Προς το περιεχόμενο

Korg M50


korg_nikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν γνωρίζω ακόμα κάτι επίσημο αλλά φημολογείται οτι αληθεύει.

Πρόκειται για το Μ50 το οποίο αποτελεί μια Light Edition (LE) του Μ3. Η έκδοση θα είναι "περισσότερο Light" αυτή τη φορά από ότι στην περίπτωση των Tritons με τα LE και TR. To λέω γιατί ακούγεται οτι το M50 στο βωμό του κόστους θυσιάζει KARMA, SAMPLER, AUDIO INPUTS, EXB RADIAS.

 

Παρόλα αυτά ρίχτε μια ματιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ενδιαφέρον. Μόνο το sample player να κρατούσαν...

Και πολύ πιο όμορφο από το Μ3 κατ' εμέ. :)

 

Στο harmony-central (εδώ) υπάρχουν πιο πολλές πληροφορίες και περισσότερες φωτογραφίες, στις οποίες φαίνεται τι έχουν αφήσει εκτός.

 

Έτσι λοιπόν, δεν υπάρχουν πολλαπλές έξοδοι (οι individual 1~4 έχουν φύγει), δεν υπάρχουν είσοδοι sampling (απ' ό,τι ακούγεται δεν υπάρχει ούτε sample player), κανενός είδους επέκταση (ούτε Radias, ούτε Firewire, αλλά ούτε φυσικά sample RAM). Επίσης έχουν φύγει και οι δύο υποδοχές USB-to-device, για σύνδεση αποθηκευτικών μέσων USB. Στις θέση τους υπάρχει ένας card reader για κάρτες SD. Η υποδοχή USB-to-host, για σύνδεση με PC, υπάρχει κανονικά. Επίσης, δεν υπάρχει MIDI thru.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται κοινώς για τελείως entry level όργανο του οποίου οι ήχοι βασίζονται αποκλειστικά και μόνο σε ότι pcm samples υπάρχουν στη ROM του.

 

Αν το κοστολογήσουν πάνω από 850 € λιανική (ίσως να λέω και πολλά) δεν αξίζει κατά την άποψή μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι λοιπόν και λέω...

 

Αντε να διαθέτει μερικά δείγματα παραπάνω απ'το LE στη Rom μνήμη του... Δηλαδή....

Κάτσε και φτιάξε απ'την αρχή ήχους, καθώς δεν υπάρχει συμβατότητα με Triton.

 

Αν είχε και θέση για Ram μνήμες θα ήταν υπέροχο οργανάκι όμως έτσι...

 

Συγνώμη κύριοι... Θα πω ΟΧΙ!

 

Ίσως Νίκο να μην πρέπει καν να το συγκρίνουμε με το LE/TR λόγω των ελλείψεων του άλλα με το X50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο για τα παράπονα αλλά για να πω τη δική μου την αμαρτία... :-X

...αν είχε Karma (όχι το Noizάδικο), το αγόραζα ΑΥΡΙΟ! :)

 

Γενικώς, άχτι το έχω να βγει ένα Korg που να έχει Karma πέραν των γνωστών πανάκριβων workstations! :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε alchemist γιατί δεν κοιτάζεις το korg m3 rack σε μεταχειρισμένο?Δεν πιστεύω να είναι πολύ υψηλή η τιμή του. :)

Δεν είναι αυτό το θέμα, δεν είμαι σε φάση νέου πλήκτρου αυτό τον καιρό.

 

Απλά με χαλάει που η Korg ωθεί όσους ψάχνουν το Karma στην αγορά μηχανημάτων που έχουν και πολλά άλλα πράγματα πέραν του Karma.

Θα μπορούσαν να βάλουν αυτή την τεχνολογία (που είναι πλέον πολλά χρόνια στην αγορά) και σε κάποιο φτηνότερο όργανο, καλή ώρα στο M50.

 

Αν έχω ήδη workstation, γιατί να πάρω το M3 μόνο και μόνο για το Karma;

Τέσπα, τέρμα το off-topic... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο για τα παράπονα αλλά για να πω τη δική μου την αμαρτία... :-X

...αν είχε Karma (όχι το Noizάδικο), το αγόραζα ΑΥΡΙΟ! :)

 

Αυτός ήταν ο καταλυτικός παράγοντας για να αγοράσω το Extreme. Η τεχνολογία KARMA και το physical modeling στην κάρτα MOSS.

 

Απλά με χαλάει που η Korg ωθεί όσους ψάχνουν το Karma στην αγορά μηχανημάτων που έχουν και πολλά άλλα πράγματα πέραν του Karma.

Θα μπορούσαν να βάλουν αυτή την τεχνολογία (που είναι πλέον πολλά χρόνια στην αγορά) και σε κάποιο φτηνότερο όργανο, καλή ώρα στο M50.

 

Αν έχω ήδη workstation, γιατί να πάρω το M3 μόνο και μόνο για το Karma;

 

Η τεχνολογία δεν είναι της Korg, είναι του Stephen Kay - προφανώς παίζει ρόλο αυτό. Στην πραγματικότητα νομίζω πως ο ένας εξαρτιέται από τον άλλον σε αυτή την περίπτωση.

 

Πριν από καιρό είχα ακούσει για το KARMA Creator το οποίο θα δούλευε με όλα τα MIDI synthesizers ανεξαρτήτως εταιρείας - στην παρούσα φάση μπορεί κάποιος να έχει μία πολύ καλή γεύση, αν ΗΔΗ έχει ένα KARMA-compatible synth και απλά χρησιμοποιήσει το MIDI-Thru!! Όλα τα δεδομένα που παράγει το KARMA δρομολογούνται μέσω της MIDI-Thru θύρας στο synthesizer που έχει συνδεθεί εκεί... Ακόμη και για τα μονοφωνικά synthesizer, όπως π.χ. το Voyager, υπάρχει μία επιλογή force monophonic (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), ειδικά σχεδιασμένη για αυτές τις περιπτώσεις... Super!

 

Απλά, πρόκειται για εκπληκτική τεχνολογία!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τεχνολογία δεν είναι της Korg, είναι του Stephen Kay - προφανώς παίζει ρόλο αυτό. Στην πραγματικότητα νομίζω πως ο ένας εξαρτιέται από τον άλλον σε αυτή την περίπτωση.

 

Πριν από καιρό είχα ακούσει για το KARMA Creator το οποίο θα δούλευε με όλα τα MIDI synthesizers ανεξαρτήτως εταιρείας - στην παρούσα φάση μπορεί κάποιος να έχει μία πολύ καλή γεύση, αν ΗΔΗ έχει ένα KARMA-compatible synth και απλά χρησιμοποιήσει το MIDI-Thru!! Όλα τα δεδομένα που παράγει το KARMA δρομολογούνται μέσω της MIDI-Thru θύρας στο synthesizer που έχει συνδεθεί εκεί... Ακόμη και για τα μονοφωνικά synthesizer, όπως π.χ. το Voyager, υπάρχει μία επιλογή force monophonic (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), ειδικά σχεδιασμένη για αυτές τις περιπτώσεις... Super!

 

Απλά, πρόκειται για εκπληκτική τεχνολογία!  :)

 

Σιγά μην αφήσει η Korg να της φύγει η αποκλειστικότητα. Προφανώς τον έχει "δέσει" με τρελά λεφτά τον Stephen Kay. Δε νομίζω να απελευθερωθεί η τεχνολογία Karma πέραν των Korg synths, τουλάχιστον σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου