Προς το περιεχόμενο

korg vs roland vs yamaha


sotogiga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπάρχουν  ανά  τον  κόσμο  μουσικοί  κι  αγοραστικό  κοινό  , οι   οποίοι   σέβονται   κατά   πρώτον  και  πάνω  από  όλα  την  τσέπη , τα  πολύτιμα  ευρώ  , και  την  νοημοσύνη  τους  , και  κατά  δεύτερον    το  γούστο  τους , την  αισθητική  τους  , έχοντας  αστείρευτη  όρεξη , διάθεση , φαντασία , γνώσεις  και  μεράκι  για  να  δουλέψουνε  και  να   δημιουργήσουνε  πάνω  σε  αυτό   που  με  κόπο  κι  λαχτάρα  απέκτησαν. Ότι  κι  αν  είναι  αυτό , αρκεί  να  πληρούνται  οι  παραπάνω  προυποθέσεις .

Κοινό  το  οποίο  σε  καμία  περίπτωση  δεν  λειτουργεί   σαν  "πρόβατο"  παρασυρόμενο  από  έξυπνα  μαρκετινίστικα  φαντάσματα .

Κάτι  που  δεν  φαίνεται  επ'  ουδενί   να  ισχύει  εδώ  πέρα .

Έτοιμα  presets  να  έχουμε - ένεκα  τεμπέληδες -  και  να  ζητάμε  σαν  τρελοί  εναγωνίως  λαικούς  και  φυσικούς  ήχους .

Το  ξέρω , η  αλήθεια  είναι  κάπως  ενοχλητική . Το  ίδιο  και   το  να  στρώνεις  κόλο .

Είμαστε  ακόμα  στο  άλφα , μέχρι  το  ωμέγα  έχουμε  ακόμα  δρόμο .

Jimss  επειδή  παιρνιέσαι  για  ξύπνιος , σε  εσένα  προτείνω  το  Nord  Lead  Modular  G2  που   ακούγεται  ότι  έχει   physical  modeling . Για  να  σε  δω , θα  καταφέρεις  να  φτιάξεις  μία  πίπιζα ?

Δεν  καταλαβαινόμαστε  η  αλήθεια  είναι  αυτή , αλλά  γιατί  το  κουράζουμε , δικά  σας  είναι  τα  χρήματα , αρκεί   να  μην  μπαίνει  κανείς  χοντρά  μέσα  από  τυχόν  μεταπώληση .   ;D

 

 

 

έχω ακούσει μπούρδες και μπούρδες στην ζωή μου αλλά τόσο όμορφα τοποθετημένες πρώτη φορά ακούω. Σου δίνω το όσκαρ ερμηνείας τώρας άσε μας στην ησυχίας μας και τρέξε να φτίαξεις ποιοτική μουσική.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Kαλώς  τον  τριμέγιστο  μεγιστάνα  του  θεάτρου  σκιών , κοινώς  τον  καραγκιόζη  που  λέει  κι  ο  σοφός  λαός !!! ;)

Τι  έγινε  kilon ? Που  είχες  χαθεί ? Στη  ΝΑΣΑ ? Αποφάσισες  να  ασχοληθείς  πάλι  με  την  μουσική ?

Δεν  την  είχες  εγκαταλείψει  ?  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά το ότι έχει χαθεί το μέτρο, αυτό είναι κάτι παραπάνω από εμφανές.

 

Για να ανακεφαλαιώσουμε:

- Οποιοσδήποτε σέβεται τον εαυτό του και ασχολείται με "σοβαρή" μουσική, αρέσκεται στους analog, analog modeling & physical modeling "συνθετητές" (μην τυχόν και ακούσω κανέναν να αναφέρει τους όρους "synths", "synthesizers" κλπ, περιμένει στη γωνία η δασκάλα με τη βέργα). Οτιδήποτε άλλο είναι "λαϊκό", δεύτερο, μπανάλ και λοιπά τέτοια ωραία.

- Όποιος αγοράζει workstation (μήπως να πω καλύτερα "σταθμός εργασίας" για να το καταλάβουν όλοι) το κάνει γιατί είναι τεμπέλης να ασχοληθεί με computer DAWs, plugins κάρτες ήχου κλπ. Και φυσικά το κάνει επιπλέον γιατί δεν ξέρει από υπολογιστές. Επίσης όποιος αγοράζει workstation, τουλάχιστον πετάει τα λεφτά του, άσε που το επιλέγει καθαρά για να παίζει πίπιζα, γκάιντα, σαντούρια, κανονάκια κλπ "δεύτερα" και λαϊκά μουσικά όργανα.

- Όποιος διαλέγει workstation αντί για "συνθετητή" είναι τουλάχιστον χαζός, να μην πω πανηλίθιος, εφόσον με μία τέτοια αγορά υποβιβάζει τη νοημοσύνη του. Φαντάζομαι σε αυτούς τους ανοήμονες συγκαταλέγονται οι τόσοι πολύ καλοί και ταλαντούχοι keyboardίστες παγκοσμίου φήμης, που εκτός από "συνθετητές" διαθέτουν και τα ταπεινά "αρμόνια" της σειράς, βλέπε Fantom, Triton, Motif, OASYS κλπ.

 

Έγινεεεεε...  8)

 

Edit:

Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Τι μουσική παίζετε/γράφετε/ακούτε?

Παίζει μεγάλο ρόλο και με ενδιαφέρον θα διαβάσω τις απαντήσεις σας σε αυτό το ερώτημα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  δικό  μου  συμπέρασμα

Μιλώντας  για  μηχανήματα , θίγονται  προσωπικότητες , θίγονται  πρόσωπα , κοινώς  κάποιοι  θίγονται  σε  μεγάλο  βαθμό

Γιατί ?    :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς τον τριμέγιστο μεγιστάνα του θεάτρου σκιών , κοινώς τον καραγκιόζη που λέει κι ο σοφός λαός !!! ;)

Τι έγινε kilon ? Που είχες χαθεί ? Στη ΝΑΣΑ ? Αποφάσισες να ασχοληθείς πάλι με την μουσική ?

Δεν την είχες εγκαταλείψει ? ;D ;D ;D

 

Mε ανταγωνιστή εσένα λές να έχω ελπίδα ? Τι να κάνω ο κακομοίρης με το καημένο μου το workstation ,το αξιολύπητο το ΜΟΤΙΦΑΚΙ να ανταγωνιστώ κάποιον σαν εσένα με την πληθώρα ΑΛΗΘΙΝΩΝ συνθετητών .... ποτέ.... το έριξα στην ζωγραφική ....

 

Μακαρί να σε γνώριζα πριν αγοράσω το μοτιφάκι , δάσκαλε , θα με είχες γλιτώσει απο το μεγαλύτερο λάθος της ζωής μου και τα λεφτά που πήγαν πεταμένα .... την αγορά του MOTIF ES 6.

 

Αλλά τι να κάνω , που να ήξερα οτι τα presets του μοτιφ είναι χάλια ειδικά οι ηλεκτρονικοί ήχοι που με τίποτα δεν συγκρίνονται με το άγνωστο για τότε σε μένα Nord Modular G2 , ότι είναι αδύνατον να δημιουργήσεις δικούς σου ήχους με το αρμονιάκι ΜΟΤΙΦ, ότι δεν υπάρχει κάνει σοβαρός που να ασχολείται με την δημιουργία ήχων και τολμήσει να σκεφτεί να αγοράσει ένα αρμονιάκι σαν το ΜΟΤΙΦ, ότι ότι έχει πάνω του το ΜΟΤΙΦ είναι ψεύτικα πράματα για παιδάκι όπως και συμβένει και σε κάθε άλλο αρμονιάκι σαν το Μοτιφ, οτι μου έκανε πλύση εγκεφάλου η YAMAHA ....

 

Δεν ήξερα δάσκαλε .... αλλά τώρα μαζί σου ... ίσως έχω ελπίδα.... μήπως πάρω και εγώ ένα ΑΛΗΘΙΝΟ συνθετήρα και ξεστραβωθώ γιατί το μοτίφ δεν είναι ούτε για τα πανηγύρια....

 

Θα το δοκιμάσω αυτο το Nord Leach που λές , αν και σου έχω απόλυτη εμπιστοσύνη , εσύ με την αστείρευτη εμπειρία σου .....για να το λές κάτι ξέρεις......

 

Ω τετραπέρατε Δάσκαλε

 

ΥΓ. Στείλε μου μια φωτογραφία σου να την προσκυνάω κάθε μέρα .... αν με θεωρείς άξιο να κάνω κάτι τέτοιο ... Ω ατελείωτη μουσική γεννήτρια.....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το  δικό  μου  συμπέρασμα

Μιλώντας  για  μηχανήματα , θίγονται  προσωπικότητες , θίγονται  πρόσωπα , κοινώς  κάποιοι  θίγονται  σε  μεγάλο  βαθμό

Γιατί ?    :-\

Δεν προσβλήθηκε κανένας με το να κατακρίνεις συγκεκριμένα μηχανήματα.

Πολλοί θίχτηκαν διότι τα συγκεκριμένα μηχανήματα τα κρίνεις ταξικά: Όποιος παίζει με analog modeling ακούει σωστή μουσική, όποιος αγοράζει workstation είναι σκυλάς και φτιάχνει πίπιζες. Αν δεν το καταλαβαίνεις ότι προσβάλλεις τον κόσμο με τα λεγόμενά σου, το πρόβλημα είναι καθαρά δικό σου.

 

Ακόμα να μου απαντήσεις πάντως στο ερώτημά μου περί κάλυψης ροκ ρεπερτορίου. Πώς θα έπαιζες τους φυσικούς ήχους που χρειάζονται?

 

Εκτός και αν απαξιείς και την ροκ, οπότε πάω πάσο. Εν πάσει περιπτώσει δεν μας διευκρίνησες τον μουσικό σου προσανατολισμό, να καταλάβουμε τι παίζει. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι παιδιά? Τι μουσική παίζετε/γράφετε?

Παίζει μεγάλο ρόλο και με ενδιαφέρον θα διαβάσω τις απαντήσεις σας σε αυτό το ερώτημα.  ;D

 

Ηλεκτρονική/Ηλεκτρονική ποπ. Έχω KAI Triton Extreme  8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος παίζει με analog modeling ακούει σωστή μουσική,

 

Ψεύδος , φανταστική  ατάκα , δεν  υποστήριξα  ποτέ  κάτι  τέτοιο .

Στο  ερώτημα  σου  απάντησα  , διάβασε  καλύτερα , κι  επιμένω :

α)Ξεκρέμασε  τις  "ταμπέλες "

β)Μιλάμε  για  μηχανήματα  και  θίγεσαι - ας  μιλήσω  προσωπικά -  ΓΙΑΤΙ ?

Σε  χαρακτήρισε  κανείς ?  Και  να  φανταστείς  δεν  έχω  ιδέα  τι  όργανα  έχεις .

Δεν  με  αφορά  , κι  δεν  με  ενδιαφέρει  άλλωστε .

 

Kilon  με  σένα  δεν  ασχολούμαι , συγνώμη  αλλά  έχεις  πολλές  ομοιότητες  με  το  μπετόν  αρμέ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονική/Ηλεκτρονική ποπ. Έχω KAI Triton Extreme  8) 8) 8)

 

πότε θα ακούσουμε έστω και ενα μικρό μέρος της μουσικής σου?? ::)

 

γιατι μας τα κρύβεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon  με  σένα  δεν  ασχολούμαι , συγνώμη  αλλά  έχεις  πολλές  ομοιότητες  με  το  μπετόν  αρμέ .

 

Μή δάσκαλε .... μη .... είσαι η τελευταία μου ελπίδα.... μην με εγκαταλύπεις .....

 

μην δίνεις σημασία στου άλλους είναι άξεστοι τους έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου οι εταιρείες για να αγοράζουν τα προϊόντα τους ..... Και εμένα με είχε δαιμονίσει το Μοτιφ και πίστευα οτι είναι υπέροχο αλλά τώρα εγκατάλειψα την μουσική οριστικά λόγω του έντονου ανταγωνισμού απο ανθρώπους τόσο καλά εξοπλισμένους και σοβαρούς σαν και εσένα, έβαλα το μοτιφ , το εργαλείο του διαβόλου στο κουτί και στο πατάρι και αμέσως ένιωσα να ξεθωρίαζει ο δαιμονισμός και να διαλύεται η πλύση εγεκφάλου.

 

Αλλά τώρα θα το αφήσω στο πατάρι να το φάνε τα ποντίκια .....

 

Μην ακούς τις βλακειες που λέει ο ΟurDarkness . Το λέει  και το ψευδόνημο του (our + drakness), έχει μαύρα χαράματα απο μουσική και ειδικά απο ηχοσύνθεση.

 

Γιάννη θεωρείς ικανό τον εαυτό σου για να ακούσεις την μουσική του δάσκαλου ??? .... Είσαι άσχετος και ο δάσκαλος μεγαλόκαρδος και θα σε συγωρέσει.... 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου