Προς το περιεχόμενο

Μια κιθαριστική βοήθεια περί τιμής/ποιότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως έχω θίξει και σε άλλα topics, όταν σκοπεύεις να αγοράσεις κιθάρα απο χιλιάρικο και πάνω έχεις μια σχετική ευελιξία καθώς σχεδόν όλες οι εταιρείες σ'αυτά τα χρήματα (για τα ελληνικά δεδομένα τουλάχιστον) βγάζουν όργανα που αν όχι πάρα πολύ καλά, είναι αξιοπρεπή και αξιόπιστα..

 

Σε ένα budget όμως κάπου στα 500-600 € τι γίνεται; Υπάρχουν εταιρείες που ξεχωρίζουν, ή όλες χαρακτηρίζονται από μια μετριότητα  όσον αφορά ξύλα και hardware;

 

Επίσης, υπάρχουν εταιρείες που για λόγους προβολής και διαφήμισης δεν είναι ιδιαίτερα γνωστές ενώ παρέχουν ποιοτικά όργανα;

 

Είναι λίγο γενικές οι ερωτήσεις, αλλά από κάπου πρέπει να αρχίσω.. :)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

περαν του οτι εχουν χιλιοσυζητηθει αυτα τα θεματα, εισαι τοσο γενικος που κανεις δεν μπορει να σου απαντησει. Το βασικοτερο. Τι θες να παιξεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατ αρχας να πω οτι το θεμα εχει συζητηθει παμπολλες φορες.  ;D

 

λοιπον κατα την αποψη μου παντα εχουμε και λεμε.

υποτιθεται πως καποιος οριζει ενα budget μεσα στο οποιο θελει να ''κινηθει" , λαμβανοντας ΦΥΣΙΚΑ υπόψιν του το στυλ μουσικης που θελει να παιξει, αλλα και αλλους παραγοντες...

αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι η σχεση

τιμης / αποδοσης-ποιοτητας , ΔΕΝ ειναι ΠΑΝΤΑ αναλογη...

 

στην σημερινη αγορα υπαρχουν αξιολογοτατα οργανα τα οποια ανταγωνιζονται ΧΑΛΑΡΑ αντιστοιχα οργανα εως και 2πλασιας τιμης.

για μενα κλασσικο παραδειγμα ειναι αν βαλεις πλαι-πλαι μια classic player's 60's strat

(περιπου στα 600) , με μια american standard στρατ (πανω απο 1099€).

τωρα θα μου πεις πως πηγα το θεμα κατευθειαν κατα fender μερια  ,  ΑΛΛΑ το ιδιο πιστευω οτι "παιζει" και σε αλλες εταιρειες.

 

π.χ.

στην κατηγορια τιμης που αναφερεις (500-600€) , για μενα αξιολογοτατη κιθαρα ειναι και η godin freeway.μια χαρα μου "καθησε" ,  οταν την ειχα.την προτιμησα απο τις ibanez παραπλησιας η και ιδιας τιμης.

με ολα αυτα θελω να τονισω τον γενικο κανονα που μου εχει διδαξει η ΔΙΚΗ ΜΟΥ εμπειρια πανω σ αυτο το θεμα:

 

"Δεν ισχυει ΠΑΝΤΑ το -οτι πληρωσεις , παιρνεις-. ΙΣΧΥΕΙ το  -δοκιμασε οσο περισσοτερα μπορεις και κρινε με τα δικα σου αυτια-"

 

τα παντα ειναι υποκειμενικα , και εν τελει ολες οι πηγες ενημερωσης , (ιντερνετ,περιοδικα κλπ) χρησιμευουν μονο για να αντλησεις πληροφοριες και κριτικες που ΟΜΩΣ . μπορει να ανετραπουν μολις δοκιμασεις ΕΣΥ ο ιδιος το real thing..LIVE.

 

αυτα τα ολιγα ;D

 

(δηλωση "φωτια"...-->> για ποιο λογο μου αρεσει πιο πολυ η partscaster που εφτιαξα παρα η EJ??)

αν το δουν αυτο καποιοι θα ξεκινησει "πολεμικη ανταποκριση"...αααχαχχαχαχα!!

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον για αρχη..

 

Φίλε deadendmind

Μιλάω για έναν ήχο κυρίως rock/metal άααντε να καλύπτει βαριά και λίγο blues...αλλά και πάλι δε νομίζω πως είναι τόσες πολλές αυτές οι περιπτώσεις κατασκευαστών που να διαφέρει από το ένα είδος μουσικής σε κάποιο άλλο..

 

 

Φίλε spimav_z

σωστά αυτά που λες, περί τιμής/απόδοσης και δοκιμών..εντάξει δε παίρνουμε τις ακραίες περιπτώσης καθαρής ληστείας, αλλά όπως και να το κάνεις μια κιθάρα που φοράει πχ duncan designed μαγνήτη σίγουρα δε θα υπερισχύει(σ'αυτόν τον τομέα πάντα) μιας άλλης που φοράει seymour duncan...

 

τώρα όντως, θέλει ψάξιμο και πολλές δοκιμές.. ;)

 

 

 

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας μπορεί να επιχειρηματολογήσει για όσες εταιρίες υπάρχουν εκεί έξω.

Δεν υπάρχει αντικειμενική απάντηση.

 

Εξάλλου πλέον με την εξέλιξη των μαγνητών (P-rails, coil taps κοκ.) μπορείς με μια mid-priced κιθάρα να καλύψεις 10 είδη επαρκώς.

 

Όρεξη για ψάξιμο κ πειραματισμό να έχεις...

 

Για μένα, το σημαντικότερο σε ένα όργανο είναι το playability.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα, το σημαντικότερο σε ένα όργανο είναι το playability.

 

+100

Oλα τα αλλα φτιαχνονται. Αμα δεν σου "κατσει" ομως η κιθαρα απ την αρχη στο χερι, παμε γι αλλα.

 

Σπυρο, γι αυτο με την partscaster ημουν καπου σιγουρος (μιας και η δικια μου που με ρωτησες κατι τετοιο ειναι και ειναι η καλλιτερη μου κιθαρα) απλα σε αφησα να το πεις εσυ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ προσπαθούμε να καταλήξουμε για το "Πώς θα ξεκινήσουμε να παίζουμε σε μπάντα", μη μας ανάβεις κι άλλα φυτίλια  :D

 

 

Φίλε το φόρουμ βρίθει εμπειριών και ομολογουμένως είναι δύσκολο και κουραστικό να αποστάξεις τα χρήσιμα με τη μια.

 

Συμβουλές δικές μου:

 

Α) ΧΑΛΑΡΑ! Δεν σε βιάζει κανένας.

 

Β) Ξεκίνα αγνοώντας τις τιμές, αν έχεις τη δυνατότητα να δοκιμάσεις όργανα. Μπορεί να σε συναρπάσει μια κιθάρα χαμηλού ή υψηλού budget απρόσμενα.

 

Γ) Αποτελείς το καλύτερο κριτήριο επιλογής. Μη σκας αν μια κιθάρα σε φτιάχνει λόγω εμφάνισης και μόνο, χωρίς να σκέπτεσαι τίποτε άλλο. Δε παιρνεις λογαριασμό, δεν δίνεις λογαριασμό.

 

Δ) Δοκίμασε, δοκίμασε, δοκίμασε. Η εμπειρία και το προσωπικό γούστο δεν δημιουργούνται αλλοιώς.

 

;)

 

Good luck

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν με το ποστ σου ζητας προτασεις και βοηθεια για το ποια κιθαρα να παρεις τοτε σιγουρα κανεις δε θα μπορεσει να σε βοηθησει μια και πουθενα στο ποστ σου δεν αναφερεις καποια στοιχεια που θα βοηθουσαν ( οπως τι μουσικη παιζεις)

 

Αν τωρα ρωτας αν υπαρχουν καλες κιθαρες στη κατηγορια των 500-600€ η απαντηση ειναι πως ναι...τοσο απο τις ευρυτερα γνωστες οσο και απο λιγοτερο γνωστες εταιρειες.......απλα η πιθανοτητα μια κιθαρα των 500€ να ειναι τοσο καλη οσο και μια των 2000€ ειναι μικροτερη.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε deadendmind

Μιλάω για έναν ήχο κυρίως rock/metal άααντε να καλύπτει βαριά και λίγο blues...αλλά και πάλι δε νομίζω πως είναι τόσες πολλές αυτές οι περιπτώσεις κατασκευαστών που να διαφέρει από το ένα είδος μουσικής σε κάποιο άλλο..

 

 

...αν σου φαινεται τοσο δευτερευον το ειδος της μουσικης και αφου πιστευεις  πως οι περισσοτερες κιθαρες κανουν για ολα, για blues προτεινω αυτην:

http://www.thomann.de/gr/bc_rich_nt_beast_onyx.htm

και για metal αυτην:

http://www.thomann.de/gr/epiphone_emperor_ii_vs_archtop.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν λοιπόν..

 

Φίλε deadendmind,

Δεν είπα σε καμια περιπτωση ότι είναι δευτερεύον το είδος. Είπα οτι δεν είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις κατασκευαστών που για λόγους διαφήμισης και προβολής έχουνε μείνει στην αφάνεια, ώστε να ψαχτώ γι' αυτές...επομένως ας βρούμε πρώτα αυτές τις περιπτώσεις, και το τι θα παίξω νομίζω πως μπορώ να το κρίνω.

(Όσο για τα λινκ που έστειλες, οκ, γέλασα.)

 

Ταυτόχρονα απαντάω και στον φίλο φεντεριάρη λέγοντας ότι δεν ψάχνω να μου φιάξετε τιμοκατάλογο και τι προτείνετε, αλλά μια γενικότερη έρευνα αγοράς, περιέργιεια θες να το πεις, χάσιμο χρόνου, ενδιαφέρον, ε, αυτό τέλος πάντων! :)

 

Φιλικά πάντα.

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου