Προς το περιεχόμενο

Μια κιθαριστική βοήθεια περί τιμής/ποιότητας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να το θεσω ως εξης:

 

Αν αφηνα απεξω ολα τα "υποκειμενικα" χαρακτηριστικα οπως: η εμφανιση της κιθαρας, το ειδος της μουσικης που θελεις να παιξεις, το ηχοχρωμα που σε ενδιαφερει, το αν σε βολευει η οχι η Χ ταστιερα, η Υ κλιμακα, τα Ζ ταστα, το Ω φινιρισμα, το Α παχος, το Β φαρδος μπρατσου, το αν δε σε νοιαζει αν ερχεται με μονους, διπλους, δυο , τρεις η εναν, το hype της μαρκας, η μεταπωλητικη αξια, το κιθαριστικο σου επιπεδο, στυλιστικα ζητηματα κλπ και εκφραζα μια γνωμη που αφορουσε μονο στο αν καποιες μαρκες φημολογειται οτι προσφερουν "τεχνικα" καλα μοντελα (καλο φινιρισμα, προσεγμενο δεσιμο, εφαρμογη, ταστα που δεν εξεχουν, αντοχη κλπ) σε λογικη/φτηνη τιμη για τα "αντικειμενικα" χαρακτηριστικα τους, τοτε ισως να επρεπε να δοκιμασεις μερικα μοντελα της Cort...

 

 

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

πάμε πάλι από την αρχή:

 

1)μάτι: ΞΑΝΑΛΕΩ οτι ΔΕΝ θέλω να πάρω κιθάρα. Μπορεί μια κιθάρα εμένα φατσικά να μου φαινεται τέλεια, κ σενα σκατά.

 

2)ενισχυτής: μιλάμε πάντα για την περίπτωση που κρατάμε τον ίδιο ενισχυτή και αλλάζουμε όργανο. μου φαίνεται ότι εσύ γενικεύεις τις ερωτήσεις μου.

 

3)εννοώ να εκμεταλλευτούν την αίσθηση που έχω για την κιθάρα για να μου πουλήσουν φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

 

(επιτέλους μ'αυτήν την ασάφεια, το πες, το ξανάπες, 100 διευκρινήσεις έχω δώσει, καταλαβαίνεις τι ρωτάω.)

Να το θεσω ως εξης:

 

Αν αφηνα απεξω ολα τα "υποκειμενικα" χαρακτηριστικα οπως: η εμφανιση της κιθαρας, το ειδος της μουσικης που θελεις να παιξεις, το ηχοχρωμα που σε ενδιαφερει, το αν σε βολευει η οχι η Χ ταστιερα, η Υ κλιμακα, τα Ζ ταστα, το Ω φινιρισμα, το Α παχος, το Β φαρδος μπρατσου, το αν δε σε νοιαζει αν ερχεται με μονους, διπλους, δυο , τρεις η εναν, το hype της μαρκας, η μεταπωλητικη αξια, το κιθαριστικο σου επιπεδο, στυλιστικα ζητηματα κλπ και εκφραζα μια γνωμη που αφορουσε μονο στο αν καποιες μαρκες φημολογειται οτι προσφερουν "τεχνικα" καλα μοντελα (καλο φινιρισμα, προσεγμενο δεσιμο, εφαρμογη, ταστα που δεν εξεχουν, αντοχη κλπ) σε λογικη/φτηνη τιμη για τα "αντικειμενικα" χαρακτηριστικα τους, τοτε ισως να επρεπε να δοκιμασεις μερικα μοντελα της Cort...

 

 

Μια τέτοια απάντηση τόσο δύσκολο είναι να έχω; thnx ρε evris με ξελασπώνεις.. ;)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια τέτοια απάντηση τόσο δύσκολο είναι να έχω; thnx ρε elvis με ξελασπώνεις.. ;)

 

1) evris (not elvis the pelvis)

2) και κοιτα και τις samick. Απιστευτα τεραστια εταιρια και αυτη. Στα εργοστασια της cort και της samick κατασκευζονται (φασοναδικα) παρα πολλα μοντελα για τους υπολοιπους επωνυμους ... (δεν θυμαμαι ποσοστο, παντως κατι τεραστιο παραγεται εκει... κατι του στυλ 10% ? 30% ? 50% ? της συνολικης παγκοσμιας παραγωγης κιθαρων).

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δε κάνω λάθος η cort μόνη της παραγει το 30% των ενχορδων οργάνων παγκοσμίως.Μαζί αμα τις βάλεις παίζει να είναι και πάνω απο 50 %

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ χίλια σόρρυ για το όνομα, λάθος κεκτημένης ταχύτητας! :o

 

τώρα για τη samick ρε συ δε ξέρω, ακόμα και πιάνα με ουρά έχω δει..γενικότερα δε μπορω να εμπιστευθώ μια εταιρεία που ασχολείται με περισσότερους από έναν τομείς.. για να καταλάβεις σε κάποια φάση βρέθηκα(ούτε κ γώ κατάλαβα πως) με πληκτρα-κιθάρα-μηχανή-φουσκωτό yamaha!  ;D ;D

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε να σε βοηθησω και εγω ΝΑΙ λοιπον με 500-600 ευρω μπορεις να παρεις ΔΥΟ εκδοσεις των πλεον δημοφιλων και πολυχρησιμοποιημενων ΚΛΑΣΣΙΚΩΝ κιθαρων που φτιαχτηκαν ποτε, που δεν εχουν να ζηλεψουν ΤΙΠΟΤΑ  απο αλλες εκδοσεις των ιδιων κιθαρων που κανουν 3-4 φορες παραπανω,

 

ειναι αυτες

 

http://www.thomann.de/gr/fender_classic_player_baja_tele_vb.htm

 

http://www.thomann.de/gr/fender_60s_classic_player_strat_rw3sb.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων το ερώτημά μου λύθηκε, συνεπώς μπορεί να βρεθεί σωστή κιθάρα σαυτά τα λεφτά και απόσο βλέπω είναι και πολλές...οπότε συνεχίζουμε off-topic! ;D

 

Superfunk θα γούσταρα πολύ μια strat, αλλά με χαλάει λίγο στο σχήμα (είμαι και μικρος βλέπεις ακόμα  ;D)

μπλε ιζ δι ονλι γουεϊ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Superfunk θα γούσταρα πολύ μια strat, αλλά με χαλάει λίγο στο σχήμα (είμαι και μικρος βλέπεις ακόμα  Grin)

 

ε,οταν μεγαλωσεις θα σου αρεσει οπως αρεσει στα... 50 εκατομμυρια  κιθαριστες που την χρησιμοποιουν..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου