Προς το περιεχόμενο

Μ.Ρακιντζής - Με τι όργανα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έξω όμως είχαν παραγωγάρες με τα ίδια όργανα. Και στο ίδιο στυλ.

και που ειναι το παραξενο ?

Ρε σεις - αφου ο Ελληναρας "αυτο" ηθελε να ακουει - αυτο του εδιναν

Γραφανε 1 κομματι καθε 6 ωρες για να πουλησουν και θα τους ενδιεφερε η παραγωγη ??? αφου ηξεραν οτι "ποιος θα κατσει να αναλυσει τωρα τι και πως"

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έξω όμως είχαν παραγωγάρες με τα ίδια όργανα. Και στο ίδιο στυλ.

 

+1, όπως πχ. με την "αγία τριάδα" Stock, Aitken και Waterman...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1, όπως πχ. με την "αγία τριάδα" Stock, Aitken και Waterman...

Οι οποίες σήμερα δεν ακούγονται από το αντίστοιχο κοινό που τότε τους δόξασε.

Παράδειγμα (μιας και είναι και επίκαιρο) που πήγαν άπατοι πριν λίγα χρόνια στη Eurovision όταν επιχείρησαν να παίξουν το ίδιο παιχνίδι.

 

Προσωπικά τους βαριέμαι ασύστολα αλλά λόγω Astley, Minogue, Branigan, Bananarama,Donovan, Mel & Kim, Fox και λοιπών που μου χαν γίνει εγκεφαλικό κλύσμα during kamaki years  8), έχουν ειδική θέση στη καρδιά μου  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η μουσική πραγματικότητα έχει αλλάξει πολύ, και είναι συνηθισμένο φαινόμενο να μην μπορεί κάποιος να την ακολουθήσει εύκολα όταν έχει συνηθίσει να δραστηριοποιείται σε ένα μουσικό στυλ που επηρεάζεται και χαρακτηρίζεται εξαιρετικά γρήγορα από τα εκάστοτε trends που φυτρώνουν και εξαφανίζονται εν ριπή οφθαλμού. Αλλά δεν μπορείς να πεις πως υπάρχει κάποιο αντίστοιχο κοινό της synth pop του τότε με το σήμερα γιατί καλά-καλά δεν υπάρχει - ούτε και μεσουρανεί - synth pop. Πάντως πολλά χιτς τους τα είχα τσακίσει κι εγώ... :) O tempora, o mores που λέει κι εκείνος ο γερογκρινιάρης κουτσός πειρατής στο Asterix.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έξω όμως είχαν παραγωγάρες με τα ίδια όργανα. Και στο ίδιο στυλ.

Ακριβως.

Οπως ειπα, "παντα αναρωτιομουν πως καταφερνει ο Ρακιντζης και εχει τοσο χαλια synth ηχους απο τετοια μηχανηματα".

Τα μηχανηματα που ειχε ο Ρακιντζης δεν ηταν καθολου χαλια, ισα ισα.

Απλα αυτος δεν ηξερε να βγαλει ηχο της προκοπης στα synths του, και γενικοτερα η ολη παραγωγη θυμιζε Casio αρμονια. :P  

Παρτε παρακατω ενα βιντεο απο το Prog επος του "Εισαι Σαν Κουνελι".Rabbit-icon.png

Αν και το στουντιο του φαινεται πτωχο, για την εποχη του (1988) ειχε πολυ καλα και ακριβα μηχανηματα.

 

Πχ, διακρινω τα:

Yamaha DX7, Yamaha RX5 drum machine, Yamaha TX-816 rack (το απολυτο FM synth, ηταν 8 DX7 μαζι σε ενα rack, με 8 outs και 9 MIDI I/O!), Yamaha TX-16W sampler rack (αν βλεπω καλα...) και δυο Yamaha DMP7 digital mixers.

Το...mixerακι αυτο κοστιζε τοτε περιπου $4000+. :-X

 

Παρ'ολ'αυτα, ακουστε παραγωγη.... ::)

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίες σήμερα δεν ακούγονται από το αντίστοιχο κοινό που τότε τους δόξασε.

Παράδειγμα (μιας και είναι και επίκαιρο) που πήγαν άπατοι πριν λίγα χρόνια στη Eurovision όταν επιχείρησαν να παίξουν το ίδιο παιχνίδι.

 

Προσωπικά τους βαριέμαι ασύστολα αλλά λόγω Astley, Minogue, Branigan, Bananarama,Donovan, Mel & Kim, Fox και λοιπών που μου χαν γίνει εγκεφαλικό κλύσμα during kamaki years  8), έχουν ειδική θέση στη καρδιά μου  ;D

A ρε Κωστα εκει τα χασαμε (στο καμακι time ) ΤΑ ΜΑΛΙΑ &ΤΑ ΜΥΑΛΑ . ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα Roland JV 80 μπήκε στην μουσική του δημιουργία κατά το 1990 αν θυμάμαι καλά.

Μαλλον κατα/μετα το 1992, οπου ηταν και η χρονια παραγωγης του.

Ασχετο, τωρα μου θυμισες οτι το συγκεκριμενο synth ειναι στο setup του Παπαθανασιου ακομα και σημερα!

Τελευταια φορα το ειχε μαζι του στο live του Καταρ τον Δεκεμβριο του 2011.

Τι το special  εχει αυτο το synth και το κουβαλαει ακομα μαζι του ο Vag?...chin.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το special  εχει αυτο το synth και το κουβαλαει ακομα μαζι του ο Vag

Εγώ το έχω ακόμα. Αν ξεχάσεις τα από τότε άσχημα πιανιστικά ηχάκια του...όλα τα άλλα του είναι τόσο όμορφα..απαλά...άμεσα επεξεργάσιμα. Μόνο του μειονέκτημα η μικρή του lcd. Κατά τα άλλα δουλεύει περίφημα! γμ & δρν !

Από συνθ ήχους..μέχρι ορχηστρικούς.

 

Γνωρίζοντας πολύ ελάχιστα για τον κύριο Παπαθανασίου, δεν αλλάζει τον εξοπλισμό του.Τον διατηρεί και τον συντηρεί όπως και δήποτε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου