Προς το περιεχόμενο

Korg M50


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απογοητευτικό να μην προσφέρει την επέκταση sampling, ούτε καν μόνο φόρτωση δειγμάτων (sample player). Μην έχοντας ούτε τη δυνατότητα για Radias, το μόνο υλικό για καινούργιους ήχους είναι να βασιστείς στα υπάρχοντα δείγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχοντας το M3-88, το συγκεκριμένο μου φαίνεται πανάκριβο γι' αυτό που προσφέρει. Και οπωσδήποτε αρκετά low-level αν έχεις καλομάθει με το Μ3...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το m3 μπορει να εχει 2πλασια τιμη απο το m50 αλλα εχει τετραπλασια πλασια πραγματα τουλαχιστον(sampling,karma,παιρνει radias,equaliser αντι για knobs)..Εχει πραγματικα απεριοριστες δυνατοτητες..

Και λιγο δυσκολο να βγει κατι για το 50αρι απο αποψη επεκτασης η sampling..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ψαχνω αυτο τον καιρο ενα synth γυρω στα 1000 euro και ειμαι αναμεσα σε ROLAND JUNO G, KORG M50 και YAMAHA MO6,εσεις τι θα μου προτεινατε  σε αυτα τα λεφτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οικονομία και υπομονή....διότι αν ακουσεις LIVE το m3 θα κλαψεις κι εσύ μαζίμου... ;)

Κοίτα, μιλάμε για διπλή τιμή όταν λέμε για M50 και M3. Δεν είναι λύση να λέμε "πάρε αυτό που κάνει τα διπλά" γιατί απλά μπορεί ο άλλος να μην τα έχει ή να μην μπορεί να περιμένει μέχρι να μαζέψει σχεδόν ένα χιλιάρικο ακόμα. Δε λέω, το αξίζει το επιπλέον χιλιάρικο το M3 αλλά το ένα δεν αναιρεί το άλλο.

 

Υ.Γ. Ωραίος ο ήχος του M3, όχι για να βάλεις και τα κλάματα όμως. Πολύ καλό αλλά όχι τόσο πολύ.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kοίτα,

το m3 το οποίο κι εγώ δεν το έχω ακόμα... :-\.μαζεύω...(κ  prosox;h...συμβουλεύω υπομονή διότι όποτε στο παρελθόν δεν μάζεψα για το καλύτερο και πήρα από ενθουσιασμό κάτι πιο φθηνό...μετ'α από την 1η καύλα (<== σορρυ) το σκότωσα και έβαλα κι άλλα πολλα να πάρω το...αρχικό σχέδιο...Πόσοι απο εδωμέσα άραγε δεν το έπαθαν αυτό ποτέ? ;)

είναι το μόνο synth της korg Που έχει karma2 εκτός του oasys που η τιμή του είναι απαγορευτική για μένα και για τον πιο πολύ κόσμο εδω μέσα...το πιο πιθανόν.

Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι επαγγελματίας...so i dont need σκυλαδικους ήχους αλλά ούτε και πληκτράς καλός είμαι οπότε τα εντυπωσιακά και ετοιματζίδικα της korg αν το θές, με βοηθούν ιδιαίτερα

Το κλάμα ..διότι οι ήχοι του σε σχέση με τον ανταγωνισμό (yamaha motif xs kai roland fantom g) είναι πιο εντυπωσιακοί αν σκεφτεις ότι συγκρίνουμε την υπερεφεύρεση KARMA 2 ΜΕ ΑΠΛΑ ΑRPEGIATORS

filia

jim

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοητή η άποψή σου αλλά και πάλι, τα φτηνά όργανα υπάρχουν για κάποιο λόγο στον κόσμο. Κι εγώ θέλω το M3 και ξέρω ότι είναι καταπληκτικό αλλά παίζω με TR και προφανώς δεν το κάνω επειδή μου αρέσει το χρώμα του. Άρα, δεν μπορούμε να προτείνουμε ένα και μοναδικό πράγμα για κάθε ερώτημα.

 

Το κλάμα ..διότι οι ήχοι του σε σχέση με τον ανταγωνισμό (yamaha motif xs kai roland fantom g) είναι πιο εντυπωσιακοί αν σκεφτεις ότι συγκρίνουμε την υπερεφεύρεση KARMA 2 ΜΕ ΑΠΛΑ ΑRPEGIATORS

filia

jim

Ο ήχος ενός synth είναι άσχετος από το πόσο εντυπωσιακά patterns μπορεί να φτιάξει, το μόνο κριτήριο είναι το πόσο καλά ακούγονται όσα βγαίνουν από το μηχάνημα. Εν προκειμένω, θεωρώ ότι το Motif XS είναι σαφώς καλύτερο από το M3 αν μιλάμε καθαρά για θέμα ήχου. Ναι, το Karma μαμεί αλλά δεν βελτιώνει τον ήχο.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,αλλα αν τελικα δεν μπορω να διαθεσω αυτα τα παραπανω χρηματα και ισως να μην χρειαζεται κιολας μιας και ειμαι αρχαριος,απο τα τρια αυτα (juno g,mo6,m50) εσεις τι θα προτιμουσατε?Εγω απο οσα διαβασα στο φορουμ το m50 το ψιλοαπεκλεισα και περισσοτερο παω για το mo6 αφου ολοι εδω το θεωρουν την καλυτερη μαλλον επιλογη στην τιμη του.Ενδεικτικα οι τιμες στο μουσικοραμα ειναι  juno g=850,korg m50=1000 και mo6=990 (στο νακα αυτο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου