Προς το περιεχόμενο

Βιβλια για Blues


Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια πολλα καταρχας και καλα χριστουγεννα.. θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε βιβλια για μπλουζ κυριως αλλα και φανκυ.. επισης θα ηθελα καποιο βιβλιο με ασκησεις για να αυξησω την ταχυτητα μου.. τελος θελω να ρωτησω την γνωμη σας για το αν μπορω να μαθω σωστα μπλουζ  με βιβλιο, ακουσματα και πολυ εξασκηση. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια Πολλα σε ολους!!

 

Επειδη και εγω μπλουζ προσπαθω να μαθω, μεχρι τωρα 1-2 βιβλια που χρησιμοποιησα δε με βοηθησαν. Ολα πανω κατω εχουν τις ιδιες στερεοτηπες φρασεις τις οποιες μπορεις ευκολα να τις βρεις και σε βιντεακια στο youtube με free lessons. Μαθαινε σιγα σιγα φρασουλες στη πεντατονικη και με καποιο backing track προσπαθησε να τις συνδιασεις και θα δεις βελτιωση. Παραλληλα βεβαια ακου και οσα περισσοτερα ειδη μπλουζ μπορεις για να αποκτησεις το "feeling".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα μπλουζ

 

Τι είναι αυτό; :P

 

Πέρα από την πλάκα μπορείς να μάθεις κάποιες θέσεις ή κάποια licks από βιβλία, αλλά γενικά το μπλουζ είναι μαθαίνεται από βιβλίο, αλλά μέσα από την τριβή με το αντικείμενο... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσον αφορα το μπλουζ σολο, προσπαθεις να το νιωσεις και να το σπρωξεις με το συναισθημα απο μεσα σου, παρα με το μυαλο, οπως πχ γινεται στο shredding.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια Πολλα σε ολους!!

 

Επειδη και εγω μπλουζ προσπαθω να μαθω, μεχρι τωρα 1-2 βιβλια που χρησιμοποιησα δε με βοηθησαν. Ολα πανω κατω εχουν τις ιδιες στερεοτηπες φρασεις τις οποιες μπορεις ευκολα να τις βρεις και σε βιντεακια στο youtube με free lessons. Μαθαινε σιγα σιγα φρασουλες στη πεντατονικη και με καποιο backing track προσπαθησε να τις συνδιασεις και θα δεις βελτιωση. Παραλληλα βεβαια ακου και οσα περισσοτερα ειδη μπλουζ μπορεις για να αποκτησεις το "feeling".

 

δηλαδη τι αλλο ειδος να ακουσω?? μπορεις να μου προτεινεις μερικα γιατι ξερω μονο τα πασιγνωστα.. κυριως θα ηθελα κατι αργο οπως bbking

 

Τι είναι αυτό; :P

 

Πέρα από την πλάκα μπορείς να μάθεις κάποιες θέσεις ή κάποια licks από βιβλία, αλλά γενικά το μπλουζ είναι μαθαίνεται από βιβλίο, αλλά μέσα από την τριβή με το αντικείμενο... ;)

 

Συμφωνω οτι θελει τριβη στην κιθαρα απλα απο ολο το 12μετρο που θα παιξω το μονο που θα ακουστει καλα θα ειναι μια ετοιμη φραση που εχω μαθει ;D ;D για αυτο θα ηθελα καποιο βιβλιο που να εχει και ετοιμες φρασεις. Επισης χρειαζομαι τις θεσεις γιατι θυμαμε μονο την πρωτη (απο τοοοοοτε που αρχισα κιθαρα) και δεν βρισκω το ταμπ με τις υπολοιπες.. (θα μου πειτε γιατι δεν ψαχνω στο ιντερνετ.. η απαντηση ειναι πως φοβαμαι 1% μην πεσω σε λαθος ταμπ και τις μαθω λαθος, για αυτο ζητησα και βιβλιο :P)

 

Οσον αφορα το μπλουζ σολο, προσπαθεις να το νιωσεις και να το σπρωξεις με το συναισθημα απο μεσα σου, παρα με το μυαλο, οπως πχ γινεται στο shredding.

 

Αυτο προσπαθω αλλα αν πετυχαινε αμεσως σε εμενα θα πετυχαινε και σε καθε στοκο που επιανε κιθαρα και μαθενε μια πεντατονικη.

 

Επισης πιστευετε πως θα ηταν καλη η μελετη αλλων μπλουζ κομματιων? δλδ αν μαθω το the trill is gone θα με βοηθησει επειτα στα δικα μου σολος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης πιστευετε πως θα ηταν καλη η μελετη αλλων μπλουζ κομματιων? δλδ αν μαθω το the trill is gone θα με βοηθησει επειτα στα δικα μου σολος?

 

Αυτο ειναι καλη ιδεα.Να ακουσεις τι παιζουν ολοι αυτοι κ να παιξεις ολοκληρα τα σολο τους ή καποια μερη τους ετσι ακριβως οπως τα παιζουν.

 

Απο κει κ περα οποιο βιβλιο παρεις δεν θα ναι κακο.Καποια διασημα ειναι του Robben Ford και η σειρα Blues You Can Use(εχει φρασεις,ακκορντα,ακολουθιες ακκορντων κτλ.).

 

Για funk οπως και διποτε οτι βρεις απο Ross Bolton.Βασικα αυτα που εχω δει ειναι το βιντεο Funk Rhythm Guitar with Ross Bolton kai Funk Guitar The Essential Guide Ross Bolton.

 

Απο κει κ περα καλο ειναι να ακους ριφ παιγμενα κ να τα βγαζεις μονος σου κ να τα παιζεις.Αφου αποκτησεις καποια εξοικειωση μεσα απ τον Bolton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε βρεις για βοήθημα είναι καλό, αλλα τα blues απο τότε που προτοακούστηκαν σε αυτόν τον κόσμο, μαθαίνονται ακούγοντας άλλους και παίζοντας. Προσπαθείς να παίξεις όπως είπε και ο Trigga οτιδήποτε βρείς απο δίσκους.

 

Συμβουλή: Ξεκίνα χρονολογικά και μελέτα το blues όπως εξελίχθηκε. Μην πας να ξεκινήσεις απο τον SRV...

 

Edit: Έχε υπ όψην ότι παλιά oι μουσικοί του blues στο Δέλτα έπαιζαν σχεδόν αποκλειστικά με ανοιχτά κουρδίσματα. Αυτό ήταν συνηθισμένο και στην country. Εξοικιώσου με τα διαφορετικά κουρδίσματα, και με το slide μέχρι να σου μείνει αυτός ο ήχος στα αυτιά... Μετά όταν θα παιξεις πιο μεταγενέστερα πράγματα, να κοιτάξεις να μην χάσεις την αντήχηση που είχαν τα ανοιχτά κουρδίσματα και την τονική ακρίβεια που απαιτεί το slide. Γιατι τα σωστά bends και το vibrato προέρχονται απο το slide.

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οριστε?? πως ειπατε? συγνωμη για την ασχετοσυνη μου αλλα δεν το καταλαβα καθολου! αν δεν βαριεσε shelter μπορεις να εξηγησεις το τελευταιο?? αν παλι βαριεσε κραταω τη συμβουλη και απο κει και περα θα τα βρω στο δρομο :).. Αρα λοιπον μια συνοψηση για το πως σκεφτομαι εγω την εξελιξη μου.. οποιεσδηποτε διωρθωσεις δεκτες!! ξεκιναω μαθαινοντας καλα και τις 5 θεσεις. τις παιζω πανω κανω μεσα εξω μπροσ πισω κτλπ ;D αφου τις εχω καψει διαβαζω απο τα βιβλια για φρασεις, τεχνικη (ηδη ξερω αλλα δεν βλαπτει η επαναληψη), ασκησεις και οτι αλλο μπορει να εχει. επειτα αρχιζω να παιζω αργα μπλουζ ενω ολον αυτο τον καιρο ακουω διαφορα ειδη και αρχιζω να αντιγραφω φρασεις και στυλ απο διαφορους κιθαριστες.. τελος και βασικοτερο μερος κατεβαζω 76345536745367254832 backing tracks και καιγομαι στο παιξιμο.. καλα τα λεω?? Επισης χωρις να εχω ιδιαιτερα ασχοληθει καθως παιζω rythm guitar τα πιο γρηγορα σολος που μπορω να βγαλω ειναι το nothing else matters και διαφορα απο gary moore (ναι ειμαι gtp). για να αυξησω ταχυτητα να πιανω ενα σολο και να το καιω (πιστευω πως θα μπορουσα με πολλη εξασκηση απλα δεν εχω κατσει να το κανω) ή να κανω ασκησεις με μετρονομο?? ευχαριστω και συγνωμη που γινομαι κουραστικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά... ένα ένα τα πράγματα! ;D

 

Να παίξεις τις 5 θέσεις σε όλες τις τονικότητες όπως είπες, με σκοπό να αποκτήσεις μια εξοικίωση με αυτές. Για licks όμως τα μεγαλύτερα βιβλία είναι οι άνθρωποι που οικοδόμησαν αυτό που σήμερα ονομάζουμε blues. Δηλαδή να πιάνεις ένα ένα τα κομμάτια των

Willie Dixon

Muddy Waters

Howlin' Wolf

B.B King

Albert King

Freddie King

Lightnin Hopkins

T-bone Walker

 

Και τα ξεκοκαλίζεις στην κυριολεξία. Μπορείς να ξεκινάς με ένα μόνο μέρος του κομματιού, ή όλο το κομμάτι. Αργότερα μαθαίνεις να ξεχωρίζεις το στυλ του καθενός και τι έκανε ο καθένας και ήταν τόσο διαφοριτικός, και να ενδύεσαι το στυλ κατα βούληση.

Τέλος ψάχνεις για προσωπικό στυλ. Αλλα όλα αυτά θέλουν πολύ χρόνο...

 

Προσωπική πάντα γνώμη:

 

Είναι καλό, και στη δική μου αντίληψη σχεδόν απαραίτητο, όταν ασχολείται κάποιος με το blues, να κάνει ένα πέρασμα αρκετού χρόνου απο την ακουστική κιθάρα, και στο μέλλον να κάνει συχνές αναφορές σε αυτήν. Πρέπει να μάθεις και να καταλάβεις πως έπαιζαν οι δημιουργοί του μπλούζ, για να κατανοήσεις σε βάθος τι περιθώρια είχαν στα χέρια τους, και να αποκτήσεις το αισθητικό υπόβαθρο που απαιτείται. Η ηλ.κιθάρα μπήκε στο μπλουζ χαρην ηχητικής ενίσχυσης. Άλλο που επειδή έχει και κάποιες διαφορές απο την ακουστική, τελικά ψιλοάλλαξαν τα πράγματα.

 

Ρίξε και μια ματιά στα αρθρα για τους bluesmen και τα αρθρα του B.B.King που θα βρεις στο link απο εδώ.

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171758.0

 

Είναι εξαιρετικά και θα σε βοηθήσουν.

 

Καλή μελέτη

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιο γρηγορα σολος που μπορω να βγαλω ειναι το nothing else matters και διαφορα απο gary moore (ναι ειμαι gtp).

Ο γκάρυ μουρ παίζει μια χαρά γρήγορα! Η φράση του Οντιόκωστα για την ταχύτητα είναι:

"κάθε μπι πι εμ πάνω από τους ρυθμούς τις καρδιάς απαγορεύεται"

 

Αυτό που λες για τις θέσεις εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω.

Δηλαδή τις θα μάθεις από τις θέσεις; Τις νότες; Ή την μπλουζ πεντατονικ σκέηλ σε αυτές τις θέσεις;

 

Από ρυθμικής πλευράς τι σκοπεύεις να κάνεις; Οι μπλε (και κίτρινες και κόκκινες!) νότες δεν είναι διάσπαρτες στα 12 μέτρα. Υπάρχει μία στάνταρ (σχεδόν στάνταρ και εξαρτάται για τι εποχή μιλάμε) ρυθμική αγωγή: αυτή του Swing.

 

Γενικά αυτό που έχω να σου πω εγώ είναι: Ψάξε το κυρίως με το αυτί. Η φράση που θα κλέψεις από την ταμπλατούρα δε θα σε βοηθήσει τόσο όσο η φράση που θα βγάλεις με το αυτί από το "blues boys tune" για παράδειγμα. Και στην τελική μπορεί να είναι και η ίδια φράση.

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου