Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Δν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να παραδεχτείτε κάποιοι ότι δεν υπάρχει metal Πια.Όσοι

έχετε ακούσει κάτι παραπάνω σε αυτή τη μουσική δεν μπορεί να μην το βλέπετε..

 

 

Κάτσε βρε συ. Όταν υπάρχουν παντάρες και φρέσκιες αυτή την στιγμή, πως να ισχύει κάτι τέτοιο?

Δηλαδη οκ,προφανώς αυτή την στιγμή δεν είναι έτσι οπως ήταν στα τέλη 80 ή τέλη 90, αλλά από την στιγμή που βγαίνουν ακόμα δίσκαροι, πως να είναι δυνατόν να είναι ψώφια?

Btw, θα ήθελα να ακούσω μερικά είδη μουσικής που θεωρείς "ζωντανα".

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά,εμπορικό το punk έχει γίνει εδώ και κάτι χρόνια που ξανάγιναν μόδα τα all star  ;D

Επίσης punk δν σημαίνει μοϊκάνα και στενά παντελόνια, το punk όπως και σχεδόν όλα τα

στυλ (μουσικής και τρόπου ζωής) είναι θέμα αντίληψης..

Δν καταλαβαίνω πού είναι το κακό να παραδεχτείτε κάποιοι ότι δεν υπάρχει metal Πια.Όσοι

έχετε ακούσει κάτι παραπάνω σε αυτή τη μουσική δεν μπορεί να μην το βλέπετε..

Δεν είναι κακό ούτε υποβιβάζει τη μουσική αυτή.be cool.

Ακόμα και οι πιο πολλές παλιότερες μπάντες έχουν διϋλίσει τον κώνωπα ήδη τόσο που έχει

εξαϋλωθεί.(για τον κώνωπα μιλάμε,έτσι?)

ok man, peace :D

 

 

Καλα και εσυ τα μηδενιζεις ολα! τοσες μπαντες πρωτοποριακες παιζουν και εσυ λες οτι δεν υπαρχει metal!! Ακου isis,dillinger escape plan,system of a down κλπ κλπ. Ουτε πριν 100 χρονια δημιουργηθηκαν ουτε παιζουν τα ιδια και τα ιδια!! Προφανως στη μουσικη δεν υπαρχει παρθενογενεση, οποτε ολοι κατι θα δανειζονται απο καποιον αλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

εε? ξερεις ποιοι ειναι οι clash?? συν οτι δεν ειπα οτι το diy προεκυψε απο τους clash,αλλα απ'το πανκ γενικοτερα! εκτος απο το london calling  εχεις ακουσει τπτ αλλο απο clash? ειναι αυτο στυλιζαρισμενη μουσική?!?!?!!?! αυτα για τον manager κλπ μηπως εννοεις τους sex pistols?!?

 

-Όχι δεν μπερδεύω τους Clash με τους Pistols. Κάνε ένα search ή δες και την ταινία.

-Επίσης το London Calling είναι album.

-Έχω όλη τους τη δισκογραφία απ'τη δευτέρα λυκείου (εδώ και δεκαεφτά χρόνια)

 

Δεν έχεις πιάσει το νόημα. Δεν απαξιώνω μεμονωμένα τίποτα. Απλά προσπαθώ να πώ ότι κανείς δεν ξέφυγε εντελώς από τη βιομηχανία. Και πάντα αν είσαι κακοπροαίρετος θα βρίσκεις κάτι να πείς για τη μουσική που ακούει ο άλλος.

 

Αυτά γιατι σε λίγο θα πάθετε κανένα έμφραγμα. (Κι όμως δεν ήταν δύσκολο να αντιληφθεί κανείς την ειρωνία)...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Όχι δεν μπερδεύω τους Clash με τους Pistols. Κάνε ένα search ή δες και την ταινία.

-Επίσης το London Calling είναι album.

-Έχω όλη τους τη δισκογραφία απ'τη δευτέρα λυκείου (εδώ και δεκαεφτά χρόνια)

 

Δεν έχεις πιάσει το νόημα. Δεν απαξιώνω μεμονωμένα τίποτα. Απλά προσπαθώ να πώ ότι κανείς δεν ξέφυγε εντελώς από τη βιομηχανία. Και πάντα αν είσαι κακοπροαίρετος θα βρίσκεις κάτι να πείς για τη μουσική που ακούει ο άλλος.

 

Αυτά γιατι σε λίγο θα πάθετε κανένα έμφραγμα. (Κι όμως δεν ήταν δύσκολο να αντιληφθεί κανείς την ειρωνία)...

 

 

-τεσπα

-αντε ρε,ειναι album το london calling?!?!? φοβερο,ε??

-Μηπως εχεις βαρηκοια τοτε??

-Πολλοι ξεφυγαν απο τη βιομηχανια.κανε ενα search και θα δεις. ξεκινα με crass και fugazi.

 

Παω για κανα υπογλωσσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά φτάνει με τους Manowar. Μη μας το κοπανάτε συνέχεια. Έχουν όντως ανόητους στίχους αλλά κανένας φίλος της metal δεν οφείλει να απολογηθεί γι' αυτούς όπως και κανένας φίλος του λαικού ρεπερτορίου δεν οφείλει να απολογηθεί για τον Ταμπάκη και τη Βέρα Λάμπρου. H country, τα blues, η jazz και το punk που αναφέρθηκαν προηγουμένως είναι μουσικές με πλούσια ιστορία (ειδικά οι 3 πρώτες που εξελίσσονται ήδη από την αρχή του προηγούμενου αιώνα) και πολύ γερές ρίζες. Αποτελούν πλέον μια παράδοση, ξεπερνώντας πλέον τα όρια ενός μουσικού κινήματος με αρχή και τέλος, και σκαλίζοντας κάποιος το παρελθόν τους ανακαλύπτει τις πραγματικές ανησυχίες φυσιολογικών ανθρώπων σε δύσκολες εποχές, εποχές με έντονες φυλετικές διακρίσεις και μια κοινωνική διαστρωμάτωση πολύ πιο άδικη από τη σημερινή αλλά και εποχές με πιο έντονο ρομαντισμό και ουσιαστικές-διαχρονικές ανησυχίες. Τυχαίνει να είμαι και λάτρης της Honky-Tonk μουσικής και πραγματικά δυσκολεύομαι να εκτιμήσω το μέγεθος της αξίας καλλιτεχνών όπως ο Art Tatum, ο Fats Waller και άλλα ιερά τέρατα του παρελθόντος. Ας μη συγκρίνουμε λοιπόν ανόμοια πράγματα μεταξύ τους, πόσο μάλλον το κύρος της κάθε μουσικής με το κύρος κάποιας άλλης. Έχουμε στη διάθεσή μας ένα τεράστιο χαρμάνι μουσικών με ρεύματα που αλληλοεπηρεάζονται σε βάθος χρόνου και αυτό γιατί οι μουσικοί της rock-metal-jazz-pop-country δεν μεγαλώνουν ακούγοντας μόνο rock-metal-jazz-pop-country αντιστοίχως. Προσωπικά, ακούγοντας και εκτιμώντας μουσικές του παρελθόντος εκτίμησα τις ποιοτικές μουσικές του σήμερα, πολλές από τις αποίες απαντώνται στα κλαδιά ορισμένων κορμών της metal μουσικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

-τεσπα

-αντε ρε,ειναι album το london calling?!?!? φοβερο,ε??

-Μηπως εχεις βαρηκοια τοτε??

-Πολλοι ξεφυγαν απο τη βιομηχανια.κανε ενα search και θα δεις. ξεκινα με crass και fugazi.

 

Παω για κανα υπογλωσσιο

 

Ναι υπάρχουν. Υπάρχουν και οι Godspeed για παράδειγμα, αλλά όπως και να το κάνεις στα 00s είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Μάγκες οι Fugazi, ακόμα πιο μάγκες οι Black Flag. Αλλά πρώτον αποτελούν εξαιρέσεις, και δεύτερον τέτοια παραδείγματα μπορείς υποθέτω να βρείς παντού, ακόμα και στον χώρο του metal που σθεναρά καταδικάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχουν. Υπάρχουν και οι Godspeed για παράδειγμα, αλλά όπως και να το κάνεις στα 00s είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Μάγκες οι Fugazi, ακόμα πιο μάγκες οι Black Flag. Αλλά πρώτον αποτελούν εξαιρέσεις, και δεύτερον τέτοια παραδείγματα μπορείς υποθέτω να βρείς παντού, ακόμα και στον χώρο του metal που σθεναρά καταδικάζεις.

 

α,ναι τους ξεχασα τους godspeed! επισης σε προηγουμενο ποστ ειπα οτι ακουω πανκ ΚΑΙ μεταλ και μαλιστα μεταλ ηταν η πρωτη μουσικη που ακουσα πριν 13 χρονια και συνεχιζω ακομα, οποτε δν καταδικασα το μεταλ σε κανενα ποστ. Πιο πανω ειπα κιολας οτι το θεωρω ζωντανη μουσικη και οτι εχει πολλα να δωσει ακομα. Απλως ηθελα να απαντησω σε καποια πραγματα που ειπες περι πανκ και αλλων ειδων και τα θεωρησα ανακριβειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

α,ναι τους ξεχασα τους godspeed! επισης σε προηγουμενο ποστ ειπα οτι ακουω πανκ ΚΑΙ μεταλ και μαλιστα μεταλ ηταν η πρωτη μουσικη που ακουσα πριν 13 χρονια και συνεχιζω ακομα, οποτε δν καταδικασα το μεταλ σε κανενα ποστ. Πιο πανω ειπα κιολας οτι το θεωρω ζωντανη μουσικη και οτι εχει πολλα να δωσει ακομα. Απλως ηθελα να απαντησω σε καποια πραγματα που ειπες περι πανκ και αλλων ειδων και τα θεωρησα ανακριβειες.

 

Ωραία. Εγώ πάλι δεν είμαι μεταλλάς και δεν υπήρξα ποτέ. Το πάνκ ήταν trend στην εποχή του δυστυχώς. Τώρα αν έψαχνα να βρώ μπάντα μάλλον θα αντιμετώπιζα το πρόβλημα του βάζω-αγγελία-κι-απαντάει-μεταλλάς. Αλλά για να πώ την αλήθεια το μεγάλο πρόβλημα κατά τη γνώμη μου δεν είναι αυτό. Το πρόβλημα ήταν πάντα ότι οι περισσότεροι κιθαρίστες, οι οποίοι και αποτελούν την πλειοψηφία αν δεν κάνω λάθος του forum, είναι γεννημένοι σολίστες. Απλά δεν γίνεται να συνεργαστείς με τέτοιους ανθρώπους, ειδικά με Hendrix-SRV κλώνους. Αυτός ήταν κι ο λόγος που παράτησα το hammond σε διάφορους κατά καιρούς φίλους κι έπιασα πριν καμιά δεκαριά χρόνια την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά φτάνει με τους Manowar.

 

Εγώ πάντα λάτρευα τους Manowar , φοβερή μπάντα. Έχω πολυ καιρό να ακούσω μεταλ αλλά αν θυμάμαι καλά τον τίτλο το "warriors prayer" είναι απο τα αγαπημένα μου . Μετά γνώρισα τους Blind Guardian όπου και κολησα.

 

Δεν παίζω μέταλ. Συνθέτω ambient, electro και soundtrack .  Αλλά είμαι ανοιχτός σε συνεργασίες οποιαδήποτε τύπου.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Btw, θα ήθελα να ακούσω μερικά είδη μουσικής που θεωρείς "ζωντανα".

 

Δυστυχώς (για μένα) τα στυλ που γουστάρω έχουν πια πεθάνει (?) >soul,jazz,funk,rockabilly,fusion.

Η διαφορά είναι οτι εγώ δεν έχω πρόβλημα να το αποδεχτώ  ;)

Τα στυλ που μεσουρανούν στις μέρες μας (pop-rock ψευτο-punk-goth alternative γλυκανάλατα έντεχνα σκυλάδικα) μου προκαλούν τουλάχιστον αηδία.

Ακόμα και οι tool και οι pain και οι porcupine που καραγούσταρα με κούρασαν αφάνταστα.

Tώρα,τι να σου πω,ευτυχώς που απο κάθε στυλ υπάρχουν φαεινές εξαιρέσεις για ν ακούμε

και κάτι της προκοπής (σπάνιο φαινόμενο)  8)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου