Προς το περιεχόμενο

Δυναμικοί επεξεργαστές και EQ: Analog Outboard vs Soft Plugins


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

.....για να γίνει λίγο πιο slutty το "ξεχασμένο" αυτό θέμα, λέω να αραδιάσει ο καθένας τις απόλυτες επιλογές του στο θέμα eq & compression (analog ή plugin ή και τα δύο) ανά κατηγορία (tracking, mixing, buss comp κλπ κλπ) καθώς και το ένα και μοναδικό επεξεργαστή του είδους που δεν θα αποχωριζόταν ποτέ (πχ αν είσασταν ναυαγοί σε ένα ερημονήσι ;D ;D ;D ;D)......

 

Γιατί όπως λέει και ο σοφός λαός μας...."δείξε μου το compressor σου....να σου πω ποιός είσαι" ;D

 

 

 

 

ps. πιπεράτες φωτογραφίες εξοπλισμού και εμπεριστατωμένες τεχνικά αιτιολογήσεις του στυλ "τα σπάει, γ...ει και δέρνει, σπέρνει, κλωτσάει κ*λους, κλπ κλπ" είναι πάντα ευπρόσδεκτες ;)

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

...ξεκινάω εγώ λοιπόν....

 

tracking

 

comp:

EL Distressor kick,snare,drum room,bass,el.guitar....απλά τέλειο ;D

 

AMEK 9098(R.Neve) κυρίως φωνές και ακουστικά όργανα..πολύ γρήγορο VCA με πολύ "μουσικό" auto release

 

UREI 1176 για να είμαι ειλικρινής είχα στενές επαφές με έναν "ακριβή" κλώνο (κάτι που πλέον είναι αδύνατο) και όχι με το αυθεντικό ...αλλά παρ'όλα αυτά μου άρεσε πολύ περισσότερο από την επανέκδοση της UA....πολύ όμορφη "βρωμιά"

 

Tube Tech CL 1B ....αν και δεν τον έχω στην κατοχή μου, όσες φορές τον "συνάντησα" τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλά, ειδικά σε ακουστικά όργανα....my favorite opto comp (τουλάχιστον ώσπου να αποκτήσω προσωπική άποψη για το LA 2A ;))

 

...υπό συνθήκες εκπληκτικό tracking comp  αποτελεί το Manley Vari Mu

 

EQ:

αν και γενικά το αποφεύγω στο tracking.....

TL Audio C2 υποτιμημένο valve eq με πολύ όμορφο boost στα χαμηλά μεσαία και πολύ ψηλά (air)...λίγο στενό στα πολύ χαμηλά αλλά πολύ μουσικό tube saturation...όταν "λείπει" αυτό το κάτι πχ από την φωνή ή το μπάσο κανεί πολύ καλή δουλειά.

 

Soundcraft 6000 onboard eq  πολύ περιορισμένο αλλά πολύ μουσικό, ειδικά για τύμπανα

 

Mixing

comp:

 

σε ότι αφορά το outboard, Distressors & AMEK είναι η επιλογή μου είτε σε μεμονωμένα tracks είτε σε group

(drum buss)....και τα 2 σε περιπτώσεις που μιξαρω ΟΤΒ ή απαιτείται ένα συγκεκριμένο "χρώμα"

 

σε ότι αφορά τα plugins εμπιστεύομαι απόλυτα τα sonnox oxford,PSP vintage warmer, kjaerhus golden ch,camel phat, ενώ σε grouping μου αρέσει πολύ και το Analog Signature Limiter της Nomad

 

EQ:

 

επίσης δεν το πολυχρησιμοποιώ.....αλλά αν χρειαστεί, εκτός από τα sonnox oxford eq (και ελπίζω σύντομα και το Algorithmix RED) όλες μου οι υπόλοιπες επιλογές είναι outboard (Lawo, EFT, TLA)....αποκάλυψη για μένα η ικανότητα του CultureVulture MV της Thermionic Culture να προσθέτει αρμονικές και να εμπλουτίζει το υψηλοσυχνοτικό περιεχόμενο...υπάρχουν βέβαια και αρκετά άλλα "ενδιαφέροντα" plugins ειδικά από την waves και την UAD.

 

Mix Buss

 

comp:

εδώ η απόλυτη επιλογή μου είναι το Manley vari mu.....νομίζω  πως είναι το καλύτερο Rock glueing comp....πολύ καλά επίσης για αυτή την δουλειά μου φάνηκαν (αν και είχα πολύ μικρή επαφή) τα API 2500 και τα περισσότερα buss comp που βασίζονται στο SSL4000 comp.

 

σε ότι αφορά τα plugins αυτά που νιώθω  πως προσφέρουν το απαραίτητο mojo που απαιτεί η θέση είναι τα PSP vintage warmer, Camel Phat, Nomad Analog signature, URS 1975&1980 comp, UAD LA2A, UAD Fairchild, Waves SSL comp

 

στο eq ισχύει σε γενικές γραμμές (για τα δικά μου γούστα πάντα)ότι και για το mixing

 

απόλυτη επιλογή γενικώς........EL Distressor.....τρομερά ευέλικτο και εύηχο, πολύ χρωματισμένο αν χρειαστεί, πραγματικό sound shaping εργαλείο και πολύ βολικό και όμορφο design.....a modern classic 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικόδημε,

 

γιά τσέκαρε αυτό εδώ..:

 

www.vertigosound.de

 

Έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές. Πρόκειται για VCA compressor με πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά τα οποία απογειώνονται με το expansion module...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Νικόδημε,

 

γιά τσέκαρε αυτό εδώ..:

 

www.vertigosound.de

 

Έχω διαβάσει διθυραμβικές κριτικές. Πρόκειται για VCA compressor με πολύ ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά τα οποία απογειώνονται με το expansion module...

 

....ενδιαφέρον, δεν το είχα υπ'όψη.....αρκετά "αλμυρή" τιμή πάντως ;D ;D ;D......

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

σε πρόσφατο τεύχος του SOS ο M.Brauer μιλάει για την μίξη του τελευταίου άλμπουμ των coldplay...το ενδιαφέρον είναι πως γίνεται εκετενής αναφορά στην "ιδιαίτερη" προσέγγιση του M.Brauer στο θέμα compression ("brauerizer"....έχει κατοχυρώσει το όνομα σαν πατέντα ο θεός ;D ;D ;D) καθώς και στην εντυπωσιακή συλλογή του από comps......

 

πολύ ενδιαφέρον και το προσωπικό website του Michael Brauer με πολλά άρθρα του από περιοδικά, απόψεις του γύρω από το mixing (με ιδιαίτερο ενδιαφέρον σε ότι αφορά το compression) και φυσικά "τρελό" υλικό για τους gear maniacs....enjoy ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά αξίζει για όσους δεν είναι συνδρομητές να δώσουν μια λίρα για να το διαβάσουν!!

 

http://www.soundonsound.com/sos/nov08/articles/itbrauer.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

....μια και μιλάμε για compressors σκέφτηκα να αναφέρω την ύπαρξη ενός ακόμα "νέου" προιόντος....το "νέο" σε εισαγωγικά γιατί μιλάμε γιά άλλο ένα stereo buss comp βασισμένο στο θρυλικό buss compressor της SSL 4000 κονσόλας.

 

Πρόκειται λοιπόν για ένα VCA stereo buss comp από την TK Audio η οποία είναι το "alter ego" της Vintage Designs (ουσιαστικά είναι η φίρμα κάτω από την οποία η VD θα κυκλοφορεί πιο μοντέρνες σχεδιάσεις πέρα από τις έως τώρα κλασσικές discrete & transformer ballanced)...πέρα από τις σαφέστατες ομοιότητες με όλα τα SSL βασισμένα comps το συγκεκριμένο έχει και κάποιους πολύ ενδιαφέροντες νεωτερισμούς......πρώτα απ'όλα υπάρχει ένα Blend ρυθμιστικό το οποίο καθορίζει την αναλογία "καθαρού" και επεξεργασμένου σήματος, κάτι που καθιστά πολύ απλή την χρήση του σε παράλληλη επεξεργασία (...ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν υπάρχει σαν option σε ΟΛΑ τα συγχρονα compressors αυτό ::)....anyway)......επίσης υπάρχει mute switch που αποκόπτει το "καθαρό" σήμα από την έξοδο διευκολύνωντας το monitoring και την ρύθμιση του compression. Τέλος υπάρχει επιλογή dual/single sidechain detector.....

 

http://www.tkaudio.se/BC1.htm

 

Από όσο το έψαξα έχει πάρει πολύ καλά reviews.....ενώ και η τιμή του (γύρω στο χιλιάρικο...αρκετά πιο χαμηλά από τον σχετικό ανταγωνισμό) είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ;)

...έχω ψιλοψηθεί ;D ;D ;D ;D.....έχει κανείς κάποια άποψη?

 

...επίσης πόσο πετυχημένα θεωρείται τα διάφορά "ssl buss comp" plugins (Waves, Duende, Urs) σε σχέση με τις hardware εκδοχές (SSL G Comp, Alan Smart αλλά και τα διάφορα ssl clones βασισμένα στο GSSL)?

έχω ακούσει μόνο την εκδοχή της Waves και το URS1980 comp ....της waves  αν και πολύ καλό buss comp δεν ήταν και τόσο κοντά στις hardware εμπειρίες μου (G384 και 1-2 GSSL με διάφορα VCA's) ενώ της URS νομίζω πως πλησιάζει πιο πολύ (ειδικά σε πιο ακραίες ρυθμίσεις) και γενικά το θεωρώ πολύ πετυχημένο (ειδικά σε σχέση με το "1980" στο όνομα του ;D ;D)

 

....γενικά σας αρέσει αυτό το SSL style compression?

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eμένα από την άλλη δεν μου πολυαρέσουν οι character compressors, προτιμώ το σήμα μου να διαμορφώνεται από τον preamp και το eq και έπειτα να κομπρεσάρω ανάλογα το πως θέλω να ακούγεται το υλικό μου με VCA ή OPTO compression το οποίο όμως θα αφορά ακριβώς αυτό, τον τρόπο δηλαδή που θα δουλεύει η συμπίεση, δεν θέλω και μόνο που θα περνάει το σήμα από μέσα να μου αλλάζει τον τονικό χαρακτήρα (πολλοί επεξεργαστές το κάνουν αυτό δυστηχώς).

Όσο αφορά σε επιλογές, αν και δεν έχω κάτι σε hardware αυτή τη στιγμή, τα μοντέλα που θα μου καλυπταν πλήρως τις ανάγκες μου θα ήταν ο Buzzaudio SOC1.1 (opto)

 

soc1.1frontmed.gif

 

o οποίος φημίζεται για το εξαιρετικά διάφανο compression του, και ο Daking FET compressor II που δίνει και το απαραίτητο χαρακτήρα του compression σε ελαφρές δόσεις άμα και όπου χρειάζεται

 

daking_fet_comp.jpg και o οποίος έχει και προσομοιώσεις release time από διάσημα μοντέλα (fairchild, neve 33609). Tώρα για το κατά πόσο το πετυχαίνει είναι άλλο θέμα αλλά τουλάχιστον ένα plugin που τον εξομοιώνει (antress modern plugins) έχει τον 33609 και όντως στο Plug-in ακούγεται αρκετά σαν 33609!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Eμένα από την άλλη δεν μου πολυαρέσουν οι character compressors, προτιμώ το σήμα μου να διαμορφώνεται από τον preamp και το eq και έπειτα να κομπρεσάρω ανάλογα το πως θέλω να ακούγεται το υλικό μου με VCA ή OPTO compression το οποίο όμως θα αφορά ακριβώς αυτό, τον τρόπο δηλαδή που θα δουλεύει η συμπίεση, δεν θέλω και μόνο που θα περνάει το σήμα από μέσα να μου αλλάζει τον τονικό χαρακτήρα (πολλοί επεξεργαστές το κάνουν αυτό δυστηχώς).

 

...βρισκόμαστε στις αντικρυνές όχθες haryy :) :)......εγώ θεωρώ τα compressor ως το πιο ευέλικτο sound shaping εργαλείο (και το πιο παρεξηγημένο σε ότι αφορά την χρήση του στην Ελλάδα) ειδικά όταν έχει "χαρακτήρα"...είμαι ικανός να ξοδέψω άπειρες ώρες για να βρω τον κατάλληλο συνδυασμό preamp - comp κατά το γράψιμο...πολλές φορές χρησιμοποιώ το compressor ως ένα ακόμα gain stage (χωρίς gain reduction) για να προσθέσει τον "χαρακτήρα" του στην ηχητική αλυσίδα, άλλες φορές χρησιμοποιώ 2 ή και 3 διαφορετικά comps σε σειρά ή παράλληλα για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα (και ως leveling - gain reduction αλλά και ως χροιά) ενώ πολλές φορές τα χρησιμοποιώ με την λογική που θα χρησιμοποιούσε κάποιος ένα eq κλπ κλπ....και τα πράγματα είναι ακόμη πιο "τραγικά" στην μίξη ;D ;D ;D ;D

 

Γενικά τείνω να βασίζομαι όλο και περισσότερο στο να δοκιμάζω διαφορετικούς συνδυασμούς της αλυσίδας "μικρόφωνο - προενίσχυση - compression" και στο κατάλληλο ανά περίσταση μεταξύ τους matching βγάζωντας σχεδόν τελείως το eq από την εξίσωση....

 

α......και  +1 για Daking.......το FET II είναι πολύ "δυνατό"...ευχαρίστως θα είχα ένα ζευγάρι ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Guru

....ανέβασα ένα (ελπίζω ενδιαφέρον) γενικόλογο εισαγωγικό κειμενάκι άκρατης κομπρεσολογίας (όπως λέμε "μπουρδολογίας" ;D) στα άρθρα

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;cat=5

 

...όποιος ενδιαφέρεται ας ρίξει μια ματιά ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate featured και unfeatured this θέμα
  • πριν admin κλείδωσε το θέμα
  • πριν Slew Rate ξεκλείδωσε το θέμα

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου