Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

;D ;D

 

μια χαρα ειναι η σαλατιτσα απλα αναφερομαι στους ΛΟΓΟΥΣ για τους οποιους ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ειμαστε πλεον γνωστοι στην οικουμενη... :) :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά Νίκο. Δεν μπορώ να καταλάβω την νοοτροπία που εκφράζεται συνήθως "ναι ρε συ, αλλά η καλημέρα του ξένου είναι τυπική και ψεύτικη" λες και του κάναν ψυχανάλυση. Κύριοι ευθαρσώς (και γνώστης των συνεπειών του νόμου) δηλώνω ότι προτιμώ την ψεύτικη χαμογελαστή καλημέρα του κεντροευρωπαίου από το "αυθεντικό" πρωινό χωρίς-τσιγάρο-και-καφέ-ακόμα κατσούφιασμα και ενίοτε μπινελίκι του νεοέλληνα.

 

Βέβαια για να μην ξεχνιόμαστε, επειδή έχω πρόσφατες εμπειρίες του αδελφού μου που εγκατέλειψε συν γυναιξί (και οι δύο στελέχη πληροφορικής σε καλές εταιρείες) και τέκνοις την Αθήνα για μια ζωή σε μικρό χώριό 1,5 ώρα από Αθήνα στην επαρχία, οι δυσκολίες επικοινωνίας με το νεαρό κόσμο εκεί είναι ΠΟΛΥ μεγάλες εάν θέλεις το επίπεδο συζήτησης να φύγει από τον χαβαλέ και να ανέβει ένα notch πολιτισμικά. Μην συγκρίνετε πόλεις όπως  Γιάννενα, Βόλο, Πάτρα κλπ. με την υπόλοιπη επαρχία.

Παρόλα αυτά βέβαια πίσω δεν γυρίζει. Οχι από πείσμα αλλά ως συνειδητή επιλογή.

Αντε και στα δικά μας.........

 

 

 

Βασικά είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις οι αξίες τουλάχιστον όσον έμενα Αγγλία είχαν φύγει από το παράθυρο. Αδιαφορία για τους ηλικιωμένους ολοκληρωτική, αδιαφορία για τον συνάνθρωπο, απαράδεκτο σύστημα υγείας, παντελή έλλειψη πολιτισμού και οποιαδήποτε κουλτούρας. Με πολλές εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας.

 

Δυστυχώς όχι μόνο δεν βάζω το επίπεδο του έλληνα δίπλα στο επίπεδο του ξένου αλλά ούτε νιώθω ότι καν πλησιάζει.

 

Επικρατούσε η λογική του μεθάω μέχρι το πρωί , του πηδάω ότι σαβούρα μπορώ το βράδυ στο κλαμπ, του παντρεύομαι στα 23 και χωρίζει στα 25 και ξαναπαντρεύομαι και ξαναχωρίζω κτλ. Καμία απολύτως γνώσης ιστορίας , ζήτημα ήταν να ξέρανε που πέφτει η ακρόπολη, βέβαια ήξεραν τα πάντα για το φαληράκι στη ρόδο κτλ κτλ.

 

Το επίπεδο της κουβέντας εννοείται δεν το συγκρίνω ούτε για αστείο με το επίπεδο συζήτησης που κάναμε με τα παιδία (έλληνες) εκεί πάνω. Να φανταστείτε ήμασταν 14 έλληνες στην Νομική, και καμία 500 ξένοι. Όλοι μας προσπαθήσαμε να κάνουμε παρέα με ξένους , πραγματικά το προσπαθήσαμε αλλά η κατάσταση ήταν μονόδρομος. Και πάλι επαναλαμβάνω υπήρχαν εξαιρέσεις , είχα κολλητούς , Βόρειο Ιταλούς, Ισπανίδες, Ιρανούς κτλ. Και όταν λέω κολλητούς ναι ήμασταν σε συχνή βάση μαζί. Με τους Άγγλους δυστυχώς ποτέ δεν κόλλησα. Και όχι μόνο εγώ , οι ελληνίδες τα φτιάχνανε μόνο με έλληνες , οι φιλίες με ξένους ήταν περιορισμένες. Βέβαια γνώρισα και έλληνες για τα μπάζα, δεν συζητάμε , αλλά ήταν και μέσα στο πρόγραμμα.

 

Από τις εθνικότητες που γνώρισα εκεί πάνω αν με ρωτούσες ποια ήταν η καλύτερη θα έβαζα τους Έλληνες τοπ , μετά τους Ισπανούς , Ιταλούς . Για τους Γερμανούς δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη μιας και μου φαίνονται ψαγμένος λαός αλλά δεν γνώρισα κανέναν στην Αγγλία.

 

 

 

     

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) H πρώτη φώτο είναι απλα ΑΙΣΧΟΣ (φρίκη,TROMOS).Ποτε θα μάθετε ότι ο ρόλος της πίτας είναι να συγκρατεί απλώς τα υλικά απο τη μια πλευρα και όχι να τυλίγεται 2 και 3 φορές γύρω τους?

 

2) η greek salad στο εξωτερικό πάει σύννεφο...και είναι και πανάκριβη.Μεγάλες δόξες.

 

 

3)Και στο θέμα τώρα, δε πέτυχα ευρωπαικη πόλη/χώρα απο όσες έχω επισκευτει απο την οποια να μην έχουμε κάτι να ζηλέψουμε στα περισσότερα θέματα, είτε αυτά είναι οδική συμπεριφορά είτε ποιότητα ζωής.Και (δυστυχώς) ανακάλυψα ότι αυτά που λενε ''[σχετικά με το τάδε] σαν την Ελλάδα δεν έχει'' ''[στο ταδε] οι ξένοι αυτο και εκεινο χειροτεροι απο μας'' ειναι στην πλειοψηφία τους ΜΠΟΥΡΔΕΣ.

Πολύ πολύ λιγα πράματα υπάρχουν στην Έλλάδα που να τα ζηλευουν άλλες ανεπτυγμένες χώρες.Και όσα υπάρχουν (πχ η φύση, το φαγητό, η ιστορία) τα καταστρέφουμε σε καθημερινή βάση.

 

Δυστυχώς η κατάσταση δεν είναι καλή και όσο κρυβόμαστε πίσω απο το δάκτυλο μας και σνομπάρουμε ''τους κρυοκωλους Φινλανδους'' ''τους μέθυσους Εγγλέζους'' ''τους φασίστες Γερμανους'' ''τους [μαλακια της αρεσκειας σας εδω]'' αντι να προσπαθουμε να τους φτάσουμε, μια απο τα ίδια θα είναι η κατάσταση...

 

4) Οποιος μπορει, ας προσθέσει κάτι στη λίστα του τι προσέφερε η σύγχρονη Ελλάδα στον παγκόσμιο πολιτισμό.Μη πείτε Σεφέρη, Ελύτη, και λοιπους, αυτοι θα προσέφεραν και στη Σελήνη να ζούσαν...κάτι που να κάναμε ομαδικά σαν έθνος.Δυστυχώς, not much...και κρίμα γιατι θα μπορούσαμε.Αλλα όπως στρώσαμε θα κοιμηθούμε.

 

EDIT και 5) Ολοι οι λαοι έχουν δικαίωμα στη μαλακία.Απλά κάποιοι το παράκάνουν ενίοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αυτο ισχυει ,αλλα οχι μονο στην Ελλαδα,παω ποτε ποτε σε ενα φανταστικο χωριο κοντα στο Μοναχο και ειναι η κατασταση εκει σαν σε ελληνικη ταινια του 60.... ;D ;D

 

απο το να τρωω στη μαπα τον...μουτσουνα τον γειτονα μου (5 χρονια και δεν μου εχει πει ΜΙΑ καλημερα) & να αντιμετωπιζομαι σαν ο...ανωμαλος της γειτονιας οταν πω καλημερα σε κανα περαστικο το πρωϊ που βγαζω βολτα το σκυλο μου  στο παρκο καλυτερα ειναι... ;D

 

Κοιτα, ανωμαλακος εισαι λιγακι ε?

 

ΥΓ Αυτο το κατω αριστερα με το ΔΙΠΛΟ κεμπαπ φυλαξε το μου

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι πολύ εύκολο να το καταλάβεις οι αξίες τουλάχιστον όσον έμενα Αγγλία είχαν φύγει από το παράθυρο. Αδιαφορία για τους ηλικιωμένους ολοκληρωτική, αδιαφορία για τον συνάνθρωπο, απαράδεκτο σύστημα υγείας, παντελή έλλειψη πολιτισμού και οποιαδήποτε κουλτούρας. Με πολλές εξαιρέσεις αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο κανόνας.

 

Δυστυχώς όχι μόνο δεν βάζω το επίπεδο του έλληνα δίπλα στο επίπεδο του ξένου αλλά ούτε νιώθω ότι καν πλησιάζει.

 

Επικρατούσε η λογική του μεθάω μέχρι το πρωί , του πηδάω ότι σαβούρα μπορώ το βράδυ στο κλαμπ, του παντρεύομαι στα 23 και χωρίζει στα 25 και ξαναπαντρεύομαι και ξαναχωρίζω κτλ. Καμία απολύτως γνώσης ιστορίας , ζήτημα ήταν να ξέρανε που πέφτει η ακρόπολη, βέβαια ήξεραν τα πάντα για το φαληράκι στη ρόδο κτλ κτλ.

 

Το επίπεδο της κουβέντας εννοείται δεν το συγκρίνω ούτε για αστείο με το επίπεδο συζήτησης που κάναμε με τα παιδία (έλληνες) εκεί πάνω. Να φανταστείτε ήμασταν 14 έλληνες στην Νομική, και καμία 500 ξένοι. Όλοι μας προσπαθήσαμε να κάνουμε παρέα με ξένους , πραγματικά το προσπαθήσαμε αλλά η κατάσταση ήταν μονόδρομος. Και πάλι επαναλαμβάνω υπήρχαν εξαιρέσεις , είχα κολλητούς , Βόρειο Ιταλούς, Ισπανίδες, Ιρανούς κτλ. Και όταν λέω κολλητούς ναι ήμασταν σε συχνή βάση μαζί. Με τους Άγγλους δυστυχώς ποτέ δεν κόλλησα. Και όχι μόνο εγώ , οι ελληνίδες τα φτιάχνανε μόνο με έλληνες , οι φιλίες με ξένους ήταν περιορισμένες. Βέβαια γνώρισα και έλληνες για τα μπάζα, δεν συζητάμε , αλλά ήταν και μέσα στο πρόγραμμα.

 

Από τις εθνικότητες που γνώρισα εκεί πάνω αν με ρωτούσες ποια ήταν η καλύτερη θα έβαζα τους Έλληνες τοπ , μετά τους Ισπανούς , Ιταλούς . Για τους Γερμανούς δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη μιας και μου φαίνονται ψαγμένος λαός αλλά δεν γνώρισα κανέναν στην Αγγλία.

   

Είναι προφανές ότι δεν ζήσαμε στην ίδια Μ. Βρετανία (για να είμαστε ακριβείς). Οι εμπειρίες μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.  Επί συνόλω του post σου.

Η φορούσαμε διαφορετικά "γυαλιά".

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, ανωμαλακος εισαι λιγακι ε?

Νταξ το παιδι παίζει με hb και tonelab αλλά μην του το χτυπάς και εσύ ρε...

 

 

Sf πιθανόν να μη σου λένε καλημέρα οι γείτονες επειδή ''τον koch τον βάζω στο 10 και δε βρωμίζει!''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι δεν ζήσαμε στην ίδια Μ. Βρετανία (για να είμαστε ακριβείς). Οι εμπειρίες μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.  Επί συνόλω του post σου.

Η φορούσαμε διαφορετικά "γυαλιά".

 

+1.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι δεν ζήσαμε στην ίδια Μ. Βρετανία (για να είμαστε ακριβείς). Οι εμπειρίες μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.  Επί συνόλω του post σου.

Η φορούσαμε διαφορετικά "γυαλιά".

 

Πόσο καιρό ήσουν εκεί ? Σε ποιο μέρος της Αγγλίας ήσουν ?

 

Υπήρχαν και έλληνες που γουστάραν πολύ την νοοτροπία , ένα 20% τους άρεσε η Αγγλία για πολλούς και διάφορους λόγους. Όπως μου άρεσε και μένα έν μέρη αλλά ότι απλούστατα υπήρχε μια μεγάλη ανωριμότητα ήταν κάτι στο οποίο συμφωνούσαμε.

 

Και επειδή συμβαίνει να το έχω συζητήσει με πολλούς έλληνες , οι περισσότεροι φύγανε τρέχοντας ....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι δεν ζήσαμε στην ίδια Μ. Βρετανία (για να είμαστε ακριβείς). Οι εμπειρίες μου είναι εκ διαμέτρου αντίθετες.  Επί συνόλω του post σου.

Η φορούσαμε διαφορετικά "γυαλιά".

 

Συμφωνώ..εγώ άλλα έχω ακουσει.Επιφυλάσσομαι για όταν πάω εγώ (αυριο) αλλά κάτι μου λέει ότι αυτα που λες δεν είναι και τόσο κοντά στην πραγματικότητα.

Εγώ όσους ξέρω που πήγανε έξω (ειτε Αγγλια είτε αλλού) όντως φύγανε τρέχοντας...απο εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή συμβαίνει να το έχω συζητήσει με πολλούς έλληνες , οι περισσότεροι φύγανε τρέχοντας ....

 

κοιτα δεν αντιλεγω...π.χ εχω ακουσει με τα ιδια μου τα αυτια (τα οποια ειναι και μεγαλα.. ;D) Ελληνιδες φοιτητριες στο Βερολινο να μιλανε με το κινητο μεσα στο μετρο (κατι που φυσικα ΟΥΔΕΙΣ Γερμανος  τολμα να κανει) με τις...φιλες τους στην Αθηνα και να λενε "αχ,χρυσο μου χαλια ειναι εδω ουτε μια καφετερια ουτε ενα "μαγαζι" δεν εχει!"   ;D ;D (που τωρα στο Βερολινο που ειναι χαλαρα η πρωτευουσα του night life στην Ευρωπη αλλα βεβαια δεν εχει φραπε και ...Βολανη.. ;D)

 

το ιδιο εχω ζησει και 2 χρονια με τους Ελληνες ''συμφοιτητες" μου στη Νεα Υορκη που εκαναν παρεα ΜΟΝΟ μεταξυ τους,δεν ειχαν μαθει αγγλικα και "δεν αντεχαν τη ξενιτια" (δηλ. ο θειος μου που εφυγε με τρυπιο βρακι το 23 και κατεληξε εκατομμυριουχος με 5 μαγαζια δικα του ηταν λαλακας που την αντεξε... ::) ::))

 

τι τα θες ,τα εχουμε ξαναπει,οσα δεν φτανει η αλεπου..

 

Οι μονοι που επιστρεφουν πισω ειναι οι...συνταξιουχοι (και αυτοι συνηθως τα μαζευουν και επιστρεφουν πισω,εχω ηδη 3 παραδειγματα συγγενων μου) και οι ...αποτυχημενοι...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου