Προς το περιεχόμενο

Korg M50


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστος..και το tr ειναι σιγουρα καλυτερο και απο mo6 η το guno g..και με τεραστειες "τριτονικες"  βιβλιοθηκες ηχων..   ;D ;D ;D

 

κοιτα απο το mo6 δεν ειναι καλυτερο,ναι εχει sample επεκταση αλλα το mo6 ειναι ολη η δυναμη ηχου του motif es,μιλαμε για ηχο που ειναι πολυ πανω απο τα triton..δηλ μην σου πω αν οτι το m50 εχει καλυτερο ηχο και sequenser μιας και ο ηχος ειναι μηχανη του m3 ετσι.ξεπεραστηκε η HI συνθεση και πλεων καινουρια εχει η korg βελτιωμενη.ασε που το πληκτρολογιο του tr ειναι αθλιο..σαν τα αρμονια του 1995 τα yamaha psr...καθολου στιβαρο το tr και εδω ερχεται το mo6 με τερμα τρομερη αφη στα πληκτρα και την κασκευη και με πληρες ελεγχο στο cubase και οτι αλλο δουλευεις σαν controler...καλα ειναι να δεις το mo6.για το korg tr ουτε pachname δε θα βρεις για το cubase :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ και εγώ ότι απο την Πέμπτη είμαι ένας ευτυχής κάτοχος του Μ50. Όπως είχα πει πήγαινα για το Μ3, αλλά μέτα που είδα το Μ50 το μετάνιωσα. Δεν λέω ότι δεν αξίζει την διαφορά των 1000 ευρώ το Μ3, αλλά αν όντως χρειάζεσαι τις παραπάνω δυνατότητες. Εγώ θα χρησιμοποιούσα υπολογιστή έτσι κ αλλιώς για ηχογραφήσεις οπότε τα εξτρα του Μ3 δεν τα χρειάζομαι. Επειδή οι ήχοι είναι ίδιοι και με το Karma Software  μπορεί και το Μ50 να αποκτήσει Karma δεν το σκέφτηκα δεύτερη φορά!

 

Είναι ένα εξαιρετικό performing synth και στα 1000 ευρώ δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο. Σύγκριση με το ΜΟ6 απλώς δεν υπάρχει. Και το Bon Studio δίνει και λαικούς ήχους για το όργανο (περιμένω να μου τους στείλει σήμερα) οι οποίοι είναι τέλειοι! Μήπως θα γίνει το νέο  Triton Extreme + φυσικοί ήχοι?  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο το mo6 δεν ειναι καλυτερο,ναι εχει sample επεκταση αλλα το mo6 ειναι ολη η δυναμη ηχου του motif es,μιλαμε για ηχο που ειναι πολυ πανω απο τα triton..δηλ μην σου πω αν οτι το m50 εχει καλυτερο ηχο και sequenser μιας και ο ηχος ειναι μηχανη του m3 ετσι.ξεπεραστηκε η HI συνθεση και πλεων καινουρια εχει η korg βελτιωμενη.ασε που το πληκτρολογιο του tr ειναι αθλιο..σαν τα αρμονια του 1995 τα yamaha psr...καθολου στιβαρο το tr και εδω ερχεται το mo6 με τερμα τρομερη αφη στα πληκτρα και την κασκευη και με πληρες ελεγχο στο cubase και οτι αλλο δουλευεις σαν controler...καλα ειναι να δεις το mo6.για το korg tr ουτε pachname δε θα βρεις για το cubase :P

 

 

Ρε παιδιά και το juno g μην το έχουμε για πέταμα.Για μένα έχει το καλύτερο κλαβιέ από όλα.Στιβαρό σαν να είναι χτισμένο σε πέτρα και με ταχύτατη επαναφορά.Επίσης έχει μερικούς πολύ ωραίους vintage ήχους και είναι το πιο φιλικό στον αρχάριο με synths.Το βασικό μειονέκτημα είναι τα controllers που δεν επιτρέπουν καλό έλεγχο του ήχου καθώς παίζεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

juno g...συμφωνω...αλλα γενικα ειναι οπως ειπες φιλικο,ευκολο κτλ.προσωπικα δεν μου κανει κατι επαγκελματικο με πολλες δυνατοτητες...δεν ξερω...αλλα σαν παιχνιδι με λαμπακια το νιωθω..γιατι μιλαμε για φτηνα σε λαητ εκδοσεις synth..ενω το mo6 δεν ειναι τοσο λαητ οσο τα παραπανω..μμμμ αντε το m50 το εξερω αλλα και αυτο καθολου επεκτασημο.χωρις παρεξηγησεις.. ειναι μονο δικη μου γνωμη ετσι?,ελπιζω να μην αρχισουμε κοντρες παλι με κανεναν γιατι ολοι μας καθαρα οπαδικα μιλαμε που και που...οτι εχει ο καθενας ειναι το καλυτερο....σωστα???(αν και mo6 δεν εχω)

βασικα μακαρι να ειχα χωρο και λεφτα να επερνα απο ολα τα πληκτρα.

φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά και το juno g μην το έχουμε για πέταμα.Για μένα έχει το καλύτερο κλαβιέ από όλα.Στιβαρό σαν να είναι χτισμένο σε πέτρα και με ταχύτατη επαναφορά.

 

...χωρίς aftertouch όμως...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν χρησιμοποιούσα ποτέ aftertouch...  ::) Δεν το θεωρώ προτεραιότητα απο τα κοψίματα που έγιναν στο Μ50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι η πλειοψηφία των πληκτράδων το χρησιμοποιούν και είναι εντελώς απαραίτητο κατ' εμέ. Επομένως κακώς το αφαίρεσαν. Θα μπορούσε να είναι αρκετά συμπαθητικό synth, αν ενσωμάτωνε και aftertouch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου