν κατα την ταπεινη μου γνωμη......

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειπαμε ομως οτι σε τουλαχιστον 3 χωρες αποδεδειγμενα ειναι δωρεαν,οποτε η Ελλαδα ΔΕΝ εχει το αποκλειστικο προνομιο της "δωρεαν" "παιδειας" (με διπλα ομοιωματικα το δευτερο)

 

Α και στη Φιλανδια

 

http://www.arcada.fi/index.php?id=453

 

τζαμπα ειναι οπως φανταζομαι και σε ολες τις Σκανδιναβικες χωρες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μια μικρή παρέμβαση:

Μιλήσαμε για δημιουργικότητα και για ταλέντο ήδη. Είναι προυπόθεση.

 

Αν κάποιος εδώ μέσα υποδείκνειε και το τι στίχο να χρησιμοποιήσει ο μέλλον σταρ για να πετύχει, τότε γιατί δεν το 'κανε ο ίδιος ήδη...

 

Είναι άτοπη κουβέντα αφού ο στίχος διαφερει κατα πολύ από είδος σε είδος. Τι κοινό έχει αυτός της Madonna με του Sting;

 

Και στίχος καλός στην Ελλάδα υπάρχει αρκετός, ιδιαίτερα στο έντεχνο.

Δεν είναι μόνο το λαϊκο-ποπ...

Δεν είναι ο στίχος το θέμα μας εδώ τελος πάντων. Ούτε η παιδεία...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στίχος καλός στην Ελλάδα υπάρχει αρκετός, ιδιαίτερα στο έντεχνο.

Δεν είναι μόνο το λαϊκο-ποπ...

Δεν είναι ο στίχος το θέμα μας εδώ τελος πάντων. Ούτε η παιδεία...

 

+100000000000000000

Συγνώμη προς όλους για το off-topic και την αντιπαράθεση(η οποία είναι πάντα καλοπροαίρετη και με σεβασμό)!τελική απάντηση για να μην παρεκτραπούμε είναι όταν η δημόσια παιδεία θα αποτελέσει παρελθόν για την Ελλάδα θα κλαίμε όλοι με μαύρο δάκρυ!

 

Superfunk μη με τρελλαίνεις:(από το λίνκ σου)

Necessary books and study material is however paid by the studen

Αυτό σου κάνει για Δωρεάν παιδεία??Σε μια σχολή που το κάθε βιβλίο κοστίζει 50Ε και έχουν 8 μαθήματα το εξάμηνο κάνε λίγο τους υπολογισμούς.... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία από το 2006 δεν είναι δωρεάν, ακόμη και για τους Άγγλους. Το ξέρω από πρώτο χέρι ;)

 

Απλά υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις για χρηματοδότηση που στην τελική είναι πολύ απλό να μην πληρώσεις τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα το κόψω στη μέση!

Ημαρτον ρε σεις! Τι συζητάτε;

Μεταφέρετε το αλλού.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνομαι το να γράψω ένα τραγούδι ως μία διαδικασία κατά την οποία θα οργανώσω τη σκέψη μου και κάτι λίγο από αυτό που αισθάνομαι και θα προσπαθήσω να εκφράσω το αποτέλεσμα μέσω της μουσικής και του λόγου.

Το τραγούδι που θα γεννηθεί όμως αποκλίνει πάντα από τη σκέψη και το συναίσθημα από όπου ξεκίνησα

Για μένα το όλο στοίχημα είναι να ελαχιστοποιήσω αυτή την απόκλιση. Η προσπάθεια αυτή γίνεται σε όλους τους τομείς που παίζουν στο παιχνίδι

Η προσπάθεια αυτή στην παράμετρο "μουσική" γίνεται μελετώντας, ακούγοντας, παίζοντας με άλλους, ακούγοντας, ακούγοντας.

Η προσπάθεια αυτή στην παράμετρο "στίχοι" γίνεται γράφοντας, σβήνοντας, διαβάζοντας, μιλώντας με άλλους κλπ.

Μοιραία, όπως μου είναι αδύνατο να γράψω μία μουσική άσχετη από αυτή που μελετάω, ακούω, παίζω, έτσι μου είναι αδύνατω να γράψω και στίχους διαφορετικούς από αυτούς που μιλάω και διαβάζω.

Σε λίγες φάσεις της ζωής μου που κατάφερα το ένα ή το άλλο διαπίστωσα μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ότι το αποτέλεσμα ήταν θλιβερό.

Προσωπικά μιλάω ελληνικά, γράφω ελληνικά, διαβάζω κυρίως ελληνικά, ακούω γύρω μου κυρίως ελληνικά. Έτσι με το να εκφράσω κάτι στα ελληνικά η απόκλιση που ανέφερα στην αρχή είναι σημαντικά μικρότερη από το να εκφράσω το ίδιο πράγμα σε μία άλλη γλώσσα. Το αν μου αρέσει αυτό ή οχι είναι μία άλλη ιστορία.

 

Και κάτι ακόμα.

Ο στίχος σε ένα τραγούδι είναι το 50% και η μουσική το άλλο 50%. Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να είναι ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο τα ποσοστά αυτά. Κατά τη γνώμη μου.

Ο στίχος λοιπόν είναι λόγος και θέλει αντίστοιχη μελέτη με τη μουσική. Και καμιά φορά στίχοι απλοί είναι προιόν πολλής πολλής μελέτης, περισσότερης από ότι στίχοι περίπλοκοι. Όπως συμαίνει και με τη μουσική. Κάποια απλά θέματα κάποια απλά σόλα (όχι όλα) είναι προίόντα πολύ μεγάλης έμπνευσης. Το να ακούμε έναν απλό αγγλικό στίχο και να λέμε "κι εγώ μπορώ να γράψω κάτι τέτοιο" είναι σαν να ακούμε το Summertime και να λέμε "έλα μωρέ... μία μινόρε blues φόρμα είναι, μία σχεδόν μαθητική μελωδία... κι εγώ το γράφω".

Ο στίχος φαίνεται απλός ακριβώς λόγω της ημιμάθειας της γλώσσας. Επαναλαμβάνω ότι αυτό δεν ισχύει με οτιδήποτε "απλό".

 

Εγώ κάπως έτσι τα σκέφτομαι τα πράγματα.

 

Υ.Γ. Λίγο άσχετο αλλά έχετε ακούσει κι εσείς κόσμο να λέει ότι τα "ξένα" τραγούδια δεν έχουν καλούς στίχους;

Πού το στηρίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία από το 2006 δεν είναι δωρεάν, ακόμη και για τους Άγγλους. Το ξέρω από πρώτο χέρι ;)

 

Απλά υπάρχουν πάρα πολλές λύσεις για χρηματοδότηση που στην τελική είναι πολύ απλό να μην πληρώσεις τίποτα!

 

 

Χίλια συγνώμη που το συνεχίζω αυτό, αλλά μπορεί να δωθουν χρήσιμες πληροφορίες για πολλους.Αν γίνεται να κοπει να παει αλλού so let it be

 

Τα δίδακτρα σε όλα τα πανεπιστήμια της Αγγλίας (που μόνο 1 είναι ιδιωτικό, τα υπόλοιπα ανήκουν στο κράτος) είναι fixed  για τις πτυχιακές σπουδές.Συγκεκριμένα είναι λίίίίγο παραπάνω απο αυτά που πληρώνει το 90% των Ελλήνων μαθητών Λυκείου στα φροντιστήρια/ιδιαίτερα (η ελληνική δωρεάν παιδία ήταν αυτή που έφυγε μόλις τώρα απο το παράθυρο?δε πρόσεχα....)

 

 

ΑΛΛΑ κάθε μαθητής υπήκοος χώρας της ΕΕ κάνει μια απλούστατη αίτηση και η ΕΕ πληρώνει τα δίδακτρα.Τα διδακτρα υποχρεούται να τα ξεπληρώσει ο μαθητής (χωρίς τόκους) αν έχει δουλεία που να βγάζει καθαρά ετησίως πάνω απο ένα χ ποσό (το οποιο για τα ελληνικά δεδομένα το βλέπουμε με τα κιάλια) και να την έχει για τουλάχιστον 6 μήνες πριν αρχίσει η αποπληρωμή του χρέους.Και σε αυτή την περίπτωση πληρώνεις κάθε μήνα....15 ευρώ.Ο έλεγχος που γίνεται σχετικά με το αν πληρεί κάποιος τους όρους αποπληρωμής του δανείου είναι σχεδόν ανύπαρκτος, με αποτέλεσμα τα λεφτά να μη τα ξεπληρώνει σχεδόν κανένας...και απο όσους γνωστους μου έχω που σπουδάζουν  Αγγλία κανένας δε πληρώνει δίδακτρα.

 

 

 

 

 

Οσο για τη Σορβόνη, είναι εντελώς δωρεάν και το ενοίκοιο στις εστίες είναι 160 ευρώ το μήνα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου