Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας ζήσει και 6 χρόνια στα Γιάννενα: Μήπως η επαρχεία είναι μια λύση; Εγώ ευχαρίστως μεγάλωνα τα παιδιά μου Βόλο, Γιάννενα, ακόμη και Ξάνθη! Χίονι; στη 1 ώρα. Θάλασσα; Στη 1 ώρα! Σινεμά; 3! Θέατρο; Ναι! Ιντερνετ; Ναι (έχει ο Ηλίας, άρα ναι! ;D)

 

Μήπως το κώλυμα μας με το Αθήνα είναι κακό;

 

 

Σαν ιδέα ακούγεται πάρα πολύ ωραία η περιφέρεια (φύση,πιό χαλαροί ρυθμοί κλπ)

Στην πράξη όμως θα έχεις να συνδιαλαγείς με τα ΙΔΙΑ καμάρια της Ελληνικής λεβεντιάς που συναντάς και στην Αθήνα και μάλιστα στην έδρα τους (γιατί εκεί είναι το πρόβλημα,η χώρα μας σαν χώρα,σαν ομορφία,είναι απλά τέλεια)

Γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που ενδοματαναστεύσανε και μάλιστα κάτω από πολύ καλές συνθήκες (νησια του Ιονιου,με λυμένο το οικονομικό σε σεβαστό ποσοστό κλπ) και επέστρεψαν φρικαρισμένοι μετά απο λίγα χρόνια.

Δεν είναι τόσο απλό και όμορφο οσο ακούγεται

 

Αλλά όλα αυτα είναι απλά απόψεις....everyboby has got one....και τα λοιπά και τα λοιπά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βεβαια μπορεις να κανεις και το καλυτερο δηλ. να μεταναστευσεις σε ενα ωραιοτατο χωριο της...ΟΥΑΛΙΑΣ (ετσι ξυνω πληγες ;D),της Γερμανιας,της Αυστριας ή ακομα καλυτερα της ΙΑΠΩΝΙΑΣ (τωρα ξυνω τη δικη μου πληγη... ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το να τρωω στη μαπα τον...μουτσουνα τον γειτονα μου (5 χρονια και δεν μου εχει πει ΜΙΑ καλημερα)

 

Ίσως αντιπαθεί τις τέλε αρχηγέ...  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το να τρωω στη μαπα τον...μουτσουνα τον γειτονα μου (5 χρονια και δεν μου εχει πει ΜΙΑ καλημερα) & να αντιμετωπιζομαι σαν ο...ανωμαλος της γειτονιας οταν πω καλημερα σε κανα περαστικο το πρωϊ που βγαζω βολτα το σκυλο μου  στο παρκο καλυτερα ειναι... ;D

 

Σωστά Νίκο. Δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία που εκφράζεται συνήθως "ναι ρε συ, αλλά η καλημέρα του ξένου είναι τυπική και ψεύτικη" λες και του κάναν ψυχανάλυση. Κύριοι ευθαρσώς (και γνώστης των συνεπειών του νόμου) δηλώνω ότι προτιμώ την ψεύτικη χαμογελαστή καλημέρα του κεντροευρωπαίου από το "αυθεντικό" πρωινό χωρίς-τσιγάρο-και-καφέ-ακόμα κατσούφιασμα και ενίοτε μπινελίκι του νεοέλληνα.

 

Βέβαια για να μην ξεχνιόμαστε, επειδή έχω πρόσφατες εμπειρίες του αδελφού μου που εγκατέλειψε συν γυναιξί (και οι δύο στελέχη πληροφορικής σε καλές εταιρείες) και τέκνοις την Αθήνα για μια ζωή σε μικρό χώριό 1,5 ώρα από Αθήνα στην επαρχία, οι δυσκολίες επικοινωνίας με το νεαρό κόσμο εκεί είναι ΠΟΛΥ μεγάλες εάν θέλεις το επίπεδο συζήτησης να φύγει από τον χαβαλέ και να ανέβει ένα notch πολιτισμικά. Μην συγκρίνετε πόλεις όπως  Γιάννενα, Βόλο, Πάτρα κλπ. με την υπόλοιπη επαρχία.

Παρόλα αυτά βέβαια πίσω δεν γυρίζει. Οχι από πείσμα αλλά ως συνειδητή επιλογή.

Αντε και στα δικά μας.........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ναι ρε συ, αλλά η καλημέρα του ξένου είναι τυπική και ψεύτικη"

 

Καλα αυτη και αν ειναι η μεγαλυτερη παπαρια (μετα την επιμονη καποιων οτι ακομα ολοι οι Ελληνες ειναι σαν τον...Ζορμπα ;D) που εχω ακουσει ποτε μου.

 

Τι παει να πει...ψευτικη καλημερα..το..αντιθετο της ..αληθινης καληνυχτας??? :o ;D 

 

 

οι δυσκολίες επικοινωνίας με το νεαρό κόσμο εκεί είναι ΠΟΛΥ μεγάλες εάν θέλεις το επίπεδο συζήτησης να φύγει από τον χαβαλέ και να ανέβει ένα notch πολιτισμικά.

 

ενω εδω στην Αθηνα σε καθε γωνια ο νεαροκοσμος αναλυει τα γραπτα του Προυστ,τις ταινιες του Κομπαγιασι και την μπλε περιοδο του Πικασο... και οι..τσαντες των φοιτητων στεναζουν κατω απο το βαρος της "Φυσικής ακρόασης" του..Αριστοτελη... ;D

 

και ολα αυτα σε ενα περιβαλλον οπου παιανιζουν οι συμφωνιες του Σιμπελιους και το Almost Blue του Miles Davis... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγίως εμφατικός  ;D αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

Καλή η ανταλλαγή απόψεων μέσω Ιντερνετικού φόρουμ αλλά όταν θέλεις να επικοινωνήσεις δια ζώσης (κατά το  φιλοσοφούμεν μετά μα...ίας) οι επιλογές συνδαιτημόνων/συζητητών κάποιων απαιτήσεων σαφώς και είναι πολυ πιο περιορισμένες από ότι στην πόλη για ποικίλους λόγους

Προς Θεού, δεν το αναφέρω ρατσιστικά.

Οταν αυτές οι δυο τρεις οικογένειες που ανέφερες το μόνο που έχουν δώσει στην επαρχία είναι αναμεταδότες του Star & Αντ1, αυτό θα εισπράξεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενω εδω στην Αθηνα σε καθε γωνια ο νεαροκοσμος αναλυει τα γραπτα του Προυστ,τις ταινιες του Κομπαγιασι και την μπλε περιοδο του Πικασο... και οι..τσαντες των φοιτητων στεναζουν κατω απο το βαρος της "Φυσικής ακρόασης" του..Αριστοτελη... ;D

 

και ολα αυτα σε ενα περιβαλλον οπου παιανιζουν οι συμφωνιες του Σιμπελιους και το Almost Blue του Miles Davis... ;)

 

:) :) :)

δεν παίζεσαι ώρες-ώρες  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ολα αυτα σε ενα περιβαλλον οπου παιανιζουν οι συμφωνιες του Σιμπελιους και το Almost Blue του Miles Davis... ;)

 

Α, όλα κιόλα. Σ' όποιο μαγαζί ακούω Σιμπέλιους, σηκώνομαι και φεύγω.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παγίως εμφατικός  Grin αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω.

 

Ναι αρχηγε μου ,πλακα κανω και συμφωνω απολυτα. ;)

 

 

δεν παίζεσαι ώρες-ώρες  Smiley

 

αφου ειμαι ΖΟΡΜΠΑΣ ρε!Παιζεται ο Ζορμπας? ;D ;D

 

παντως εχουμε δωσει και κατι στον συγχρονο πολιτισμο

 

278_souvlaki_large.jpg

 

greek-saladweb.jpg

 

frape_494x320.jpg

 

ntaoulia.jpg

 

;D

 

που να τα βρεις αυτα στο...ΠΑΡΙΣΙ?? :)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σαλατίτσα τώρα τι σε χαλάει;

Ασε που δεν έχει ελίτσα μέσα. ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου