Προς το περιεχόμενο

Αγανάκτηση!Όλοι παιζουν metal;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια απορια ομως..Πως γινεται να ειναι πιο καταξιωμενοι οι Metallica απο τους Venom?..Προσοχη, δν λεω οτι οι πρωτοι ειναι μαπε αλλα οτι οι δευτεροι ειναι υποτιμημενοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 228
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω μια απορια ομως..Πως γινεται να ειναι πιο καταξιωμενοι οι Metallica απο τους Venom?..Προσοχη, δν λεω οτι οι πρωτοι ειναι μαπε αλλα οτι οι δευτεροι ειναι υποτιμημενοι..

 

Περίεργο σου φαίνεται?

Οι Metallica απλά έκαναν τις κατάλληλες επιλογές στην σωστή στιγμή, είχαν σαφώς καλύτερη προώθηση και η μουσική τους απεθυνόταν σε όλο και ευρύτερο κοινό στο πέρασμα των ετών. Και είτε μας αρέσει είτε όχι, έφεραν το metal σε πολύ περισσότερους ανθρώπους από οποιαδήποτε άλλη metal μπάντα (άσχετα αν μιλάμε για 2 μπαλάντες που τις ήξεραν όλα τα παιδάκια και οι νοικοκυρούλες  ::). Επαγγελματίες αν μη τι άλλο και αυτό φαίνεται.

Οι Venom πάλι βασίστηκαν στο θόρυβο και στο ακραίο για την εποχή image, δυστυχώς όμως "κάηκαν" αρκετά γρήγορα, με μέτριους δίσκους και μέτριες εμφανίσεις. Σίγουρα έδωσαν στον ακραίο ήχο την ώθηση που έπρεπε και άνοιξαν δρόμους για πάρα πολλούς, αλλά δεν ήταν η μπάντα που θα κρατούσε για πάντα. Μόνο και μόνο η εικόνα των αρχισατανιστών που προωθούσαν ήταν αρκετή για να απωθήσει μεγάλη μερίδα του κοινού (άσχετα αν ήταν οι πρώτοι που βγήκαν και είπαν πως όλο το concept ήταν θεατρικό κλπ).

 

Η καταξίωση πιστεύω δεν μετριέται πάντα με τον καλλιτεχνικό πήχη αλλά περισσότερο με τις πωλήσεις και την απήχηση, τουλάχιστον στην κοινωνία του σήμερα.

Carvin LB40 > MXR M80+ > Line6 LD HD400 > Fender Rumble 410

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι porcupine που καραγούσταρα με κούρασαν αφάνταστα.

 

Από τότε που έφυγε ο ΝΤΡΑΜΕΡ τουςκαι ήρθε η ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΗ άρχισε η κάτω βόλτα. Αίσχος.

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τότε που έφυγε ο ΝΤΡΑΜΕΡ τους και ήρθε η ΡΑΠΤΟΜΗΧΑΝΗ άρχισε η κάτω βόλτα. Αίσχος.

 

Δεν ήθελα να ξαναποστάρω στο thread αυτό, αλλά θέλω να ξέρεις πως συμφωνώ όσο δεν πάει.

 

Κακός δεν είναι ο Harisson, μη τρελαθούμε, αλλά δυστυχώς Maitland δε βρίσκεις κάθε μέρα...

 

1304254612_b31b3283ce.jpg?v=0

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Οι tool έχουν πολύ σταθερή πορεία. Μάλλον αλλάξαν τα γούστα σου και προτιμάς άλλα ακούσματα.

 

Οχι, απλά μεγάλωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απλά μεγάλωσε...

 

Και? Όταν μεγαλώνεις αλλάζουν αυτομάτως και τα γούστα στη μουσική? Είναι κύκλος το θέμα δηλαδή? Πιτσιρικάδες ακούν όλοι metal, μεγαλώνοντας το γυρίζουν σε jazz/blues και στα βαριά γηρατειά ακούν μόνο τις μπουρμπουλήθρες του ελληνικού στο μπρίκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και? Όταν μεγαλώνεις αλλάζουν αυτομάτως και τα γούστα στη μουσική? Είναι κύκλος το θέμα δηλαδή? Πιτσιρικάδες ακούν όλοι metal, μεγαλώνοντας το γυρίζουν σε jazz/blues και στα βαριά γηρατειά ακούν μόνο τις μπουρμπουλήθρες του ελληνικού στο μπρίκι?

Εχεις μεγάλο δίκιο ρε man. Σαν κάτι "θειτσο/κατίνες".

Απο μικρό μου λέγανε "τι μουσική είναι αυτή που ακούς  μπλα μπλα μπλα. Οταν μεγαλώσεις θα αλλάξεις γούστα".

 

Εγώ  μαμώ το κέρατο μου έχω τα ίδια γούστα.  Εδώ μπλέκουμε το "μουσικό γουστο" με την "ωριμότητα", και στο κάτω κάτω τα μουσικά ακουσματα κάποιου είναι προσωπική υπόθεση και όχι προιόν προς διαφίμηση.

TO BEER OR NOT TO BEER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, "θα μεγαλώσεις, θα σοβαρευτείς, θα κουρευτείς" και λοιπά κουραφέξαλα.

Δεν είναι ντροπή να αλλάξεις γούστα ή ακούσματα μεγαλώνοντας. Εδώ πολλοί αλλάζουν χαρακτήρα, προσωπικότητα, τρόπο ζωής...δεν ισχύει όμως για όλους.

Carvin LB40 > MXR M80+ > Line6 LD HD400 > Fender Rumble 410

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου