Προς το περιεχόμενο

Korg M50


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

dear lambrosgg:

μια και έχεις το μ50 (καλορίζικο και καλόπαιχτο) σε παρακαλώ διαφώτισέμε στα παρακάτω:

 

1) λένε παντού ότι ΄΄ιδια μηχανή ήχου με το m3 , ίδια combis κλπ...εγώ επειδή τα ίδια άκουσα για triton kai tr στο παρελθόν έχω την εξής απλή απορία είναι δυνατόν οι ήχοι της ακριβής και της φθηνότερης έκδοσης ενός synth και με τα καλύτερα nearfield flat monitors να τα βάλεις να παίξουν θα ακουστούν το ίδιο? δηλαδή δεν αλλάζουν οι convertors.?>....δεν νομίζω η διαφορά τιμής να έγκειται μονάχα στα υλικά και σε κάποια extras

 

2)Λέει και στο site ths h korg ότι μπορείς και στο m50 και στα παλιότερα triton να έχεις την λειτουργία karma 2 μέσω κάποιου pc softwear...συγγνώμη και η ερώτηση μπορεί να είναι κουλή αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά το πως...δηλαδή καταβάζω το πρόγραμμα στο pc και συνδέω το pc με το m50 μέσω usb ως εδώ καλά....

Τελικά το karma 2 θα το παίζει το pc και το m50 θα μεταφράζει midi?

sorry alla αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας διΑΦΩΤΊΣΕΙ

 

ΤΗΑΝΧ

LONGIN FOR M3

JIM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

dear lambrosgg:

μια και έχεις το μ50 (καλορίζικο και καλόπαιχτο) σε παρακαλώ διαφώτισέμε στα παρακάτω:

 

1) λένε παντού ότι ΄΄ιδια μηχανή ήχου με το m3 , ίδια combis κλπ...εγώ επειδή τα ίδια άκουσα για triton kai tr στο παρελθόν έχω την εξής απλή απορία είναι δυνατόν οι ήχοι της ακριβής και της φθηνότερης έκδοσης ενός synth και με τα καλύτερα nearfield flat monitors να τα βάλεις να παίξουν θα ακουστούν το ίδιο? δηλαδή δεν αλλάζουν οι convertors.?>....δεν νομίζω η διαφορά τιμής να έγκειται μονάχα στα υλικά και σε κάποια extras

 

2)Λέει και στο site ths h korg ότι μπορείς και στο m50 και στα παλιότερα triton να έχεις την λειτουργία karma 2 μέσω κάποιου pc softwear...συγγνώμη και η ερώτηση μπορεί να είναι κουλή αλλά δεν διευκρινίζεται πουθενά το πως...δηλαδή καταβάζω το πρόγραμμα στο pc και συνδέω το pc με το m50 μέσω usb ως εδώ καλά....

Τελικά το karma 2 θα το παίζει το pc και το m50 θα μεταφράζει midi?

sorry alla αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας διΑΦΩΤΊΣΕΙ

 

ΤΗΑΝΧ

LONGIN FOR M3

JIM

 

Φιλε μου καλησπέρα. Ευχαρίστως να σου απαντήσω στις απορίες σου.

 

Η μηχανή σύνθεσης ήχου είναι ίδια. [EDS (Enhanced Definition Synthesis)] Τα presets και η ταξινόμησή τους είναι ίδια κατά 99%. Tο αποτέλεσμα ηχητικά είναι ίδιο. Τώρα το Μ3 με την expanded  έκδοση προσθέτει και άλλα presets + μερικές παραπάνω δυνατότητες στον Sequencer + τα samples που πριν πούλαγε. Αν θες την γνώμη μου, αυτό έγινε την ίδια χρονική στιγμή σχεδόν με την κυκλοφορία του Μ50 για να μην κατευθυνθεί ο απλώς κοσμάκης στο Μ50 και όσοι έχουν την οικονομική άνεση να πάνε στο Μ3.

 

Από κει και πέρα στο θέμα του ήχου υπάρχει και διαφορά στην πολυφωνία.

 

Μ3:

120 voices, 120 oscillators max, single mode

60 voices, 120 oscillators max, double mode*

 

Μ50

80 voices, 80 oscillators max, single mode

40 voices, 80 oscillators max, double mode*

 

+ ενσωματωμένη δυνατότητα του Karma στο Μ3.

 

Βέβαια στο Μ50 θα υπάρξει σχετικό software  που θα του δίνει την δυνατότητα Karma (στην ουσία η Karma engine θα είναι στον υπολογιστή και απλώς θα αναπαράγεται απο το Μ50)

Συμφωνα με αυτήν την ανακοίνωση στο forum της korg:

 

http://www.karma-lab.com/karmasoft/m50/m50_main.html

 

Θα κυκλοφορήσει τον Δεκέμβρη και θα κοστολογείται γύρω στα 169 δολάρια σύμφωνα με τις παρούσες τιμές για το software του Μ3 και του Oasys.

 

 

Δεν είναι απλώς "μερικά extras" τα παραπάνω που έχει το Μ3. Είναι σημαντικές λειτουργίες αν τις χρησιμοποιείς και δυνατότητα επέκτασης καρτών (radias - Firewire audio) + o sampler που απουσιάζει απο το Μ50. Κατα την γνώμη μου τα 1000 ευρώ διαφοράς είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ δικαιολογημένα. Τώρα απλώς πρέπει να σκεφτείς τις ανάγκες σου και την τσέπη σου για να αποφασίσεις!

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ lambrosgg,

βεβαίως και βοήθησες.

Κοίτα εμένα με ενδιαφέρει οι ήχοι να είναι ίδιοι...πρόσεξέ με...ΠΟΙΟΤΙΚΑ

γι αυτό και μένω στην εξής έκφρασή σου...

Tο αποτέλεσμα ηχητικά είναι ίδιο....

αν είναι έτσι κι έχουμε και ΚΑΡΜΑ 2 έστω μέσα από το laptop μου τότε μάλλον μου κάνει...εγώ δεν παίζω live, ένα digital recorder έχω και θέλω με το synth να γράφω πλάτες  και drums, bass , φυσικά μετά προσθέτω φωνή ακουστική ηλεκτρική κιθάρα κλπ.

Ξέρεις όμως ...είχα παλιά το τριτον και to karma και έβρισκα τους ήχους τους ...σας ηχόχρωμα πάντα μαγικούς. Δεν θέλω να πέσω...επίπεδο που λέμε

Τέλος να σου πω ότι ειχα αρχικά επιλέξει το m3 επίδή ,μην μπορώντας να παίξω ανεξαρτησία και με τα 2 χέρια θα ανέθετα arpeggiators toy ΚΑΡΜΑστα plastic pads ME συγκεκριμένα ακκόρντα ώστε να μην κάνω λάθη κατά το play n record

...βλέπεις ούτε σε pc γράφω...

ΤΙ ΛΕΣ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα φίλε μου σόρρυ, αλλά δεν είχα και πολύ χρόνο. ΝΑΙ το αποτέλεσμα είναι ΠΟΙΟΤΙΚΑ ίδιο (αν στην ποιότητα δεν συγκαταλέγεται η πολυφωνία)

 

Και για να μην σε πάρω στο λαιμό μου για μια αγορά τέτοιου κόστους, μπορείς να το δεις και μόνος σου. Στο bon studio έχουν και τα 2 όργανα. Μπορείς με ένα ζευγάρι ακουστιικά να τα τσεκάρεις και τα 2.

 

Για το κάρμα δεν μπορώ να ξέρω αν το πρόγραμμα στον υπολογιστή θα είναι αντάξιο του κανονικου, αλλά για να το βγάζουν και για το M3 - OASYS λογικά θα είναι πιο βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

απο πληκτρολογιο πως τα παει? εχει αισθηση του TR? Η του M3? ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΤΟ TR δηλαδη χαλια!

ας μου πει καποιος λιγο.. γιατι με ενδιαφερει πολυ το οργανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλαβιε του Μ3 είναι ημιβαρυκεντρισμένο. Οπότε δεν έχει καμμία σχέση. Το tr δεν το έχω παίξει να σου πω, αλλά μπορείς να το δοκιμάσεις μόνος σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου