Προς το περιεχόμενο

Μ.Ρακιντζής - Με τι όργανα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Nick με τι έπαιζε; DX7;

 

 

Εγώ ήμουν πρωτοποριακός ροκάς. Φανατικός των Durex Durex... Δεν το λεγα πολύ παραέξω αλλά είχε ένα φίλο που με προμήθευε... :P

 

Roland Jupiter-8

http://www.vintagesynth.com/roland/jup8.php

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Τα συνθο-αυτιά σας καταστράφηκαν ανεπανόρθοτα από κεινη τη 10ετία  :'(

Δεν θα ήθελα να διαφωνήσω μαζί σου neeq δημοσίως :)

 

Αν δεν υπήρχε εκείνη η 10ετία και όχι μόνο, δεν θα υπήρχαν αυτά που έχουμε μέχρι και σήμερα. Κατ'επέκταση, δεν θα μιλούσαμε καν μαζί μέσω κάποιου τεχνολογικο-μουσικού φόρουμ ( φόρουμ; τι είναι αυτό; ) ονόματι Noiz.

 

Για ξανασκέψου, τότε ... ποιοί έπαιζαν, τι έπαιζαν, πως έπαιζαν και πόσοι ήταν αυτοί. Τι μηχανήματα είχαν, τι δυνατότητες είχαν, τι ευκαιρίες προβολής είχαν. Όλα αυτά συγκριτικά με σήμερα. Αναφέρομαι τόσο στην μουσική όσο και στην τεχνολογία.

 

Παρένθεση, δεν γνωρίζω εάν η τεχνολογία τελικά έβλαψε μουσικά κάποιον μουσικό ή την ίδια την μουσική (του), η πορεία των πραγμάτων αλλά και η ιστορία μας λέει κάποια πράγματα με τον δικό της "περίεργο" τρόπο. Ως παράδειγμα, βλέπε προσφορά και ζήτηση τόσο στην μουσική τεχνολογία όσο και στην μουσική γενικότερα.

 

Υπήρχαν υπάρχουν τραγούδια 20-25-30 ετών που ακούγονται μέχρι και σήμερα.

Αυτά, όχι όλα, που κατασκευάζονται σήμερα, δεν γνωρίζω εάν θα ακούγονται μετά από 30 χρόνια. Η ιστορία θα μας το πει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Αν δεν υπήρχε εκείνη η 10ετία και όχι μόνο, δεν θα υπήρχαν αυτά που έχουμε μέχρι και σήμερα. Κατ'επέκταση, δεν θα μιλούσαμε καν μαζί μέσω κάποιου τεχνολογικο-μουσικού φόρουμ ( φόρουμ; τι είναι αυτό; ) ονόματι Noiz.

 

Για ξανασκέψου, τότε ... ποιοί έπαιζαν, τι έπαιζαν, πως έπαιζαν και πόσοι ήταν αυτοί. Τι μηχανήματα είχαν, τι δυνατότητες είχαν, τι ευκαιρίες προβολής είχαν. Όλα αυτά συγκριτικά με σήμερα. Αναφέρομαι τόσο στην μουσική όσο και στην τεχνολογία.

 

Παρένθεση, δεν γνωρίζω εάν η τεχνολογία τελικά έβλαψε μουσικά κάποιον μουσικό ή την ίδια την μουσική (του), η πορεία των πραγμάτων αλλά και η ιστορία μας λέει κάποια πράγματα με τον δικό της "περίεργο" τρόπο. Ως παράδειγμα, βλέπε προσφορά και ζήτηση τόσο στην μουσική τεχνολογία όσο και στην μουσική γενικότερα.

 

 

 

I rest my case! 8) ;) ;D

 

edit:

 

Απλά να προσθέσω μόνον ότι αν δεν υπήρχαν οι Duran Duran μιας και αναφέρθηκαν  (και όχι μόνο βλ.  Spandau ballet, Curiosity killed the cat.... etc. etc) . …., ο μουσικός κόσμος….δεν θα ήταν ο ίδιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I rest my case! 8) ;) ;D

 

edit:

 

Απλά να προσθέσω μόνον ότι αν δεν υπήρχαν οι Duran Duran μιας και αναφέρθηκαν  (και όχι μόνο βλ.  Spandau ballet, Curiosity killed the cat.... etc. etc) . …., ο μουσικός κόσμος….δεν θα ήταν ο ίδιος

edit:

"το φαινομενο της πεταλουδας" ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λεει και ο συνηγορος και ο σεβαστος κ. Μανωλης Χναρακης

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Synclavier - Toυ '79 

Fairlight CMI series - Ομοίως με παραπάνω...

Οταν λεμε Synclavier εννοουμε φυσικα τα μοντελα του 80, οχι το....κουτι που βγαλανε το 1977-78.

Αν και η εταιρια φτιαχτηκε στα τελη των 70s, τα μηχανηματα που εβγαλε απο το 80 και περα εφεραν επανασταση, γι αυτο οταν λεμε Synclavier εννοουμε κυριως 80s.

Το ιδιο παιζει φυσικα και για τα Fairlight, δεν νομιζω να πιστευεις οτι επειδη το πρωτο CMI βγηκε το 1979 θεωρουμε γενικα τα οργανα της Fairlight σαν 70s οργανα.

 

EMU Emulator & Emax series - δεν το εχω ακουσει

Ελα βρε Neeq που δεν εχεις ακουσει Emulator. :P Πανω απ'τις μισες παραγωγες στα 80s ειχαν ενα Emulator μεσα. 8)

Το εχει χρησιμοποιησει ολη η αφροκρεμα της παγκοσμιας μουσικης σκηνης σε καθε ειδους μουσικα projects, απο ποπ/ροκ μεχρι soundtracks.

 

Οι Depeche Mode για παραδειγμα το ειχαν ξεσκισει, στα 80s τους εβλεπες στα lives τους μονο με Emulator II επι σκηνης.

Ο συμπατριωτης μας ο Βαγγος τα ειχε παντα πρωτη μουρη στα διαφορα στουντιος του.

Παρτε ενα κλασσικο βιντεακι παρακατω, το "Enjoy The Silence" των Depeche Mode, οπου εκει φαινονται δυο Emulator II.

Και φυσικα στην κλασσικη φωτο του Παπ στο στουντιο του στην Αθηνα το 1988, φατσα-καρτα ενα Emulator II. 8)

 

 

Direct_1.png.675a4270f531a996a573d81cab6bc54b.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...οπως τα λεει και ο συνηγορος και ο σεβαστος κ. Μανωλης Χναρακης

Όχι και συνήγορος  ;D

 

Ε αμα είναι έτσι, χαλάλι τα καμπανάκια :D

Θύμισέ μου να σου στείλω κάτι ήχους. ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ  ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θύμισέ μου να σου στείλω κάτι ήχους. ΚΑΜΠΑΝΑΚΙΑ  ;D

 

Δεν εχω αναγκη εγώ. Έχω το V Synth XT με ενσωματωμενη μηχανή D50. Καμπανάκια να θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

@ neeq

Την δεκαετία του 80, από EMU χρησιμοποιήθηκαν πολύ τα Hit, ακόμα και σε λαϊκά άσματα.

Μαζί με τα bells του D-50 (κουρδισμένα by Manos) ... καλά ... μιλάμε για ... Le grand succès (σουξέ)  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου