Προς το περιεχόμενο

Μ.Ρακιντζής - Με τι όργανα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι

 

Εδώ και καιρό έχω την απορία για το τι σύνθια χρησιμοποιούσε ο Μ. Ρακιντζής την εποχή του μεγάλου του σουξέ (εκεί γύρω στο '90 οπότε και ήταν κάτι σαν τον σημερινό Χ"γιάννη, ήξερε πως ό,τι και να κάνει θα ακουγόταν παντού).

 

Δεν είμαι φαν της μουσικής του, όμως λόγω και ιδιοσυγκρασίας του συγκεκριμένου καλλιτέχνη καταλαβαίνω ότι μάλλον τα έκανε όλα μόνος του.

Τι μπορεί να είχε ως βασικα συνθεσάιζερ; Χαρακτηριστικά μου φαινόταν ψεύτικος ο ήχος τους (casio...) και ποτέ δεν κατάλαβα πως τα κατάφερε (εμπορικά) τόσο καλά με ένα τόσο ρηχό γενικό ηχόχρωμα...

 

(Φωτεινή εξαίρεση η εμπλοκή του με τους Joker! )

 

8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

ήταν κάτι σαν τον σημερινό Χ"γιάννη

 

ποτέ δεν κατάλαβα πως τα κατάφερε (εμπορικά)

 

Ώπα φιλαράκι είσαι φάουλ ..... εεε ποτέ δηλαδή  ;D

 

 

 

sorry δε ξέρω να απαντήσω στην ερώτηση σου και ας διαγραφεί το ποστ μου αν κριθεί πολύ offtopic  ;)

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται που αναφέρεσαι στα live του ή στις ηχογραφήσεις στο studio?

 

Στα live μεγάλο μέρος των ήχων στα πρώτα χρόνια ήταν από το Roland D50 και από τα Korg M1&T3, τώρα στο studio τι είχε να τον βρούμε να τον ρωτήσουμε :P

 

Την εποχή εκείνη εκτός ότι όλα ήταν πανάκριβα από rack, samplers, recorders κτλ όλα τσίγκινα ακούγονταν δες και άλλες παραγωγές όπως Καρβέλα, Πωλίνα, Χαριτοδιπλωμένο, Δάντη κτλ

 

Νομίζω ότι για την εποχή τους μια χαρά είναι κάνανε ό,τι καλύτερο μπορούσαν με τα μέσα που διέθεταν και τους κόστιζε και ο κούκος αηδόνι...

 

 

 

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Terry RoscoeBeck5 θα σε βοηθήσει σίγουρα.  ;)

 

 

Πές μου please οτι αφτός ίνε το ψηλό λυγερόκορμο αγόρι που λικνίζεται στο ανωτέρω video... :D :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O Terry RoscoeBeck5 θα σε βοηθήσει σίγουρα.  ;)

 

Τώρα σώθηκες... Θυμάμαι ένα EMU III (νομίζω) και διάφορα Yamaha της εποχής. Αυτά... μέσες άκρες  ;D  

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σώθηκες... Θυμάμαι ένα EMU III (νομίζω) και διάφορα Yamaha της εποχής. Αυτά... μέσες άκρες  ;D  

 

 

Τερρυ εσύ παίζεις στο παραπάνω βίντεο κλιπ ?. 8)

 

Σούπερ Ζηλεύω  ;) ;) ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχή εκείνη εκτός ότι όλα ήταν πανάκριβα από rack, samplers, recorders κτλ όλα τσίγκινα ακούγονταν δες και άλλες παραγωγές όπως Καρβέλα, Πωλίνα, Χαριτοδιπλωμένο, Δάντη κτλ

Τωρα επιασες την αφροκρεμα των Ελληνικων παραγωγων... :P

Τα synths της εποχης μονο "τσιγκινα" δεν ακουγονταν. Μ1/Τ3, D50, EMU III ακουγονται...."τσιγκινα"?

Αν τα ακουσεις στις παραγωγες του Παπαθανασιου θα αλλαξεις γνωμη... :P

Ειλικρινα παντα αναρωτιομουν πως καταφερνει ο Ρακιντζης και εχει τοσο χαλια synth ηχους απο τετοια μηχανηματα, χωρις πλακα αυτο θελει πολυ προσπαθεια να το καταφερεις... ;D

 

Τα synths ηταν μια χαρα, το προβλημα ηταν στις μαπα παραγωγες που εκανε μονος του, και γενικοτερα στις τοτε Ελληνικες παραγωγες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο βιντεο.......Στα πληκτρα ειναι ο yemeth ?  ;D ;D

 

waterfall διαφωνω - απλως ετσι ηταν το ηχοχρωμα της εποχης - τωρα τα ακους και γελας,οπως θα ακους παραγωγες στο μελλον τυπου vegas (mh chesw) και παλι θα γελας (και εγω επισης)  ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου