Προς το περιεχόμενο

Καριέρα ελληνικής αγγλόφωνης μπάντας


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως δεν μπορώ να σταθώ στα λιγοστά επιτυχημένα γκρούπ, αν υπήρχαν περισσότερα καλά σχήματα τότε τα πράγματα θα ήταν σαφώς καλύτερα αλλά δυστηχώς δεν ξέρουμε να παίζουμε ροκ που να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες ανάγκες των ακροατών (και για αυτούς παίζουμε άλλωστε).

 

Για να μην πω για τις τεχνικές δυνατότητες των Ελλήνων μουσικών που μόνο να σολάρουν ξέρουν αλλά ούτε που ακούνε τι παίζει ο διπλανός τους. ::)

 

Ας βγάλουμε καλύτερη μουσική που να μας εκφράζει σαν κοινωνία και όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους. Και επιτυχία και χρήματα και ότι θέλετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωχ Haryy μου ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ μαζι ειπες και δεν σε βλεπω καλα... ;D

 

Put on your flaming suit..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας για τη θέση της ελληνικής μουσικής στη...διεθνή σκηνή, κοιτάξτε και το web site της παρακάτω εταιρείας:

 

http://www.dust-digital.com/

 

πρόκειται για ένα εξαιρετικο label, που συλλέγει, συντηρεί, και ψηφοποιεί υλικό μεγάλης σπουδαιότητας, που ενδεχομένως να έχει παραπέσει... με μια προσεκτικότερη ματιά στον κατάλογό της θα δείτε πως συχνά-πυκνά εμφανίζονται διαμάντια ελληνικής μουσικής...που καμία μα καμία σχέση δεν έχουν με rawk :P

 

Ρίξτε μια προσεκτική ματιά στο site, ειδικά οι μεγάλοι λάτρεις της μαύρης μουσικής εδω μέσα...

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ Haryy μου ΠΟΛΛΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ μαζι ειπες και δεν σε βλεπω καλα... ;D

 

Put on your flaming suit..... ;D ;D

 

Μπαα, δεν νομίζω ότι τα ΄βγαλα από το μυαλό μου, διάχυτη είναι αυτή η εντύπωση χρόνια τώρα. Πάντως αυτή νομίζω είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή πιστεύω είναι ότι η Ελλαδάρα έχει γίνει συντηριτική μέχρι αηδίας και δεν πολυγουστάρει να την ταρακουνάνε. Μπορείς τώρα να βγάλεις τους Firewind (λέμε τώρα) στον Πρωϊνό καφέ ;D?

 

Και θα μου πεις ακραίο το παράδειγμα. Ναι, αλλά έλα που δεν υπάρχουν μουσικές εκπομπές. Όλες οι εκπομπές είναι για κουτσομπολιό και Live ταβέρνα στην τηλεόραση. Που να δεις jazz, metal κλπ ώστε να καταφέρεις να δεις και καμιά ελληνική μπάντα (αν βρεις της προκοπής για να μην ξεχνιόμαστε).

 

Για να δούμε και το περιβόητο ΜΤV Greece τι θα κάνει? Θα μας φλομώσει στις Τζούλιες και στους Πετρέληδες που ψάχνουν για πολλοστή φορά την αγάπη τους αλλά και στις ποιοτικές Νατάσσες που λένε στο Φεγγάρι τους να "ψάξει να τον βρει" :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαα, δεν νομίζω ότι τα ΄βγαλα από το μυαλό μου, διάχυτη είναι αυτή η εντύπωση χρόνια τώρα. Πάντως αυτή νομίζω είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή πιστεύω είναι ότι η Ελλαδάρα έχει γίνει συντηριτική μέχρι αηδίας και δεν πολυγουστάρει να την ταρακουνάνε. Μπορείς τώρα να βγάλεις τους Firewind (λέμε τώρα) στον Πρωϊνό καφέ ;D?

 

Και θα μου πεις ακραίο το παράδειγμα. Ναι, αλλά έλα που δεν υπάρχουν μουσικές εκπομπές. Όλες οι εκπομπές είναι για κουτσομπολιό και Live ταβέρνα στην τηλεόραση. Που να δεις jazz, metal κλπ ώστε να καταφέρεις να δεις και καμιά ελληνική μπάντα (αν βρεις της προκοπής για να μην ξεχνιόμαστε).

 

Για να δούμε και το περιβόητο ΜΤV Greece τι θα κάνει? Θα μας φλομώσει στις Τζούλιες και στους Πετρέληδες που ψάχνουν για πολλοστή φορά την αγάπη τους αλλά και στις ποιοτικές Νατάσσες που λένε στο Φεγγάρι τους να "ψάξει να τον βρει" :)

 

 

Προτείνω TV War, κάθε Τετάρτη στις 00:00 στο Mad TV. Δεν είναι τίποτα φοβερό, αλλά είναι κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mία ακόμα παράμετρος που δυσκολεύει την επιτυχία ελληνικών συγκροτημάτων στο εξωτερικό είναι το γεγονός ότι στην Ελάδα δεν υπάρχει το πρόσφορο έδαφος, για να διαμορφώσουν εμπειρίες και backround στο είδος μουσικής που θέλουν να επιτύχουν.

 

Σπάνια ένα συγκρότημα θα ξεπεταχτεί απευθείας από το γκαράζ του στη διεθνή αναγνώριση. Θα κάνει μικρά-σταθερά βήματα, με πολλά live στα άπειρα λαϊβάδικα που κατακλύζουν την κεντρική ευρώπη και την αγγλία, θα κάνουν μικρές αλλά εξαντλητικές τουρνέ, οι οποίες θα καταδείξουν τα όρια αντοχής και ομόνοιας του κάθε συγκροτήματος, σταδιακά θα αρχίσουν να φτιάχνουν όνομα στην σκηνή της χώρας τους, αργότερα μπορεί να έρθουν και οι πρώτες επαφές με σοβαρούς ανθρώπους της μουσικής βιομηχανίας (αναγνωρισμένους ηχολήπτες, παραγωγούς, μάνατζερ, στελέχη δισκογραφικών κλπ), οι οποίοι θα τους ανεβάσουν ένα ακόμα επίπεδο από αυτό στο οποίο ήδη βρίσκονται. Ακόμα είναι και το χωροταξικό, που επιτρέπει σε κάποιο συγκρότημα από χώρα της κεντρικής ευρώπης να προσεγγίσει ανέξοδα και άκοπα της γειτονικές αγορές (βλ. το παράδειγμα βέλγικων συγκροτημάτων που έκαναν καριέρα vaya con dios, deus κ.α.)

 

Από τους παραπάνω όρους ποιοί πληρούνται στην Ελλάδα, ώστε να πάρουν τα ελληνικά συγκροτήματα τα απαραίτητα εφόδια για διεθνή καριέρα; Τα λαϊβάδικα; Οι περιοδείες; Η μουσική σκηνή που θα αναδείξει τους καλύτερους σε ένα περιβάλλον άμιλλας - ανταγωνισμού; Σοβαροί άνθρωποι στην μουσική βιομηχανία; Χωροταξικά σε ποιούς γείτονες θα απευθυνθούμε; Στους Βούλγαρους και στους Αλβανούς;

 

Εν ολίγοις θέλω να πω ότι δεν μπορείς να παίζεις μια φορά το εξάμηνο στο μπαράκι του Βασίλη και να ελπίζεις ότι ξαφνικά θα ανέβεις σε σκηνή με 2000 άτομα από κάτω και να αποδώσεις όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως συν το γεγονος οτι το ΜΕΣΟ αγγλικο η αμερικανικο γκρουπ κανει προβα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ωρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ  (ολοι οι φιλοι μου που παιζουν στο εξωτερικο σε σοβαρες μπαντες ετσι δουλευουν...) και φυσικα παιζουν την λαϊκη μουσικη του ΤΟΠΟΥ τους κατι που ειναι au naturel ;D για αυτους.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως συν το γεγονος οτι το ΜΕΣΟ αγγλικο η αμερικανικο γκρουπ κανει προβα ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 ωρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ  (ολοι οι φιλοι μου που παιζουν στο εξωτερικο σε σοβαρες μπαντες ετσι δουλευουν...) και φυσικα παιζουν την λαϊκη μουσικη του ΤΟΠΟΥ τους κατι που ειναι au naturel ;D για αυτους.....

 

 

Επισης, το μεσο ξενο γκρουπ ΔΕΝ απαρτιζεται κατα 100% απο μελη που μεχρι τα 30-40 τους (και λιγα λεω ισως) μενουν στο σπιτι των γονιων τους και η μαμακα τους ξυπναει το πρωι, τους ντυνει να μην κρυωσουν, τους βαζει το αντικουνουπικο το βραδι να μην τους τσιμπησουν τα κουνουπια, παρακαλαει τον συνταξιουχο στρατιωτικο γειτονα να μην παει ο κανακαρης της επαρχια στρατο,  και τους τηγανιζει πατατουλες γιατι τα λαδερα που εχουν το μεσημερι στο τραπεζι δεν τους αρεσουν.

 

Με λιγα λογια νομιζω οτι το κυριο προβλημα στο οτι δεν "μιλαμε" στο ξενο κοινο ειναι κατα βαση κοινωνικο. Δεν ειναι η αγγλικη προφορα μας ουτε η τεχνικη μας το ζητημα. Ειναι κυριως θεμα βιωματων και κοσμοθεωριας. Απεχουμε πια σαν κοινωνιες ετη φωτος. Και αυτο δεν μπορει να κρυφτει ουτε απο τους στιχους μας ουτε απο τις μουσικες μας.

 

let the flames begin ...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επισης, το μεσο ξενο γκρουπ ΔΕΝ απαρτιζεται κατα 100% απο μελη που μεχρι τα 30-40 τους (και λιγα λεω ισως) μενουν στο σπιτι των γονιων τους και η μαμακα τους ξυπναει το πρωι, τους ντυνει να μην κρυωσουν, τους βαζει το αντικουνουπικο το βραδι να μην τους τσιμπησουν τα κουνουπια, παρακαλαει τον συνταξιουχο στρατιωτικο γειτονα να μην παει ο κανακαρης της επαρχια στρατο,  και τους τηγανιζει πατατουλες γιατι τα λαδερα που εχουν το μεσημερι στο τραπεζι δεν τους αρεσουν.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν καταλαβαίνω που κολλάει αυτό...Ρόκερ=ναρκωτικάκιας που δεν αγαπάει τη μαμά του αλλά τη θεία ηρωίνη και δεν έχει ECDL,όπως ο μέσος έλληνας για να μπεί στο δημόσιο, αλλά LSD για να μην φάει πόρτα από τους bullies φίλους του?? :P :P :P

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον 12AX7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου