Προς το περιεχόμενο

επιλογη mixer για live καταστασεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

yamaha MG series 32καναλη εχουμε στο σχολειο και εχει βγει πολυ "σκυλι".

ειχα παλιοτερα μια μικρουλα με 2 mic in και 2 line in και ηταν επισης ποιοτικη.

 

δεν μου ειπατε ομως την γνωμη σας στην φτηνη κατηγορια τιμης αναμεσα στην ποιοτητα/ακουστοτητα των 2 κατωθι εταιρειων...

 

behringer VS phonic

 

???                ???

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καταρχήν θες σίγουρα μεικτάκι με ενσωματωμένο fx γιατι προφανως δεν έχεις κάποιο (απο αυτά που διάβασα ) :P

 

Πηγαίνοντας σε αυτή τη κατηγορία πρώτη σου επιλογή είναι η

http://www.thomann.de/gr/soundcraft_efx_8.htm

 

και μετά στις παρομοιας ποιότητας

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_166cx.htm

και

http://www.thomann.de/gr/mackie_cfx_12_mkii.htm

 

Η Soundcraft έχει πολύ καλό εφφε της lexicon με αρκετή παραμετροποίηση αποθήκευση user preset αν θυμάμαι καλά (πράγμα που δε το βρίσκεις εύκολα στα on board fx ενώ οι Mackie & yamaha (τις οποίες έχω δουλέψει) έχουν πολύ καλό ήχο για τα χρήματά τους. Την προηγούμενη Mg την έχω στο pa μου και είμαι πολύ ευχαριστημένος για μικρές δουλειές. ;)

 

κατεμέ μη πας καθόλου σε επιιλογές behringer/phonic/noname, αλλά αν πας σε φθηνά προτίμησε samson ή alesis

Αυτά...

www.myspace.com/thomasnastos

www.thomasnastos.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την ζαχαρώνω καιρό αυτή την yamaha

http://www.thomann.de/gr/yamaha_mg_166cx.htm

Πολύ φθηνή για αυτά που σου δίνει με μεγαλύτερο πλεονέκτημα

τον Compressor σε κάθε κανάλι (mic)!

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

δεν μου ειπατε ομως την γνωμη σας στην φτηνη κατηγορια τιμης αναμεσα στην ποιοτητα/ακουστοτητα των 2 κατωθι εταιρειων...

 

behringer VS phonic

 

???                ???

 

Φίλε spimav, ρωτάς δεύτερη φορά και δεν μου κάθεται καλά να μην πω την γνώμη μου.... Προσωπικά δεν συγκρίνω πλέον εταιρείες με βάση φήμες και γενικά ότι ακούγεται στην αγορά. Παλαιότερα το έκανα αυτό και απλά διαπίστωσα ότι στην πράξη μπορεί να ισχύσει, μπορεί και όχι. Η γνώμη μου έχει διαμορφωθεί από προσωπική εμπειρία και για τα συγκεκριμένα μοντέλα, που έγραψα παραπάνω. Το αν θα προτιμούσα behringer ή phonic δεν το γνωρίζω. Αν δεν είχα την "πολυτέλεια" να ακούσω τα μοντέλα που θέλω δίπλα-δίπλα, θα έκανα απλά μια σύγκριση στα χαρακτηριστικά τους ώστε να δω ποιά μου ταιριάζει καλύτερα. Τα βασικά μου κριτήρια είναι οι ανάγκες μου, τ' αυτιά μου, και στη συνέχεια τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Αν έβρισκα ότι ταιρίάζει behringer καλώς να ερχόταν, αν ταίριαζε η phonic καλώς να ερχόταν επίσης. Τώρα αν θα σου κάτσει αυτό που αγόρασες είναι τελικά και θέμα τύχης και όχι μάρκας (για παράδειγμα προσωπικά έχω αλλάξει τρεις διαφορετικές Mackie Onyx με το firewire λόγω προβλημάτων στα κανάλια, και η Mackie θεωρείται αξιόπιστη εταιρεία). Ακόμη και μετά απ' αυτό όμως δεν θα πω η Mackie είναι αναξιόπιστη, απλά ότι είχα αυτό το "ατυχές" συμβάν με την συγκεκριμένη κονσόλα από την συγκεκριμένη εταιρεία.

Φιλικά Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο, δεν είναι δυνατόν κάποιος να μπορεί να κάνει τέτοιες συγκρίσεις. Τα μοντέλα αλλάζουν συνεχώς, κάποιο μπορεί να έχει ένα πρόβλημα ένα άλλο όχι και πάει λέγοντας. Συνήθως οι απόψεις διαμορφώνονται "τυχαία" ανάλογα με το τι έχει τύχει να πέσει στον δρόμο του καθενός. Καλλίτερα δες στα χρήματα που διαθέτεις ποιές είναι οι λειτουργίες που σε καλύπτουν. Αλλες οι ανάγκες για στουντιο, άλλες για λαιβ.

 

Πχ για ένα εύκολο και γρήγορο λαιβ ένα onboard EQ μπορεί να είναι χρήσιμο, 1-2 εφε (comp & reverb συνήθως), auxiliaries για μονιτορ σκηνής ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο ψαξιμο σε χαρακτηριστικα και δυνατοτητες , forums , reviews κλπ κλπ κλπ , κατασταλαξα μεσα στο οριο των 200€ , στην παρακατω λυση.

http://www.thomann.de/gr/soundcraft_epm_6.htm

 

θα θελα ομως να εχω την γνωμη σας , για το αν ειναι μειονεκτημα το οτι ειναι απο την νεα οικονομικη σειρα της εταιρειας , με παρομοιες δυνατοτητες σε σχεση με τα ακριβα της μοντελα.

 

πιο απλα δλδ ,

 

υπαρχει περιπτωση ανεξαρτητα με το οτι γραφει πανω "soundcraft"  , να εχει θυσθαστει η ποιοτητα?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι στα 200 ευρώ όλες ίδια τάξη ποιότητας είναι, είτε soundcraft, είτε behringer.

Και είναι πολύ πιθανό να κατασκευάζονται και στο ίδιο κινέζικο hitech εργοστάσιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο ψαξιμο σε χαρακτηριστικα και δυνατοτητες , forums , reviews κλπ κλπ κλπ ,

 

θα θελα ομως να εχω την γνωμη σας , για το αν ειναι μειονεκτημα το οτι ειναι απο την νεα οικονομικη σειρα της εταιρειας , με παρομοιες δυνατοτητες σε σχεση με τα ακριβα της μοντελα.

 

πιο απλα δλδ ,

 

υπαρχει περιπτωση ανεξαρτητα με το οτι γραφει πανω "soundcraft"  , να εχει θυσθαστει η ποιοτητα?

 

Φίλε Σπύρο, έχεις τελικά μια τάση σε γενικεύσεις. Διάλεξες "βαρύ" όνομα. Έχω ακούσει το αδερφάκι της efx8 σε live και δεν ήταν κακή η απόδοση όλου του συστήματος. Την μικρούλα που επέλεξες δεν την ξέρω καθόλου. Να σου πω μόνο ότι η κονσολίτσα αυτή έχει δυο sends, αλλά δεν έχει returns, αυτό σημαίνει ότι θα θυσιάσεις ένα κανάλι αν βάλεις ένα εφέ. Οπότε θα είσαι πάντα μειον ένα. Αν δε θέλεις να βάλεις και δεύτερο τότε θα είσαι μείον δυο. Δες ανα τα υπόλοιπα έξι κανάλια σε καλύπτουν. Επίσης δεν έχει lo cut, και πιθανόν να αντιμετωπίσεις ψιλοπροβληματάκια σε setup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου