Προς το περιεχόμενο

Tonelab LE vs GT 10 και πολυεφφέ προβληματισμοί


quintiplet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν θες τιw παραμορφωσεις, αλλα εφέ φάση delay chorus reverb παρατάς την πεταλιέρα, που είναι άλλος ο λόγος της δημιουργείας της και θα πάς σε κάτι σαν το tc electronics g-major.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι αλλά το g major θέλει και Midi πεταλιέρα και είναι ψιλομανούρα. Αν δηλαδή με 350 -400 ευρά μπορείς να πάρεις ένα καλό πακέτο (να σου πω την αλήθεια και εγώ ήμουν επιφυλακτικος για τους διθυράμβους όσο αναφορά την tonelab) γιατί να κουβαλάς? Αλλά πολύς κόσμος είπε καλά λόγια και γι αυτό άνοιξα το thread να ακουστεί και καμιά γνώμη για την Gt 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην για το αν εχει...ποιοτικα εφε η GT10 νομιζω πως εχει.....απο τη στιγμη που ενας απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες ολων των εποχων χρησιμοποιει....την.....μιση (GT5) ακομα (και βγαζει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ ηχους)

 

Johnny Marr Guitar Pedals

 

τοτε μια και η GT10 ειναι σιγουρα ανωτερη το θεμα της ποιοτητας ή οχι των ηχων της (modulation,filters & delay/reverb)  εχει κλεισει οριστικα (αν εισαι λογικος ανθρωπος βεβαια) ;)

 

 

7. Και τώρα το σημαντικότερο όλων: Οι έξυπνοι συνδυασμοί switching, τα πολλά χαρακτηριστικά, τα πολλά εφφέ κτλ. ΔΕΝ σώζουν κανένα πολυεφφέ αν ο ήχος του δεν είναι καλός ή παρουσιάζει φαινόμενα tone sucking. Η προηγούμενη πεταλιέρα μου (Digitech Rpx 400), είχε πολλά και καλούτσικα εφφέ (αν και η λεπτομέρεια των αλγορίθμων σε αρκετά από αυτά έπασχε), αλλά συνέβαινε το εξής: Με το που περνούσε το σήμα της κιθάρας μέσα από την πεταλιέρα, (με το modeling ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ απενεργοποιημένο, αλλιώς η κιθάρα ακουγόταν σαν...μύγα) τα μπάσα μειώνοταν και το tone χειροτέρευε   . Και όλα αυτά παρά το γεγονός ότι η πεταλιέρα ήταν συνδεδεμένη στην παράλληλη λούπα, για να μην περνάει όλο το σήμα από μέσα και έχω ακόμα χειρότερα αποτελέσματα!

 

μια και θες την πεταλιερα για ΕΦΕ σε ενημερωνω οτι στην TL το σημα σου "καταστρεφεται" τραγικα ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο το να περνουσε μεσα απο 14 πεταλακια με 3 μετρα καλωδιο και μαλιστα η λυχνια της κανει ενα θαυμασιο buffering το οποιο κατα την ταπεινη μου γνωμη κανει την κιθαρα να ακουγεται καλυτερα ακομα και οταν το εχεις bypass. ;)

 

φυσικα ολα τα παραπανω περι εξαιρετικου ηχου ισχυουν μονο αν ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη και ΟΡΕΞΗ να ψαξεις τις δυνατοτητες της πεταλιερας σου.

 

για τις δυνατοτητες ....modeling και των 2 πεταλιερων δεν εχω ιδεα γιατι απλα το modeling το...περιφρονω... ;D (αλλα απο οτι ειδα δεν σε ενδιαφερει και εσενα καθολου)

 

αν θες πολλες δυνατοτητες,channel switching & παρα πολλα εφε ταυτοχρονα θα παρεις την GT10,αν θες κατι πολυ απλο με εξαιρετικο ηχο και δεν εχεις αναγκη να τρεχεις 34 εφε ...ταυτοχρονα θα παρεις την TL.

 

Για τα "βρωμικα" της GT10 δεν μπορω να εκφερω γνωμη αλλα αυτα της TL ειναι εξαιρετικα (αν ξερεις φυσικα να την προγραμματισεις και γνωριζεις τι ΑΚΡΙΒΩΣ ζητας στην...σχεση του ενισχυτη σου και της πεταλιερας σου ;D) αλλα απο οτι βλεπω ουτε αυτα σε ενδιαφερουν ιδιαιτερα μια και απο οτι καταλαβα θα χρησιμοποιεις τα βρωμικα του ενισχυτη σου.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψήνω, μια τελευταία ερώτηση που ρώτησα πολλές φορές αλλά δεν διευκρινίστηκε ιδιαίτερα στο thread: Tελικά αλλαγή στα κανάλια των ενισχυτών γίνεται μέσω της Gt 10? Να αναφέρω ότι ο ενισχυτής μου έχει midi. Όμως από τα λίγα που έψαξα στο ιντερνετ δεν βρηκα ξεξαθαρη απαντηση. Κάτι έλεγε και για relays, και για εξωτερικό midi switching. Μπορεί κάποιος να απαντήσει στα σίγουρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ακούει σε midi program change messages ο ενισχυτής σου, γίνεται. Κοιτα το manual.

 

Επίσης αν έχει standard footswitch είσοδο, γίνεται απο το GT10 απο την αντίστοιχη έξοδο.

 

Πάντως, αυτό θα πρέπει να είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί στην επιλογή του εφε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, αλλά σ' αυτή την περίπτωση που φαίνεται πως και τα δύο κάνουν δουλειά, η αλλαγή καναλιών από την πεταλιέρα σε κάνει να έχεις ένα πράγμα λιγότερο στο κεφάλι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σίγουρο ότι το channel switch θα δουλέψει με όλους τους ενισχυτές και δεν φταίει η boss για αυτό αλλά ο εκάστοτε ενισχυτής.

Έτσι πρακτικά δεν έχεις εναλλακτική, γιαυτό και λέω να μη σε νοιάζει. Αν δουλεύει έχεις ένα μπόνους παραπάνω.

 

Και η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι τελικά δεν θα το χρειαστείς γιατί θα φτιάξεις τον ήχο από το εφε και θα παίζεις στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες? Τότε θα αισθανθώ μεγάλο κορόιδο που έχω 4καναλο λαμπάτο ενισχυτή και θα πέσω σε κατάθλιψη  ;D

 

Οχι φυσικά, θα χρησιμοποιείς διαφορετικό κανάλι για κάθε εποχή του χρόνου ...

 

Αν έχεις 4κάναλο ενισχυτή η μόνη σου ελπίδα είναι με midi. Τι ενισχυτή είπαμε πως έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου