Προς το περιεχόμενο

Καριέρα ελληνικής αγγλόφωνης μπάντας


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Ζαικος οταν παιζει και τραγουδαει, ορκιζονται και οι πετρες οτι νοιωθει αυτο που κανει και δε λεει απο μεσα του "Ατσα, σα τον Robert Johnson εκανα τωρα, κατσε να κανω λιγο και σα τον ΒΒ, εεεετσιιιι". Κατλαβες τι εννοω νομιζω, τελος παντων καλη συνεχεια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μα ακριβως αλλα δυσκολα θα με πεισεις οτι ΕΥΚΟΛΟΤΕΡΑ & ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΣΤΕΡΑ μπορει να ΕΚΦΡΑΣΕΙ καλλιτεχνικα ολα αυτα που τον πνιγουν στα ΑΓΓΛΙΚΑ & οχι στη ΓΛΩΣΣΑ του (δεδομενου μαλιστα του γεγονοτος οτι λογω φτωχειας τα αγγλικα του θα ειναι πολυ φτωχα.....εκτος και αν στη βιομηχανικη ζωνη μαζι με την ασετιλινη σου δινουν και ενα WEBSTER'S ;D)

 

Εξαλλου ΥΠΑΡΧΕΙ,ΥΠΗΡΧΕ & ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ μουσικη στη χωρα μας που εκφραζει τον πονο,τον ερωτα  & την καθημερινοτητα της εργατιας αυτη που με την ευρυτερη εννοια ονομαζουμε ΛΑΪΚΑ  (προχθες που πηγα το αμαξι μου στο συνεργειο στον Κορυδαλλο ΚΑΖΑΝΤΖΙΔΗ & ΜΑΚΗ ακουγανε οι πιτσιρικαδες εκει μεσα και οχι RADIOHEAD... :))

 

Και φυσικα τον ιδιο πονο,τον ερωτα  & την καθημερινοτητα μπορει να εκφρασει και το ροκ και το χιπ χοπ και η ρεγγε και οτι θες ομως ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΤΙΧΟ (δεν ειναι τυχαιο το γεγονος  οτι το χιπ χοπ στην Ελλαδα μαμαει εμπορικα αλλωστε,φαντασου οι εγχωριοι χιπ χοπερς να τραγουδαγαν στα ..ενγκλεζικα? ;D ουδεις θα ασχολουνταν μαζι τους).

 

Απλα η αντιστοιχη ΛΑΪΚΗ  μουσικη στην Αγγλια ειναι οι OASIS ;) (και οι BEATLES και οι Queen και ,και ,και...)

 

Δεν διαφωνώ αλλά παρ'όλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα είχαν την επιτυχία που είχαν π.χ. οι ABBA, οι A-Ha, οι Scorpions ή οι Modern Talking αν τραγουδούσαν στα σουηδικά, νορβηγικά και στα γερμανικά αντίστοιχα. Νομίζω ότι καλώς ή κακώς, τα αγγλικά παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ευρύτερη αποδοχή ενός group/καλλιτέχνη, μιάς και είναι όχι μόνο διεθνής γλώσσα αλλά αφορά και σε 2 τεράστιες αγορές μουσικής (ΗΠΑ/Αγγλία).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To looking for a girl with a washing machine δεν είναι στο Album Thermaikos και είχε γίνει επιτυχία πριν έρθει ο Stefan στην Ελλάδα και με άλλο line up.

 

Και αυτό που έκανε μετά ο Stefan με τους "εξελληνισμένους" Big Sleep στην Ελλάδα δεν το λες και εμπορική επιτυχία. Το album τους with god and her sisters βγήκε το 2001 και μέχρι το 2005 που ξέρω είχε πουλήσει 500 αντίτυπα!

 

οκ δεν το ηξερα...

αν και ο Lynch δεν τα παει και ασχημα...δεν ξερω αν ειναι επιτυνημενος εμπορικα αλλα εχει τουλαχιστον "καταξιωθει".....

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Δεν εκπαιδεύουμε σκύλο ράτσας για να κάνει μια δουλεια ρε παιδιά.

Σοβαρό επαγγελματία ψάχνουμε...

Η Σουηδία είναι η δεύτερη μουσική βιομηχανία της Ευρώπης μετά την Αγγλία.

Μετρήστε ονόματα που την "έκαναν" στο διεθνές στερέωμα... Από Abba μέχρι Malmsteen κλπ κλπ.

Δεν αναφερόμαστε σε συγκεκριμμένες σκηνές όπως πχ το Punk που το 80 έπρεπε να είσαι ο Johnny Rotten, κακό παιδί, να σπας τα λαμπόγυαλα της μαμάς σου και να κατουράς τον κήπο του διπλανού...

Το θέμα μας αφορά τα αγγλόφωνα τραγούδια.

Μη ξεχνάτε πόσοι ελληνο-αμερικάνοι και ελληνο-κάτι υπάρχουν στην Ελλάδα από την εποχή της μετανάστευσης και τραγουδούν άπταιστα. Κι ο Ρέμος τέτοιος είναι κι η Παπαρίζου επίσης.

Είναι καθαρά θέμα σοβαρής υποδομής.

Τι πιθανότητες έχει μια ελληνική επιχείρηση να γίνει πολυεθνική.

Λίγες είναι. Ο Πετζετάκης...

Κι αυτό που συζητάμε το ίδιο είναι.

Επειδή έχουμε καλές ελιές, νομίζετε ότι πουλάνε όσο πρέπει;

Ενα συγκρότημα κι η μουσική του είναι το προιόν.

Κι αν υποθέσουμε ότι είναι αξιόλογοι από κάθε άποψη...

Το ξέρει ο κόσμος;

Τι κάνουμε για να το γνωρίσει; Περιοδείες σε μεγάλες αγορές;(Γερμανία, Ιταλία, Βρεττανία, Ισπανία, κλπ)

Δημόσιες σχέσεις στα σχετικά μέσα της παγκόσμιας σκηνής;

Τοποθέτηση του "προιόντος" στα σχετικά "ράφια";

Γίνονται αυτά οργανωμένα, συστηματικά και με διάρκεια;

Όπως καταλαβαίνετε έχουμε να κάνουμε με βιομηχανία, όσο συναισθηματικά κι αν θέλουμε να το βλέπουμε.

Και το προιόν, είναι μόνο η αρχή.

Το γιατί δεν την "κάνουν" οι έλληνες εκτός... είναι θέμα γλώσσας αλλά και πολλών άλλων παραμέτρων.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ αλλά παρ'όλα αυτά δεν ξέρω κατά πόσο θα είχαν την επιτυχία που είχαν π.χ. οι ABBA, οι A-Ha, οι Scorpions ή οι Modern Talking αν τραγουδούσαν στα σουηδικά, νορβηγικά και στα γερμανικά αντίστοιχα. Νομίζω ότι καλώς ή κακώς, τα αγγλικά παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ευρύτερη αποδοχή ενός group/καλλιτέχνη, μιάς και είναι όχι μόνο διεθνής γλώσσα αλλά αφορά και σε 2 τεράστιες αγορές μουσικής (ΗΠΑ/Αγγλία).

 

Σωστος, αν και δεν καταλαβαινω γιατι να μην μπορει να με αγγιξει περισσοτερο ενας αγγλικος στιχος (αν και εφοσον κατεχω την αγγλικην βεβαιως) απο την νταλκαδια "Δε ξανακανω φυλακη" (που λεει ο λογος ναπουμι).

Βεβαια, οι Scorpions ΑΚΟΜΑ στα Γερμανικα τραγουδανε μιας και τα αγγλικα τους χρηζουν δικη τους κατηγορια ("ον δε γουιιιιιι= On the way)  ;D  ;D  ;D

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος παντων....

 

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα ελληνικα συγκροτηματα εχουν οντως μεγαλυτερη απηχηση οταν τα λογια ειναι στα ελληνικα. τους αντιλαμβανεται πιο ευκολα ο μεσος ακροατης, οποιος κι αν ειναι αυτος, απο ενα 15χρονο που καταλαβαινει τα λογια χωρις κοπο, μεχρι την μητερα μου που δεν ξερει αγγλικα.

 

απο την αλλη μερια υπαρχουν ελληνικα συκγροτηματα με αγγλικο στιχο, που τα καφερνουν καλα...και στους στιχους, και στην προφορα, και στην μουσικη.

 

το προβλημα ειναι αυτο που εγραψε ο Yameth οτι οι ελληνικες μπαντες δεν ειναι στο εξωτερικο (αγγλια πχ) να κοινηγανε τα Live και τα φεστιβαλ για να δημιουργησουν ονομα. ειναι λιγο δυσκολο να γινει γνωστος μεσω ιντερνετ.

 

υπαρχουν ομως και αλλα παραδειγματα, κυριως απο ηλεκτρονικη μουσικη, που ελληνες καλλιτεχνες ή παραγωγοι ειναι γνωστοι στο εξωτερικο.

 

ή οχι?

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι αυτο που εγραψε ο Yameth οτι οι ελληνικες μπαντες δεν ειναι στο εξωτερικο (αγγλια πχ) να κοινηγανε τα Live και τα φεστιβαλ για να δημιουργησουν ονομα

 

Ακριβως ΑΥΤΟ ειναι αν οχι ΤΟ ΜΟΝΟ, αλλα το μεγαλυτερο προβλημα. Δε μπορεις να μενεις στην Αθηνα και να πεταγεσαι μεχρι το Λονδινο καθε Σαβ/κο για ...... λαιβακι

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re ρε παιδια μη κατηγοριοποιουμε το rock (με την πολυ ευρεια εννοια) χωροταξικα.. ΟΚ η ελλαδα απεχει πολυ σε αυτο το τομεα για ολους τους λογους που εχουν αναφερθει συμφωνω με ολους σας!!

 

Δε πιστευω οτι το συνθετικο ταλεντο στο συγκεκριμενο ειδος εχει να κανει ουτε με τις κλιματολογικες συνθηκες, ουτε με το περιβαλλον (αστικο,μικροαστικο,αριστοκρατικο κτλ), ουτε με τη γλωσσα, ΕΛΕΟΣ για ροκ μιλαμε, δε θελω να γινομαι γραφικος λεγοντας οτι το μονο που χρειαζεται ειναι ψυχη, αλλα τι αλλο να πω;;;;

Κ φυσικα το ροκ δεν ειναι εθνικη κληρονομια  κανενος κρατους, μονο η αφρικη αν το παρουμε απ τις βαθιες ριζες ισως να εχει ενα δικαιωμα να μιλαει. Τωρα αν καποιες χωρες το επεβαλλαν για εμπορευσιμο προιον αυτο δε νομιζω οτι μας αφορα..

 

Με λιγα λογια μπορειτε να μου πειτε για να μη το κουραζουμε...

Τελικα αξιζει ενας ελληναρας να ασχοληθει με αυτη τη μουσικη κ με τις προεκτασεις τις, κ αν ναι σε τι γλωσσα;;;;

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ξερω αν αξιζει αλλα η αποψη μου ειναι οτι το rock μονο στα αγγλικα κολλαει και για το αν με αυτο το τροπο δημιουργουνται ξενοφετρα κακεκτυπα οπως πολυ σωστα ειπατε, μη ξεχνατε οτι αυτο το κανουν κ οι ιδιοι οι αντιπροσωποι του...

Βλεπετε βγαινουν κ πατατες... απ ολους... :P :P ;D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος παντων....

 

η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι τα ελληνικα συγκροτηματα εχουν οντως μεγαλυτερη απηχηση οταν τα λογια ειναι στα ελληνικα. τους αντιλαμβανεται πιο ευκολα ο μεσος ακροατης, οποιος κι αν ειναι αυτος, απο ενα 15χρονο που καταλαβαινει τα λογια χωρις κοπο, μεχρι την μητερα μου που δεν ξερει αγγλικα.

 

 

αδελφε μη ξεχνας ομως ποσοι 15χρονοι ακουνε maiden & metallica....

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου