Προς το περιεχόμενο

Korg M50


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωρίζω περί Stephen Kay, τυγχάνει να τον θαυμάζω απεριόριστα κιόλας... ;)

 

Απλά πιστεύω ότι το Karma θα ήταν ένα γερό asset για τους υποψήφιους αγοραστές στις χαμηλές κατηγορίες. Στα ακριβά μοντέλα όλοι προσφέρουν κάποιες καινοτομίες ή άλλα σοβαρά προσόντα, στα χαμηλά είναι που μπορείς να κάνεις τη διαφορά με το "κάτι παραπάνω".

 

Και γενικώς, το Karma απλώς το λατρεύω σαν concept, σαν υλοποίηση, σαν λειτουργικότητα... ο Stephen έκανε πολύ καλή δουλειά, άξια τα λεφτά που (πιθανότατα) βγάζει! :)

 

Υ.Γ. Βρε OurDarkness, δεν ήξερα ότι το Extreme είχε Karma! Όσο ζεις μαθαίνεις... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σιγά μην αφήσει η Korg να της φύγει η αποκλειστικότητα. Προφανώς τον έχει "δέσει" με τρελά λεφτά τον Stephen Kay. Δε νομίζω να απελευθερωθεί η τεχνολογία Karma πέραν των Korg synths, τουλάχιστον σύντομα.

 

+1  ;)

 

Γνωρίζω περί Stephen Kay, τυγχάνει να τον θαυμάζω απεριόριστα κιόλας... ;)

 

+1  ;) Όντας προγραμματιστής ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γράψεις έστω και ένα MIDI Utility, πόσο μάλλον αυτό που έκανε ο Stephen. Πριν την πρώτη του έκδοση στο Korg Karma, το δούλευε επί 7 χρόνια..  :o

 

δεν ήξερα ότι το Extreme είχε Karma! Όσο ζεις μαθαίνεις... 8)

 

http://www.karma-lab.com/kt/karma-triton.html  :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία Karma είναι πραγματικά εκπληκτική. Παρόλο που δεν μου άρεσε ιδιαίτερα το Μ3, τα GEs της δεύτερης έκδοσης του Karma που φοράει είναι το κάτι άλλο. Για ήχους γεμάτους συνεχή κίνηση είναι ό,τι πρέπει. Δεν είναι ένα απλό arpeggiator...  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1  ;) Όντας προγραμματιστής ξέρω πόσο δύσκολο είναι να γράψεις έστω και ένα MIDI Utility, πόσο μάλλον αυτό που έκανε ο Stephen. Πριν την πρώτη του έκδοση στο Korg Karma, το δούλευε επί 7 χρόνια..  :o

So true... ο άνθρωπος είναι respect, τόσο απλά!

 

ΟΚ, αυτό το ήξερα (ευτυχώς :P), απλά νόμιζα προς στιγμή ότι by default υπήρχε Karma στο Extreme και ομολογώ ότι αγχώθηκα γιατί θεωρούσα ότι το ήξερα καλά το όργανο! :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Karma workstation λέει, το κόκκινο που βγήκε λίγο μετά το Triton. Αυτό φυσικά δε βγαίνει πλέον και εξάλλου φοράει την πρώτη έκδοση της karma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στο thread περί M50 που διάβασα στο Korg Forums, αναφέρεται από κάποιους ότι ίσως το Karma να είναι κάτι σαν add-on για το συγκεκριμένο πλήκτρο. Εικασίες ήταν περισσότερο αλλά μακάρι να τις αφουγκραστεί η Korg και να προβλέψει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον για το μέλλον...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο ερώτημα είναι πόσο θα κάνει... Γιατί αν είναι στα 400-500 δεν νομίζω να ενοχλήσει κανέναν η απουσία κάρμα κλπ...  ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κρίσιμο ερώτημα είναι πόσο θα κάνει... Γιατί αν είναι στα 400-500 δεν νομίζω να ενοχλήσει κανέναν η απουσία κάρμα κλπ...  ;) ;)

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες αλλά οι τιμές που αναφέρεις... not in a million years!

Λογικά θα είναι τριψήφιο το νούμερο αλλά θα φλερτάρει με το χιλιάρικο... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου