Προς το περιεχόμενο

Tonelab LE vs GT 10 και πολυεφφέ προβληματισμοί


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί το modelling, eq, προενισχύσεις είναι για τον @#$%ο  ;D

 

Με το setup που προτείνεις δε θα την παλέψεις με τίποτα!

 

Το θέμα μας είναι ποια εκ των δύο να προτιμήσουμε ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τουλαχιστον το modeling. Τωρα για τις προενισχύσεις δεν ξέρω, δε μιλάω, αλλά για το πρώτο βάζω το χέρι μου στη φωτιά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γιατί το modelling, eq, προενισχύσεις είναι για τον @#$%ο  ;D

 

Με το setup που προτείνεις δε θα την παλέψεις με τίποτα!

 

Το θέμα μας είναι ποια εκ των δύο να προτιμήσουμε ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ τουλαχιστον το modeling. Τωρα για τις προενισχύσεις δεν ξέρω, δε μιλάω, αλλά για το πρώτο βάζω το χέρι μου στη φωτιά  ;D

 

Πολύ εύκολα βγάζεις συμπεράσματα ...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει ούτε μια πεταλιέρα μέχρι τώρα που να έχει πειστικό modelling. Ακόμα και την Tonelab πολύς κόσμος την χρησιμοποιεί μόνο για τα εφφέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ακούσει ούτε μια πεταλιέρα μέχρι τώρα που να έχει πειστικό modelling. Ακόμα και την Tonelab πολύς κόσμος την χρησιμοποιεί μόνο για τα εφφέ.

 

ουτε η zoom G9.2tt σου γεμισε το ματι (το αυτι)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου,

εχω την Tonelab SE. Θα σου πω ενα πραγμα που το εχω πει και σε αλλο (-α) ποστ. ΑΝ περιμενεις να ακουσεις απο το .....modeling της πεταλιερας σου να ακουσεις Marshall, Soldano, η..... (βαλε οτι θες) εισαι γελασμενος. ΑΝ (παλι) θες να ακουσεις παλι απο το modeling εναν ΚΑΛΟ ΗΧΟ τοτε με σωστη δουλεια θα μπορεσεις να το κανεις

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε η zoom G9.2tt σου γεμισε το ματι (το αυτι)?

 

Δεν την έχω ψάξει, η αλήθεια είναι ότι ούτε καν την σκεφτηκα σαν επιλογή, αν και με μια γρήγορη ματιά στα χαρακτηριστικά της φαίνεται εξίσου ανταγωνιστική. Έχεις εμπειρία από το συγκεκριμένο μηχάνημα?

 

ΑΝ περιμενεις να ακουσεις απο το .....modeling της πεταλιερας σου να ακουσεις Marshall, Soldano, η..... (βαλε οτι θες) εισαι γελασμενος. ΑΝ (παλι) θες να ακουσεις παλι απο το modeling εναν ΚΑΛΟ ΗΧΟ τοτε με σωστη δουλεια θα μπορεσεις να το κανεις

 

Μα δεν περιμένω θαύματα, ίσα ίσα εγώ ζήτησα τη γνώμη σας για τις πεταλιέρες τονίζοντας πως δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω το modelling. Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αυτά που ρωτάω στο 7), καθώς και αν όντως μπορώ να αλλάζω τα κανάλια του ενισχυτή μου (ο οποίος έχει midi), με τα μαραφέτια αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αυτά που ρωτάω στο 7), καθώς και αν όντως μπορώ να αλλάζω τα κανάλια του ενισχυτή μου (ο οποίος έχει midi), με τα μαραφέτια αυτ

 

Tοτε μην ασχοληθεις καθολου με πεταλιερες. Παρε ενα πολυεφφε, βαλ το στη λουπα του ενισχυτη και καθαρισες. Τα περισσοτερα απο τα καινουργια εχουν τη δυνατοτητα να αλλαζουν τα καναλια των ενισχυτων

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φιλε μου,

εχω την Tonelab SE. Θα σου πω ενα πραγμα που το εχω πει και σε αλλο (-α) ποστ. ΑΝ περιμενεις να ακουσεις απο το .....modeling της πεταλιερας σου να ακουσεις Marshall, Soldano, η..... (βαλε οτι θες) εισαι γελασμενος. ΑΝ (παλι) θες να ακουσεις παλι απο το modeling εναν ΚΑΛΟ ΗΧΟ τοτε με σωστη δουλεια θα μπορεσεις να το κανεις

 

Δόξα σοι ο Θεός. (Βρέθηκε κάποιος να το (ξανα)πεί.  :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την gt-10 ΔΕΝ την εχω ακουσει ακομα προσωπικα.

 

ειχα ομως gt-8 απο την πρωτη στιγμη που ηρθε στην ελλαδα μεχρι περισυ που πηρα μεταχειρισμενη την tonelab SE και εκ των υστερων την LE.

 

θα συμφωνησω οτι με σωστη δουλεια μπορεις να παρεις καλους ηχους απο ολες , αλλα πλεον για μενα δεν αξιζει να ασχοληθω με αλλες εταιρειες εκτος της Vox.

δεν ξερω αν φταιει η λαμπα η οχι , αλλα απο τοτε που την πηρα , καταλαβα την διαφορα.

 

ειτε για ηχογραφηση , ειτε Live το μηχανημα "σπερνει"!!!

 

Vox VS Boss , σημειωσατε "ΑΣΣΟ"

 

8)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ spimav.

 

Tοτε μην ασχοληθεις καθολου με πεταλιερες. Παρε ενα πολυεφφε, βαλ το στη λουπα του ενισχυτη και καθαρισες. Τα περισσοτερα απο τα καινουργια εχουν τη δυνατοτητα να αλλαζουν τα καναλια των ενισχυτων

 

Δεν σε καταλαβαίνω. Γιατί σώνει και καλά πρέπει κάποιος να ασχοληθεί με το Modelling για να πάρει πεταλιέρα? Αυτό που λες είναι σαν κάποιος να θέλει να αγοράσει ένα μηχάνημα και εσύ να του λες "όχι, μην ασχολείσαι μαζί του γιατί δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις μια από τις λειτουργίες του". Ναι, μπορεί να μην θέλω αυτή αλλά θέλω όλες τις άλλες! Και επίσης μπορεί να μη θέλω να κουβαλάω μαζί με τη φέτα και τη midi πεταλιέρα που αναπόφευκτα θα αγοράσω σε μια τέτοια περίπτωση. Νομίζω πως το θέμα της συζήτησης παρεκτράπηκε.

 

Δόξα σοι ο Θεός. (Βρέθηκε κάποιος να το (ξανα)πεί.  :) )

 

Harilatron αν παρακολούθησες τη συζήτηση από την αρχή θα κατάλαβες πως εγώ πρώτος είπα πως δεν περιμένω θαύματα (πόσο μάλλον Marshall και Soldano, που δεν ξέρω με ποια αφορμή τα ανέφερε ο playloud) από τις πεταλιέρες και ειδικά από το modeling. Νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος στις απορίες μου και πέρα από δύο - τρεις φίλους τα Post των υπολοίπων δεν είχαν σχέση με τις ερωτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου