Προς το περιεχόμενο

Piano Bar player


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ζητώ απεγνωσμένα την βοήθειά σας, μιας και είμαι τελείως άπειρος σε αυτό το θέμα...

 

Είμαι 18 χρονών, σπουδάζω στην Θεσσαλονίκη και σκέφτομαι εδώ και καιρό να δουλέψω σε piano bar(ή bar-restaurant) εδώ γύρω. Έχω μάθει πιάνο απο 8 χρόνια σε ωδείο, και στην συνέχεια μόνος μου εδώ κ 3 χρόνια.

 

1)Πώς θα ψάξω για δουλειά σε τέτοια μαγαζιά? Με αγγελίες μπα... Να πάω εκεί κ να ρωτάω ή μέσω τηλεφώνου?

2)Παίζει να με απορρίψουν λόγω ηλικίας,έλλειψης πτυχίου, έλλειψης ρεπερτορίου(απο ελληνικά λαϊκά π.χ. ξέρω μόνο τα γνωστά)?

 

Οι επόμενες ερωτήσεις θα προκύψουν στην πορεία, όπως καταλάβατε είναι η πρώτη φορά που θα δουλέψω παίζοντας πιάνο, οπότε οποιουδήποτε τύπου συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

2. Ηλικία και πτυχίο δεν παίζουν ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Απολύτως. Βρες τι θα τους παίξεις στο interview, να έχεις τουλάχιστον και μετά πίξε να μάθεις ότι άλλο χρειάζεται.

 

1. Αγγελίες, σπάνια, αν και έχει πάρει το μάτι μου στην ΧΕ! Στα μαγαζία με ένα CD σου, με ωραία ρούχα, Την ώρα που δουλεύει το μαγαζί. Γίνει και "λίγο" θαμόνας.

Αλλιώς αν βρείς γνωστό.

 

Καλή τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ηλικία και πτυχίο δεν παίζουν ΚΑΝΕΝΑ ρόλο. Απολύτως. Βρες τι θα τους παίξεις στο interview, να έχεις τουλάχιστον και μετά πίξε να μάθεις ότι άλλο χρειάζεται.

 

1. Αγγελίες, σπάνια, αν και έχει πάρει το μάτι μου στην ΧΕ! Στα μαγαζία με ένα CD σου, με ωραία ρούχα, Την ώρα που δουλεύει το μαγαζί. Γίνει και "λίγο" θαμόνας.

Αλλιώς αν βρείς γνωστό.

 

Καλή τύχη.

 

Ευχαριστώ φίλε, μου έδωσες κουράγιο! Μέχρι τώρα όσους ρώτησα μου είπαν πως μόνο με γνωστό παίζει να παίξεις... CD δεν έχω θα κοιτάξω να φτιάξω κτ ψιλοπρόχειρο. Τα υπόλοιπα είναι σχετικά εύκολα... Οι υπόλοιποι νοϊζάδες τι λέει θα παραμείνετε αμέτοχοι??  >:( >:( >:(  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον φιλο Nikola αν και τις περισσοτερες φορες εγω εχω βρει δουλεια σε τετοιου ειδους μαγαζια απο γνωστους ή συναδελφους.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ηλικία δεν παίζει ρόλο στην ουσία, αλλά για τους μ@λ@... τους μαγαζάτορες παίζει. Δεν μπορείς να φανταστείς τη σνομπαρία έχω συναντήσει στις αρχές λόγω ηλικίας.

 

Το ρεπερτόριο έχει να κάνει με το μαγαζί. Κάποιους μπορεί να τους ενοχλήσει αν δεν παίζεις λαικά, κάποιους όχι.

 

Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει και τόσο να γυρνάς τα μαγαζιά με cd. Επειδή είσαι μόνο πιάνο ο μαγαζάτορας κοιτάει την ησυχία του και όχι το κάτι καλύτερο. Θα πει αφού έχω εδώ τον τάδε και κάνω την δουλειά μου, γιατί να ψάχνω άλλον να γίνει κ κανένα μπέρδεμα?

Κοίταξε αγγελίες και έχε το νού σου για καινούρια μαγαζιά. Κάποιο που ήδη δουλέυει και είναι ανοιχτό χρόνια, το πιο πιθανόν είναι να έχει πιανίστα και όπως σου εξήγησα το πιο πιθανόν είναι να μην θέλει να τον αλλάξει.

 

Θα βοηθούσε ΠΑΡΑ πολύ, να βρείς μια τραγουδιάρα (εμφανίσιμη πάντα - θα κάνει καλό και στο μάτι σου  ;D) Σπανίως ψάχνουν τα μαγαζιά σκέτο πιάνο. Και επειδή έχω δουλέψει σε 2-3 έτσι, όλοι σε γράφουν και εδώ που τα λέμε καλά κάνουν. Να διασκεδάσουν θέλουν και να ακούσουν κανένα γνωστό τραγούδι.

 

Αυτά απο εμέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα βοηθούσε ΠΑΡΑ πολύ, να βρείς μια τραγουδιάρα (εμφανίσιμη πάντα - θα κάνει καλό και στο μάτι σου  ;D) Σπανίως ψάχνουν τα μαγαζιά σκέτο πιάνο. Και επειδή έχω δουλέψει σε 2-3 έτσι, όλοι σε γράφουν και εδώ που τα λέμε καλά κάνουν. Να διασκεδάσουν θέλουν και να ακούσουν κανένα γνωστό τραγούδι.

 

Αυτά απο εμέ.

 

+10!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ υποψήφιε συνάδελφε..

όπως προεγράφη, πτυχίο δεν θα σου ζητήσει κανείς,και η ηλικία είναι μια παράμετρος που θα σε απασχολήσει (χιχιχι......) μετά τα 40, το ρεπερτόριο όμως είναι ένα ζήτημα που θα πρέπει να το δείς με πολλή προσοχή.

Ο δρόμος του ... φτωχού και μόνου καουμπόι... δεν βοηθά στο να αποκτήσεις ρεπερτόριο, εκτός και αν έχεις τον άφθονο χρόνο και την μέγιστη υπομονή να "βγάλεις" τα τραγούδια μόνος σου.

(Φαντάζομαι οτι και το ωδείο δεν θα πολυχρησιμεύσει αν μπλέξεις με ανατολικές κλίμακες)

 

Χτύπα αγγελία σε εφημερίδες και ιντερνετ  και ζήτα συνεργάτες (κατα προτίμηση, ηλικιακά κοντά σου), το να πας αυτοπροσώπως στο μαγαζί θα είναι η συνέχεια, και εκεί λοιπόν θα αφήσεις την καρτούλα σου προσδοκώντας ίσως μελλοντική συνεργασία, εκτός απο "μπουζουκτσήδες" είμεθα και κύριοι ;D......

απο τις 100 οι 50 θα πεταχτούν ,οι 30 θα παραπέσουν, οι 10 θα μεινουν στο μαγαζί που έβαλε λουκέτο, μας μένουν ακόμη 10 όμως που μπορει να σου εξασφαλίσουν δουλίτσα...

να θυμάσαι όμως πως το ρεπερτόριο είναι το Α και το Ω...

α!!όσο για την απορριψη ξερε  ότι είναι μέρος της δουλειάς...και έτσι πρέπει να το αντιμετωπίζεις....

 

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο θα σου δωσω 3 συμβουλες, γιατι εισαι μικρος κι ειναι κριμα να καεις.

 

 

 

1. μακρια απο αγγελιες εφημεριδων ειναι ΟΛΕΣ ΚΑΜΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

 

2. πρεπει πραγματικα να μπορεις να παιξεις τα παντα, απο Γαλλικα του 60 μεχρι Παριο.

 

3. βρες με κονε κανα γνωστο μαεστρο, οπου θα 'ναι δικτυομενος με μαγαζια και θα σε κανει πασα σε καμια καλη κατασταση, για να μη ξενερωσεις σε τελειωμενα μαγαζια, και τελειωμενες καταστασεις γενικοτερα.

 

  ...αυτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακο θα σου δωσω 3 συμβουλες, γιατι εισαι μικρος κι ειναι κριμα να καεις.

 

 

 

1. μακρια απο αγγελιες εφημεριδων ειναι ΟΛΕΣ ΚΑΜΜΕΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.

 

2. πρεπει πραγματικα να μπορεις να παιξεις τα παντα, απο Γαλλικα του 60 μεχρι Παριο.

 

3. βρες με κονε κανα γνωστο μαεστρο, οπου θα 'ναι δικτυομενος με μαγαζια και θα σε κανει πασα σε καμια καλη κατασταση, για να μη ξενερωσεις σε τελειωμενα μαγαζια, και τελειωμενες καταστασεις γενικοτερα.

 

  ...αυτα...

 

Λίγο απόλυτος δεν είσαι φίλε;; Τουλάχιστον τεκμηρίωσε την απάντησή σου διότι αν πιστέψουμε όλους τους υπόλοιπους που απάντησαν, τα λεγόμενά σου είναι ούτε λίγο ούτε πολύ.....εχμμ....μπαρούφες (ναι, το είπα!!)......Με το μπαρντόν κιόλας... 8)

 

Κατ 'εσένα ο φίλος AlarV (και ο κάθε ενδιαφερόμενος για δουλειά σε πιάνο μπαρ) έχει περισσότερες πιθανότητες να πιάσει το τζόκερ από το να πιάσει δουλειά σε piano bar..... :)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον!

 

Καταρχήν η ιδέα της "τραγουδιάρας" δεν με χαλάει γενικά, αλλά θέλει αρκετό χρόνο για πρόβες, συνύπαρξη και γνωριμία... Θα το κοιτάξω πάντως μπάς και βρώ κάτι ενδιαφέρον. Εγώ ψάχνω κάτι χαλαρό να βγάζω λίγα λεφτά και να εξοικειωθώ με τον κόσμο κ γενικά το άθλημα(είναι και όνειρο ζωής  ;D)! Είναι καλό που δεν πρέπει να με απασχολήσει η ηλικία κ το πτυχίο, γιατί τα είχα ένα άγχος. Όσο για το ρεπερτόριο επειδή παίζω κιθάρα(κατά κύριο λόγο συγχορδίες) μπορώ να βγάλω τραγούδια εύκολα και να παίξω κάτι την στιγμή που μου το ζητάνε στην κλίμακα ντο. Αρκέι βέβαια να ΞΕΡΩ το κομμάτι. :(

 

Πάντως, εγώ απο αυτά που βλέπω να λέτε βγάζω ως συμπέρασμα τα εξής: Πληρώ τις προϋποθέσεις να παίξω σε piano bar, (ανάλογα βέβαια και με τις ικανότητες μου) και για να βρώ δουλεία πρέπει:

1) μέσω αγγελίας

2) να επισκεφτώ τα μαγαζιά πρώτα για να κόψω κίνηση κλπ και να με μάθουν, να ρωτήσω για δουλειά(κατά προτίμηση σε καινουρια μαγαζία, αφού είναι πιθανότερο να μην έχουν πιανίστα), να αφήσω κάρτα μήπως με πάρουν τηλ, και να προσέξω το interview για το ποιά κομμάτια θα παίξω. Φυσικά ντύσιμο κ συμπεριφορά παίζουν ρόλο για καλή εντύπωση.

Όλα μου φαίνονται φυσιολογικά, διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος  ;)

 

@synthakias: Γιατί να αποφύγω αγγελιες συγκεκριμένα σε εφημερίδες? Υπάρχει κάποιος λόγος? Και γω κυρίως μέσω ίντερνετ σκεφτόμουν πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου